Sari la conținut

Poză

Carte buna

1200 răspunsuri la acest topic

#1 Colentina

Colentina

Big Chef

• Membri
  • 935 posturi

Postat 06 July 2005 - 10:24 PM

Buna tuturor!
Rasfoiesc de mai mult timp paginile virtuale ale acestui site in cautare de idei culinare si sunt placut impresionata de ceea ce gasesc. Astazi am avut mai mult timp asa ca am descoperit cu placere ca exista o mare varietate de subiecte (in afara domeniului culinar) care sunt abordate si discutate pe acest site. Asa ca m-am gandit sa lansez si eu un subiect: ce intelegeti prin "o carte buna" si ce carti bune ati citit in ultimul timp?

Numai bine!

#2 Austriacul

Austriacul

Bucataras

• Banned
  • 71 posturi

Postat 06 July 2005 - 10:54 PM

O carte buna, este o carte pe care nu o arunci dupa ce o citesti. Apoi, daca mai e si groasa si grea, poate fi folosita intr-o gramada de situatii. Poti arunca cu ea dupa iubitul(a) infidel(a), o poti folosi pentru a impedica masa si biroul sa se mai balangane necontrolat si sa-ti verse pe bulane sucul exact dupa ce ai facut dus si ti-ai luat budigaii preferati. O poti folosi pentru a pune mousele pe ea cand stai cu laptopul in pat si nu-ti place sa dai cu degetul pe tzucumbarul ala mic cu care vin ele dotate. O carte buna mai e si aceea in care poti tine liste cu fostele, si sa fii sigur ca actuala nu o va rasfoi niciodata. O carte buna da bine in biblioteca, cu toate ca nu ai deschis-o niciodata, dar e foarte aratoasa.

I rest my case....

Hai sa nu fiu complet off-topic...Veronica se hotaraste sa moara, este o carte misto. Despre cei care, daca ies din normele dictate de o societate incorsetata, sint considerati nebuni, despre conditia lor intr-o lume lipsita de tolerantza.

Lumea ar fi mult mai buna, daca am fi mai toleranti.
Cu idiotii nu discut.

#3 SIMONA.B

SIMONA.B

Master of disaster

• Membri
  • 3263 posturi
  • Interests:fotografie si mancare :D

Postat 07 July 2005 - 03:40 AM

O carte buna depinde de placerile, de formatia, de educatia fiecaruia. De exemplu mie degeaba imi spui ca ai o carte buna de science fiction, ca nu te cred laugh.gif.
Daca imi dai una cu istorie, depinde, ca daca e plina ochi de date pentru mine nu e buna ca nu am memorie pentru date. Daca imi descrie viata timpurilor, familiile importante , locatii , intrigi atunci pentru mine e carte buna. Daca imi dai una cu razboi si imi descri toate masinariile de la "puscoace" la "aeroplane" iar depinde cat de tare intri in amanuntele tehnicii. La fel un simplu roman de iubire pentru mine poate fi bun sau rau, de exemplu mi-a placut foarte mult "Pe aripile vantului" , dar nu suport de exemplu clasicii rusi cat de buni ar fi ei pentru ca nu reusesc sa ma regasesc in culorile operelor lor. Asa ca .... "o carte buna" .... depinde de gustul fiecaruia.

Una din preferatele mele a fost " Agonie si Extaz" Irving Stone.

#4 Colentina

Colentina

Big Chef

• Membri
  • 935 posturi

Postat 07 July 2005 - 04:43 AM

Pentru mine o carte buna este o carte pe care nu o pot lasa din mana. O carte buna imi deschide noi orizonturi , ma face sa-mi pun intrebari sau sa aflu raspunsuri si imi ofera subiecte de discutie. Nu aleg cartile dupa anumite categorii desi in ultimul timp am citit multe biografii si autobiografii. O carte pe care am citit-o recent si mi-a placut a fost "De ce iubim femeile" de Mircea Cartarescu. Stiu ca este un autor in mare voga in Romania si incerc sa-mi procur si alte carti scrise de el. De asemenea, mi-a placut biografia lui Anthony Quinn. Eu, spre deosebire de tine Simona, am citit cu pasiune "Anna Karenina", "Crima si pedeapsa", "Fratii Karamazov", "Razboi si pace". Cum spui si tu, chestie de gust!

#5 Dana_P

Dana_P

Big Chef

• Membri
  • 864 posturi

Postat 07 July 2005 - 05:40 AM

O carte buna e cea pe care dupa un an mai ai chef s-o citesti inca o data. De la cap la cap, rand cu rand, fara sa te plictisesti.

#6 Bolognese di Cluj

Bolognese di Cluj

Master of disaster

• Best romantic story teller
  • 2842 posturi

Postat 07 July 2005 - 11:00 AM

chiar azi-dimineata ma gandeam ca mi-ar face mare placere sa recitesc "Preafrumoasa porcaritza" de Martti Larni.sunt curioasa daca mi-ar placea la fel de mult acum,dupa 20 de ani...in orice caz,la vremea ei m-a invatat multe wink.gif
cred ca o carte devine "buna" mai ales cand pentru tine e momentul cel mai potrivit sa o citesti.

#7 Constantinescu Gabriela 19208

Constantinescu Gabriela 19208

micro Bucatar

• Membri
  • 42 posturi

Postat 07 July 2005 - 11:57 AM

Sunt de acord cu Dana.Ce-ati zice de "Alchimistul"?Eu am citit-o de cel putin 3 ori si as reciti-o mereu cu placere.

#8 Astrid Ionescu

Astrid Ionescu

Bucataras

• Membri
  • 106 posturi

Postat 07 July 2005 - 01:55 PM

THE ARTIST`S WIFE (Max Phillips)

#9 Mozart

Mozart

micro Bucatar

• Membri
  • 30 posturi

Postat 07 July 2005 - 02:15 PM

Care ar fi motivele pentru care ti-a placut cartea lui cartarescu?

#10 n_puiu

n_puiu

Master of disaster

• Membri
  • 5562 posturi

Postat 07 July 2005 - 02:58 PM

ªi io sunt de acord cu Dana, mai ales cã acum tocmai recitesc una pentru a nu ºtiu câta oarã. laugh.gif

#11 Maya

Maya

Dulcinea del Toboso

• Membri de onoare
  • 23459 posturi

Postat 07 July 2005 - 05:39 PM

..orice carte este buna,daca este citita la momentul potrivit-parerea mea smile.gif

Eu nu am citit nici o carte proasta!

#12 Bolognese di Cluj

Bolognese di Cluj

Master of disaster

• Best romantic story teller
  • 2842 posturi

Postat 07 July 2005 - 05:45 PM

..orice carte este buna,daca este citita la momentul potrivit-parerea mea smile.gif

pai io ce tot zic!numai ca predicam de una singura icon_lol.gif

#13 Colentina

Colentina

Big Chef

• Membri
  • 935 posturi

Postat 07 July 2005 - 06:12 PM

Care ar fi motivele pentru care ti-a placut cartea lui cartarescu?

Imi place modul in care Cartarescu foloseste cuvintele, figurile de stil. Imi place faptul ca, citind-o, descoperi nu numai reflectiile autorului asupra femeilor si experientelor care i-au marcat tineretea, dar si multe despre cel care scrie: timiditate, sensibilitate, dorinta de autocunoastere.

#14 Pocahontas

Pocahontas

in coltzul advers

• Membri de onoare
  • 24480 posturi
  • Interests:alea alea

Postat 07 July 2005 - 06:23 PM

cartea de bucate laugh.gif, o citesc zilnic si revin de fiecare data asupra ei.... asta da carte !

#15 Maya

Maya

Dulcinea del Toboso

• Membri de onoare
  • 23459 posturi

Postat 07 July 2005 - 06:25 PM

pai io ce tot zic!numai ca predicam de una singura laugh.gif

na..nu-i nika,de data asta predicam împreuna laugh.gif ..nu apucasem sa citesc parerile(posturile),citisem doar întrebarea Colentinei :ce intelegeti prin "o carte buna" si ce carti bune ati citit in ultimul timp?
..si cum eu sînt întotdeauna în criza de timp icon_biggrin.gif ,mi-am exprimat parerea înainte de a parcurge tot subiectul.

#16 Maya

Maya

Dulcinea del Toboso

• Membri de onoare
  • 23459 posturi

Postat 07 July 2005 - 06:26 PM

Nu am recitit niciodata o carte,în afara celei de bucate(vorba Pocai) icon_lol.gif

#17 Adriana Nicoleta

Adriana Nicoleta

.

• Membri de onoare
  • 25863 posturi

Postat 07 July 2005 - 06:26 PM

ªi io sunt de acord cu Dana, mai ales cã acum tocmai recitesc una pentru a nu ºtiu câta oarã. icon_lol.gif

care?

Mamã ce-am pierdut, pe vremea mea mi se pare cã era asistent Cãrtãrescu, aº fi putut sã-i cer un autograf anticipat. icon_lol.gif

#18 SIMONA.B

SIMONA.B

Master of disaster

• Membri
  • 3263 posturi
  • Interests:fotografie si mancare :D

Postat 07 July 2005 - 06:34 PM

Cum ziceati voi de recitit , cand avem vreo 10 ani citeam la Legendele Olimpului a lui Alexandru Mitru in nestire, adica de fiecare data cand nu aveam altceva de citit icon_lol.gif . In afara de aceste doua volume, Zeii si Eroii alta carte in afara de cartile de bucate nu am recitit. Ca am vazut ecranizari si uneori de doua ori , da. Poate cand o sa ajung pe la 80 de ani o sa le recitesc, asa facea matusa mea care la 70 de ani a redescoperit-o pe Anna Carenina. icon_lol.gif . Pana atunci, prefer sa descopar noi carti bune, las pe mai tarziu melancoliile icon_lol.gif

#19 MC

MC

Membru de onoare

• Membri de onoare
  • 4367 posturi
  • Interests:muzica, arta, computer, bucatarie

Postat 07 July 2005 - 07:11 PM

Eu consider ca...
O carte buna este aceea care iti place tie si e pe gustul tau, indiferent daca X sau Y o catalogheaza drept fiind o carte slaba, plictisitoare, neinteresanta ssmd. Daca iti merge la suflet si poate te regasesti pe tine insuti in personajele cartii, daca sunt relatate intamplari sau momente asemanatoare celor pe care le-ai trait sau ti le doresti sa le fi trait, sa te faca sa evadezi din universul tau intr-o alta lume, sa te faca sa visezi cu ochii deschisi sa gasesti solutii si raspunsuri la intrebarile tale, sa-ti trezeasca in tine sentimente placute, sa-ti dea idei, sa te lumineze, sa gasesti expresii frumoase pe care sa le consideri demne de memorat si sa ti le treci in carnetel, sa te trezeasca din starea de monotonie in care te afli, sa te tina in suspans, sa te inveselesca, sa-ti redea increderea in tine insuti, sa-ti dea curaj, sa te faca sa razi in hohote, sa te faca sa traiesti alaturi de eroii ei plangand, suferind si infruntand situatii dificile, sa te faca sa o citesti cu sufletul la gura, sa nu-ti mai pese de foame, de griji, sa nu o poti lasa din mana pana ce nu o termini. Pur si simplu eu consider cartea cea maii buna prietena a mea de-alungul intregii mele vieti.

Va pup, Mirela icon_smile.gif
"Flatter me, and I may not believe you. Criticize me, and I may not like you. Ignore me, and I may not forgive you. Encourage me, and I will not forget you."
William Arthur Ward

#20 Colentina

Colentina

Big Chef

• Membri
  • 935 posturi

Postat 07 July 2005 - 07:21 PM

Imi place raspunsul tau! Bine zise!

Răspunde la acest topic

5 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 5 vizitatori, 0 utilizatori anonimi