Sari la conținut

Poză

clinica in brasov,nastere in apa

26 răspunsuri la acest topic

#1 Misha

Misha

Master of disaster

• Membri
  • 2221 posturi
  • Interests:foto<br />pictura<br />desen liber<br />confectionare de bijuterii<br />

Postat 25 October 2008 - 09:58 PM

am auzit doar lucruri bune despre nasterea in apa,doar ca la noi in tara se intampla doar la brasov
are cineva idee cum e?
e vb de clinica eva
nu incerc sa fac reclama,sa nu ma bateti,bine?
are cineva idee despre clinica asta?
am inteles ca sunt conditii ok
stie cineva cam ce preturi sunt si cum sunt tratate pacientele?
ma intereseaza fff mult da nu am prea gasit nik pe net
va rog mult daca stiti ceva despre aceasta clinica spunetimi si mie
va multumesc mult

#2 bimbilica

bimbilica

zen

• Membri
  • 3307 posturi

Postat 25 October 2008 - 11:55 PM

Misha,eu nu am prea citit despre clinica asta,deoarece stiam ca nu o sa nasc acolo.dar acum am gasit asta http://www.clinicaeva.org/ si la nasterea in mediu acvatic srie ca "acest serviciu este in stadiu de proiect si va fi pus in opera in curand".Eventual ia datele de la contact si suna-i sa te lamureasca.DUpa pozele din galerie pare superrrrr,intreaba si de tarife.
daca pt tine te intereseaza,si esti deja burticuta,iti doresc o sarcina usoaraaaaaaaa in continuare si o nastere la fel.Pupici

Adriana scuze de edit,dar la ora asta sunt cam cu ochii in gura si ma uit printre garduri,am intrat la oferta si am vazut si preturile,care sunt ok,ca la un rahat de spital "de stat" cu toate "cotizatiile" cre ca sari de 2000 de ron+ca toate cele de trebuinta pt tine si bebe le iei tu(inclusiv vata sau tampoane)si esti si tratat ca naiba uneori.Numai nu scrie daca tariful asta e pt nasterea acvatica.

Editat de bimbilica, 26 October 2008 - 12:02 AM.

Daca va este frica sa nu va ingrasati, incercati sa beti inainte de fiecare masa 100 ml de cognac. Cognac-ul, precum se stie din batrani, atenueaza teama...

#3 Luanda

Luanda

Planetareasa

• Membri
  • 2414 posturi

Postat 25 October 2008 - 11:58 PM

QUOTE(Misha. @ Oct 25 2008, 09:58 PM) <{POST_SNAPBACK}>
am auzit doar lucruri bune despre nasterea in apa,doar ca la noi in tara se intampla doar la brasov
are cineva idee cum e?
e vb de clinica eva
va multumesc mult

Prietena mea a nascut la codlea in fosta clinica. Acum pe al doilea tot in apa il face dar la noua clinica. Conditiile sun ok iar pacientele sunt tratate foarte bine. Stiu asta din experienta semidirecta cu clinica. Din pacate nu am nici un contact momentan dar i-am scris prietenei mele si astept un raspuns. Da-mi te rog adresa ta de mail pe pm.

#4 Luanda

Luanda

Planetareasa

• Membri
  • 2414 posturi

Postat 26 October 2008 - 12:02 AM

QUOTE(bimbilica @ Oct 25 2008, 11:55 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Misha,eu nu am prea citit despre clinica asta,deoarece stiam ca nu o sa nasc acolo.dar acum am gasit asta http://www.clinicaeva.org/ si la nasterea in mediu acvatic srie ca "acest serviciu este in stadiu de proiect si va fi pus in opera in curand".Eventual ia datele de la contact si suna-i sa te lamureasca.DUpa pozele din galerie pare superrrrr,intreaba si de tarife.
daca pt tine te intereseaza,si esti deja burticuta,iti doresc o sarcina usoaraaaaaaaa in continuare si o nastere la fel.Pupici

Proiectul a recidivat si sectia de nasteri acvatice e din nou activa.

#5 Luanda

Luanda

Planetareasa

• Membri
  • 2414 posturi

Postat 26 October 2008 - 12:05 AM

Na bimbi ca azi suntem pe "felie" amandoua. Si eu stiam de tarife ca nu sunt mari dar nu stiam exact cat sunt.

#6 Daniela Elena

Daniela Elena

micro Bucatar

• Membri
  • 4 posturi

Postat 26 October 2008 - 02:45 PM

CITAT(Misha. @ Oct 25 2008, 10:58 PM) <{POST_SNAPBACK}>
are cineva idee cum e?
e vb de clinica eva
va multumesc mult

Da Misha, eu am nascut la Clinica Eva in februarie, conditiile sunt super bune, personalul calificat si doctorii f buni. Am nascut prin cezariana si m-a costat 2500 ron, nimic altceva. Nu fac reclama dar recomand la viitoarele mamici sa nasca acolo...merita! biggrin.gif

#7 Guguluff

Guguluff

Academic Chef

• Membri
  • 1296 posturi

Postat 27 October 2008 - 11:39 AM

Misha, eu stiam ca a mai fost o tentativa de clinica, de genul asta in Rupea; a fost inchisa. Probabil ca medicul care a profesat la Rupea nu are legatura cu cei de la Eva(nu i-am vazut numele in echipa lor) dar oricum conditiile sunt net superioare la Eva. Sora nasei noastre a nascut la Rupea cu dr. Baiulescu. A nascut ambii copii in apa, acolo. Foarte usor, si-a revenit repede. Ma rog, asta e o chestie subiectiva deoarece si eu am nascut natural si mi-am revenit super repede, dar am epiziotomie. Deci daca urmaresti sa eviti inciziile de orice natura, clar asta e solutia. Eu am in plan la bb2 sa merg acolo; conditiile sunt super fata de stat, comparative cu Euroclinic(dar pretul e pe sfert, aproape).
Dar cum nu ai gasit date pe net? Au site cu preturi, detalii...

#8 Misha

Misha

Master of disaster

• Membri
  • 2221 posturi
  • Interests:foto<br />pictura<br />desen liber<br />confectionare de bijuterii<br />

Postat 27 October 2008 - 12:25 PM

CITAT(bimbilica @ Oct 25 2008, 11:55 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Adriana scuze de edit,dar la ora asta sunt cam cu ochii in gura si ma uit printre garduri,am intrat la oferta si am vazut si preturile,care sunt ok,ca la un rahat de spital "de stat" cu toate "cotizatiile" cre ca sari de 2000 de ron+ca toate cele de trebuinta pt tine si bebe le iei tu(inclusiv vata sau tampoane)si esti si tratat ca naiba uneori.Numai nu scrie daca tariful asta e pt nasterea acvatica.

BAMBILICA am intrat pe site-ul lor dar despre nasterile in apa nu am gasit nik,probabil ca au uitat sa isi reactualizeze site-ul
dupa cum zicea si LUANDA , am inteles ca sectia e activa

#9 Misha

Misha

Master of disaster

• Membri
  • 2221 posturi

Postat 27 October 2008 - 12:27 PM

CITAT(Daniela Elena @ Oct 26 2008, 02:45 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Da Misha, eu am nascut la Clinica Eva in februarie, conditiile sunt super bune, personalul calificat si doctorii f buni. Am nascut prin cezariana si m-a costat 2500 ron, nimic altceva. Nu fac reclama dar recomand la viitoarele mamici sa nasca acolo...merita! biggrin.gif

DANIELA cum se poarta pesonalul cu pacientele?
am inteles ca nu se compara cu cei ce lucreaza la stat,si in plus am inteles ca nu se da mita si chestii dinastea,ca sa iti pui intrebari dupa aia daca iai dat suficient aluia sau aleia...

#10 Misha

Misha

Master of disaster

• Membri
  • 2221 posturi

Postat 27 October 2008 - 12:31 PM

CITAT(Guguluff @ Oct 27 2008, 11:39 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Misha, eu stiam ca a mai fost o tentativa de clinica, de genul asta in Rupea; a fost inchisa. Probabil ca medicul care a profesat la Rupea nu are legatura cu cei de la Eva(nu i-am vazut numele in echipa lor) dar oricum conditiile sunt net superioare la Eva. Sora nasei noastre a nascut la Rupea cu dr. Baiulescu. A nascut ambii copii in apa, acolo. Foarte usor, si-a revenit repede. Ma rog, asta e o chestie subiectiva deoarece si eu am nascut natural si mi-am revenit super repede, dar am epiziotomie. Deci daca urmaresti sa eviti inciziile de orice natura, clar asta e solutia. Eu am in plan la bb2 sa merg acolo; conditiile sunt super fata de stat, comparative cu Euroclinic(dar pretul e pe sfert, aproape).
Dar cum nu ai gasit date pe net? Au site cu preturi, detalii...

GUGULUFFU din pacate nu am gasit nik pe net despre chestia asta,dupa cum spuneam mai sus,nu siau reactualizat site-ul, deci nu am gasit nici preturi nici nik....
eu abea acuma am aflat despre chestia asta pt ca auzisem ca sa inchis singura clinica cu nasteri in apa din tara,si abea de o zi si un pic am aflat ca se poate,si de atunci tot incerc sa aflu detalii....

#11 Daniela Elena

Daniela Elena

micro Bucatar

• Membri
  • 4 posturi

Postat 28 October 2008 - 01:07 PM

CITAT(Misha. @ Oct 27 2008, 01:27 PM) <{POST_SNAPBACK}>
DANIELA cum se poarta pesonalul cu pacientele?
am inteles ca nu se compara cu cei ce lucreaza la stat,si in plus am inteles ca nu se da mita si chestii dinastea,ca sa iti pui intrebari dupa aia daca iai dat suficient aluia sau aleia...

Eu am fost f multumita! Personalul este extraordinar, vorbesc frumos cu tine, te ajuta non stop. Ce mai...esti tratata ca un VIP. Nu trebuie sa dai nimic in plus, costul nasterii, atat. Trebuie sa te programezi din timp. Iti recomand si cursul de mame, te va ajuta. Pupici

#12 lui_za

lui_za

micro Bucatar

• Membri
  • 1 posturi

Postat 04 December 2008 - 08:09 PM

CITAT(Daniela Elena @ Oct 28 2008, 01:07 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Eu am fost f multumita! Personalul este extraordinar, vorbesc frumos cu tine, te ajuta non stop. Ce mai...esti tratata ca un VIP. Nu trebuie sa dai nimic in plus, costul nasterii, atat. Trebuie sa te programezi din timp. Iti recomand si cursul de mame, te va ajuta. Pupici

Buna. Sunt insarcinata si m-am programat sa nasc tot la clinica eva, insa fetele de la receptie mi-au facut aceeasi impresie ca si cele de la un triaj de la spitalul de stat(adica execrabila), dar in sfarsit... Ceea ce as vrea sa te intreb este daca iti lasa copilul cu tine in rezerva de cand s-a nascut si pana la externare. Apoi, daca exista vreo posibilitate ca sotul sa stea cu mine pe tot travaliului, sa asiste la nastere si sa stea cu mine in rezerva pe tot parcursul internarii; de asemenea, as vrea sa stiu cate ati fost in rezerva. Multumesc.

#13 Daniela Elena

Daniela Elena

micro Bucatar

• Membri
  • 4 posturi

Postat 04 December 2008 - 11:27 PM

CITAT(lui_za @ Dec 4 2008, 09:09 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Buna. Sunt insarcinata si m-am programat sa nasc tot la clinica eva, insa fetele de la receptie mi-au facut aceeasi impresie ca si cele de la un triaj de la spitalul de stat(adica execrabila), dar in sfarsit... Ceea ce as vrea sa te intreb este daca iti lasa copilul cu tine in rezerva de cand s-a nascut si pana la externare. Apoi, daca exista vreo posibilitate ca sotul sa stea cu mine pe tot travaliului, sa asiste la nastere si sa stea cu mine in rezerva pe tot parcursul internarii; de asemenea, as vrea sa stiu cate ati fost in rezerva. Multumesc.

Felicitari! In curand vei fi si tu mamica... Eu am nascut prin cezariana iar sotul meu a stat cam la 2 metri de mine dupa o usa din sticla facand poze si vazand tot ce s-a intamplat acolo. Am stat singura in camera iar sotul meu a stat in timpul zilei tot timpul cu mine. Copilasul doar daca vrei il lasa cu tine. Eu de exemplu in timpul zilei il tineam cu mine iar noaptea nu. Eram extrem de obosita si il lasam cu toti ceilalti copii intr-un salon. Aveau mare grija de ei: dimineata le facea baita, dupa ti-l aducea tie iar noaptea ii hranea cu biberonul. Iti recomand sa il hranesti de la san din prima zi...extrem de important! Puiul meu nu a fost niciodata bolnav cat timp l-am alaptat (aproape 9 luni), este voinic si fericit.
Iti doresc sanatate si nastere usoara. binkybaby.gif

#14 maru_m

maru_m

Bucataras

• Membri
  • 162 posturi

Postat 06 December 2008 - 10:31 AM

http://forum.desprec...a...14 sper sa nu se considere ca fac reclama ,este un topic cu nasterea in apa .Eu am aflat prea in scurt ca se poate naste in apa ,deocamdata stiu ca doar ;la clinica eva din brasov se face nastere in apa si doar un sg dr ceva cu b... imi scapa akm .
singura problema e ca trebuie facuta programare la respectivul dr ;la care se asteapta ffff mult .....si din timp ,conditiile iar stiu ca sunt foarte bune ,iar pretul accesibil, adica eu una am dat cam 1500 de euro cu tot cu rezerva dr si asistente si dr neonantolog cand am nascut in polizu , si era un spital plin cu de toate ca doar am stat internata cam 3 sapt inainte sa nasc (col deschis,dilatatie 2 degete etc ) sper sa va fie de folos site-ul
pupicei

#15 dark angel

dark angel

Master of disaster

• Membri
  • 4876 posturi

Postat 06 December 2008 - 12:30 PM

fetelor mi se face parul maciuca in cap in momentul in care vad cati bani dati voi pentru o nastere! ohmy.gif mi se pare strigator la cer! nu comentez mai mult, sant fericita sa traiesc intr-o tara unde nu ai sa vezi niciodata asa ceva. eu am nascut la spital de stat desi la a doua nastere aveam deja asigurare privata si puteam sa merg la spital particular! nu am vrut, am nascut la acelasi spital si daca as mai avea unul tot aici m-as duce! am fost in rezerva de 4 paturi si nu am avut pe nimeni(la prima nastere am fost cu inca o fata care s-a externat a doua zi, iar la sara am avut tot o fata care s-a mutat a doua zi avand complicatii la cezariana). personalul, nu am cuvinte! sotul a stat cu mine tot timpul, si cat am nascut si i s-a oferit pat pliant daca vrea sa doarma langa mine! am avut bb cu mine tot timpul si imi dadeau roata noaptea sa vada ce fac!

oare oamenii astia din spital nu se intreaba de unde iei banii ptr nastere, cand e atat de greu sa cresti un copil si cate cheltuieli implica?

#16 Misha

Misha

Master of disaster

• Membri
  • 2221 posturi

Postat 06 December 2008 - 04:59 PM

CITAT(dark angel @ Dec 6 2008, 12:30 PM) <{POST_SNAPBACK}>
oare oamenii astia din spital nu se intreaba de unde iei banii ptr nastere, cand e atat de greu sa cresti un copil si cate cheltuieli implica?

de ce crezi ca iar interesa?
pe ei ii intereseaza buzunarul lor nu sanatatea te sau a copilului tau...
este trist,dar asta se intampla la noi in tara
poate peste x ani se va schimba si pe aici ceva...cine stie?

#17 maru_m

maru_m

Bucataras

• Membri
  • 162 posturi

Postat 18 December 2008 - 09:44 PM

CITAT(dark angel @ Dec 6 2008, 12:30 PM) <{POST_SNAPBACK}>
fetelor mi se face parul maciuca in cap in momentul in care vad cati bani dati voi pentru o nastere! ohmy.gif mi se pare strigator la cer! nu comentez mai mult, sant fericita sa traiesc intr-o tara unde nu ai sa vezi niciodata asa ceva. eu am nascut la spital de stat desi la a doua nastere aveam deja asigurare privata si puteam sa merg la spital particular! nu am vrut, am nascut la acelasi spital si daca as mai avea unul tot aici m-as duce! am fost in rezerva de 4 paturi si nu am avut pe nimeni(la prima nastere am fost cu inca o fata care s-a externat a doua zi, iar la sara am avut tot o fata care s-a mutat a doua zi avand complicatii la cezariana). personalul, nu am cuvinte! sotul a stat cu mine tot timpul, si cat am nascut si i s-a oferit pat pliant daca vrea sa doarma langa mine! am avut bb cu mine tot timpul si imi dadeau roata noaptea sa vada ce fac!

sigur esti dupa planeta Pamant ? exista asa ceva pe undeva ????? dech ce spui u akl e de vis ...eu in spital am dat peste tot ca daca nu dadeam nk macar nu te bagau in seama sau iti raspundeau ca imediat si u mureai akl

#18 Misha

Misha

Master of disaster

• Membri
  • 2221 posturi

Postat 19 December 2008 - 12:00 AM

CITAT(maru_m @ Dec 18 2008, 09:44 PM) <{POST_SNAPBACK}>
sigur esti dupa planeta Pamant ? exista asa ceva pe undeva ????? dech ce spui u akl e de vis ...eu in spital am dat peste tot ca daca nu dadeam nk macar nu te bagau in seama sau iti raspundeau ca imediat si u mureai akl

pe langa faptul ca le dai "cat se da" ,dupa cum iti zic altii ca au dat si vine x sau y si iti zice: :"stiti dra (la vreo 60 de ani) nu e multumita,mai datiii vreo 50 de euro..." si atunci iti pica fata
si oricum nu te baga in seama,si se uita la tine mai ceva ca la o furnica...
imi e ,sincera sa fiu, groaza de momentul cand voi naste ,ca va trebui sa stau in spital si ca voi avea nevoie de ajutorul unor astfel de oameni...
poate par rea dar asta e realitatea...

#19 maru_m

maru_m

Bucataras

• Membri
  • 162 posturi

Postat 28 December 2008 - 08:26 PM

eu am stat 2 sapt si ceva pana sa nasc in spital ,am avut colul deschis ,cat am stat acolo am fost dusa cu pluta,aveam momente cand numai rezistam ,si sa nu mai zic ca erau fete care stateau de 2-3 -4 luni acolo ,am avut norocul sa stau intr-o rezerva cu 3 paturi si dus .....conditii acceptabile sau ffff bune in comp;aratie cu restul saloanelor ,eram tratate cat de cat bine ,in saloane nici nu vreau sa ma gandesc cum era ,era o fata care plangea de holuri intr-o zi ca trebuia sa nasca si de 2-3 zile nimeni nu ii zicea nmk ,urcam si coboram scarile ,eram la etajul 2 ,poate poate nasc ,de dat am dat in primele zile dar apoi nu am mai dat ,ar fi fost chiar culmea sa stai 2 sapt si sa dai in fiecare zi , dupa ce am nascut la toaleta era o cretina,ma scuza ti da altfel nu am cum sa ii spun ,se certa cu iubitul sotul de fata cu mine ,nu va spun cum mi s-a efectuat toaleta cu cata ura ,poate si pt ca nu am "atins-o" cu nmk
la nasterea in apa inceraca si ia legatura directa cu dr Baiulescu nu vb cu cele care raspund la tel de la clinica

#20 Misha

Misha

Master of disaster

• Membri
  • 2221 posturi

Postat 29 December 2008 - 12:49 PM

CITAT(maru_m @ Dec 28 2008, 08:26 PM) <{POST_SNAPBACK}>
eu am stat 2 sapt si ceva pana sa nasc in spital ,am avut colul deschis ,cat am stat acolo am fost dusa cu pluta,aveam momente cand numai rezistam ,si sa nu mai zic ca erau fete care stateau de 2-3 -4 luni acolo ,am avut norocul sa stau intr-o rezerva cu 3 paturi si dus .....conditii acceptabile sau ffff bune in comp;aratie cu restul saloanelor ,eram tratate cat de cat bine ,in saloane nici nu vreau sa ma gandesc cum era ,era o fata care plangea de holuri intr-o zi ca trebuia sa nasca si de 2-3 zile nimeni nu ii zicea nmk ,urcam si coboram scarile ,eram la etajul 2 ,poate poate nasc ,de dat am dat in primele zile dar apoi nu am mai dat ,ar fi fost chiar culmea sa stai 2 sapt si sa dai in fiecare zi , dupa ce am nascut la toaleta era o cretina,ma scuza ti da altfel nu am cum sa ii spun ,se certa cu iubitul sotul de fata cu mine ,nu va spun cum mi s-a efectuat toaleta cu cata ura ,poate si pt ca nu am "atins-o" cu nmk
la nasterea in apa inceraca si ia legatura directa cu dr Baiulescu nu vb cu cele care raspund la tel de la clinica

intradevar,nasol in spitalele noastre
cu dr baiulescu am vb dar e tarziu pt mine pt ca mai am mazim 4 sapt...

Răspunde la acest topic

0 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi