Sari la conținut

Poză

Carte buna

1200 răspunsuri la acest topic

#1201 Eleonora_Anny

Eleonora_Anny

Captain Cook

• Membri
  • 484 posturi

Postat 15 September 2013 - 06:25 PM

Cu două zile mai relaxante, m-am abătut de la ariile principale ale forumului, și le-am observat mai bine și pe celelalte, iar cum pasiunile mele trec dincolo de gastronomie, de a fi o mare gurmandă, îndrăznesc a sugera câteva cărți ce mi-au rămas întipărite în memorie și pe care le recomand:
”Sinceritate”-Warwick Deeping (unul din autorii lecturați cu plăcere, din a cărui scrieri mai pot menționa și ”Sorrel și fiul”, romane interesante, dramatice, profunde, despre trăirile și principiile solide ale unor oameni.)
”Vraciul” (enunțat și în mesajele anterioare)
”Inimi neliniștite” -Stefan Zweig ( o fină incursiune psihologică, atât vă spun spre a nu pierde intriga cărții)
Aste-ar fi din ”autori străini”, iar din cei ”ai noștri”, demnă de citit este o carte ce recent am achiziționat-o de la anticariat, ”Lăsați privighetorile să cînte”, carte dureros de reală însă atât de puțin cunoscută.
Iar dacă tot spuneam de ultimile achiziții ar mai fi:”Frumusețe și întristare”, roman editat recent și chiar destul de bun;

Iar lista ar putea continua...
”N-ai luat învățătură decât de la cei care te-au admirat și au fost îngăduitori față de tine, și de la cei care ți-au făcut loc spre a-ți putea continua drumul? N-ai luat învățătură de folos și de la cei care ți-au stat împotrivă și ți-au așternut obstacole de-a curmezișul drumului tău, spre a te împiedica să mergi înainte?”

Răspunde la acest topic

1 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi