Sari la conținut

Poză

clinica in brasov,nastere in apa

26 răspunsuri la acest topic

#21 dark angel

dark angel

Master of disaster

• Membri
  • 4876 posturi

Postat 29 December 2008 - 02:17 PM

fetelor nu am exagerat cu nimic, in afara de faptul ca nu am dat nimic am fost tratata ca o printesa. la ada(care e prima nastere, pentru cine nu stie) am avut travaliu 26 de ore (faza 3 a fost de vreo 6-7 ore, deci m-a cam chinuit) vreo 8 ore am avut aceeasi moasa, care a stat pe langa mine si mai avea putin si nastea ea in locul meu biggrin.gif ( irlandeza, kathleen o cheama, super femeie, blanda de parca era mama mea).
am stat in jacuzzi sa ma dilat si ea a stat pe margine incercand sa ma faca sa rad cu sotul meu. pleca si venea.....
la nastere am avut pe altcineva ca i se terminase tura, ne-a zis 'la revedere' si am vazut-o a doua zi cand mi-a aratat tot, cum sa spal bb si cum sa alaptez

cealallta moasa cu care am nascut a stat cu mine la dus sa vada daca am nevoie de ea, mi-a adus scaun sa nu stau in picioare(de plastic scaunul, pt dus), m-a pus in scaun cu rotile si m-a dus in salon, desi eu puteam sa merg tongue.gif

nu va spun ca sa va supar dar, desi am cunostinte asistente si moasa si se plang din cauza orelor si banilor putini la munca prestata(chenzina e mult mai mare ca la noi dar stiti ca nu se poate compara) isi fac meseria dom'ne si le doare de tine, ca doar esti fiinta umana! ti-e mila de un caine care fata sau un alt animal.......

am facut un fel de depresie postnatata la vreo 2 zile de la nastere, baby blues ii zice aici si s-au oferit sa o ia sa pot dormi si sa ma linistesc, am auzit-o insa plangand si m-am dus sa o iau inapoi ca plangeam si eu cu ea laugh.gif , a stat moasa cu mine si cu fata pana am adormit amandoua rolleyes.gif

ador spitalul respectiv si as naste acolo de 100 de ori rolleyes.gif

asta e doar despre nastere, am fost insa internata in spital acum vreo cateva luni, din alte considerente si la fel am fost tratata. am fost singura in rezerva din cauza conditiei in care ma aflam si dr au fot fenomenali (si inca sant). spitalul nu e particular mentionez.

spitalul unde am nascut fetele se numeste Osborne Park Hospital iar unde am fost internata se numeste Sir Charles Gairdner Hospital, daca sant romani de acolo si citesc sa stie ca despre ei vb wink.gif stiu doar de un dr Ovidiu Pascu(hehe Ovidiu the doctor, cine stie cunoaste) la Sir Charles, dar este alta specialitate si nu ne-am intersectat pasii desi sotul ma tot indemna sa ma duc sa vb cu el rolleyes.gif

am scris prea mult, scuze!

va urez nasteri usoare fetele si sa dati peste oameni cumsecade in spital!

#22 Munteanu_20159

Munteanu_20159

Mami de Rege si Printz!

• Membri
  • 4330 posturi

Postat 29 December 2008 - 02:36 PM

QUOTE(maru_m @ Dec 18 2008, 11:44 PM) <{POST_SNAPBACK}>
sigur esti dupa planeta Pamant ? exista asa ceva pe undeva ????? dech ce spui u akl e de vis ...eu in spital am dat peste tot ca daca nu dadeam nk macar nu te bagau in seama sau iti raspundeau ca imediat si u mureai akl

Imi pare rau sa te contrazic, da' mai exista si-n Bucuresti asa ceva!! Si anume la Municipal.

Eu am nascut ambii copii acolo, prin cezariana, si n-am intampinat nik din ce ziceti voi pe aici...
In afara de banii dati dr., nu cred ca am cheltuit vreo 50 lei in plus pe asistente si moase...
Veneau, isi faceau treaba si plecau, intorcandu-se la fel de dragutze. Si asta fara sa le dai ceva!
I-am dat asistentei care m-a masat toata noaptea pe burta. Era dragutza, tinerica, simpatica si tare de treaba. Am sunat-o de cateva ori sa-mi dea algocalmin ca aveam dureri si-a venit de fiecare data, si cu o vorba buna...
Si la fel i-am dat si asistentei care se ocupa de bebei. O doamna spre pensionare, tare iubitoare si mamoasa. Tinea bebeii in brate de parca toti erau ai ei si-i iubea fara nicio diferenta! Merita toti banii din lume! Suferea pentru ei daca erau plini de kk sau cu iritatii...smile.gif

Asa ca sigur voi naste tot acolo, si de-o mie de ori! A se retine ca nu voi mai naste vreodata... laugh.gif laugh.gif

So, se poate si la noi!
Insa nu exclud ce-ati spus voi pentru ca am auzit multe povesti cum ca dai 100 lei asistentei ca sa-ti vezi copilul! ohmy.gif mad.gif Asta e valabila la Cantacuzino!!

#23 Misha

Misha

Master of disaster

• Membri
  • 2221 posturi
  • Interests:foto<br />pictura<br />desen liber<br />confectionare de bijuterii<br />

Postat 29 December 2008 - 09:21 PM

CITAT(bulinuta @ Dec 29 2008, 02:36 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Imi pare rau sa te contrazic, da' mai exista si-n Bucuresti asa ceva!! Si anume la Municipal.

Eu am nascut ambii copii acolo, prin cezariana, si n-am intampinat nik din ce ziceti voi pe aici...
In afara de banii dati dr., nu cred ca am cheltuit vreo 50 lei in plus pe asistente si moase...
Veneau, isi faceau treaba si plecau, intorcandu-se la fel de dragutze. Si asta fara sa le dai ceva!
I-am dat asistentei care m-a masat toata noaptea pe burta. Era dragutza, tinerica, simpatica si tare de treaba. Am sunat-o de cateva ori sa-mi dea algocalmin ca aveam dureri si-a venit de fiecare data, si cu o vorba buna...
Si la fel i-am dat si asistentei care se ocupa de bebei. O doamna spre pensionare, tare iubitoare si mamoasa. Tinea bebeii in brate de parca toti erau ai ei si-i iubea fara nicio diferenta! Merita toti banii din lume! Suferea pentru ei daca erau plini de kk sau cu iritatii...smile.gif

Asa ca sigur voi naste tot acolo, si de-o mie de ori! A se retine ca nu voi mai naste vreodata... laugh.gif laugh.gif

So, se poate si la noi!
Insa nu exclud ce-ati spus voi pentru ca am auzit multe povesti cum ca dai 100 lei asistentei ca sa-ti vezi copilul! ohmy.gif mad.gif Asta e valabila la Cantacuzino!!

BULINUTO ma bucur sa aud ca se poate asa ceva si la noi
eu de fiecare data cand mam "intersectat" cu spitalul am mai acumulat putina greata fata de personalul ce se afla pe acolo
in maternitate nu mai spun....parca ar lucra cu niste animale fara suflet...cum se poarta cu mamicile ...si cu copiii...parca nu ar fi niste fiinte vii ci niste obiecte...de asta imi e asa groaza
problema e ca sunt si ceva mai certareata si mie putin frica ,,,,,ca ma voi lua la cearta cu cineva pe acolo si dupa aia tot eu voi avea de suferit...
dar sper sa nu fie cazul
gata...mam descarcat....acuma ma simt mai bine... biggrin.gif

#24 droopina

droopina

vudu? iudu! uidu! aidu!

• Moderatori
  • 10095 posturi

Postat 30 December 2008 - 08:41 AM

QUOTE(bulinuta @ Dec 29 2008, 02:36 PM) <{POST_SNAPBACK}>

Buli, daca imi permiti, cu cine anume ai nascut? M-ar interesa si pe mine detalii, ca Municipalul ma mananca in aprilie laugh.gif
Life sucks and then you die! Damn right!

#25 Munteanu_20159

Munteanu_20159

Mami de Rege si Printz!

• Membri
  • 4330 posturi

Postat 30 December 2008 - 03:39 PM

QUOTE(droopina @ Dec 30 2008, 10:41 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Buli, daca imi permiti, cu cine anume ai nascut? M-ar interesa si pe mine detalii, ca Municipalul ma mananca in aprilie laugh.gif

Iti trimit PM. smile.gif

#26 Laura.lala

Laura.lala

Master of disaster

• Membri
  • 2514 posturi

Postat 14 May 2009 - 09:39 PM

Citeam zilele trecute in ziarul evenimentului zilnic ca se poate naste in apa in Bucuresti si mi-am adus aminte ca s-a discutat despre asta si la noi pe culi. E vorba de o clinica privata si preturile sunt destul de piperate.
Pentru cele interesate linkul este AICI

GVIS - Dr. Galea Romeo Florin, Cluj-Napoca, 09.01.2002

#27 SerbanEmilia

SerbanEmilia

micro Bucatar

• Membri
  • 1 posturi

Postat 07 December 2016 - 08:05 PM

Buna ziua!

Ar putea sa-mi spuna vreo mamica ce a nascut in apa daca ei i s-a permis ca sotul sa taie cordonul ombilical?

Am vazut aceasta informatie pe acest site http://www.bebestrum...si-dezavantaje/ iar sotul meu isi dorest efoarte mult sa fie alaturi de mine cand voi naste si sa taie cordonul ombilical.

Voi ce parere aveti ? Se poate ?

Răspunde la acest topic

1 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi