Sari la conținut

Poză

petrecem si noi, ca oamenii

151 răspunsuri la acest topic

#21 Aninita

Aninita

Master of disaster

• Membri
  • 3164 posturi

Postat 28 October 2009 - 05:04 PM

...io "nu ma mai joc"...sa petreci cu toate bunatatile alea...romaneste...si mai ales la Constanta...Sincer e o crima sa ma uit la topicu' asta...

Constanta...dragostea vietii mele...

#22 mihamarky

mihamarky

Captain Cook

• Membri
  • 335 posturi

Postat 28 October 2009 - 05:08 PM

Dulcele o fost reprezentat de fursecuri cu cioco si portocale, o prajitura ce a avut la baza prajitura cu ciucalata si visine Poca http://www.culinar.r...e-si-ciucalata/ , numa ca eu am spintecat-o pe mijloc si i-am dat fara mila cu o crema de vanilie, apoi glazura de lamaie, si niste cioco, asa, cu dispret. Apoi a venit tortul. Fara cuvinte. Mousse de mascarpone cu cioco alba, mousse de fructe de padure, blatul inferior simplu, numai cu coaja de porto si lamaie, la mijloc o fost un rand de piscoate bicolore, si blatul superior simplu cu cioco alba, imbracat in mousse de frisca cu cioco alba. blaturile si piscoturile or fost insiropate cu laptic vanilat. Si acu imi vine sa ma pup
P1000833.JPG P1000819.JPG P1000827.JPG P1000838.JPG
pupicei, noi 2

#23 mihamarky

mihamarky

Captain Cook

• Membri
  • 335 posturi

Postat 28 October 2009 - 05:13 PM

ce nu mi-a iesit la tort a fost tocmai "fata": adica pana m-am mosmondit sa topesc cioco pt scris, s-a betonat mousse de frisca si au mai ramas niste guguline prin el si nu arata asa cum trebe, dar data viitoare ma mosmondesc mai repede!
pupez pe toata lumea ca doar de aci ma inspir in fiecare zi! floare.gif
pupicei, noi 2

#24 mihamarky

mihamarky

Captain Cook

• Membri
  • 335 posturi

Postat 28 October 2009 - 05:16 PM

uitai pun painea
P1000835.JPG
pupici hello.gif
pupicei, noi 2

#25 mihamarky

mihamarky

Captain Cook

• Membri
  • 335 posturi

Postat 28 October 2009 - 05:21 PM

CITAT(Aninita @ Oct 28 2009, 05:04 PM) <{POST_SNAPBACK}>
...io "nu ma mai joc"...sa petreci cu toate bunatatile alea...romaneste...si mai ales la Constanta...Sincer e o crima sa ma uit la topicu' asta...

Constanta...dragostea vietii mele...

Nu a fost cine stie ce pregatire, mai ales cum vad eu la expertii de aici, dar asa, ca sa ne simtem bine. ma bucur ca va place. 041.gif
pupicei, noi 2

#26 Aninita

Aninita

Master of disaster

• Membri
  • 3164 posturi

Postat 28 October 2009 - 05:25 PM

CITAT(mihamarky @ Oct 28 2009, 06:21 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Nu a fost cine stie ce pregatire, mai ales cum vad eu la expertii de aici, dar asa, ca sa ne simtem bine. ma bucur ca va place. 041.gif

...eu am stat in gazda la CT in timpul facultatii...iar gazdele erau niste oameni minunati...2 batrani...cand stateai in compania lor uitai de toate...
Apropo de pregatiri...cand au venit la ei niste prieteni fara a fi anuntati...nu avea nimic in casa...doar niste ornamente de tort "cacareze colorate" si stafide...si i-a servit cu alea...si m-a invitat si pe mine............da' stii cat de bine ne-am simtit????????
De mii de ori mai bine decat as fi mers la o cina de lux.(daca ma exprim bine...)

#27 Boariu Iuliana

Boariu Iuliana

departe ff departe

• Membri
  • 1227 posturi

Postat 28 October 2009 - 05:54 PM

F fain pregatite ,frumoasa petrecere.Mi s-a facut foame sincer dry.gif

#28 mihamarky

mihamarky

Captain Cook

• Membri
  • 335 posturi

Postat 04 November 2009 - 07:48 PM

CITAT(Boariu Iuliana @ Oct 28 2009, 05:54 PM) <{POST_SNAPBACK}>
F fain pregatite ,frumoasa petrecere.Mi s-a facut foame sincer dry.gif

multumesc smile.gif . la masa toata lumeaaaaaaa!!! laugh.gif
pupicei, noi 2

#29 Adina_K

Adina_K

The Black Princess

• Membri
  • 1826 posturi

Postat 12 February 2010 - 10:41 PM

cum ai facut rosiile cu cus-cus?
reteta pentru cous cous m-ar intresa.. smile.gif

#30 lav

lav

micro Bucatar

• Membri
  • 18 posturi

Postat 15 February 2010 - 10:29 AM

Deci tortul acela cu crema de cioco arata superb...poti sa ne scrii reteta te rog?Merci

#31 mihamarky

mihamarky

Captain Cook

• Membri
  • 335 posturi

Postat 15 February 2010 - 11:27 AM

CITAT(Adina_K @ Feb 12 2010, 10:41 PM) <{POST_SNAPBACK}>
cum ai facut rosiile cu cus-cus?
reteta pentru cous cous m-ar intresa.. smile.gif

Nu stiu cantitatile exacte dar am facut asa: o cescuta ( ca cea potrivita de cafea) cous-cous pentu 7 sau 8 rosioare. Am masurat o cescuta de apa( aceeasi ca la cous-cous ) , si cateva linguri de ulei de masline, le-am incins bine intr-o craticioara si am adaugat cous, apoi am dat de pe foc, amestecat cu o furculita si am pus miezul de la rosii, parmezan si cascaval , masline feliate si niste cipolline ( ceapa ciorii), sare, piper, am mai pus cascaval deasupra, capacul de la rosii si am mai dat la cuptorul incins vreo 15-20 min. eu nu inmoi cous cous , il oparesc si il las sa traga tot lichidul. foarte foarte bun. pupici, miha floare.gif
pupicei, noi 2

#32 mihamarky

mihamarky

Captain Cook

• Membri
  • 335 posturi

Postat 15 February 2010 - 11:32 AM

CITAT(lav @ Feb 15 2010, 10:29 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Deci tortul acela cu crema de cioco arata superb...poti sa ne scrii reteta te rog?Merci

Cred ca te referi la tortul cu cioco neagra . Este reteta Kiken Hanei http://www.culinar.r...tul-Sultanului/ . Retata ca reteta, dar faptul ca e superb e meritul bucataresei tongue.gif
pupicei, noi 2

#33 Adina_K

Adina_K

The Black Princess

• Membri
  • 1826 posturi

Postat 16 February 2010 - 07:19 PM

QUOTE(mihamarky @ Feb 15 2010, 11:27 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Nu stiu cantitatile exacte dar am facut asa: o cescuta ( ca cea potrivita de cafea) cous-cous pentu 7 sau 8 rosioare. Am masurat o cescuta de apa( aceeasi ca la cous-cous ) , si cateva linguri de ulei de masline, le-am incins bine intr-o craticioara si am adaugat cous, apoi am dat de pe foc, amestecat cu o furculita si am pus miezul de la rosii, parmezan si cascaval , masline feliate si niste cipolline ( ceapa ciorii), sare, piper, am mai pus cascaval deasupra, capacul de la rosii si am mai dat la cuptorul incins vreo 15-20 min. eu nu inmoi cous cous , il oparesc si il las sa traga tot lichidul. foarte foarte bun. pupici, miha floare.gif

Multumesc pentru explicatii|! voi incerca sa eu floare.gif

#34 mihamarky

mihamarky

Captain Cook

• Membri
  • 335 posturi

Postat 18 February 2010 - 02:05 PM

CITAT(Adina_K @ Feb 16 2010, 07:19 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Multumesc pentru explicatii|! voi incerca sa eu floare.gif

Spor! pupici
pupicei, noi 2

#35 mihamarky

mihamarky

Captain Cook

• Membri
  • 335 posturi

Postat 08 March 2010 - 11:53 AM

Pe 7 martie am sarbatorit 27 de ani de casatorie ai parintilor mei. Cu prieteni, destul de restrans, dar totul a fost perfect. meniul nu a fost impartit pe feluri, toate au fost asezate pe masa si fiecare a servit ce a dorit:
salata de icre ( combinatie stiuca si crap);
rosii stropite cu ulei de masline, sare de mare, piper si ierburi de Provence;
dupa care branzica de capra;
salata de sfecla cu mar si ceapa rosie;
copanele la cuptor in vin si usturoi;
chips de cartofi;
si un sos de usturoi cu iaurt si multa verdeata
painea a facut senzatie- a fost simpla simpla, dar mortal de buna. de fapt fug acum sa platesc spitalizarile laugh.gif
acum pozili doveditoare:
P1010019.JPG

P1010017.JPG

P1010018.JPG

P1010020.JPG

P1010021.JPG

P1010033.JPG

P1010031.JPG
pupicei, noi 2

#36 mihamarky

mihamarky

Captain Cook

• Membri
  • 335 posturi

Postat 08 March 2010 - 12:03 PM

Si fiindca painea a fost super buna merita ceva mai mult spatiu de prezentare, nu asa, cu gloata tongue.gif
P1010024.JPG

P1010023.JPG

Desertul a fost reprezentat de un tort ( cica cel mai bun din toata cariera mea culinara de pana acu, aplauzele au fost furtunoase): blat simplu cu fulgi de cioco, mousse de cioco amaruie cu chips (din alea cu care a fost ornat) maruntite, mousse de mascarpone cu cioco alba si frisca, blat cu nuca si fulgi de cioco alba. Insiropat cu sirop de zahar si rom si glazura a fost fondant de cioco alba cu lamaie. decoratia lasa de dorit dar am fost intre prieteni , asa cum sunt si aici.
P1010012.JPG

P1010013.JPG

P1010015.JPG

pupez pe toata lumea floare.gif

P1010029.JPG
pupicei, noi 2

#37 rym

rym

D.Cantemir

• Moderatori
  • 8774 posturi
  • Interests:ski nautic.

Postat 10 March 2010 - 09:41 AM

La multi ani parintilor tai, multa sanate si sa aveti parte de bucurii alaturi de ei. floare.gif

M'ai uimit cu bunatatile de pe masa ta...vreau reteta de paine(desi am trecut pe lista si cornuletele tale),iar tortul este cu adevarat reusit.

Felicitari!!

#38 stella

stella

Ajutor de bagator de seama

• Membri
  • 10123 posturi
  • Interests:^_^ :D

Postat 10 March 2010 - 10:29 AM

Felicitari , si la cat mai multe aniversari parintilor. Brava
Fan n_puiu for ever

#39 laura_laurentiu

laura_laurentiu

Master of disaster

• Membri
  • 3909 posturi

Postat 10 March 2010 - 11:22 AM

Miha, arata atat de imbietor toate, si daca tot suntem intre prieteni imi vine sa intind mana sa apuc cate ceva de pe-acolo! laugh.gif Felicitari parintilor pentru aniversare si pentru bucuria de a avea o fiica asa ca tine! floare.gif

#40 mihamarky

mihamarky

Captain Cook

• Membri
  • 335 posturi

Postat 10 March 2010 - 01:19 PM

CITAT(rym @ Mar 10 2010, 09:41 AM) <{POST_SNAPBACK}>
La multi ani parintilor tai, multa sanate si sa aveti parte de bucurii alaturi de ei. floare.gif

M'ai uimit cu bunatatile de pe masa ta...vreau reteta de paine(desi am trecut pe lista si cornuletele tale),iar tortul este cu adevarat reusit.

Felicitari!!

Va multumesc pentru urari si mai ales pentru aprecieri smile.gif . painea este facuta oarecum ochiometric numai din faina (650), apa calduta, drojdie si sare. am primit cadou 2 forme noi de paine pentru cate 500 g de coca si am facut din 1 kg de faina, aprox 350 apa calduta , drojdie . Masina de paine se ocupa de framantat si apoi sarea la sfarsit, ca am patiti un pocinog odata de nu-mi crestea si painea si nu stiam de ce huh.gif Cat despre cornulete , acu le vine randul, ca sa avem ce sa dam la iepurasii mici de crontanit
pupicei, noi 2

Răspunde la acest topic

2 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi