Sari la conținut

Poză

Anul 2011- Craciun si Revelion

120 răspunsuri la acest topic

#1 little coffee

little coffee

Master of disaster

• Membri
  • 8748 posturi

Postat 13 December 2011 - 11:02 PM

Intrucat eu se pare ca ma voi muta, sunt cu nervii in pioneze!! Astept de la voi idei pline de inspiratie care sa nu dureze foarte mult!!

Daca dureaza, ma astept sa merite!

Si daca tineti nu stiu care regim, tot aveti un meniu!
Deci astept idei, ca eu am acces la calculator limitat ca trebuie sa mut, schimb, impachetez!

Hai nu ma lasati singura!
"Iubesc pisicile pentru ca ma simt bine in casa mea; si incetul cu incetul, acestea devin sufletul sau vizibil"- Jean Cocteau

#2 stella

stella

Ajutor de bagator de seama

• Membri
  • 10123 posturi
  • Interests:^_^ :D

Postat 14 December 2011 - 08:29 AM

Cafelutzo , mutare rapida si cat mai putin stresanta.
Eu am decis ca fac rata umpluta cu sarmale (din ratza in varza acra) pe un pat de varza murata( deja sarmalele le-a crosetat fratello si sunt la congi, si am comandat o ratza dezosata).
musai piftie de porcule si poate de curcan ptr cei ce nu mananca porc.
in rest somon afumat, macrou afumat cu ceapa. salata boeuf optional. eventual o ciorba acra sau o supa de pui ( daca salata boeuf)
sptamana viitoare ma apuc de biscuiti , trufe etc ptr pungutele de Craciun ( si tre sa fac cel putin vreo 40 :) )
ca desert, vad atunci...ceva simplu ( nu cred ca cozonaresc , cumpar un panettone) si musai fructe ( mandarine, litchis, physalis etc ).
cafele cu trufe si gata.:)
Fan n_puiu for ever

#3 little coffee

little coffee

Master of disaster

• Membri
  • 8748 posturi

Postat 14 December 2011 - 11:18 AM

De Craciun o sa tricotez niste sarmale pentru noi, carnati de casa avem, uite ca mi-ai dat o idee o ciorba de potroace! Si piftia clar!

De revelion as umple si eu un ratzoi ca m-a spart gela cu ratzoiul ei!

Tot de revelion trebuie sa ma gandesc la niste prajituri, pentru altii nu pentru mine! Nu stiu cat timp o sa am!!
"Iubesc pisicile pentru ca ma simt bine in casa mea; si incetul cu incetul, acestea devin sufletul sau vizibil"- Jean Cocteau

#4 Irnke

Irnke

Master of disaster

• Membri
  • 4274 posturi

Postat 14 December 2011 - 11:45 AM

CITAT(little coffee @ Dec 14 2011, 11:18 AM) <{POST_SNAPBACK}>
De Craciun o sa tricotez niste sarmale pentru noi, carnati de casa avem, uite ca mi-ai dat o idee o ciorba de potroace! Si piftia clar!

De revelion as umple si eu un ratzoi ca m-a spart gela cu ratzoiul ei!

Tot de revelion trebuie sa ma gandesc la niste prajituri, pentru altii nu pentru mine! Nu stiu cat timp o sa am!!

Vezi ca asa se zice ca, de rev nu e bine sa mananci pasari din astea ce scormonesc :)), dar desigur asta e o superstitie :D

Edit: greseli, am o durere crunta de cap si ma dor si ochii, asa ca am gresit la text. Mi scuzii

Editat de Irenke, 14 December 2011 - 12:03 PM.

atmosfera e ciudata, cand bei numa' apa plata!!

#5 little coffee

little coffee

Master of disaster

• Membri
  • 8748 posturi

Postat 14 December 2011 - 01:28 PM

Pai avind in vedere ca din 2004 eu mananc curcan, nu mi-a mers nici mai bine, nici mai rau ca pana atunci!!

Si gela vad ca mananca ratzoi! Nea Marin nu mergea la nasul Pantelica tot cu curcanul??

Deci o sa mananc fix ce am eu chef! Si eu asta am chef, nu stiu daca am timp sa vanez ratuste ca pe meleagurile noastre se gasesc numai in anumite locuri!

#6 braicarn-expert

braicarn-expert

micro Bucatar

• Membri
  • 7 posturi

Postat 14 December 2011 - 02:15 PM

da, asa este. nu vazusem topicul acesta.

#7 little coffee

little coffee

Master of disaster

• Membri
  • 8748 posturi

Postat 14 December 2011 - 02:50 PM

La noi salata de boeuf nu e de sarbatoare de 3 generatii: niciuna din bunici n-o facea, mama o detesta( a avut multi ani probleme cu colecistul), eu am trantit o hepatita, cand m-au considerat pe mine ok, a trantit frati-miu! Deci era pusa la index de toata familia. Singura care o facea la cererea sotului era o sora a bunicii si cum el avusese 3 infarcturi, o facea fara sare, si cum unii stiu, pentru mine mancarea fara sare e ca si cum nu exista!
Mai facea tata cand avea toate alea fierte in supa si nu mai putea de pofta, dar nu pentru Craciun sau Revelion.

Culmea cred ca e ca eu fac cea mai buna salata de boeuf din familie ca m-am exersat pe exul!

As face o salata de ceva dar omul nu mananca de cruditati!!

Daaaaaa, stiu!!! salata de andive cu sos de mustar si iaurt, ca merg la carnati!

#8 Irnke

Irnke

Master of disaster

• Membri
  • 4274 posturi

Postat 14 December 2011 - 04:34 PM

CITAT(little coffee @ Dec 14 2011, 01:28 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Deci o sa mananc fix ce am eu chef!

Fataaa, papa ce vrei tu, si ce crezi tu ca va placea si la familie. Eu o ziceam aia cu superstitia asa ca o gluma, sper ca nu ai luat-o in serios!!!
atmosfera e ciudata, cand bei numa' apa plata!!

#9 little coffee

little coffee

Master of disaster

• Membri
  • 8748 posturi

Postat 14 December 2011 - 05:04 PM

Eu auzisem ca trebuie ceva cu peste , dar nu mai stiu de ce!! Eu stau prost cu superstitiile ca deh! prea mult am citit in copilarie!!

Uite cu curcanul: aici

Sper ca va distreaza!! Dar eu oricum daca gasesc ratzoi, tot il comit!

#10 Lulu

Lulu

Master of disaster

• Membri
  • 2397 posturi

Postat 14 December 2011 - 05:26 PM

CITAT(little coffee @ Dec 14 2011, 02:50 PM) <{POST_SNAPBACK}>
As face o salata de ceva dar omul nu mananca de cruditati!!

O salata suba, din aceea ruseasca!

Eu inca nu-s hotarata, am o lista lunga din care trebuie sa tai multe, pe 25 mancam la soacra-mea ca-i ziua ei, pe 26 doar ciugulim ceva ca am mancat pe 25 prea mult si pe 27 e veche mancarea si vrem bors proaspat! tongue.gif

A, editez ca sa scriu ca sigur fac chisca cu orez si una cu ficat, azi mi-am cumparat ce-mi trebuie! Si ciorba de burta, din burta cruda nu din cea prefiarta! groupwave.gif

Editat de mireloasa, 14 December 2011 - 05:31 PM.

#11 little coffee

little coffee

Master of disaster

• Membri
  • 8748 posturi

Postat 14 December 2011 - 05:38 PM

Salata shuba am documentat eu, acum o mie de ani!

Deci de Craciun mergem la ai mei, cel mult le duc ceva de rontzait! Da acasa tot fac piftie si sarmale!
Dar de Revelion vin oameni la noi, si atunci ziceam de ciorba de potroace si ratzoi, daca-l gasesc!
Si mai vreau niste cornulete de foietaj umplute cu masline umplute! daca sunt in forma conopida popcorn

Altii au in sarcina salata de boeuf si muraturile, e doar un proiect.

#12 Lulu

Lulu

Master of disaster

• Membri
  • 2397 posturi

Postat 14 December 2011 - 05:49 PM

Mie imi vine fratele din strainataturi, dorit de toate de acasa, dar o sa le fac pe rand, nu 10 feluri odata. Adica fac salata boeuf si friptura, plus ceva aperitive pentru 25-26, sarmalele le fac dinainte, le congelez si le fierb pe 27, ciorba de burta tot pe 27, mancare rece si racituri 28-29, cam asa ceva.

Nu ti-a placuit salata? Eu n-am incercat si ma batea un gand!

Editat de mireloasa, 14 December 2011 - 05:50 PM.

#13 n_puiu

n_puiu

Master of disaster

• Membri
  • 5562 posturi

Postat 14 December 2011 - 07:06 PM

QUOTE(little coffee @ Dec 14 2011, 05:04 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Eu auzisem ca trebuie ceva cu peste , dar nu mai stiu de ce!!

Păi, conform unor vorbe din bătrîni, crecă să fii uşure ca peştele-n apă! Nu la fel de vorbăreţ, desigur! D.gif

#14 little coffee

little coffee

Master of disaster

• Membri
  • 8748 posturi

Postat 14 December 2011 - 07:19 PM

QUOTE(mireloasa @ Dec 14 2011, 05:49 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Mie imi vine fratele din strainataturi, dorit de toate de acasa, dar o sa le fac pe rand, nu 10 feluri odata. Adica fac salata boeuf si friptura, plus ceva aperitive pentru 25-26, sarmalele le fac dinainte, le congelez si le fierb pe 27, ciorba de burta tot pe 27, mancare rece si racituri 28-29, cam asa ceva.
Nu ti-a placuit salata? Eu n-am incercat si ma batea un gand!

Ba mi-a placut, dar as face-o separat! Adica nu alte mii de chestii impreuna ca se pierde! Daca nu pleaca, poti incerca de revelion cu niste icre, sau ceva peste fript, murat, copt, ca banuiesc ca ati mancat destul de porc pana de anul nou!

Hai mai puiule asa ma stii pe mine ca nu vorbesc?!!!?

Editat de little coffee, 14 December 2011 - 07:22 PM.

#15 julix_2007

julix_2007

Master of disaster

• Culinareasa lunii
  • 7643 posturi

Postat 14 December 2011 - 08:11 PM

Si eu sunt oarecum in pana de idei, dar in principiu carnati de casa ca face suriorica mea si nu ma lasa la greu, ceva muschi de porc tinut la bait si afumat putin, toba de cumparat de la o firma din Campulung Moldovenesc, care are magazin si in Bucuresti, si e un produs mai mult carne/muschi decat aspic, destul de piperat la pret dar face toti banii, icre rosii ca mi-am mai luat un borcanel cu 6 ron 100gr, sarmale, cozonac, napolitane cu rahat si lamaie, alba ca zapada si .... mai vad eu, piftie de curcan/cocosh si, acum mi-a venit pofta, imi trantesc un sos de smantana cu oau fierte rase si hrean.
Si cred ca va fi si o ciorba de cocosh, sotul gainii adica.

Mama, cata mancare fac...

#16 cerra

cerra

Master of disaster

• Membri
  • 4025 posturi

Postat 14 December 2011 - 09:20 PM

julix,

Hai sa dam mana cu mana, poate ca ne vin ideile D.gif

Ptr mine e mai dificil anul asta ca o sa gatim doua gospodine si...... problema ca nu am ales inca meniurile de Craciun. De Revelin, mergem toata trupa la Restaurant unde vom avea un bufet suedez si ceva cald. Nu stiu exact ce si cum ptr ca nu am discutat finala.

In plus de meniul de la restaurant fiecare mai duce cite ceva normal si asta stabilit fiecare ce duce. Stim deja gusturile. Deci suntem 30 de persoane si asta inseamna cel putin inca 10 platouri in plus ptr ca altii se ocupa de bauturi. Eu............. ca de obicei tre sa fac tort.

De Craciun vom fi vreo 10 pers adika vreo 3 familii, noi 2 de aici si o familie (prieteni) vin din Germania si raman si ptr Revelion. Au casa si ei aici.

Eu:

Ce stiu de Craciun: cozonac (dar eu o sa fac ''colac dulce ptr masa de pasti'' ala ce este pe culi doar ca o sa il coc in tava de cozonac)

Si pe linga asta cu fructe mai fac un cozonac cu nuca.
O sa fac si o alvitza (foi de napolitane umplute cu spuma de zahar ars dar tare spuma )
Fursecurile cu crema ''cerra''

la prajitura numai stiu ce sa aleg sa fac.

sarmale la oala de lut (vegetale si cu carne)

si pui umplut (incerc o reteta din republica moldova dupa un blog) poate cu mici modificari.

Ratzoiu meu ramine in congelator. Pregatim altadata.

Peste la cuptor (fata mea nu maninca alt fel de carne)

Sa vedem ce zice si printesa mea ce ar dorii sa manince dulce.

Prietena mea: iepure, friptura de pork, carnati , supa cu galuste si numai stiu ce zicea.

Ptr acasa la mine sarmale, friptura, carnati, supa/ciorba, si ce am scris mai sus.

Inca mai avem timp sa ne gandim si sa ne razgandim la meniu.

#17 little coffee

little coffee

Master of disaster

• Membri
  • 8748 posturi

Postat 14 December 2011 - 09:54 PM

Julix, exista o singura, unica si irepetabila prajitura la care imi lasa gura apa, acum nu stiu cum o faci tu, dar mama colegului meu de liceu era pericol social: alba ca zapada! Mie nu-mi plac decat prajiturile acrisoare si alea cu ciocolata!Bine ca mananc doua bucati si cad la datorie!

Deci eu fac piftie! nu-l intreb pe el ca aud de PORC, oi vedea de care fac! Sarmale fac cu toptanul, ca sa umplu ratzoiul!! Si le congelez. Aia e, n-am timp! carnati de casa am, a facut socru, multumesc!!! sorici si caltabos am luat, multumesc mie ca am fost prevazatoare! Deci ciorba si raztoiu!! Da , stiu ca omul o sa zica ca de ce n-am facut friptura!! asa ca o sa fac, ca e un pofticios!

Eu am mare noroc cu dulciurile, nici unul nu le suporta dar de revelion vin si altii si sa avem!

#18 julix_2007

julix_2007

Master of disaster

• Culinareasa lunii
  • 7643 posturi

Postat 14 December 2011 - 10:00 PM

CITAT(little coffee @ Dec 14 2011, 09:54 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Julix, exista o singura, unica si irepetabila prajitura la care imi lasa gura apa, acum nu stiu cum o faci tu, dar mama colegului meu de liceu era pericol social: alba ca zapada! Mie nu-mi plac decat prajiturile acrisoare si alea cu ciocolata!Bine ca mananc doua bucati si cad la datorie!

Deci eu fac piftie! nu-l intreb pe el ca aud de PORC, oi vedea de care fac! Sarmale fac cu toptanul, ca sa umplu ratzoiul!! Si le congelez. Aia e, n-am timp! carnati de casa am, a facut socru, multumesc!!! sorici si caltabos am luat, multumesc mie ca am fost prevazatoare! Deci ciorba si raztoiu!! Da , stiu ca omul o sa zica ca de ce n-am facut friptura!! asa ca o sa fac, ca e un pofticios!

Eu am mare noroc cu dulciurile, nici unul nu le suporta dar de revelion vin si altii si sa avem!

Sper sa nu ajung pe la arene de aici, dar eu stiu ca alba ca zapada se face cu crema de vanilie, fara lamaie, iar aia asemanatoare cu alba ca zapada dar cu gust acrisor se cheama lamaita. In orice caz imi plac amandoua, eu voi face alba ca zapada cu crema de vanilie fara lamaie si cu nuca prajita in cuptor si pisata, aruncata pe prima foaie. Ca fac deja napolitanele mele cu rahat si lamaie si nu pot sa .... lamaie la nesfarsit. Am depasit de mult etapa in care daca nu-mi iesea vreo crema/frisca tranteam 2 linguri de cacao.

#19 little coffee

little coffee

Master of disaster

• Membri
  • 8748 posturi

Postat 14 December 2011 - 10:11 PM

Mama nu facea prajituri,final.
Aia e aia de mi-a zis ca alba ca zapada, eu nu am nici cea mai vaga idee cum trebuia sa fie! Eu nu mananc prajituri!!!!!! Aia mi-a facut pofta ca e racoroasa!! Altfel, nu mananc! Chiar mi-ar placea sa aflu cum se face! Stiu ca e pe culinar pe undeva, dar cum eu eu nu ma ating de dulciuri, nu m-a interesat!

De ce sa ajungi la Arene??

#20 Sophy

Sophy

Master of disaster

• Membri
  • 2882 posturi
  • Interests:Doxologia ortodoxa , asistenta sociala,pedagogia

Postat 14 December 2011 - 10:19 PM

Eu mi-am propus sa fac la capitolul dulce,3 tavi cu tiramisu, varianta cu piscoturi si mascalpone.Nu stiu daca este postata pe culinar dar eu am mancat la cineva si mi-a placut grozav.Plus ca-i usor de facut.
La categoria grea, ma gandesc la niste sarmalute , racituri de porc, friptura de porc si carnati afumati, platouri cu pastrama de purcel productie proprie,chisca si toba.Mi-a mai atras atentia salata in suba si icrele lui JUlix.Deci fug in piata la rusi dupa icre.
Ciorba radauteana sau de burta ne place tuturor.Problema e ce sa mananc si eu...Ca astea-s pentru ...satra...Familionul meu se aduna de peste tot si poposeste la mine.
Eu o sa-mi fac niste macrou la tava cu legume mexicane iar lui barbata-miu,dedicatie din partea mea, ca la mama acasa, snitili cu salata orientata.Asa a papat la el acasa de sarbatori si nu vreau sa-i stric tabieturile.
Si-acum fug... ca daca ma prinde Moatza pe-aici vorbind de mancare, imi rupe picioarele...

Răspunde la acest topic

1 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi