Sari la conținut

Poză

Romania, asa nu !

289 răspunsuri la acest topic

#1 Cali

Cali

Academic Chef

• Membri
  • 1324 posturi

Postat 11 June 2007 - 01:30 PM

Am citit pe la poze din calatorie chesti nasoale despre dentisti in Timisoara, m-am grabit sa scriu si eu dar avand mai mult de scris eram prea mult off topic si mai bine scriu aici.

Deci aici se scrie tot ce e nasol in Romania, intamplari, tzepe chesti de care sa ne ferim din toate domeniile.

Eu scriu despre patzania mea de la dentist de anul trecut.
In TM, este o disperata de dentista( Davideanu) care tzine cu orice pret sa-ti puna dinti, orice cariutza e prea mare pt ea si trebuie dintele imbracat, chestia cea mai imputzita e ca in timp ce lucra cu baraitoarea aia de freza la mine intro masea, mi-a spus( eu nu auzeam ca-mi sfredelea maseaua) ca si restul de masele se misca putin chiar daca nu erau cariate si le imbracam si pe alea
blink.gif blink.gif blink.gif .
Cum eu nu am auzit am simtit totusi ca ea si-a schimbat maseaua si slefuia alta, atunci am ridicat disperata mainile, m-am agitat, dupa ce s-a oprit a zis pai tocmai iti spuneam ca trebuie inbracate si celelalte masele. Si asa de la un dintzisor pe care l-am imbracat din motive estetice, ajungeam la 5 masele imbracate care nu aveau carie. Clar ca si acum am o masea pilita pe jumatate fara sa fie nevoie. Nu am facut reclamatie la protectia consumatorului pt ca eram cu un dinte provizoriu si dintele de portelan era platit si ma gandeam ca nu-l mai primesc repede, si trebuia sa plec..si...si...
Oricum dupa aia am aflat ca ea are un frate care-i cam pampalau si trebe sa pape si gura lu ala . El fiind tehnicianul dentar cu care lucreaza dentista.

Clar ca nu am primit nici un bon, o factura sau ceva de genul si ca totul se face la negru ca altfel cum si-ar mai permite tipa sa-si cumpere in fiecare an masina noua, acu are un Tuareg la care am cotizat si eu.
huh.gif

A primit cineva totusi vreodata in Romania un bon, factura, chitanta, la dentis fara sa ceara ? Sau asta-i cea mai mare evaziune fiscala pe care nu o vede nimeni ? Am stat cateva zile la rand la cabinetul respectiv, inautru si am vazut tot ce incasa, m-am speriat pleaca cu cel putin 1000 de euro zilnic si nici un bon, nimeni nu primeste.

Oricum la cabinetul ala( langa Gara de NOrd) sa nu calcati, pt ca un zabet larg si o voce cristalina va lasa cu ochii-n soare.

#2 Khali

Khali

Big Chef

• Membri
  • 651 posturi

Postat 11 June 2007 - 01:37 PM

imi pare rau de ce ti s-a intamplat sad.gif
E bine ca ai deschis topicul asta, sa stie lumea unde sa nu mearga, eventual unde sa mearga...daca stie lumea dentisti sua medici buni, sau oameni profesionisti in orice domeniu ar fi el. De multe ori mergi la doctor sa iti rezolvi vreo problema si te trezesti cu cine stie ce alte probleme.
O prietena de-a mea timisoreanca a avut in cls 12-a o hemoragie si a fost operata de urgenta, nici pana in zi de azi nu se stie ce a avut. anul asta a fost dusa din nou la urgenta pt ca avea ocluzie intestinala...de la cealalta operatie. Era ingrozita nu alta....la cate taieturi degeaba i-au facut inainte acum au mai taiat-o iar. Ca sa nu mai zic de cata lipsa de interes a asistentelor si medicilor la Spitalul Judetean. Mita si iar mita! Trebuie sa cotizezi ca sa te bage in seama!
Numa in Timisoara sa nu te imbolnavesti!

#3 Bianca_21

Bianca_21

Master of disaster

• Membri
  • 5391 posturi

Postat 11 June 2007 - 03:12 PM

Super topic Cali !

Inainte sa vin aici cu vreun an, doctorul de casa a spus ca am hepatita, ca eram toata galbena la fata si la ochi intr-o duminica si l-a chemat acasa, si sa ma duc neaparat la spital. Ajung la judeteanul din Arad siiii au bagat nu mai putin de 13 medicamente pe zi aia in mine. Dupa 3 zile , hopaaaaaa, cica nu am hepatita, dar s-ar putea sa fiu gravida ! blink.gif Eu stiind sigur ca era imposibil sa fiu ei totusi ma trimit la ginecolog la consultatie. Bineinteles ca nu a fost nimic, apoi m-au pus la eco zicand ca am cu pancreasul....mi-au dat alte medicamente. Vreau sa va spun ca intre timp m-am dezgalbenit la fata.
ce era de fapt ? Mi-a picat mancarea prost in Duminica respectiva, nici vorba de hepatita.
Problema e ca nu am scapat asa usor din mainile lor, de la nenorocitele de medicamente am facut un nod de viermisori la ficat huh.gif
A trebuit sa imi faca tubaj pe gura cu un furtun de un deget, si vaca aia tot il impingea dar capatul era la mine in gura si cum era asa infundata in gura cu furtunu lor dadeam din maini ca disperata ca nu puteam sa-i zic altfel ca nu a intrat bine . blob8.gif
Dupa ce m-a chinuit asa vreo 3 ore a ajuns cu tubul ala unde trebuia si pune o siringa in capatul de afara si dai si trage, si dai si trage....pana mi s-a facut rau si am lesinat. L-a scos si cand mi-am revenit , de la capat alte doua ceasuri !!!!!!!!!!
Pacat ca nu-i retin numele vitei !

#4 narcia

narcia

wine drinker

• Membri
  • 1821 posturi

Postat 11 June 2007 - 03:17 PM

(Cali @ Jun 11 2007, 01:30 PM)

A primit cineva totusi vreodata in Romania un bon, factura, chitanta, la dentis fara sa ceara ? Sau asta-i cea mai mare evaziune fiscala pe care nu o vede nimeni ?

Ca sa raspund la intrebare, da, eu am primit. Cand eram in Iasi, aveam o doctorita, descoperita prin intermediul fratelui. Vreo 2-3 ani, numai la ea am mers. Tipa lucra si bine si fara durere si dadea si chitanta ori de cate ori plateam. Imi amintesc ca odata tocmai i se terminase chitantierul si mi-a zis ca sa platesc data viitoare ca nu are sa-mi dea chitanta wink.gif
Acum, ma gandesc eu, o fi fost din generatia tanara si poate de asta era corecta?

Dar fii fara grija, ca de dilimani am auzit si eu. O amica de-a mea a fost la consultatie si i-au zis ca-i trebe operatie si i-au facut programare. Cand a venit ziua si s-a intalnit cu chirurgul, ala a cerut radiografie, pe care nu o avea pt ca nu i-a zis nimeni de radiografie. Dupa ce s-a facut radiografia, ala a refuzat sa o opereze, pt ca avea ditamai infectia ce necesita tratament cu antibiotice....
Si iaca asa niste timp pierdut ! Ca in saptamana ce a stat pana la presupusa operatie, putea sa ia antibiotic ca sa izoleze infectia.

Concluzia mea e ca trebuie sa ai noroc. Sau inainte de a te duce sa verifici bine ce si cum, ca altfel ramai traumatizat.
Sunt...o draguta si jumatate...Am vreo suta de defecte, dar in rest sunt perfecta.

#5 Pocahontas

Pocahontas

in coltzul advers

• Membri de onoare
  • 24480 posturi
  • Interests:alea alea

Postat 11 June 2007 - 03:32 PM

misto topic, dar am si io o intrebare : e numai cu doctori, alea alea, sau pot sa scriu si de alte nasparlitati , locuri din Ro ?

#6 Cali

Cali

Academic Chef

• Membri
  • 1324 posturi

Postat 11 June 2007 - 03:37 PM

(Pocahontas @ Jun 11 2007, 05:32 PM)

misto topic, dar am si io o intrebare : e numai cu doctori, alea alea, sau pot sa scriu si de alte nasparlitati , locuri din Ro ?

Poca, dezlegare la tzepe, orice domeniu, orice fel din Romania.

#7 Cali

Cali

Academic Chef

• Membri
  • 1324 posturi

Postat 11 June 2007 - 03:39 PM

(Khali @ Jun 11 2007, 03:37 PM)

imi pare rau de ce ti s-a intamplat sad.gif
E bine ca ai deschis topicul asta, sa stie lumea unde sa nu mearga, eventual unde sa mearga...daca stie lumea dentisti sua medici buni, sau oameni profesionisti in orice domeniu ar fi el. De multe ori mergi la doctor sa iti rezolvi vreo problema si te trezesti cu cine stie ce alte probleme.
O prietena de-a mea timisoreanca a avut in cls 12-a o hemoragie si a fost operata de urgenta, nici pana in zi de azi nu se stie ce a avut. anul asta a fost dusa din nou la urgenta pt ca avea ocluzie intestinala...de la cealalta operatie. Era ingrozita nu alta....la cate taieturi degeaba i-au facut inainte acum au mai taiat-o iar. Ca sa nu mai zic de cata lipsa de interes a asistentelor si medicilor la Spitalul Judetean. Mita si iar mita! Trebuie sa cotizezi ca sa te bage in seama!
Numa in Timisoara sa nu te imbolnavesti!

Slava Domnului ca eu nu am fost bolnava de pe timpul lui ceasca si nu am avut de lucru si cu alti medici, doar cu dentisti care mai de care mai nemernici. Adica nu ma intereseaza pretul pt ca in mare nu difera de la unul la altul foarte mult, conteaza sa-si faca treaba calumea si sa nu incerce sa te incarce cu diverse cheltuieli gen albit dinti, pietricele si porcari sau aparat de indreptat ( doar 1000 euro) . Prietenul meu a luat tzeapa de la aceeasi dentista, cam in acelasi timp, s-a dus sa-si albeasca dintii si a platit 6 mil. iar in timpul albitului a folosit numai chesti scumpe una dintr-e ele fiind bicarbonatul de sodiu ohmy.gif norocul lui a fost ca nu avea atatia bani la el, dupa care dus a fost nici nu a mai calcat pe acolo.

#8 raluca_teodora

raluca_teodora

Academic Chef

• Membri
  • 1049 posturi

Postat 11 June 2007 - 03:41 PM

(Bianca-21 @ Jun 11 2007, 01:12 PM)

Chiar ca pacat! Oricum, medicii din Arad o fac tot mai des de oaie. Recent, la trei dintre cei mai cunoscuti si mai apreciati pediatri din Arad le-a fost gasita culpa medicala in cazul decesului unui copil. Au pus diagnostic de criza biliara, in loc de apendicita!!!! BangHead.gif
Off topic: inca o surpriza placuta - inca o aradeanca pe culinar!

#9 Cali

Cali

Academic Chef

• Membri
  • 1324 posturi

Postat 11 June 2007 - 03:44 PM

(Bianca-21 @ Jun 11 2007, 05:12 PM)

Super topic Cali !

Inainte sa vin aici cu vreun an, doctorul de casa a spus ca am hepatita, ca eram toata galbena la fata si la ochi intr-o duminica si l-a chemat acasa, si sa ma duc neaparat la spital. Ajung la judeteanul din Arad siiii au bagat nu mai putin de 13 medicamente pe zi aia in mine. Dupa 3 zile , hopaaaaaa, cica nu am hepatita, dar s-ar putea sa fiu gravida ! blink.gif Eu stiind sigur ca era imposibil sa fiu ei totusi ma trimit la ginecolog la consultatie. Bineinteles ca nu a fost nimic, apoi m-au pus la eco zicand ca am cu pancreasul....mi-au dat alte medicamente. Vreau sa va spun ca intre timp m-am dezgalbenit la fata.
ce era de fapt ? Mi-a picat mancarea prost in Duminica respectiva, nici vorba de hepatita.
Problema e ca nu am scapat asa usor din mainile lor, de la nenorocitele de medicamente am facut un nod de viermisori la ficat huh.gif
A trebuit sa imi faca tubaj pe gura cu un furtun de un deget, si vaca aia tot il impingea dar capatul era la mine in gura si cum era asa infundata in gura cu furtunu lor dadeam din maini ca disperata ca nu puteam sa-i zic altfel ca nu a intrat bine . blob8.gif
Dupa ce m-a chinuit asa vreo 3 ore a ajuns cu tubul ala unde trebuia si pune o siringa in capatul de afara si dai si trage, si dai si trage....pana mi s-a facut rau si am lesinat. L-a scos si cand mi-am revenit , de la capat alte doua ceasuri !!!!!!!!!!

Sa mor io Bianca , pai eu ma simteam intzepata pt o masea dar ce spui tu aici blink.gif nu am mai auzit. Nus ce-i in Arad cu medicii aia dar in urma cu vreo doua luni a mai murit un copil de 12 ani pt ca nici med. de familie nici cei de la Spit. de copii nu si-au dat seama ca are apendicita. Zilele trecute am auzit ca medicii vinovati au fost trasi la raspundere, cum ? primesc cu 10 % mai putin salariu si chesti de genul asta. Ma eu nu stiu ce as face sa-mi moara copilul pt ca doftorii nu-si pot da seama in secolul nostru cum se manifesta apendicita.

#10 Pocahontas

Pocahontas

in coltzul advers

• Membri de onoare
  • 24480 posturi

Postat 11 June 2007 - 03:46 PM

aha, e din toate domeniile.

Deci am fost acu' ceva timp la "Taverna sarbului" (restaurant) din Bucuresti, si am comandat printre altele si mici, si pe la jumatatea portiei, cand taiam un mic cu cutitul, hopa penelopa un ditai firu' negru si lung de par. Mi s-au incretzit toate alea de oroare. Am pus furculita si cutitu' deoparte, nu m-am mai atins de nimic din ce mai era pe masa, am chemat chelneru' , i-am aratat micu' taiat jumate , din care iesea paru', s-a inrosit la fatza, si-a cerut scuze dar ce kilu' meu ma-ncalzeau scuzele cand eu eram ingretzosata toata. Pana la urma am achitat doar jumatate din nota si-am plecat. Poate e un caz izolat, poate nu, oricum incordatzi-va orbita cand va hranitzi la "Caverna sarbului" ( de-atunci nu-i mai zic taverna).
Si pentru ca va cunosc biggrin.gif , o sa va raspund de-acuma la intrebarea care deja probabil va framanta: Nu, firu' de par nu era cretz ! biggrin.gif

#11 Cali

Cali

Academic Chef

• Membri
  • 1324 posturi

Postat 11 June 2007 - 03:48 PM

(narcia @ Jun 11 2007, 05:17 PM)

Ca sa raspund la intrebare, da, eu am primit. Cand eram in Iasi, aveam o doctorita, descoperita prin intermediul fratelui. Vreo 2-3 ani, numai la ea am mers. Tipa lucra si bine si fara durere si dadea si chitanta ori de cate ori plateam. Imi amintesc ca odata tocmai i se terminase chitantierul si mi-a zis ca sa platesc data viitoare ca nu are sa-mi dea chitanta wink.gif
Acum, ma gandesc eu, o fi fost din generatia tanara si poate de asta era corecta?

Dar fii fara grija, ca de dilimani am auzit si eu. O amica de-a mea a fost la consultatie si i-au zis ca-i trebe operatie si i-au facut programare. Cand a venit ziua si s-a intalnit cu chirurgul, ala a cerut radiografie, pe care nu o avea pt ca nu i-a zis nimeni de radiografie. Dupa ce s-a facut radiografia, ala a refuzat sa o opereze, pt ca avea ditamai infectia ce necesita tratament cu antibiotice....
Si iaca asa niste timp pierdut ! Ca in saptamana ce a stat pana la presupusa operatie, putea sa ia antibiotic ca sa izoleze infectia.

Concluzia mea e ca trebuie sa ai noroc. Sau inainte de a te duce sa verifici bine ce si cum, ca altfel ramai traumatizat.

RARITATE prima data cand aud, mai ales sa dea de buna voie. Respect !

Raluca despre acelasi caz ziceam si eu.

#12 Maya

Maya

Dulcinea del Toboso

• Membri de onoare
  • 23459 posturi

Postat 11 June 2007 - 03:52 PM

poca..eu te compatimesc..eu prefer o musca,desi stiu ca aia e mai murdara ca paru..dar daca vad par..egal de unde,de-al cui..fac cu nerviiiiiiiiiiiiiii!

#13 Cali

Cali

Academic Chef

• Membri
  • 1324 posturi

Postat 11 June 2007 - 04:02 PM

Poca, ce naspa, asta-i una dintr-e chestiile ce-mi stau mie pe retina. Mor cand vad bucatari sau orice angajat in bucatarie care-si tine caciula aia ca de dush doar pe varful capului si paru-i iese frumusel in smocuri puternice pe langa. La ce draku o mai poarta ?

Asta-i doar ce se vede, sa vezi tu la o analiza de laborator cum la proba luata de pe salata au fost descoperite bacterii fecale, oare de unde ? cine nu s-a spalat pe maini ? ( chestia a fost in Germania)

In Timisoara la restaurantul Club XXI din centru, asta vara plec eu si cu al meu sa luam micul dejun in oras asa cu oa si toate alea ce stiam ca se fac la restaurantul respectiv. Bon, la noua se deschidea localul, noi ajungem pe la 9:30, suntem primi ne asezam la masa, nici un chelner asteptam vreo 10 minute dupa care ne rasfata cu muzica din partea casei: barait puternic de aspirator laugh.gif , am mai stat vreo 10 minute, am fumat una pe sec cu gandul la o cafea aburinda si cu foamea-n matze si am plecat pt ca nu ne baga nima in seama si totul era pustiu si in bucatarie la fel, dar tanti aia cu aspiratorul nu ne intreba ba voi ce cautati aici, vreti sa mancati, aveti ceva de vanzare ? Puteam intra si in bucatarie sa-mi frig singura ou ! laugh.gif

#14 Lancelot

Lancelot

xxxxxxxxxx

• Membri de onoare
  • 2611 posturi

Postat 11 June 2007 - 04:13 PM

(Pocahontas @ Jun 11 2007, 04:46 PM)

aha, e din toate domeniile.

Deci am fost acu' ceva timp la "Taverna sarbului" (restaurant) din Bucuresti, si am comandat printre altele si mici, si pe la jumatatea portiei, cand taiam un mic cu cutitul, hopa penelopa un ditai firu' negru si lung de par. Mi s-au incretzit toate alea de oroare. Am pus furculita si cutitu' deoparte, nu m-am mai atins de nimic din ce mai era pe masa, am chemat chelneru' , i-am aratat micu' taiat jumate , din care iesea paru', s-a inrosit la fatza, si-a cerut scuze dar ce kilu' meu ma-ncalzeau scuzele cand eu eram ingretzosata toata. Pana la urma am achitat doar jumatate din nota si-am plecat. Poate e un caz izolat, poate nu, oricum incordatzi-va orbita cand va hranitzi la "Caverna sarbului" ( de-atunci nu-i mai zic taverna).
Si pentru ca va cunosc biggrin.gif , o sa va raspund de-acuma la intrebarea care deja probabil va framanta: Nu, firu' de par nu era cretz ! biggrin.gif

Pocaaaa, poate a bagat firu de par inside ca sa stea carnea legata, tu trebuia sa apuci micu de par si sa-l sugi ca pe o spagheta, zic si eu, nu stiu sigur.... tongue.gif

#15 Pocahontas

Pocahontas

in coltzul advers

• Membri de onoare
  • 24480 posturi

Postat 11 June 2007 - 04:20 PM

Deci mai repede prefer o musca-n mancare decat un par. Buey, mi-aduc aminte acum cand eram mica, si stateam mereu la tzara , la bunici in vacantza. Si-acolo , ca la tzara, se gatea intr-o bucatarie de vara, langa gradina, cu pamant pe jos, oale smaltzuite, polonice de tabla, pisicile cherlaind la picioarele lu' mamaie , etc. Cand m-asezam la masa, mai mereu vedeam musculitze d-alea mici de tot, cum pluteau cu limba scoasa in uleiul de la suprafatza. Si-i ziceam lu' mamaie: "mamaaaie, am 3 muste-n ciorba ! ", si ea venea calma, baga lingura in ciorba , lua alea de deasupra si zicea "no hai ca nu muare nimieni de la o musca, asa am mancat si ieu de la mama cand ieream mica si n-am murit, uitie ca am ajuns la optzeshi de ani, no hai". Si mancam, pe urma le scoteam singura n-o mai chemam pe mamaie. Da' sa halesc par.... niciodata !

#16 Pocahontas

Pocahontas

in coltzul advers

• Membri de onoare
  • 24480 posturi

Postat 11 June 2007 - 04:31 PM

(Lancelot @ Jun 11 2007, 04:13 AM)

Pocaaaa, poate a bagat firu de par inside ca sa stea carnea legata, tu trebuia sa apuci micu de par si sa-l sugi ca pe o spagheta, zic si eu, nu stiu sigur.... tongue.gif

lance, deci traiesti si tu ? uoh ! credeam ca te-ai retras, dar nu-i timpu' pierdut biggrin.gif
deci am aflat pan' la urma ce era cu paru'-n mic.. ( au dat seara la stiri), deci eu cand am comandat nu am vazut ca scria mic sub mic " mici speciali cu ravase si premii", am comandat pur si simplu, intelegi ? tongue.gif

#17 Cali

Cali

Academic Chef

• Membri
  • 1324 posturi

Postat 11 June 2007 - 04:59 PM

(Pocahontas @ Jun 11 2007, 06:31 PM)

lance, deci traiesti si tu ? uoh ! credeam ca te-ai retras, dar nu-i timpu' pierdut biggrin.gif
deci am aflat pan' la urma ce era cu paru'-n mic.. ( au dat seara la stiri), deci eu cand am comandat nu am vazut ca scria mic sub mic " mici speciali cu ravase si premii", am comandat pur si simplu, intelegi ? tongue.gif

Nu, nu, nu,nu, Poca....Lance nu s-a retras, el a fost la pregatire, de aia stie asa bine tehnologia de fabricatie a micului laugh.gif uite mai jos dovada :

Imagini atașate

• lancelot_sc_logo.gif

#18 andreea fr

andreea fr

Master of disaster

• Membri
  • 1873 posturi

Postat 11 June 2007 - 05:04 PM

ya mey, ca sa ma spovedesc si io aci !

da' de oamenii legii nu vorbeste nimeni ? sau de stuardezele de la tarom ? consulatele in tarile straine cum sunt ? sau de moaca vanzatoarelor la magazine cand din 10 fuste probate ma decid sa cumpar niciuna ? mai lipseste un shut in partea posterioara ! mellow.gif

de la doctor il citez pe bunicu' care face un tratament cu laser (niste radiatii) cica "mie imi convine sa dau spaga, ca n-am chef sa astept !" si daca ii spun "da bunicule da' uite ca sunt care n-au bani de spaga si stau la coada inaintea ta, ti se pare corect ?" raspuns " da' ce ma-ntereseaza, nu-i din vina mea ca doctorul accepta". blink.gif ? ? ?

as mai avea de zis de pe la politie, acte etc . vin mai tarziu !

#19 Pocahontas

Pocahontas

in coltzul advers

• Membri de onoare
  • 24480 posturi

Postat 11 June 2007 - 05:07 PM

aaaaaaaaaaa, deci d-aia !

da' ie normal sa fie specialist in mici , doar are si-o reteta-n imagini cu niste chiftele plate.
ia, sa va zic o poanta, cre'ca o stiti: Bula avea 5 copii, 2 au murit de mici si 3 de chiftele.

#20 Cali

Cali

Academic Chef

• Membri
  • 1324 posturi

Postat 11 June 2007 - 05:10 PM

(Pocahontas @ Jun 11 2007, 07:07 PM)

aaaaaaaaaaa, deci d-aia !

da' ie normal sa fie specialist in mici , doar are si-o reteta-n imagini cu niste chiftele plate.
ia, sa va zic o poanta, cre'ca o stiti: Bula avea 5 copii, 2 au murit de mici si 3 de chiftele.

laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif

Răspunde la acest topic

1 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi