Sari la conținut

Poză

Shopping post si prenatal pentru bebe si burtici

1519 răspunsuri la acest topic

#1 Pocahontas

Pocahontas

in coltzul advers

• Membri de onoare
  • 24480 posturi
  • Interests:alea alea

Postat 07 May 2009 - 07:27 PM

Aveam topicuri cu ultimele achizitii pentru casa, pentru bucatarie, dar pentru gravide si bebelusi, nu. Eu una n-am putut sa rezist si deja am cumparat cateva mici chestii mai putin imbracaminte pentru bebe, nu iau inainte ca-s superstitioasa.
Inainte sa v-arat ce-am luat azi, vreau sa va dau un mare pont : la Carrefour Baneasa e un magazin ( pe langa restaurante) care se numeste Prenatal si care se muta (din cauza chiriei, crizei) , drept pentru care totul de-acolo este redus cu 60%. Au de toate, incepand de la haine pentru gravide pana la imbracaminte pentru copii de la 0 la 9 ani. Gasiti acolo si accesorii bebelusi, carucioare, biberoane, etc. , vestea proasta ca maine (08.05.2009) este ultima zi (inchide la ora 21 sau 22) dar vanzatoarele mi-au spus ca e posibil sa mai fie si poimaine deschis.
Gata , acu sa v-arat ce mi-am luat de-acolo

- fase sterile speciale pentru buricul nou nascutului. Io acum 10 ani puneam tifon tongue.gif
9.jpg

- atata costa, nu uitati sa scadeti 60% din toate preturile care vi le-arat
10.jpg

- banda supraelastica , tine buricul bebelusului, m-am uitat la ea si se poate spala si folosi de mai multe ori
11.jpg
12.jpg

- chestia asta ma incanta cel mai mult, un fel de biberon suport cu mai multe compartimente gradate unde poti sa pui lapte praf sa ai sa prepari cand pleci de-acasa. Inainte io ma caram cu toata cutia
15.jpg
16.jpg

-asa arata
18.jpg

- si dezmembrat o parte
17.jpg

- mi-am luat si-un biberon mic
19.jpg
20.jpg

- si unul mai mare
21.jpg

- am si uitat cum e cu gaurile-n tetine smile.gif
22.jpg

- costa atat
23.jpg

- am cumparat si 3 barbite
24.jpg

- le-am ales pe cele mai scumpe, astea mi-au placut
26.jpg

- imi place ca sunt si impermeabile
25.jpg

- pentru insarcinata de mine am luat asta, o cutie cu 2 centuri care sa sustina burta dupa nastere. Sunt super moi si elastice
27.jpg
28.jpg

- si-am luat si o pereche de colanti (ajung sub genunchi) , speciali pentru burtoase
29.jpg

- si astia au costat putin, nu mai stiu ca deja am rupt eticheta. Sunt misto ca-s elastici si au si snur
30.jpg

- tot azi , dar de la alt magazin, mi-am luat crema asta , diseara o dezvirginez si ma si ung
13.jpg
14.jpg

Cam atat deocamdata, marturisesc ca am avut asa o emotie cand am cumparat biberoanele si restul, e primul meu shopping pentru bebe smile.gif , cred ca m-am invartit cel putin 1 ora pana le-am luat pe toate, am mangaiat toate hainutele si biberoanele, as fi plecat cu toate-acasa

#2 alina_35991

alina_35991

Nevasta lui Lance

• Membri
  • 1909 posturi
  • Interests:photography, travel, golf, working out, daydreaming, cooking, snow skiing

Postat 07 May 2009 - 08:23 PM

Frumoase lucrusoare, sa le folosesti cu placere!... dar nu pot sa nu remarc cat de scumpe sunt in Ro produse care in alte parti costa o fractiune din pretul asta ( ma refer la pretul original).

In ce priveste biberoanele, nu stiu daca in Ro se discuta despre asta, dar pe piata americana s-au scos din vanzare cele care nu sunt BPA free. Au fost considerate un-safe pentru nou nascuti pentru ca la temperaturi mai ridicate elibereaza chimicale in continutul recipientului.

Ca sa fiu in ton cu topicul si eu am luat ieri pt Luc un stroller mai usor si care se pliaza foarte mic, nu ca ne-ar fi trebuit neaparat, ca folosim stokke tot timpul si ne place, dar planuim sa-l ducem pe copilache in Ro in vizita, candva anul asta, si ma gandeam ca e mai usor sa calatorim cu un carut mai mic. Plus ca pretul a fost foarte bun! La intoarcere o sa-l lasam acolo pt verisoara lui care are 4 luni. Carutul e pt copii intre 6 luni si 4 ani.

http://www.albeebaby...ller-capri.html

“Always surround yourself with people that inspire you!”

#3 Pocahontas

Pocahontas

in coltzul advers

• Membri de onoare
  • 24480 posturi

Postat 07 May 2009 - 08:32 PM

CITAT(aLAndala @ May 7 2009, 08:23 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Frumoase lucrusoare, sa le folosesti cu placere!... dar nu pot sa nu remarc cat de scumpe sunt in Ro produse care in alte parti costa o fractiune din pretul asta ( ma refer la pretul original).

In ce priveste biberoanele, nu stiu daca in Ro se discuta despre asta, dar pe piata americana s-au scos din vanzare cele care nu sunt BPA free. Au fost considerate un-safe pentru nou nascuti pentru ca la temperaturi mai ridicate elibereaza chimicale in continutul recipientului.

Ca sa fiu in ton cu topicul si eu am luat ieri pt Luc un stroller mai usor si care se pliaza foarte mic, nu ca ne-ar fi trebuit neaparat, ca folosim stokke tot timpul si ne place, dar planuim sa-l ducem pe copilache in Ro in vizita, candva anul asta, si ma gandeam ca e mai usor sa calatorim cu un carut mai mic. Plus ca pretul a fost foarte bun! La intoarcere o sa-l lasam acolo pt verisoara lui care are 4 luni. Carutul e pt copii intre 6 luni si 4 ani.

http://www.albeebaby...ller-capri.html

Multam aLAndala smile.gif
Preturile de pe cutie inca sunt mici in comparatie cu altele din alte magazine, iti dai seama ca reduse sunt mai accesibile pentru multi, aici in Ro oricum sunt preturi mai mari la multe produse in comparatie cu cele din afara.
De biberoane care nu sunt BPA free nu stiu nimic, nu am auzit si nu stiu nici daca biberoanele care le-am cumparat acum sunt in regula, n-am mai cumparat de mult timp chestii d-astea si chiar nu mai stiu.
M-am uitat la link si am vazut si eu ce e ala stroller, carut ca asta vreau si eu, imi place ca are o singura roata in fata, e mai sportiv, asa smile.gif . M-am uitat la alea de la Mac Laren si de la ei as vrea sa-mi iau, dar nu stiu daca au in genul asta si pentru nou nascuti

#4 claudika

claudika

Academic Chef

• Membri
  • 1040 posturi

Postat 07 May 2009 - 09:06 PM

Super frumy achizitiile, barbita aia cu portocaliu e scumpica tare,imi plac si pantalonasii.Inainte sa intru pe topic ma si gandeam ca-ti vad cumparaturile de prin Turcia..d-alea n-ai? biggrin.gif
Claudika

#5 Pocahontas

Pocahontas

in coltzul advers

• Membri de onoare
  • 24480 posturi

Postat 07 May 2009 - 09:10 PM

CITAT(claudika @ May 7 2009, 09:06 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Super frumy achizitiile, barbita aia cu portocaliu e scumpica tare,imi plac si pantalonasii.Inainte sa intru pe topic ma si gandeam ca-ti vad cumparaturile de prin Turcia..d-alea n-ai? biggrin.gif

cand o sa nasc si dupa , atunci sa vezi ce shoppinguri trag , acum doar prospectez piata sa vad ce noutati au mai aparut, am si zis ca au trecut 10 ani de la ultima nastere, au aparut jde chestii noi

#6 alina_35991

alina_35991

Nevasta lui Lance

• Membri
  • 1909 posturi
  • Interests:photography, travel, golf, working out, daydreaming, cooking, snow skiing

Postat 07 May 2009 - 10:04 PM

QUOTE(Pocahontas @ May 7 2009, 11:32 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Multam aLAndala smile.gif
Preturile de pe cutie inca sunt mici in comparatie cu altele din alte magazine, iti dai seama ca reduse sunt mai accesibile pentru multi, aici in Ro oricum sunt preturi mai mari la multe produse in comparatie cu cele din afara.
De biberoane care nu sunt BPA free nu stiu nimic, nu am auzit si nu stiu nici daca biberoanele care le-am cumparat acum sunt in regula, n-am mai cumparat de mult timp chestii d-astea si chiar nu mai stiu.
M-am uitat la link si am vazut si eu ce e ala stroller, carut ca asta vreau si eu, imi place ca are o singura roata in fata, e mai sportiv, asa smile.gif . M-am uitat la alea de la Mac Laren si de la ei as vrea sa-mi iau, dar nu stiu daca au in genul asta si pentru nou nascuti

BPA sau bisphenol-a e un component in compozitia policarbonatului care e plasticul tare folosit cel mai des pt recipientele pt copii ( biberoane, cutii de lapte praf, sticle de apa, etc). Aici a fost contradictoriu ani de zile si in sfarsit l-au declarat ilegal pana la urma. Toate magazinele si producatorii au scos din circulatie produsele care contin BPA pentru ca s-a demonstrat ca se transfera la alimente sau lichide. Evident ca nu s-au demonstrat pe copii efectele BPA-ului (cine si-ar expune voit copilul la asa ceva de dragul experimentelor) insa s-a demonstrat ca au efecte foarte nedorite la animale.

Daca vrei sa citesti mai multe gasesti aici. http://www.chej.org/BPA_Website.htm
Cea pe care ai cumparat-o tu nu stiu de care e, probabil poti afla daca citesti pe ambalaj din ce e facuta. Sau cand mai cumperi cauti sa vezi ce e specificat pe ele. Eu stiu ca cele din plastic mai moale pe care poti sa le deformezi putin cand le strangi intre degete sunt BPA free. Vorbesc de "sticle/ de recipiente". Am vazut ca in ultimul timp au inceput sa apara iar in magazine si cele din sticla.

Despre carut, sistemul asta de roti il face foarte manevrabil si poti sa-l intorci intr-un spatiu foarte mic/ingust.

Inainte sa te decizi pe care vrei sa-l iei ia-ti timp si studiaza tot ce vezi. Noi avem stokke si desi m-am hotarat greu sa dau atatia bani pe el acum sunt foarte multumita ca am facut alegerea asta. L-am folosit cu mare placere si inca il folosim.

Quinny are reduceri foarte mari pe site-ul ala de unde am luat eu, probabil pt ca anul asta apare un design nou. Initial noi am vrut sa luam Quinny Buzz care e si el extrem de usor de manevrat, de inchis, de deschis ( se deschide cu un deget) si acum vad ca e muult redus. Oricum o sa poti sa apreciezi cat de mult iti place un model sau altul dupa ce le vezi in realitate si le compari, impingi, tragi rotesti, inchizi, etc....
Success!

#7 Pocahontas

Pocahontas

in coltzul advers

• Membri de onoare
  • 24480 posturi

Postat 07 May 2009 - 10:16 PM

CITAT(aLAndala @ May 7 2009, 10:04 AM) <{POST_SNAPBACK}>
BPA sau bisphenol-a e un component in compozitia policarbonatului care e plasticul tare folosit cel mai des pt recipientele pt copii ( biberoane, cutii de lapte praf, sticle de apa, etc). Aici a fost contradictoriu ani de zile si in sfarsit l-au declarat ilegal pana la urma. Toate magazinele si producatorii au scos din circulatie produsele care contin BPA pentru ca s-a demonstrat ca se transfera la alimente sau lichide. Evident ca nu s-au demonstrat pe copii efectele BPA-ului (cine si-ar expune voit copilul la asa ceva de dragul experimentelor) insa s-a demonstrat ca au efecte foarte nedorite la animale.

Daca vrei sa citesti mai multe gasesti aici. http://www.chej.org/BPA_Website.htm
Cea pe care ai cumparat-o tu nu stiu de care e, probabil poti afla daca citesti pe ambalaj din ce e facuta. Sau cand mai cumperi cauti sa vezi ce e specificat pe ele. Eu stiu ca cele din plastic mai moale pe care poti sa le deformezi putin cand le strangi intre degete sunt BPA free. Vorbesc de "sticle/ de recipiente". Am vazut ca in ultimul timp au inceput sa apara iar in magazine si cele din sticla.

Despre carut, sistemul asta de roti il face foarte manevrabil si poti sa-l intorci intr-un spatiu foarte mic/ingust.

Inainte sa te decizi pe care vrei sa-l iei ia-ti timp si studiaza tot ce vezi. Noi avem stokke si desi m-am hotarat greu sa dau atatia bani pe el acum sunt foarte multumita ca am facut alegerea asta. L-am folosit cu mare placere si inca il folosim.

Quinny are reduceri foarte mari pe site-ul ala de unde am luat eu, probabil pt ca anul asta apare un design nou. Initial noi am vrut sa luam Quinny Buzz care e si el extrem de usor de manevrat, de inchis, de deschis ( se deschide cu un deget) si acum vad ca e muult redus. Oricum o sa poti sa apreciezi cat de mult iti place un model sau altul dupa ce le vezi in realitate si le compari, impingi, tragi rotesti, inchizi, etc....
Success!

Multumesc pentru sfaturi, totusi ce-ar trebui sau n-ar trebui sa scrie pe un biberon ca sa stiu ca este ok ? au vreun semn ceva pe ele, sau o chestie ca sa-mi pot da seama ? Biberoanele care le-am luat eu nu sunt moi, sunt dintr-un plastic destul de rigid, si daca ma gandesc bine pana acum nu am gasit si nu am pus mana pe niciun biberon care sa se deformeze cand il strang. Se deformau alea vechi ale fetelor , dar asta dupa ce le spalasem si fiersesem de tzpe ori, incat se subtiasera.
Carucior am avut de la Kraft cand au fost fetele mici, tare multumita am fost de el desi era cat un tanc si era greu de manevrat. Acum vreau neaparat un carucior cu 3 roti, nu 4

#8 alina_35991

alina_35991

Nevasta lui Lance

• Membri
  • 1909 posturi

Postat 07 May 2009 - 10:33 PM

Aici scrie pe cutii si e usor de recunoscut mai ales din cauza discutiilor care au avut loc...Daca nu scrie, uite ce am gasit:

How to identify plastic products containing BPA:

Plastic containing BPA polymers carries the recycling symbol #7, which can also indicate other kinds of mixed plastics. The plastic may be called polycarbonate (PC), lexan or polysulfone and is generally a clear, hard plastic, though it may be tinted different colors.

Clear plastic baby bottles and children's training cups are likely to be made of polycarbonate. An alternative is to use baby bottles and sippy cups made of polyethylene plastic (#1, #2, #4 recycling symbols) or polypropylene (#5)

Poti sa le folosesti chiar daca contin BPA insa nu le incalzi sau nu pune in ele lichide fierbinti, nu le folosi daca sunt zgariate si nu le spala cu detergenti puternici de tipul celor cu clor care accentueaza eliberarea de bpa.

#9 irene6

irene6

Big Chef

• Membri
  • 739 posturi

Postat 07 May 2009 - 10:34 PM

Vreau sa vin si eu in Bucuresti pentru astfel de cumparaturi, cred ca saptamana viitoare.Poate mai aflati pe unde sunt reduceri si imi scrieti.Am vazut un patut la Ikea cu 265 ron, oare merita?

#10 Pocahontas

Pocahontas

in coltzul advers

• Membri de onoare
  • 24480 posturi

Postat 07 May 2009 - 10:51 PM

CITAT(aLAndala @ May 7 2009, 10:33 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Aici scrie pe cutii si e usor de recunoscut mai ales din cauza discutiilor care au avut loc...Daca nu scrie, uite ce am gasit:

How to identify plastic products containing BPA:

Plastic containing BPA polymers carries the recycling symbol #7, which can also indicate other kinds of mixed plastics. The plastic may be called polycarbonate (PC), lexan or polysulfone and is generally a clear, hard plastic, though it may be tinted different colors.

Clear plastic baby bottles and children's training cups are likely to be made of polycarbonate. An alternative is to use baby bottles and sippy cups made of polyethylene plastic (#1, #2, #4 recycling symbols) or polypropylene (#5)

Poti sa le folosesti chiar daca contin BPA insa nu le incalzi sau nu pune in ele lichide fierbinti, nu le folosi daca sunt zgariate si nu le spala cu detergenti puternici de tipul celor cu clor care accentueaza eliberarea de bpa.

gata, am scris pe un biletel si l-am pus in geanta ca sa-l am la mine cand mai cumpar smile.gif

#11 Pocahontas

Pocahontas

in coltzul advers

• Membri de onoare
  • 24480 posturi

Postat 07 May 2009 - 10:52 PM

CITAT(irene6 @ May 7 2009, 10:34 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Vreau sa vin si eu in Bucuresti pentru astfel de cumparaturi, cred ca saptamana viitoare.Poate mai aflati pe unde sunt reduceri si imi scrieti.Am vazut un patut la Ikea cu 265 ron, oare merita?

tot zici ca vii in Bucuresti la cumparaturi si nu mai vii biggrin.gif
Daca mai vad pe undeva reduceri d-astea fulminante, scriu

#12 Adina_K

Adina_K

The Black Princess

• Membri
  • 1826 posturi

Postat 07 May 2009 - 11:55 PM

babetica cu matza m-a dat pe spate! mai ca as cumpara si eu una~! (Asa, fara motiv!)
Poca, baga pe lista si un sifonier nou.. sau alte spatii de depozitare

#13 Pocahontas

Pocahontas

in coltzul advers

• Membri de onoare
  • 24480 posturi

Postat 07 May 2009 - 11:59 PM

CITAT(Adina_K @ May 7 2009, 11:55 AM) <{POST_SNAPBACK}>
babetica cu matza m-a dat pe spate! mai ca as cumpara si eu una~! (Asa, fara motiv!)
Poca, baga pe lista si un sifonier nou.. sau alte spatii de depozitare

doar n-o sa-mi iau de-acuma sifonier, las ca-mi iau atunci. Astea le-am luat asa ca n-am putut sa rezist tentatiei smile.gif

#14 dark angel

dark angel

Master of disaster

• Membri
  • 4876 posturi

Postat 08 May 2009 - 01:51 AM

poca, nu te supi daca iti zic ceva? rolleyes.gif
chilotii care zici tu ca sant pt tinut burtica dupa nastere sant de fapt chiloti de unica folosinta pt cand nasti sa nu te stranga sau sa te deranjeze la cusaturi(pt cine are). am si eu inca 2 perechi, am folosit numai 2 si se muleaza si nu te deranjeaza.

nu te superi, nu? floare.gif

#15 sarah_nc

sarah_nc

Master of disaster

• Membri
  • 1925 posturi

Postat 08 May 2009 - 06:08 AM

QUOTE(dark angel @ May 7 2009, 05:51 PM) <{POST_SNAPBACK}>
chilotii care zici tu ca sant pt tinut burtica dupa nastere sant de fapt chiloti de unica folosinta pt cand nasti sa nu te stranga sau sa te deranjeze la cusaturi(pt cine are). am si eu inca 2 perechi, am folosit numai 2 si se muleaza si nu te deranjeaza.

Nu cred ca se supara Poca,probabil in Romania sint vanduti cu un alt scop anume,aici la spital ti se da gratis chilotii astia,mai am si eu cateva perechi,le tin amintire smile.gif

#16 Pocahontas

Pocahontas

in coltzul advers

• Membri de onoare
  • 24480 posturi

Postat 08 May 2009 - 07:49 AM

CITAT(dark angel @ May 7 2009, 01:51 PM) <{POST_SNAPBACK}>

pentru chiloti de unica folosinta atunci au un pret nejustificat de mare
si nu ma supar Doamne fere smile.gif , io asa intelesesem de pe cutie, oricum tot in scopul asta o sa-i folosesc chiar daca voi naste pe cale naturala biggrin.gif
Auzi, pai si banda aia (un fel de centura de fapt) care se pune peste buricul si burta bebelusului , ce e ? este exact din acelasi material din care-s si chilotzii.

#17 kismoni

kismoni

Master of disaster

• Membri
  • 6198 posturi

Postat 08 May 2009 - 08:23 AM

QUOTE(Pocahontas @ May 8 2009, 07:49 AM) <{POST_SNAPBACK}>
pentru chiloti de unica folosinta atunci au un pret nejustificat de mare
si nu ma supar Doamne fere smile.gif , io asa intelesesem de pe cutie, oricum tot in scopul asta o sa-i folosesc chiar daca voi naste pe cale naturala biggrin.gif
Auzi, pai si banda aia (un fel de centura de fapt) care se pune peste buricul si burta bebelusului , ce e ? este exact din acelasi material din care-s si chilotzii.

Poca m-am uitat in foto si la banda pentru bebe pe cutie este semnul de lavabil la 40 ° C deci nu este de unica folosinta ,poate gasesti si la chiloti pe cutie mod de intretinere si vezi tu ce este .sunt si de unica folosinta si lavabile . oricum produsele la prénatal sunt bune eu aveam de la cumnata din Franta si hainutele sunt faine de tot asa ca cine are nevoie cu 60% reducere vin preturile chiar ok ,ca si strainatate .

#18 delora

delora

Bucataras

• Membri
  • 85 posturi

Postat 08 May 2009 - 08:29 AM

Poca si eu am avut banda aceea pentru bebe cand era al meu mic, acum aproape 3 ani.Este reutilizabila dar la noi s-a patat putin cand i-am pus-o prima data , nu am avut cum sa o spal bine fiind in spital si am renuntat la ea. Oricum la 3-4 zile dupa externare i-a si cazut buricelul si nu a mai fost nevoie.
Vezi ca au aparut pampersi cu zona aceea de la buric libera- nu stiu cum sa-ti explic.Happy daca imi amintesc bine...ii caut si revin...

#19 delora

delora

Bucataras

• Membri
  • 85 posturi

Postat 08 May 2009 - 08:37 AM

Din pacate nu gasesc o foto, dar cauta cu google -happy new born -si o sa vezi exact despre ce este vorba.
Oricum din experienta iti recomand aceasta gama doar pentru primele zile, apoi sunt altele mult mult mai bune

#20 Munteanu_20159

Munteanu_20159

Mami de Rege si Printz!

• Membri
  • 4330 posturi

Postat 08 May 2009 - 09:02 AM

Copiii mei au avut buricutzele maricele si au cazut mai greu. Dar nu-mi amintesc sa fi folosit vreodata banda sau centura! Buricul trebuie sa stea liber, sa se usuce, ca sa cada mai repede.

Din cate stiu, daca sunt probleme cu buricul si nu se inchide, se pune nitrat de Ag (numai medicul!), pudra Baneocin, apoi bandaj. Dr. mea zicea ca trebuie sa pun un ban pe buric, sa-l strang cu banda adeziva... huh.gif N-am facut asta si totul s-a rezolvat de la sine.
Asa ca nu cred ca o sa ai nevoie de ele...

Parca Happy sunt scutecele cu zona decupata. Noi am folosit intotdeauna numai Pampers.

Chiar daca sunt reduse, mie imi par mari preturile...Cum draq sa coste o bavetica atata??? Sau 3...oricum, imens! rolleyes.gif
Nu va luati dupa mine... tongue.gif

Răspunde la acest topic

0 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi