Sari la conținut

Poză

Idei meniu de Paste 2009

6 răspunsuri la acest topic

#1 stefanescu monica 43558

stefanescu monica 43558

Bucataras

• Membri
  • 109 posturi

Postat 04 April 2009 - 06:52 PM

Se apropie cu pasi repezi sarbatoarea de Paste si m-am gindit ca nu e o idee rea sa vedem ce pregatim anul acesta pt masa de Paste. Eu am prieteni care sint alergici la carne (dar pot sa manince peste!) si trebuie intotdeauna sa pregatesc si preparate fara carne, asa ca intotdeauna sint fericita cind gasesc o reteta fara carne, usor de facut si gustoasa smile.gif

Meniul meu de Paste va arata asa (pozele o sa le pun dupa sarbatori, cind toate preparatele sint facute si puse pe masa):
1. Aperitive: oua rosii, icre, salata de vinete, ridichi, ceapa verde, rosii, masline si 2-3 feluri de brinza
2. Meniu principal: ciorba de loboda si stevie (ca sa poata sa manince si prietenii mei alergici la carne), friptura de miel, fileu de somon cu portocale (la cuptor), cartofi natur cu sos de ciuperci, salata verde (cu ulei si otet, asa cum se face de obicei la friptura de miel)
3. Desert: cozonac cu nuca si cu mac, inghetata cu ciocolata si vanilie (cumparata din magazin, nu facuta in casa!)

#2 kismoni

kismoni

Master of disaster

• Membri
  • 6198 posturi

Postat 04 April 2009 - 09:56 PM

eu am crescut cu traditia (catolica) ca duminica micul dejun este cu oua ,sunca (facuta de bunici la taiatul porcului si afumata ,aici o cumpar ,prosciutto di parma), ceapa verde ,ridichi si branzeturi. asta este batut in cuie ,in rest depinde ,se duc tratative ,vom fi in 9 cateva zile smile.gif

#3 maraarad

maraarad

micro Bucatar

• Membri
  • 42 posturi

Postat 04 April 2009 - 11:38 PM

Si la mine exact acelas aperitiv e batut in cuie ,miel nu gatesc nu ne prea place si vom vedea in functie de cum e vremea daca e cald afara probabil ceva la gril daca nu la cuptor inca nu sint hotarita cu dulcele probabil savarine si ceva cu crema de ciocolata si cozonac cu mac

#4 stefanescu monica 43558

stefanescu monica 43558

Bucataras

• Membri
  • 109 posturi

Postat 05 April 2009 - 01:39 AM

QUOTE(kismoni @ Apr 4 2009, 09:56 PM) <{POST_SNAPBACK}>
eu am crescut cu traditia (catolica) ca duminica micul dejun este cu oua ,sunca (facuta de bunici la taiatul porcului si afumata ,aici o cumpar ,prosciutto di parma), ceapa verde ,ridichi si branzeturi. asta este batut in cuie ,in rest depinde ,se duc tratative ,vom fi in 9 cateva zile smile.gif

da, suna foarte bine! tu esti prima care poti sa pui poze din moment ce Pastele catolic este in 12 aprilie! iar partea cu tratativele este cea mai interesanta. sa ne spui rezultatul final al tratativelor si sa pui poze!

#5 kismoni

kismoni

Master of disaster

• Membri
  • 6198 posturi

Postat 05 April 2009 - 10:38 PM

voi fotografia of course wink.gif
astazi am trimis copiii la biserica ,de florii de impart ramuri de maslin smile.gif in semn de pace

#6 plicurici

plicurici

Bucataras

• Membri
  • 89 posturi

Postat 06 April 2009 - 08:52 AM

Si la noi e meniul cam batut in cuie...ca si al Craciun de altfel...

Dupa inviere: pasca cu branza dulce, oua rosii, branza de oaie - cas, drob cu mustar, rosii, ridichi, ceapa verde, castraveti!
Duminica (prima zi de Paste): oua ciocnite, ciorba de miel (cu multa verdeata, loboda, leustean, stevie...), friptura de miel (pus la macerat cu doua zile inainte - in vin rosu cu multe verdeturi, gen ceapa verde, usturoi verde...) si desert cozonac cu nuca si cacao, pasca si vin rosu de tzara de cel care sta pe unghie! Si mama mai face uneori si sarmale cu frunza de vitza!
Sigur punem si poze dupa...
Simplu si la obiect! smile.gif

#7 anavlis

anavlis

Vazatoare in ceaunul de cristal

• Membri
  • 2311 posturi
  • Interests:pai sa zicem asa....carti, muzica, film, 3D puzzles, craft, aeroporturi....sunt multe...depinde de &quot;mood&quot;-ul pe care il am

Postat 06 April 2009 - 05:55 PM

Eu asa mi-as dori sa fiu acasa.......... icon_cry.gif

oricum....eu sarbatoresc Pastele de 2 ori, odata pe 12 ca sa nu zica sotul ca nu-mi pasa de Pastele lor...smile.gif.....pe el nu-l deranjeaza, pentru el cand vreau eu e cel mai bine...ca am cel mai bun sot din lume....smile.gif...

deci pe 12 aprilie numa cu Iepuroiul....fara nici un fel de pregatiri...eu numesc Pastele asta ala haios, deci imi pun cosuletul pe masa si vad pe 12 daca a trecut iepuroiul cu ceva....i-am zis ca sunt la cura...deci fara dulciuri si bombonele ca in alti ani....morcovi, telina, fructe...de astea....smile.gif

si pe 19 Pastele serios...smile.gif...cu lumina de paste luata de la biserica...momentul cel mai important pentru mine si care de altfel imi spune ca a venit Pastele (tin mult la traditia asta), si niste fripturica de miel, un cozonacel mai fistichiu....vreau sa-l fac in forma de panda....(de la ideea cu painea panda), oua colorate, ca nu o sa fac numai rosii. Din pacate aici nu avem pe nimeni sa mergem in vizita....sau sa primim musafiri...asa ca vom fi doar noi doi.....si draga mea perusa...smile.gif

Răspunde la acest topic

1 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi