Sari la conținut

Poză

am nevoie de un sfat sau doua :))

72 răspunsuri la acest topic

#41 droopina

droopina

vudu? iudu! uidu! aidu!

• Moderatori
  • 10095 posturi

Postat 15 October 2011 - 03:26 PM

CITAT(mireloasa @ Oct 15 2011, 02:54 PM) <{POST_SNAPBACK}>
8, posibil 10 plus 3 copii.

pf, ai scapat ieftin! mi se face rau numai cand imi aduc aminte ca la noi au fost fo' 17 rolleyes.gif
Life sucks and then you die! Damn right!

#42 Lulu

Lulu

Master of disaster

• Membri
  • 2397 posturi

Postat 15 October 2011 - 04:11 PM

CITAT(stella @ Oct 15 2011, 03:11 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Mirela, brava....maine o sa ma gandesc la voi, cum va ghiftuiti :)

Saru-mana de ganduri!
Nu stiu cat o sa ne ghiftuim ca eu deja intru in panica daca am facut suficiente aperitive, dar stiu ca asa fac de fiecare data si totdeauna e suficient.

CITAT(little coffee @ Oct 15 2011, 03:19 PM) <{POST_SNAPBACK}>
tin pumnii, dar mai lasati-mi un ragaz !!:D:

of, un ragaz as vrea si eu! D.gif

CITAT(droopina @ Oct 15 2011, 03:26 PM) <{POST_SNAPBACK}>
pf, ai scapat ieftin! mi se face rau numai cand imi aduc aminte ca la noi au fost fo' 17 rolleyes.gif

fata, asta se cheama ca nu-i fac ziua, ca altfel eram despe 25 spre 30, nu incapeam in casa cu tot cu puradei.

#43 droopina

droopina

vudu? iudu! uidu! aidu!

• Moderatori
  • 10095 posturi

Postat 15 October 2011 - 04:26 PM

CITAT(mireloasa @ Oct 15 2011, 04:11 PM) <{POST_SNAPBACK}>
fata, asta se cheama ca nu-i fac ziua, ca altfel eram despe 25 spre 30, nu incapeam in casa cu tot cu puradei.

pai nu-i iei motul? eu tot de mot vorbeam tongue.gif

#44 Lulu

Lulu

Master of disaster

• Membri
  • 2397 posturi

Postat 15 October 2011 - 05:20 PM

CITAT(droopina @ Oct 15 2011, 04:26 PM) <{POST_SNAPBACK}>
pai nu-i iei motul? eu tot de mot vorbeam tongue.gif

ii iau motul ca-i ziua ei! blink.gif

doar strict bunici, nasi, ca unchii si matusile si verisorii sunt toti departe! em_new_05.gif

#45 BD

BD

Master of disaster

• Culinareasa lunii
  • 14857 posturi

Postat 16 October 2011 - 07:12 AM

CITAT(mireloasa @ Oct 15 2011, 05:11 PM) <{POST_SNAPBACK}>

o sa razi cati incap, la noi in amaratul de apartament intrau minim 25, puneam ce e drept numai bufet (e pe ala cu o seara cu prietenii) si doua mese una peste alta, scoteam tot ce era in plus in casa si da-i cu spritul pan' la ziua. ce e drept in timp s-a mai rupt gashca dar se poate. io cred ca nu ai de ce sa iti faci griji, meniul e ok si la cum te stiu eu nu o sa dai kix.

sa va traieste si sa va bucureste.
Ale mele

şi când plâng eu râd

#46 Lulu

Lulu

Master of disaster

• Membri
  • 2397 posturi

Postat 18 October 2011 - 05:26 PM

Merci, Dano, acum te-am vazut ce m-ai complimentat! em_new_03.gif

Petrecerea a fost un succes(cum altfel, nu? D.gif ), am reajuns la concluzia ca numai aici, la oras sunt codas, in satul meu sunt fruntas! Lasand modestia deoparte, chiar am facut papa bun, si tinand cont de faptul ca 90% din preparate le faceam pentru prima data, chiar a fost bine.

Nu pot sa incep sa pun poze pana nu va zic si de noaptea de cosmar, cu amandoua fetele bolnave, una nu putea respira de racita, alta avea indigestie ca mi-a mancat baconul feliat cred ca vreo 10 feliute, nu cred ca le-a mestecat prea bine, oricum, a avut niste crampe groaznice. Noroc cu netul ca gasesti prospecte la medicamente si am vazut ca se poate da scobutil jumatate de doza pt copii peste 4 ani, asa ca pe la 6 dimineata s-a linistit oarecum.

Acestea fiind zise, ma trezresc pe la 8 in loc de 6, cum imi propusesem, chiuna, cea mare voia la mine in brate, cea mica la fel. Am reusit sa ma rup cat de cat, am ansamblat aperitivele cat m-am priceput eu mai bine, am facut aperitivele pentru copii si am reusit sa imbrac copii si sa ma imbrac si eu cand sunau primii musafiri.

Astea au fost aperitivele pentru copii, inspirate dintr-un site pus de Bd cutefood, sandwisuri semafor tot dupa ideea ei, umbrelute din babybel, sandwisuri simple cu pasta de peste si alte maruntisuri:(nu radeti ca eu chiar m-am straduit)

IMG_3993.JPG

IMG_3989.JPG

IMG_3992.JPG

masa lor

IMG_4006.JPG

Aperitivele pentru cei mari: pateuri de foetaj cu pasta de peste, tartine cu branza si somon, prune uscate invelite in bacon, rulouri de dovlecel umplute cu mascarpone, busuioc si muguri de pin, sunca umpluta cu branza.

IMG_4004.JPG

ciuperci marinate

IMG_3998.JPG

mozzarella marinata in busuioc si muguri de pin

IMG_4000.JPG

tartine cu pate de gasca si castraveciori

IMG_4007.JPG

si para cu branza de capra, nuci caramelizate si samburi de rodie

Editat de mireloasa, 18 October 2011 - 05:28 PM.

#47 Lulu

Lulu

Master of disaster

• Membri
  • 2397 posturi

Postat 18 October 2011 - 05:50 PM

n-a mai incaput poza sus

IMG_4009.JPG

si grisine cu prosciutto, nepozate

Felul I a fost un succes deplin, foarte fericita combinatia de gusturi. Am reconstituit ieri o farfurie pentru voi ca n-a mai pozat nimeni nimic dupa ce au ajuns musafirii: somon in crusta de aluat fraged cu cartofi noi si brocoli

IMG_4097.JPG

pestele si-a schimbat un pic culoarea pentru ca l-am incalzit in cuptor, pun mai jos si o felie rece

IMG_4094.JPG

Al doile fel a fost pulpe de pui, umplute cu carne de carnati si fistic si invelite in bacon cu risotto cu sofran

pun o poza reconstituita cu legumele la gratar si o poza de duminica la lumina becului cu rulada macelarita de sotul meu

IMG_4103.JPG

IMG_4017.JPG

Si tortul, la care nu am decat o poza, nicio sectiune, oricum nu s-a taiat perfect, in schimb a fost foarte bun! Frisca mea cea tapana s-a razgandit de pe o zi pe alta, si cand am vrut sa ornez nu mai aveam cu ce sa in cap.gif , era o crema fluida, dar nu am vrut sa-mi stric ziua pentru un detaliu, asa ca am pus multe bombonele si gata!

IMG_4025.JPG

Concluzii:
cel mai bun preparat: pestele
loc de mai bine: risotto. A iesit cam acrisor, vinul a fost cam sec si probabil prea mult, plus ca la noi, in Moldova, este apreciat orezul fiert pana devine cir, altfel e nefiert. S-a mancat, nu ma intelegeti gresit, dar mai fac risotto doar pentru o cina romantica! D.gif

Taimingul a fost ok, am intarziat cam mult cu primul fel, ma cam vizitau musafirii prin bucatarie, dar a fost bine pana la urma.

Editat de mireloasa, 18 October 2011 - 05:51 PM.

#48 n_puiu

n_puiu

Master of disaster

• Membri
  • 5562 posturi

Postat 18 October 2011 - 05:59 PM

QUOTE(mireloasa @ Oct 18 2011, 06:26 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Petrecerea a fost un succes...

Brava, felicitări, să vă fie de bine! em_new_15.gif

#49 bimbilica

bimbilica

zen

• Membri
  • 3307 posturi

Postat 18 October 2011 - 06:22 PM

FELICITATIUNI MACSIME.
Normal ca a iesit bine totul,nu se putea altfel,la cat suflet ai pus em_new_66.gif
Sa va traiasca,safi sanatoasa si devreme acasa.
Pe 1 am botezat si noi junioara,tot o masa in familie,ca a fost pe unde ultrascurte organizarea,dar a fost super bine,desi eu eram obosita de nu mai stiam cumma cheama,cubuletinul in mana
Poze cu masa nu am,ca dupa Biserica,Sara a fost mega urlatoare,eu am stat cu ea sa o linistesc si lacustele s au pus pe devorat.Absolut totul am facut eu singura,m am apucat vineri cam pe la ora 13 si am definitivat sambata,la tzarania ce se cerea caldut.
Am facut rulada aurica,de pe forum,3 bucati,oua umplute,pasta de peste care se vroia servita in gogosele de eclere dar cum am dat kix am servit pe platou in forma de peste si a fost super si asa,chec aperitiv,reteta Stellei parca,ficatei in bacon la cuptor,carnaciori de be de in foietaj,chipsuri de pui,platouri cu mizilicuri si branzeturi......cam atat imi amintesc.....apoi am avut pastrav la gratar si gratar de porc si pulpe rotisate,cu cartofi prajiti si ardei copti,prajituri,fursece si torturi cumparate.......dar am facut si o tava maaaaaaare de placinta cu iaurt din 2 kg de iaurt...succes total.torturi am avut 2,dar toata lumea a fost atat de imbuibata,ca unul l am dat nasilor si unul l am impartit cu socrelli si cumnatelul cu pElena

Daca va este frica sa nu va ingrasati, incercati sa beti inainte de fiecare masa 100 ml de cognac. Cognac-ul, precum se stie din batrani, atenueaza teama...

#50 BD

BD

Master of disaster

• Culinareasa lunii
  • 14857 posturi

Postat 18 October 2011 - 06:28 PM

supercalifragilistic. mie imi place cel mai mult (nu ca restul nu imi plac, da? sa nu ma troznesti) cum arata risotto, ca urmare o sa fac un kilaf din cauza ta zilele astea. totul super, cred ca aia mici s-au distrat cu atatea culori pe masa.

sa va fie de bine si sa va traiasca.
Ale mele

şi când plâng eu râd

#51 Andreea-Rodica

Andreea-Rodica

Captain Cook

• Culinareasa lunii
  • 224 posturi

Postat 18 October 2011 - 07:00 PM

Sa va traiasca printesa!
Super aperitivele pentru cei mici, dar si cele pentru cei mari.

#52 stella

stella

Ajutor de bagator de seama

• Membri
  • 10123 posturi
  • Interests:^_^ :D

Postat 18 October 2011 - 07:42 PM

Brava Mirela, si brava Bimbi...super mamitze gospodine groupwave.gif groupwave.gif groupwave.gif
Fan n_puiu for ever

#53 Lulu

Lulu

Master of disaster

• Membri
  • 2397 posturi

Postat 18 October 2011 - 07:48 PM

CITAT(n_puiu @ Oct 18 2011, 05:59 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Brava, felicitări, să vă fie de bine! em_new_15.gif

Multumim!

CITAT(bimbilica @ Oct 18 2011, 06:22 PM) <{POST_SNAPBACK}>
FELICITATIUNI MACSIME.
toata lumea a fost atat de imbuibata

Merci, si tie la fel! lLa tine ziua nu are tot 24 de ore de ai reusit atatea? Eu m-am descurcat mai greu, dar am o scuza cu fetele bolnavioare!

CITAT(BD @ Oct 18 2011, 06:28 PM) <{POST_SNAPBACK}>
supercalifragilistic. mie imi place cel mai mult (nu ca restul nu imi plac, da? sa nu ma troznesti) cum arata risotto, ca urmare o sa fac un kilaf din cauza ta zilele astea. totul super, cred ca aia mici s-au distrat cu atatea culori pe masa.
sa va fie de bine si sa va traiasca.

Risotto mie mi-a placut, doar ca a fost cam acrisor. Sa stii ca cei mici nu au reactionat cum ma asteptam, ci au fost foarte circumspecti, a trebuir sa le explic pe indelete fiecare din ce e facut. Si toti au vrut sa manance ceara de la babybell. banned.gif

CITAT(Andreea-Rodica @ Oct 18 2011, 07:00 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Sa va traiasca printesa!
Super aperitivele pentru cei mici, dar si cele pentru cei mari.

Multumesc frumos! em_new_15.gif

#54 Lulu

Lulu

Master of disaster

• Membri
  • 2397 posturi

Postat 18 October 2011 - 07:49 PM

CITAT(stella @ Oct 18 2011, 07:42 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Brava Mirela, si brava Bimbi...super mamitze gospodine groupwave.gif groupwave.gif groupwave.gif

Multumim! rolleyes.gif

#55 rym

rym

D.Cantemir

• Moderatori
  • 8774 posturi
  • Interests:ski nautic.

Postat 18 October 2011 - 08:40 PM

Sa va fie de bine,sa va traiasca fetita,sa fiti fericiti/ floare.gif

o floare.gif si pentru mica-printesa Bimbi.

#56 apetito

apetito

Master of disaster

• Membri
  • 5450 posturi

Postat 18 October 2011 - 10:32 PM

mireluaso ma bucur ca s-a desfasurat bine petrecerea
si la bimbi la fel

mire, nici eu n-am reusit sa ornez tichia asa cum vroiam, dar oricum ramane gustoasa

geniul e ereditar, secretul artei este exercitiul.

#57 fel70

fel70

Master of disaster

• Membri
  • 2304 posturi

Postat 19 October 2011 - 07:45 AM

Mirela, sa va traiasca printesa! Sa va bucurati de amandoua fetitele, multa sanatate si tot ce va doriti!

Intr-adevar, petrecerea cred ca a fost un succes.
Mi-a placut tot ce am vazut, de la coloratele aperitive pentru copii, la prunele imbracte in bacon rolleyes.gif , la ciupercile marinate, la somonul in crusta, tortuletul roz rolleyes.gif , au fost toate suuuper!
Felicitari!!!
Stiu ce munca trebuie depusa sa 'faci' o asemenea masa! De la alergatura, pana la asezat pe masa, e cale luunga.

Sa va fie de bine!

'Unii oameni au fost făcuţi de Dumnezeu, alţii se trag din maimuţă. Depinde de ei, ei hotărăsc ce sunt în cursul vieţii.'
- Dom Profesor, EVZ.

#58 BD

BD

Master of disaster

• Culinareasa lunii
  • 14857 posturi

Postat 19 October 2011 - 08:01 AM

apropos de ceara de la babybel, e un site (nu mai stiu pe unde) in care apar tot felul de jucarioare facute din ea, e maleabila si sunt o multime de jucarioare facute ad hoc din ele sau se iau jumatatile alea si se pun in loc de nas de clovn, nu mai retin site-ul.

am dat un gogu image asta e prima gasita

Ale mele

şi când plâng eu râd

#59 droopina

droopina

vudu? iudu! uidu! aidu!

• Moderatori
  • 10095 posturi

Postat 19 October 2011 - 09:01 AM

Iti zic si aici, sa nu zica lumea ca-s invidioasa (desi sunt) tongue.gif Bravo, felicitari pentru pregatiri! Pe mine m-a dat pe spate umplutura de la pui tongue.gif As vrea sa zic ca mvaaai, fac si eu, da' mi-e ca ma trezesc a doua zi cu actele de divort pe masa rade.gif

intrebare arzatoare: de unde maica cartofi noi pe vremea asta?

#60 BD

BD

Master of disaster

• Culinareasa lunii
  • 14857 posturi

Postat 19 October 2011 - 10:24 AM

CITAT(droopina @ Oct 19 2011, 10:01 AM) <{POST_SNAPBACK}>
intrebare arzatoare: de unde maica cartofi noi pe vremea asta?

io vazui gata fierti in vid sau la cutie, la auchan.
Ale mele

şi când plâng eu râd

Răspunde la acest topic

0 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi