Sari la conținut

Poză

Pisici, pisici si iar pisici..pisicile noastre

10805 răspunsuri la acest topic

#5521 artemis

artemis

Scorpie Sefa

• Membri
  • 2650 posturi

Postat 03 September 2008 - 10:14 AM

QUOTE(Uma @ Sep 2 2008, 04:34 PM) <{POST_SNAPBACK}>
La multi ani pufosului rusinos!

Multi ani fericiti timidului! ...si pupaturi pe burtici pufoase tuturor scumpicilor mici.
Am si eu o intrebare si va rog iar sa nu-mi sariti in cap in caz ca s-a mai discutat si iar am ratat. tongue.gif
Deci: ce plante de locuinta ar putea fi nocive pentru feline in caz ca le papa? E vreo problema cu ficusul? dar cu altele obisnuite? Multam anticipat.

No man ever believes that the Bible means what it says; he is always convinced that it says what he means."

#5522 claudia_ash

claudia_ash

Big Chef

• Membri
  • 616 posturi

Postat 03 September 2008 - 11:22 AM

eu stiam ca cele mai intalnite sunt : poinsettia, azalee, dracena, crizantema, narcisa, ficus, muscata, feriga, oleandru, aloe, lalea, crin.

pt mai multe informatii am gasit pe internet un articol:

Lista plantelor toxice pentru caini si pisici
voma la pisici, ajutor va rog!!!, lilia, hipo, plante toxice pentru pisici, intoxicatii, mama, fructe, cel mai mic animal, caini mari, animale rare, diaree, animale puternice, din america de nord, pete la pisici

Animal Poison Control Center, din cadrul American Society for the Prevention of Cruelty to Animals, este prima organizatie nord-americana preocupata de intoxicatiile la animale. Aceasta editeaza o serie de brosuri si publicatii care contin sfaturi pentru detinatorii de animale de companie, notiuni de prim-ajutor in cazurile de otravire accidentala. Organizatia ofera de asemenea consultanta medicilor veterinari si asistenta medicala 24 din 24. Mai multe informatii aflati pe http://www.aspca.org

APCC construieste in prezent o baza de date cu principalii responsabili de otraviri si intoxicatii la animale. Dintre acestia, va prezentam in cele ce urmeaza lista celor mai raspandite plante care contin substante toxice pentru animale si om.

Aloe vera / familia Liliaceae / saponina
Semne clinice: voma, diaree, anorexie, stari depresive

Amaryllis sp. / familia Amaryllidaceae / licorina
Semne clinice: voma, diaree, anorexie, dureri abdominale, hipersalivatie

Pieris japonica / familia Ericaceae / arbutina (glucozid al hidrochinonei)
Semne clinice: voma, diaree, hipersalivatie, stari comatoase, stop cardiac

Asparagus sprengeri / familia Liliaceae / substanta toxica nu a fost determinata
Semne clinice: voma, diaree, dureri abdominale

Macadamia integrifolia / familia Proteaceae / substanta toxica nu a fost determinata
Semne clinice: stari depresive, febra, stari de voma, cresterea ritmului cardiac. Nu s-au raportat intoxicatii decat la caini.

Colchicum autumnale (brandusa de toamna) / familia Liliaceae / colchicina
Semne clinice: diaree, voma insotita de sangerari, iritatii la nivel bucal si esofagian

Persea americana (avocado) / familia Lauraceae / persina
Semne clinice: stari de voma, diaree, inflamarea glandelor mamare, stop cardio-respirator, stari comatoase

Rhododendron sp. / familia Ericaceae /
Semne clinice: voma, diaree, hipersalivatie, hipotensiune, stari comatoase, colaps cardio-vascular

Caesalpinia gilliesii / familia Leguminosae / acid hidrocianic
Semne clinice: tulburari gastrointestinale

Celastrus scandens / familia Celastraceae / substanta toxica nu a fost determinata
Semne clinice: convulsii, gastroenterite

Solanum dulcamara / familia Solanaceae / solanina, saponina
Semne clinice: dureri puternice abdominale, lesin, pupile dilatate, pulsul scade

Hedera helix / familia Araliaceae / saponine (frunzele sunt mult mai toxice decat fructele)
Semne clinice: tulburari gastrointestinale, diaree, strai comatoase, febra, dureri musculare, dilatarea pupilelor, hiperactivitate, neliniste

Aescullus sp. / familia Hippocastanaceae / esculina
Semne clinice: gastroenterite severe, depresi, pupile dilatate, stari comatoase

Podocarpus macrophylla / familia Araliaceae / substanta toxica nu a fost determinata
Semne clinice: stari de voma, diaree

Caladium hortulanum / familia Araceae / cristale de oxalat de calciu
Semne clinice: iritatii la nivel bucal, stari de voma, dificultati la inghitire

Zantedeschia aethiopiea / familia Araceae / cristale de oxalat de calciu

Ricinus communis / familia Euphorbiaceae / ricin (semintele sunt foarte toxice, inclusiv la om)
Semne clinice: sete puternica, diaree severa, convulsii, colaps renal

Monstera deliciosa / familia Araceae / cristale de oxalat de calciu

Dieffenbachia amoena / familia Araceae / cristale de oxalat de calciu

Melia azedarach / familia Meliaceae / substante terpenice (fructele sunt foarte toxice)
Semne clinice: diaree, stari de voma, stari depresive, soc

Cycas sp. / familia Cycadaceae / cicazina
Semne clinice: stari de voma, icter, sete puternica, gastroenterite hemoragice, leziuni la nivelul ficatului, deces

Cyclamen sp. / familia Primulaceae / ciclamina
Semne clinice: stari de voma, probleme severe la nivel gastrointestinal, coma

Narcissus sp. / familia Amaryllidaceae / licorina, narcisina, narcipoetina, alti alcaloizi
Semne clinice: Tulburari ale sistemului digestiv, convulsii, hipotensiune, aritmie

Hemorocalis dumortirei / familia Liliaceae / substanta toxica nu a fost determinata
Semne clinice: voma, colaps renal, coma. S-au raportat cazuri de intoxicatie doar la pisici.

Epippremum aureum / familia Araceae / cristale de oxalat de calciu

Solanum tuberosum (cartoful) / familia Solanaceae / solanina, substante din gama atropinei
Semne clinice: diaree, hipersalivatie, dureri puternice gastrointestinale, pupile dilatate, stari de confuzie. Frunzele si florile sunt cele mai toxice.

Lilium longiflorum / familia Liliaceae / substanta toxica nu a fost determinata
Semne clinice; stari de voma, lesin, colaps renal, coma. S-au raportat cazuri de intoxicatie doar la pisici.

Caladium hortulanum / familia Araceae / cristale de oxalat de calciu

Asparagus densiflorus / familia Liliaceae / substanta toxica nu a fost determinata
Semne clinice: tulburari gastrointestinale la ingerarea fructelor

Anthurium sp. / familia Araceae / cristale de oxalat de calciu

Dracaena sp. / familia Agavaceae / substanta toxica nu a fost determinata
Semne clinice: la pisici - pupile dilatate, dificultati la respirare, dureri abdominale, puls marit. La caini si pisici - stari de voma, stari depresive, confuzie

Digitalis purpurea (degetel) / familia Scrophalariaceae / digitalina
Semne clinice: tulburari cardiace, stop cardiac

Philodendron pertusum / familia Araceae / cristale de oxalat de calciu

Gladiolas sp. (gladiola) / familia Iridaceae / substanta toxica nu a fost determinata
Semne clinice: stari de voma insotita de sangerari, stari depresive, diaree, dureri abdominale, hipersalivatie

Gloriosa superba / familia Liliaceae / colchicina si alte substante inrudite
Semne clinice: voma insotita de sangerari, diaree, stari de soc, leziuni renale si ale ficatului, colaps

Epipremnum aureus / familia Araceae / cristale de oxalat de calciu

Syngonium podophylum / familia Araceae / cristale de oxalat de calciu

Phylodendron oxycardium / familia Araceae / cristale de oxalat de calciu

Nandina domestica / familia Berberidaceae / alcaloizi diferiti
Semne clinice: cianoza, stari de voma, diaree, stari comatoase, stop cardiorespirator, deces

Illex sp. / familia Aguifoliaceae / saponina
Semne clinice: stari de voma, diaree, stari depresive

Hyacinthus orientalis / familia Liliaceae / alcaloizi diferiti
Semne clinice: voma insotita de sangerari, diaree, stari depresive

Hydrangea macrophylla / familia Saxifragaceae / glicozide
Semne clinice: stari de voma, stari depresive, anorexie, diaree, puls crescut, febra

Iris sp. / familia Iridaceae / substanta toxica nu a fost determinata
Semne clinice: voma insotita de sangerari, staridepresive, diaree, hipersalivatie, dureri abdominale

Kalanchoe sp. / familia Crassulaceae / bufodienalide
Semne clinice: voma, diaree, tulburari cardiace

Asparagus setaceus / familia Liliaceae / substanta toxica nu a fost determinata
Semne clinice: tulburari gastrointestinale

Convalaria majalis (lacramioara) / familia Liliaceae / convalarina, convalatoxina, alte glicozide cardiotoxice
Semne clinice: aritmie cardiaca, stari comatoase, deces

Macadamia integrifolia / familia Proteaceae / substanta toxica nu a fost determinata
Semne clinice: stari depresive, febra, stari de voma. Cazuri de intoxicatie au fost raportate doar la caini.

Nerium oleander (leandrul) / familia Apocynaceae / oleandrina, oleandrozida, neriozida, glicozide cardiotoxice
Semne clinice: Voma, diaree, hipotermie, coma, deces

Tulip sp. (laleaua) / familia Liliaceae / substanta toxica nu a fost determinata
Semne clinice: voma, diaree, hipersalivatie, inapetenta

Yucca sp. / familia Agavaceae / substanta toxica nu a fost determinata
Semne clinice: stari de voma, stari depresive, diaree, lesin

Publicat la 30 mai 2005

#5523 artemis

artemis

Scorpie Sefa

• Membri
  • 2650 posturi

Postat 03 September 2008 - 11:51 AM

Multumesc, Claudia.
No man ever believes that the Bible means what it says; he is always convinced that it says what he means."

#5524 cami_dxb

cami_dxb

Big Chef

• Membri
  • 758 posturi

Postat 03 September 2008 - 08:29 PM

QUOTE(ioanat @ Sep 2 2008, 05:22 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Georgiana, sanatate multa mamei tale.
Noi sambata am facut un an, ne-am serbat, numai ca mi-s mai rusinoasa si nu am vrut sa stau langa tort tongue.gif

aproape in fiecare zi aducem soricei micutei in casa, azi dimineata am trezit-o pe mami din somn sa.i arat cum ma joc eu cu unul, care daca mami nu se inseala statea in 2 labute si facea box cu mine laugh.gif si pe care l-am si scapat si s-a ascuns de mine sub canapea, iar mami s-a inchis in camera sa nu venim peste ea cool.gif

La multi ani cafelutei cu sosetele si spor la vanat soricei laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif

#5525 Luanda

Luanda

Planetareasa

• Membri
  • 2414 posturi

Postat 03 September 2008 - 09:35 PM

Stiu ca imi pun stigma de dereglata dupa postul asta dar asta e. Nu cred ca ma vindec si nici nu vreau. In primele zile de vacanta am gasit un pisoi pe strada. Am zis ca il iau, il spal, vaccinez si il marit. Booon. L-am puricat, uns (avea urechile numai rani), vacinat si am inceput odisea cautarii unui stapan. Eu am ajuns la concluzia ca e mai usor in Angola sa gasesc satapan la un pisic decat in Romania. Am primit si raspunsuri de genul "dar eu nu am bani sa dau pe mancare de pisic" (chiar daca ma suna dupa ca il vrea nu il mai dadeam individului) sau "dar pisica strica canapeaua"...mai bine tac si nu va mai spun. O vecina a zis ca-l vrea dar nu e sanatoasa la cap. Tata exclus, ca nu vrea doamna lui. Asa ca, m-am luat cu mainile de cap, mi-am tras doua palme si am inceput sa fac demersurile pt actele la pisic sa il iau cu mine mai ales ca al meu om s-a indragostit de animalut (si mie imi e drag de rau de el) si exclud optiune de al lasa de unde l-am luat.

Surprinzator a fost foarte usor si ieftin sa ii fac pasaportul, vaccinarile, sa ii pun cip si sa-l inregistrez la directia sanitara. Acum problema vine de la compania aeriana care in puii mei din Bucuresti pana in orasul de tranzit nu poate sa imi puna matza in avion ca nu stiu ce cerere trebuie sa fac din partea companiei aeriene titulara a biletului. Mor de draci! Tot o rezolv eu cumva dar compania titulara e in vacanta in Luanda pt ca sunt alegeri mad.gif . Pana una alta vi-l prezint oficial si cu acte in regula tongue.gif pe Felix (a.k.a Giorghi), noua felina intrata in familia noastra deja extinsa dar fericita. Fericita, pana acum. Razboiul de-abia incepe!!

IMG_0110.JPG

#5526 Adina_K

Adina_K

The Black Princess

• Membri
  • 1826 posturi

Postat 03 September 2008 - 10:24 PM

moaaa, luanda, da' ce fatza are biggrin.gif
si boticul..
succes cu hartogariile, pana la urma o sa reusesti!

#5527 Carmiris

Carmiris

Master of disaster

• Suspendat
  • 3131 posturi

Postat 03 September 2008 - 10:38 PM

ce mustacioara de hitleras are biggrin.gif

#5528 M_29499

M_29499

Anti-pitzi

• Membri
  • 3086 posturi

Postat 03 September 2008 - 10:52 PM

QUOTE(Luanda @ Sep 3 2008, 09:35 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Stiu ca imi pun stigma de dereglata dupa postul asta dar asta e.

Aiurea, ce vorbesti Luanda, stii ca suntem cu toate ca si tine smile.gif

Sa-ti traiasca Felixutul si sper sa rezolvi ok cu transportatul lui-stiu cum e dragostea aia mare care te paleste si nu-ti vine sa ii mai dai jos din brate.. Simti ca e al tau baiatul si basta!

Felixul tau seamana cu Parcisor, fratele Mayei mele (singura asemanare cu Maya e culoare ochiilor si o jarteluta alba pe picior, unul pe piciorul stang celalalt pe piciorul drept-altfel nu zici ca sunt frati)

Pirci..jpg
A sosit Samburel - David, 2 noiembrie 2009!!!

#5529 shobysho

shobysho

Captain Cook

• Membri
  • 291 posturi
  • Interests:-pictura<br />-gatitul<br />-decoratiunile interioare <br />-confectionarea de bijuterii unicat <br />- animalutele <br />-colectionarea de stelute de mare,scoici,melci,tartacute (inspiratie pentru creatie )

Postat 04 September 2008 - 01:18 AM

Priviti ce moment de trandete am surprins intre Mirandolin si Burtosu biggrin.gif

Miniaturi atașate

• gay.jpg

mamica de iepurasi

#5530 claudia_ash

claudia_ash

Big Chef

• Membri
  • 616 posturi

Postat 04 September 2008 - 10:24 AM

luanda sa-ti traiasca matulinul icon_cheers.gif

laugh.gif ti-ai gasit locul unde sa capeti stigma...ha ha....apropos de tacaneala cu pisici: cand a inceput razboiul aici acu 2 ani, nici nu s-a pus in discutie sa-l lasam pe mister in tara... rolleyes.gif sa comentez ce a zis familia sotului? ...

#5531 Adina_K

Adina_K

The Black Princess

• Membri
  • 1826 posturi

Postat 04 September 2008 - 06:52 PM

-Fata, de unde a aparut foaia asta? rolleyes.gif

DeeDee & Bella

#5532 artemis

artemis

Scorpie Sefa

• Membri
  • 2650 posturi

Postat 05 September 2008 - 12:50 PM

QUOTE(Adina_K @ Sep 4 2008, 06:52 PM) <{POST_SNAPBACK}>

DeeDee & Bella

Ce duuulci sint astia doi fulgushori , parca sint de jucarie.... laugh.gif

Hai sa vi-l mai arat si eu pe al meu, ca nu l-am mai pozat de mult...mai nou si-a tras si gagica, dar numai, asa, de giugiulit platonic, ca nu sint casatoriti oficial..

biggrin.gif

Deci asta-i golanul meu bosorog, care nu ma lasa nici la computer linistita. Tot timpul tre sa fie la max 10 cm de mine.. smile.gif , incl. pe WC. icon_redface.gif

Si noua gagica:

#5533 little coffee

little coffee

Master of disaster

• Membri
  • 8748 posturi

Postat 05 September 2008 - 01:29 PM

QUOTE(Adina_K @ Sep 4 2008, 06:52 PM) <{POST_SNAPBACK}>

DeeDee & Bella

Sa mai pui poze cu ele, ca sunt tare frumoase!
"Iubesc pisicile pentru ca ma simt bine in casa mea; si incetul cu incetul, acestea devin sufletul sau vizibil"- Jean Cocteau

#5534 claudia_ash

claudia_ash

Big Chef

• Membri
  • 616 posturi

Postat 05 September 2008 - 01:54 PM

Tot timpul tre sa fie la max 10 cm de mine.. , incl. pe WC.

artemis stiu despre ce vorbesti...mister nu suporta sa nu stea la mine in brate ...chiar si la toaleta icon_redface.gif rolleyes.gif . tare scump matul tau cum sta tolanit pe masa

little coffe sunt atat de scumpee, un pupic pe mustati de la noi

#5535 M_29499

M_29499

Anti-pitzi

• Membri
  • 3086 posturi

Postat 05 September 2008 - 03:24 PM

Si eu care credeam ca sunt singura care pe buda e cu matza in brate smile.gif

Frumos domnisorul tau Artemis, parca are breton; la fel si prietena lui de joaca smile.gif

Adina sunt scumpi foc pufosii curiosi -Maya nu ma mai lasa deloc singura la computer, trebuie sa o intorc in asa fel incat sa stea cu capul pe mana stanga sa pot manevra mouse-ul linistita..de carti nu mai zic ca trebuie sa deschid o carte mare pe care sa stea grasa ca altfel nu apuc sa citesc nimic-se aseaza cu fundul mare pufos pe ea si se uita in ochii mei, adica nu mai bine imi dai pupi mie decat sa citesti? cool.gif

#5536 cami_dxb

cami_dxb

Big Chef

• Membri
  • 758 posturi

Postat 05 September 2008 - 09:39 PM

Luanda, ce dragalas e mitzul tau cel nou! Sa-ti traiasca si sa fie sanatos si sa se inteleaga bine cu ceilalti membri blanosi ai familiei.
Adina, pufuletii frumosi si curiosi parca sunt de jucarie tongue.gif . Sa le dai un pup de la mine. Nu s-au certat pe imprimanta?
Artemis, cred ca n-am mai vazut poze cu mandrul tau pana acum. Si el pasionat de computere si internet........ Si ce madruta frumoasa si pufoasa si-a tras....
Shoby, esti si mamica de pisici? Cum se inteleg cu iepurasii?

In alta ordine de idei, in seara asta mitzulina mea are program de alergat prin casa ca bezmetica ohmy.gif ohmy.gif Alearga de colo colo si derapeaza de mama focului. Numai bine imi curata si gresia biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif

#5537 shobysho

shobysho

Captain Cook

• Membri
  • 291 posturi
  • Interests:-pictura<br />-gatitul<br />-decoratiunile interioare <br />-confectionarea de bijuterii unicat <br />- animalutele <br />-colectionarea de stelute de mare,scoici,melci,tartacute (inspiratie pentru creatie )

Postat 05 September 2008 - 11:33 PM

Se impaca foarte bine ,dar cu cei mari : pe astia mici nu i-au vazut inca pentru ca ii tin in casa sau intr-o cusca unde ei nu ajung Cu cei mari chiar ar fi vrut sa se joace daca aveau iepurasii curaj cool.gif
mamica de iepurasi

#5538 Luanda

Luanda

Planetareasa

• Membri
  • 2414 posturi

Postat 06 September 2008 - 12:37 AM

Fetelor va multumesc. Dar mi-au pus stampila toti aici biggrin.gif. Asta e, eu sa fiu fericita! E dragalas tare "copilu'" meu dar si ai vostri.

Camiris, eu zic ca seamana mai mult a Tudor Vladimirescu decat a hitler tongue.gif

Uma, de unde i se trage numele Parcisor? Parrrrrie? Ca si asta nu zice "miau" zice "prliau".

Alo, pisicile pufoase! Jos de pe imprimanta si veniti la smotocit. Tare sunt simpatice secretare tale Adina.

Artemis, unde faci freza la pisoi. Niii ce freza are golanul ala tolanit m-a terminat. Pare si luptator..vad eu bine s-au are nasul zgariat? Are si gusturi misto la gagici. Gagica tot a voastra?

Claudia si eu gandesc la fel. Pisicile din Angola au actele depuse pt "cetatenie" Sud Africana smile.gif . Sunt norocoasa ca al meu ma sustine in aventura asta. Sau eu pe el?? rolleyes.gif Nu mai conteaza!

Shobysho imi plac gradinari smile.gif tai.

Cami multumim pt aprecieri. Cred ca matele noastre is telepatice ca si in asta al meu a dat o streche...astept sa se descarce bateriile ca sa pot dormii.

#5539 M_29499

M_29499

Anti-pitzi

• Membri
  • 3086 posturi

Postat 06 September 2008 - 03:06 AM

QUOTE(Luanda @ Sep 6 2008, 12:37 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Uma, de unde i se trage numele Parcisor? Parrrrrie? Ca si asta nu zice "miau" zice "prliau".

Mica mea si Parci au aterizat in Toronto la ora 3 dimineata..poveste lunga, o colega de serviciu a vrut sa-mi dea o pisica mica cand aveau vecinii mei caini (care ma adoptasera) Cand amica mea s-a decis ca vrea pisic, m-am oferit sa-i aduc eu atata timp cat ea are grija de a mea si eu de al ei cand plecam in vacante (intre timp ne mutaseram in acelasi bloc). Aceeasi colega m-a anuntat ca pisica mama a facut iar pui -i-am zis doar "adu-mi o fata si un baiat". Eu fata, amica mea baiatul.
Cum am vazut-o pe Maya am stiut ca e a mea..mi s-a urcat pe umar si a adormit pe umar, in par (si acum am par lung) -Parcisor insa, cum l-a vazut "ma-sa" a zis..asta e baiatul meu!
Ei bine, era asa de micurez dar plin de energie (o sa scanez o poza sa-i vezi cat erau de mici) s-a dus la taica-su si i-a tras o labuta la coada (tac-su e rocker, fost tobosar la Voltaj smile.gif) Nu i-am numit, eu pe Mica mea o saptamana, ei pe Parci pana a doua zi...cand sotul amicii imi zice " Eu o sa calc pe el..e asa de mic...ca un parci" Asa ca Parcisor i-a ramas numele smile.gif
Numele in acte e Angus, ca tocmai fusesem la un concert AC DC :)dar vorba lor, nu te obosi ca nu raspunde motanul la numele asta...dar Ricu, ricu, Parcisor, Pica, etc...vine fuga, fuga smile.gif
Si Mica mea a fost intai Miaunica (sau maimuta urlatoare pentru ca e FOARTE vocala) si Maya cand a crescut.
SI uite asta e povestea lui Parcisor si Maya smile.gif

#5540 M_29499

M_29499

Anti-pitzi

• Membri
  • 3086 posturi

Postat 06 September 2008 - 03:10 AM

Si am uitat sa spun, de ce au aterizat la ora 3 dimineata? Pentru ca amica mea statea intr-un oras din nord-Ontario, ne-am intalnit la o petrecere in Utopia (da, e un sat cu numele asta) si amicii mei ma asteptau pana dimineata sa vin cu piticii smile.gif

Pitici care au implinit 8 ani pe 4 August smile.gif Noi suntem de 10 ani in Canada si viata noastra a fost mai frumoasa si mai usoara pentru ca i-am avut pe ei.. Asta ca sa stii ca noi intelegem iubirea aia care vine si e pe viata!

Răspunde la acest topic

2 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi