Sari la conținut

Poză

Meniul nostru de Paste.

107 răspunsuri la acest topic

#41 sava laura

sava laura

Master of disaster

• Membri
  • 4200 posturi

Postat 11 April 2007 - 09:15 PM

(Gabriela Carmen @ Apr 11 2007, 03:43 PM)

....mare lucru ca ai facut atitea, mai ales si racita fiind! Am 'sa fur' si eu din meniul prezentat, am pus bine link-ul!
Da, am vazut ca faci lucruri grozave (in special) pentru Bogdan, e o minunatie de copil smile.gif

Gabriela, te astept cu drag "la furat" laugh.gif
O pupam si noi pe printesa ta mititica! rolleyes.gif

#42 sava laura

sava laura

Master of disaster

• Membri
  • 4200 posturi

Postat 11 April 2007 - 09:22 PM

(Adriana Nicoleta @ Apr 11 2007, 04:07 PM)

dacă vrei Laura eu ţi-o scriu, l-am făcut dar personal nu-mi place deloc deşi sunt unii înnebuniţi după el, aici se face oricum cu nucile verzi ca cele pentru dulceaţă deci am un pic de timp până s-o scriu laugh.gif
în ceea ce-l priveşte pe limoncello ţi-aş recomanda să citeşti aici, e mult mai sigur ca practic wink.gif
http://www.culinar.ro/forum/index.php?show...c=13370&hl=

Daca ai timp, mi-ar placea s-o am... reteta de lichior de nuca biggrin.gif
Iar linkul cu limoncello, pe langa faptul ca e super-ofertant tongue.gif ...e si relaxant, asa ca de la un bautor de lichior la altul laugh.gif
Multumesc mult!

#43 Theodora

Theodora

Doctoră în dezvoltarea infantilă şi în relaţii

• Membri
  • 1376 posturi

Postat 11 April 2007 - 09:23 PM

Vai,Laura,tu esti o adevarata comoara la casa omului...nu gatasti pur si simplu...esti ca o avalansa plina de idei noi si fantezia ta nu are limite...ceea ce e minunat cand e vorba de gatit...
SUPERB...Am ramas muta.........
Christos a inviat!

#44 sava laura

sava laura

Master of disaster

• Membri
  • 4200 posturi

Postat 11 April 2007 - 09:27 PM

(Chipotle @ Apr 11 2007, 05:49 PM)

Wow Laura ce de bunatati pe acolo... dar mai ales tortul cu lichior de oua. L-am notat deja si sper sa il fac cat de curand.

Te pup

Mersi mult, Maria! biggrin.gif Ai vazut ca mai nou m-am reprofilat pe chestii "grele"... lichioruri si alcohoale laugh.gif
A fost tare gustos, sa stii tongue.gif ... si blatul e o nebunie, se simte atat de delicat aroma de alune, hmmm... si in combinatie cu lichiorul de oua chiar a iesit un tort deosebit! rolleyes.gif
Pupici!

#45 sava laura

sava laura

Master of disaster

• Membri
  • 4200 posturi

Postat 11 April 2007 - 09:35 PM

(Theodora @ Apr 11 2007, 10:23 PM)

Vai,Laura,tu esti o adevarata comoara la casa omului...nu gatasti pur si simplu...esti ca o avalansa plina de idei noi si fantezia ta nu are limite...ceea ce e minunat cand e vorba de gatit...
SUPERB...Am ramas muta.........
Christos a inviat!

Doamne, Theodora wub.gif ... nu merit laudele tale extraordinare... dar mi-ai umplut sufletul de bucurie icon_redface.gif
Atat de mult te admir!!! rolleyes.gif
Ma bucur ca iti place ce am facut!!!
Adevarat a inviat!
pupic.gif

#46 alycia

alycia

Bucataras

• Membri
  • 170 posturi

Postat 12 April 2007 - 12:41 AM

Nici nu m-a mai mir...esti ca de obicei...super...talentata....indemanatica....plina de imaginatie....etc wav.gif
[i]"A ierta rautatea altora e o virtute, a o uita, e o nerozie." ; "You only live once, but if you live right, once is enough! " ; "DOAMNE da-mi putere sa ma pot obisnui cu ceea ce nu pot schimba, da-mi curajul sa lupt cu ceea ce pot schimba si da-mi intelepciunea de a le deosebi una de alta!"

#47 Adriana Nicoleta

Adriana Nicoleta

.

• Membri de onoare
  • 25863 posturi

Postat 12 April 2007 - 08:26 AM

(sava laura @ Apr 11 2007, 09:22 PM)

Daca ai timp, mi-ar placea s-o am... reteta de lichior de nuca biggrin.gif

Ok, o caut si ti-o scriu.
Ieri l-am facut pe cel de ciocolata, pregatesc pozele si textul si fac mesaj! smile.gif

#48 r_12323

r_12323

Master of disaster

• Membri
  • 1896 posturi

Postat 12 April 2007 - 10:21 AM

(Adriana Nicoleta @ Apr 11 2007, 06:10 PM)

... de obicei în Toscana îl mănâncă cu pecorino toscano care e făcut deci cu lapte de oaie, nu e dulce ca o brânză făcută din lapte de vacă, e foarte interesantă combinaţia dintre prospeţimea şi dulceaţa perei cu gustul de pecorino...

Atunci finalul trebuie sa fie tare bun... imi place combinatia dulce-sarat... rolleyes.gif
Aici am gasit pecorino romano... banuiesc ca nu este diferenta mare fata de toscano, deci cred ca merge... mai raman perele, care acum nu-s de gasit... oare ar merge cu cele "conservate" unsure.gif

(Adriana Nicoleta @ Apr 12 2007, 03:26 PM)

Ok, o caut si ti-o scriu.
Ieri l-am facut pe cel de ciocolata, pregatesc pozele si textul si fac mesaj! smile.gif

Astept cu nerabdare... daca-i facut de tine atunci sigur e delicios! eusa_dance.gif

(sava laura @ Apr 11 2007, 08:44 PM)

...Trebuie sa incerci perele umplute, sint demential de bune!!! ...

Cu siguranta o sa le incerc ca prea m-ai pus pe jar cu ele laugh.gif
Multumesc pt. retetele de lichioruri... cred ca anul acesta o sa cant continuu laugh.gif

(sava laura @ Apr 11 2007, 08:44 PM)

Pe mine tare m-ar interesa lichiorul de nuca, ce apare in reteta cuibusoarelor...

Am eu o reteta, dar netestata sad.gif ... fiindca nu gasesc alcool de 95 de grade si nu stiu daca merge cu unul mai slab... unsure.gif ... deci:

Lichior de nuci

10 nuci cu tot cu coaja
1 litru alcool de 95 de grade
800g zahar (mai mult sau mai putin in functie de cat vrem sa iasa de dulce)
1 litru apa
25g scortisoara ("bat", nu pudra)
10 cuisoare
coaja de la o lamaie (nu rasa)

Nucile se "taie" in patru; zaharul se dizolva in apa.
Se amesteca toate ingredintele, se acopera "recipientul" si dupa 3 luni e gata.

pupic.gif hello.gif

#49 Adriana Nicoleta

Adriana Nicoleta

.

• Membri de onoare
  • 25863 posturi

Postat 12 April 2007 - 01:08 PM

Cel pe care l-am facut eu era mai diferit pentru ca se puneau la macerat numai nucile in alcool cu restul aromelor, si amestecatul cu siropul se facea dupa 3 luni, de regula lichiorurile pe care le-am facut eu asa sunt, adica mai intii se lasa la macerat ingredientul de baza in alcool si cind acesta s-a umplut de toate parfumurile ingredientului se amesteca cu siropul si se lasa sa se odihneasca smile.gif
Partea simpatica a acestul lichior de nuci este ca se spune ca nucile trebuie culese in noaptea de 24 iunie cind aici e un sfint Ioan sau Ion (Giovanni) de catre o virgina desculta laugh.gif
Oricum aici toti cei pe care eu ii cunosc il fac atunci deci spre sfirsitul lui iunie cind nucile sunt verzi, eu n-am nici un nuc din pacate pentru ca tare mi-as face dulceata de nuci verzi ca aia imi place mult mai mult ca lichiorul.

Daca ai gasit pecorino romano e bun si ala, perele nu, trebuie sa fie normale, proaspete.

Lichiorul cu ciocolata e la frigider, in curind, nu's daca am timp in seara asta, pun pozele si textul.

#50 r_12323

r_12323

Master of disaster

• Membri
  • 1896 posturi

Postat 13 April 2007 - 12:24 AM

(Adriana Nicoleta @ Apr 12 2007, 08:08 PM)

Cel pe care l-am facut eu era mai diferit pentru ca se puneau la macerat numai nucile in alcool cu restul aromelor, si amestecatul cu siropul se facea dupa 3 luni, de regula lichiorurile pe care le-am facut eu asa sunt, adica mai intii se lasa la macerat ingredientul de baza in alcool si cind acesta s-a umplut de toate parfumurile ingredientului se amesteca cu siropul si se lasa sa se odihneasca smile.gif
Partea simpatica a acestul lichior de nuci este ca se spune ca nucile trebuie culese in noaptea de 24 iunie cind aici e un sfint Ioan sau Ion (Giovanni) de catre o virgina desculta laugh.gif
Oricum aici toti cei pe care eu ii cunosc il fac atunci deci spre sfirsitul lui iunie cind nucile sunt verzi, eu n-am nici un nuc din pacate pentru ca tare mi-as face dulceata de nuci verzi ca aia imi place mult mai mult ca lichiorul.

Daca ai gasit pecorino romano e bun si ala, perele nu, trebuie sa fie normale, proaspete.

Lichiorul cu ciocolata e la frigider, in curind, nu's daca am timp in seara asta, pun pozele si textul.

Si eu am vazut ca la majoritatea lichiorurilor se adauga siropul dupa ce s-a extras "esenta"... probabil ca unde am gasit-o eu era trecuta "prescurtat" ... oricum n-am nici o sansa sa-l fac fiindca pe-aici nu prea gasesc nuci cu coaja sad.gif ... ca sa nu mai zic de nuci verzi si de virgina desculta care sa mi le-adune la miez de noapte laugh.gif ...

Cu perele... insemna ca mai am de asteptat pana or sa apara sad.gif ...

Multumesc pt. raspunsul rapid! pupic.gif floare.gif

#51 Ralesu

Ralesu

buna... dar REA!

• Membri
  • 982 posturi

Postat 13 April 2007 - 04:21 AM

bravo Laura!!
mi-au placut tare mult preparatele tale si mi s-a facut pofta !! Mai ales de torul acela frumos!
sunt cu okii pe voi!

#52 Nasha

Nasha

Panfortzescus

• Membri
  • 3183 posturi
  • Interests:Homeopatia

Postat 13 April 2007 - 04:56 AM

..ce faci laurooo-aurooo .....????????ce faci cu rudele alea ale tale acolooooooooooo??? ce noroc sa te aiba
domnuleeeeeeeeee

vreau sa fiu ruda ta ! rolleyes.gif

toate ca toate pina la lichioroaseeeeeee...asta deja e prea de tot.........ala cu lichior de oua....deja m-am nervat eusa_doh.gif si eusa_naughty.gif am intrat intr-o stare de fericireeeeeee eusa_boohoo.gif continuaaaa eusa_wall.gif

Fan n_puiu!

#53 Lizura

Lizura

a dancing miracle...

• Membri
  • 3318 posturi

Postat 13 April 2007 - 06:05 AM

Felicitari draga mea, cind ai avut timp sa faci toate astea? Ti-ai luat liber o luna de la servici? Acuma seriooooooooos!
If you enter this world knowing you are loved and you leave this world knowing the same, then everything that happens in between can be dealt with. - Michael Jackson-
http://www.mjquotes.com/quotes.htm

#54 sava laura

sava laura

Master of disaster

• Membri
  • 4200 posturi

Postat 13 April 2007 - 11:29 AM

(CristinaK @ Apr 12 2007, 11:21 AM)

Lichior de nuci

10 nuci cu tot cu coaja
1 litru alcool de 95 de grade
800g zahar (mai mult sau mai putin in functie de cat vrem sa iasa de dulce)
1 litru apa
25g scortisoara ("bat", nu pudra)
10 cuisoare
coaja de la o lamaie (nu rasa)

Nucile se "taie" in patru; zaharul se dizolva in apa.
Se amesteca toate ingredintele, se acopera "recipientul" si dupa 3 luni e gata.

pupic.gif hello.gif

Deci, te pup dulce, Cristina!!!! biggrin.gif ... Doamne, cat ma bucur ca mai avem nuci ... ca noi cu constructiile nostre, care parca nu se mai termina ...am dat gata cei mai buni nuci ce-i aveam sad.gif
Am sa-l fac cu siguranta... si pe cel al Adrianei... sa avem de unde ne-nveseli!!!! laugh.gif laugh.gif

#55 sava laura

sava laura

Master of disaster

• Membri
  • 4200 posturi

Postat 13 April 2007 - 11:36 AM

(Adriana Nicoleta @ Apr 12 2007, 02:08 PM)

Mersi fain de lichior, Adriana! smile.gif
Faina de tot si povestioara, parca citesc din "Legendele Olimpului"... care, mie mi-a placut la nebunie tongue.gif
Daca mai stii, mai vreau... si povestioare si lichioare biggrin.gif ... si dulceata de nuci verzi!!! biggrin.gif
Cam multe vreau, asa-i?! laugh.gif

#56 sava laura

sava laura

Master of disaster

• Membri
  • 4200 posturi

Postat 13 April 2007 - 11:40 AM

(ralesu @ Apr 13 2007, 05:21 AM)

bravo Laura!!
mi-au placut tare mult preparatele tale si mi s-a facut pofta !! Mai ales de torul acela frumos!

Multumesc frumos, Ralesule! biggrin.gif ... si las' ca mie nici acum nu mi-a trecut pofta de la exoticul tau tongue.gif tongue.gif
pupic.gif

#57 sava laura

sava laura

Master of disaster

• Membri
  • 4200 posturi

Postat 13 April 2007 - 11:57 AM

[quote name='Nasha' date='Apr 13 2007, 05:56 AM' post='327491']

vreau sa fiu ruda ta ! rolleyes.gif

toate ca toate pina la lichioroaseeeeeee...asta deja e prea de tot.........

Mai, Lili mai tongue.gif ... nu-i invidia asa de tare... ca eu, de fapt, vreau sa-i ingras!!!!!!!! laugh.gif ...sper sa nu se prinda icon_rotf.gif
Da' pe tine te-as proteja... ti-as da numa' lichior: dimineata, la pranz si seara!!! ...pana am topai ca asta: blob8.gif ... am "topai", da, ca doar n-o sa te las singura sa treci printr-un asa calvar icon_rotf.gif
icon_love.gif

#58 Nasha

Nasha

Panfortzescus

• Membri
  • 3183 posturi
  • Interests:Homeopatia

Postat 13 April 2007 - 12:05 PM

headbang.gif
laughing4.gif

Fan n_puiu!

#59 sava laura

sava laura

Master of disaster

• Membri
  • 4200 posturi

Postat 13 April 2007 - 12:07 PM

(Lizura @ Apr 13 2007, 07:05 AM)

Felicitari draga mea, cind ai avut timp sa faci toate astea? Ti-ai luat liber o luna de la servici? Acuma seriooooooooos!

Pai, norocul meu ca Bogdi imi da aripi... laugh.gif ... si ca sint mai mult decat "libera" tot timpul, chiar libera non-stop!!! tongue.gif
... ca pana imi deschid eu un cabinet de tehnica dentara... ca eu sint tehnician dentar, cica biggrin.gif ... mai dureaza... ani-lumina... icon_rotf.gif
Ma bucur ca iti place ce am facut! rolleyes.gif
pupic.gif

#60 sava laura

sava laura

Master of disaster

• Membri
  • 4200 posturi

Postat 13 April 2007 - 12:10 PM

(Nasha @ Apr 13 2007, 01:05 PM)

headbang.gif
laughing4.gif

Iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii love you!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! happy6.gif

Răspunde la acest topic

3 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi