Sari la conținut

Poză

petrecem si noi, ca oamenii

151 răspunsuri la acest topic

#1 mihamarky

mihamarky

Captain Cook

• Membri
  • 335 posturi

Postat 14 September 2009 - 11:33 PM

cu ocazia trecerii timpului( madre si padre s-au amorezat, iubit, am aparut eu tongue.gif ), adica 25 de ani, am chemat neamuri, tovarasi si pretini si ne-am facut de cap fix pe 13 septembrie cool.gif .Cum va spuneam chiar daca sunt mai tinerica si tin la petreceri de genul asta, presimt ca traista de buline nu o sa-si arate fundul prea devreme tongue.gif . am intocmit meniul, am fo la cumparaturi, si dupa ce am decis ca tre sa mai stam si pe acasa, am purces spre indestularea burtilor invitatilor cu urmatoarele:
-la aperitive am avut: salata de icre ( nu s-a lasat pozata), rosii umplute cu cous cous, parmezan si masline, branzica, bulete de cascaval, drob de miel, placinta aperitiv( cu branza dulce, sarata, ceapa si bacon), si diverse leguminoase( rosii cherry- productie gradina din spatele casei), ceapa rosie, si masline.
acestea fiind spuse si considerand ca au fost cam multe legume la aperitiv trecem la urmatorul fel:
-copanele de pui( sub chelishica copanului fiind introdusa subtil o felioara de bacon, dupa care dl copan a fost tinut la cuptor la temperaturi insuportabile, in vin si usturoi), aripioare facute simplu la cuptor si apot acoperite cu un sos fin de caise si cimbru, carnati trasi in teapa ( m-am razbunat crunt din cauza ca trebe sa incep sa rascolesc magazinele in cautare de creme antirid tongue.gif ). toate carnurile au fost servite cu ardei copti( sos de ulei de masline , balsamic si sare), si cu o salata de sfeca( sfecla+ceapa rosie+castraveti murati+mar+maioneza=love - toate ingredientele in proportii egale, sau, ma rog ochiometric)
de asemenea am facut si paine, iar la desert am avut o prajitura cu branza dulce si Tortul sultanului http://www.culinar.r...tul-Sultanului/ reteta Kikenhana floare.gif .
aceste fiind spuse, urmeaza pozili si pupiceii de rigoare pentru toata lumea

Miniaturi atașate

• P1000634.jpg

Editat de mihamarky, 14 September 2009 - 11:47 PM.

pupicei, noi 2

#2 mihamarky

mihamarky

Captain Cook

• Membri
  • 335 posturi

Postat 14 September 2009 - 11:35 PM

P1000682.jpg
pupicei, noi 2

#3 mihamarky

mihamarky

Captain Cook

• Membri
  • 335 posturi

Postat 14 September 2009 - 11:36 PM

P1000642.jpg
pupicei, noi 2

#4 mihamarky

mihamarky

Captain Cook

• Membri
  • 335 posturi

Postat 14 September 2009 - 11:37 PM

P1000652.jpg

scuzati, nu dati vina pe poza, eu eram. cred ca inca sunt sub efectul calmantelor si de aia se dubleaza tot in fata ochilor. biggrin.gif

Editat de mihamarky, 14 September 2009 - 11:45 PM.

pupicei, noi 2

#5 mihamarky

mihamarky

Captain Cook

• Membri
  • 335 posturi

Postat 14 September 2009 - 11:38 PM

P1000652.jpg P1000768.jpg
pupicei, noi 2

#6 mihamarky

mihamarky

Captain Cook

• Membri
  • 335 posturi

Postat 14 September 2009 - 11:42 PM

P1000771.jpg
pupicei, noi 2

#7 mihamarky

mihamarky

Captain Cook

• Membri
  • 335 posturi

Postat 14 September 2009 - 11:43 PM

P1000728.jpg P1000755.jpg
pupicei, noi 2

#8 mihamarky

mihamarky

Captain Cook

• Membri
  • 335 posturi

Postat 14 September 2009 - 11:48 PM

P1000770.jpg
pupicei, noi 2

#9 Floricica

Floricica

is de-a dreptu' pe langa

• Membri
  • 4492 posturi

Postat 14 September 2009 - 11:54 PM

Grande felicitationes si parintilor pentru aniversare, si producatorilor pentru pregatiri, si pozarului pentru deosebita calitate! Sa va fie de bine si la cat mai multe petreceri de astea " omenesti" !

Nu sufar din cauza nebuniei, profit in fiecare moment de ea.

#10 mihamarky

mihamarky

Captain Cook

• Membri
  • 335 posturi

Postat 14 September 2009 - 11:57 PM

mai trebuie sa spun ca-mi sunteti o permanenta sursa de inspiratie si musumesc floare.gif ,asta pentru doamne, iar pentru domni occasion14.gif , chiar daca evenimentul cere o sampanie fina. Data viitoare, la 26, oooooooooooooooo s-o facem si mai si mai lataaaa laugh.gif
pupicei, noi 2

#11 mihamarky

mihamarky

Captain Cook

• Membri
  • 335 posturi

Postat 15 September 2009 - 12:02 AM

CITAT(Floricica @ Sep 15 2009, 12:54 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Grande felicitationes si parintilor pentru aniversare, si producatorilor pentru pregatiri, si pozarului pentru deosebita calitate! Sa va fie de bine si la cat mai multe petreceri de astea " omenesti" !

multumesc. o trebuit sa le trag in poza pana au venit invitatii ca aia ma stiu putin.....hai sa zicem ca mi se zbate un ochi cateodata si tre sa caut mancarea intre amigdalele invitatului sa fac poza biggrin.gif . asa ca pozele sunt facute in graba ( cred ca am zis cam des cuv poza laugh.gif )
pupicei, noi 2

#12 stella

stella

Ajutor de bagator de seama

• Membri
  • 10123 posturi
  • Interests:^_^ :D

Postat 15 September 2009 - 08:56 AM

Sa traiasca mama&tata, si felicitari culinaresei tinere care a pregatit. brava biggrin.gif
Fan n_puiu for ever

#13 piscotel

piscotel

Hexe online !

• Membri
  • 2543 posturi
  • Interests:muzica,filmele,ciinii,pisicile,florile,si...cartile.

Postat 15 September 2009 - 01:32 PM

Foarte frumoasa petrecerea si pregatirea !
Mi-a placut si naratiunea .
La multi,multi ani impreuna, parintilor tai ! floare.gif

#14 mihamarky

mihamarky

Captain Cook

• Membri
  • 335 posturi

Postat 15 September 2009 - 01:43 PM

CITAT(piscotel @ Sep 15 2009, 02:32 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Foarte frumoasa petrecerea si pregatirea !
Mi-a placut si naratiunea .
La multi,multi ani impreuna, parintilor tai ! floare.gif

multumim. eu pe 13 sept am implinit 25 si de aia s-a cerut petrecere; in legatura cu naratiunea...defect profesional smile.gif
pupicei, noi 2

#15 nrares

nrares

Captain Cook

• Membri
  • 207 posturi

Postat 15 September 2009 - 01:45 PM

CITAT(mihamarky @ Sep 15 2009, 01:43 PM) <{POST_SNAPBACK}>
...in legatura cu naratiunea...defect profesional

Off topic: Sa intelegem ca esti parlamentar roman? Sau membru al guvernului? Ca numai astia le imbarliga de nu mai stiu nici ei de unde pleaca si unde ajung. biggrin.gif

On topic: Felicitari si din partea mea.
"...Safe sex is not telling the girl your real name or where you live..."

Blog de ardelean

#16 mihamarky

mihamarky

Captain Cook

• Membri
  • 335 posturi

Postat 15 September 2009 - 11:33 PM

CITAT(nrares @ Sep 15 2009, 02:45 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Off topic: Sa intelegem ca esti parlamentar roman? Sau membru al guvernului? Ca numai astia le imbarliga de nu mai stiu nici ei de unde pleaca si unde ajung. biggrin.gif

On topic: Felicitari si din partea mea.

off: duamnaaaaaaaaaaaaaaaa vreau la baieee!!!!!! sau: duamnaaaaaaaaaaaaa asta de langa mine emana niste mirosuri ciudate!!! huh.gif
si mai tare: dvs chiar asta vreti sa faceti? adica nu mai bine stati acasa si crosetati? ( astia-s deja la liceu)
on: musumesc rolleyes.gif
pupicei, noi 2

#17 rym

rym

D.Cantemir

• Moderatori
  • 8774 posturi
  • Interests:ski nautic.

Postat 16 September 2009 - 02:34 PM

La MULTI ANI!! ce pofta ai putut starni numai la descrierea pulpelor de pui invelite in bacon si inecate in vin si usturoi. smile.gif

Cum ai facut crema de branza la prajitura.

#18 mihamarky

mihamarky

Captain Cook

• Membri
  • 335 posturi

Postat 16 September 2009 - 02:44 PM

[/quote]
prajitura asta a fost o pofta de-a mea cand am vizualizat o reteta de praji dintr-un nr de Torturi si prajituri Secretele bucatariei. Pe numele ei de fata praji se cheama ''alba-neagra". eu doar vazusem poza si tineam minte vag ingredientele. si am profitat de faptul ca mai aveam niste mascarpone de la un tiramisu si niscaiva branza dulce.asa ca am purces: aproape 250 gr mascarpone si branza dulce ametite cu zahar pudra, esenta de vanilie si coaja de portocala. am dizolvat si un pliculet de gelatina granule in lapte si aia o fost. smile.gif
pupicei, noi 2

#19 rym

rym

D.Cantemir

• Moderatori
  • 8774 posturi
  • Interests:ski nautic.

Postat 16 September 2009 - 04:22 PM

QUOTE(mihamarky @ Sep 16 2009, 02:44 PM) <{POST_SNAPBACK}>

prajitura asta a fost o pofta de-a mea cand am vizualizat o reteta de praji dintr-un nr de Torturi si prajituri Secretele bucatariei. Pe numele ei de fata praji se cheama ''alba-neagra". eu doar vazusem poza si tineam minte vag ingredientele. si am profitat de faptul ca mai aveam niste mascarpone de la un tiramisu si niscaiva branza dulce.asa ca am purces: aproape 250 gr mascarpone si branza dulce ametite cu zahar pudra, esenta de vanilie si coaja de portocala. am dizolvat si un pliculet de gelatina granule in lapte si aia o fost. smile.gif

mersi pentru explicatii,am sa incerc reteta. floare.gif

#20 mihamarky

mihamarky

Captain Cook

• Membri
  • 335 posturi

Postat 28 October 2009 - 04:59 PM

Am sarbatorit pe 26 oct. ziua de nastere si de nume a tatalui meu. Restrans, formatie vocal-instrumentala nu am avut, ci am cantat noi de bucurie ca la el scapam ieftin ca e 2 in 1,adica si numele si ziua de nastere in aceeasi zi cool.gif !
Ca sa exemplificam, de mancare a fost asa:
chec aperitiv cu peste afumat si ceapa verde, gogosari cu crema de branza+marar, maslinute, mezelicuri si cascavele, salata de icre( care e mai timida si nu apare in public), salata cu piept de pui, salata de fasole verde http://www.culinar.r...e-fasole-verde/ (musumesc floare.gif ), friptura de pui cu ghimbir, rozmarin si usturoi, friptura de miel (am uitat sa pozez). asta a fost capitolul aperitiv si felul intai
P1000830.JPG P1000849.JPG [attachment=2803
3:P1000856.JPG]

Imagini atașate

• P1000856.JPG

pupicei, noi 2

Răspunde la acest topic

1 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi