Sari la conținut

Poză

Diferite tehnici de impletire a painii

110 răspunsuri la acest topic

#41 Patrick968

Patrick968

Academic Chef

• Membri
  • 1336 posturi

Postat 23 April 2010 - 11:57 AM

Mersi Laura...ce prompta ai fost. Cu emulsia asta o sa o ung. Abia astept sa ajung acasa si sa o incerc.

#42 Patrick968

Patrick968

Academic Chef

• Membri
  • 1336 posturi

Postat 23 April 2010 - 12:02 PM

CITAT(kismoni @ Apr 23 2010, 11:57 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Merci Patrick, uite eu am uns-o cu galbenus si lapte sa nu fie foarte crocanta smile.gif dar daca faci maine painea ? wink.gif

Laura tehnica de impletire ca iau tot timpul de la margine, insa nu am dat prea mare atentie fasiilor si nu erau la fel toate ca si grosime, next time ma voi stradui de o paine frumoasa nu asa ''casareccio'' cum zic italienii smile.gif)

Mai am in casa un coltisor mic mic din piinea anterioara si pina miine urla sotu` si fii-miu ca nu vor sa mai manince din cea cumparata.
Aici au dreptate ca NIMIC nu se aseamana cu piinea de casa, asa ca azi musai trebuie sa fac...dar mai bine fac 2 piini: una unsa cu ou si alta cu smacul propus de Laura. Nu-i ai bine asa? Impac si capra si varza... rolleyes.gif

#43 Sheherezada.

Sheherezada.

Master of disaster

• Membri
  • 3169 posturi
  • Interests:I fall asleep thinking of you. <br />Dreaming of things i wish were true. <br />As i wake i shed a tear, <br />cause i awake with out you here.

Postat 23 April 2010 - 05:02 PM

Laura draga , am si io painea la dospit..acu sa vedem ce impletiri -impletituri va fi sa iasa ! biggrin.gif
lI fall asleep thinking of you.
Dreaming of things i wish were true.
As i wake i shed a tear,
Cause i awake without you here.
Sheherezada for you!

BEETJE CHIQUE

www.Beetjechique.nl

#44 Patrick968

Patrick968

Academic Chef

• Membri
  • 1336 posturi

Postat 23 April 2010 - 07:15 PM

Si acum sa va arat impletitele mele neunse cu nimic. Laura cred ca am facut aluatul mai moale decit trebuia pt ca s-au labartat si nu au stat sculate ca ale tale, dar eu tot sunt mindra de ele. La urmatoarele piini sper sa-mi iasa mai bine.
Edit: am uitat sa va spun ca una-i alba 100% si cealalta e dupa reteta Laurei.

Editat de Patrick968, 23 April 2010 - 07:16 PM.

#45 kismoni

kismoni

Master of disaster

• Membri
  • 6198 posturi

Postat 23 April 2010 - 07:17 PM

QUOTE(Patrick968 @ Apr 23 2010, 07:15 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Si acum sa va arat impletitele mele neunse cu nimic. Laura cred ca am facut aluatul mai moale decit trebuia pt ca s-au labartat si nu au stat sculate ca ale tale, dar eu tot sunt mindra de ele. La urmatoarele piini sper sa-mi iasa mai bine.

wow foarte frumoase smile.gif felicitari !

fiul meu de la pranz singur a terminat juma' de paine tot merge si rupe din ea smile.gif)))))

#46 Patrick968

Patrick968

Academic Chef

• Membri
  • 1336 posturi

Postat 23 April 2010 - 07:20 PM

CITAT(kismoni @ Apr 23 2010, 07:17 PM) <{POST_SNAPBACK}>
wow foarte frumoase smile.gif felicitari !
fiul meu de la pranz singur a terminat juma' de paine tot merge si rupe din ea smile.gif)))))

Multam kismoni.

Eu le-am acoperit cu un prosop si nu le-a vazut INCA....dar crezi ca vor sta asa mult timp? Sotul deja le-a ciupit...asa fierbinti.

Editat de Patrick968, 23 April 2010 - 07:21 PM.

#47 Patrick968

Patrick968

Academic Chef

• Membri
  • 1336 posturi

Postat 23 April 2010 - 07:23 PM

Seherezada...ai facut piinica? Ne dai ori nu ne dai si noua o poza?

#48 Sheherezada.

Sheherezada.

Master of disaster

• Membri
  • 3169 posturi
  • Interests:I fall asleep thinking of you. <br />Dreaming of things i wish were true. <br />As i wake i shed a tear, <br />cause i awake with out you here.

Postat 23 April 2010 - 07:59 PM

Gata acu am stins cuptorul.Eu n-am avut hartia de copt la timp si cand a venit al meu cu ea ..m-am chinuit sa le pun in tava si s-a dus impletitura pe apa Sambetei.Da io mi-s fericita si asa , ca sunt pentru mica pomana a mamei mele.
Macar sa fi trait mama ca le-ar fi mancat ea si neimpletite smile.gif
lI fall asleep thinking of you.
Dreaming of things i wish were true.
As i wake i shed a tear,
Cause i awake without you here.
Sheherezada for you!

BEETJE CHIQUE

www.Beetjechique.nl

#49 Patrick968

Patrick968

Academic Chef

• Membri
  • 1336 posturi

Postat 23 April 2010 - 08:05 PM

CITAT(Sheherezada. @ Apr 23 2010, 07:59 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Gata acu am stins cuptorul.Eu n-am avut hartia de copt la timp si cand a venit al meu cu ea ..m-am chinuit sa le pun in tava si s-a dus impletitura pe apa Sambetei.Da io mi-s fericita si asa , ca sunt pentru mica pomana a mamei mele.
Macar sa fi trait mama ca le-ar fi mancat ea si neimpletite smile.gif

Nu-i nimica ... important e sa te simti tu multumita. Sa-i fie tarina usoara mamei tale...oricum prima oara nu are cum sa iasa 100% bine, tehnica se invata in etape.

Eu voi mai exersa ca din cele 2 piini DEJA s-a mincat jumate...cred ca miine fac altele blink.gif ... nemincatii mei.

#50 laura_laurentiu

laura_laurentiu

Master of disaster

• Membri
  • 3909 posturi

Postat 23 April 2010 - 08:58 PM

Patrick968, felicitari! floare.gif Foarte frumoase painici! smile.gif

#51 anavlis

anavlis

Vazatoare in ceaunul de cristal

• Membri
  • 2311 posturi
  • Interests:pai sa zicem asa....carti, muzica, film, 3D puzzles, craft, aeroporturi....sunt multe...depinde de &quot;mood&quot;-ul pe care il am

Postat 24 April 2010 - 05:11 AM

CITAT(Patrick968 @ Apr 23 2010, 01:15 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Edit: am uitat sa va spun ca una-i alba 100% si cealalta e dupa reteta Laurei.

super faine ti-au iesit impletiturile smile.gif
sa stii ca de la coca prea moale s-au fundulit asa, am mai incercat si eu una aseara si am masurat faina mai putina din greseala si la fel mi-a iesit. Nu i-am mai facut poza ca imi lua laura 10-le inapoi, doar mi-a dat nota 10 smile.gif

#52 Patrick968

Patrick968

Academic Chef

• Membri
  • 1336 posturi

Postat 24 April 2010 - 06:27 AM

CITAT(lauralaurentiu @ Apr 23 2010, 08:58 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Patrick968, felicitari! floare.gif Foarte frumoase painici! smile.gif

Multumesc Laura pentru aprecieri dar eu personal stiu ca mai am muuuuuult de impetit ca sa ajung sa le fac asa cum doresc. Oricum pentru primele piini e multumitor.

CITAT(anavlis @ Apr 24 2010, 05:11 AM) <{POST_SNAPBACK}>
super faine ti-au iesit impletiturile smile.gif
sa stii ca de la coca prea moale s-au fundulit asa, am mai incercat si eu una aseara si am masurat faina mai putina din greseala si la fel mi-a iesit. Nu i-am mai facut poza ca imi lua laura 10-le inapoi, doar mi-a dat nota 10 smile.gif

Da anavlis, am banuit ca este coca putin cam moale. Ma gandeam ca poate s-a latit si din cauza ca dupa impleteala le-am mai lasat in tava sa mai creasca, poate ca trebuia sa le bag la copt imediat.

Azi mai fac o tura si de data asta le voi face colorate.

Editat de Patrick968, 24 April 2010 - 06:28 AM.

#53 Patrick968

Patrick968

Academic Chef

• Membri
  • 1336 posturi

Postat 24 April 2010 - 05:43 PM

Revin cu tura 2 de impletite - impleticite...sa-mi spuneti daca e vreo diferenta fata de primele.

Ei? Parca arata altfel sau e doar parerea mea?

#54 laura_laurentiu

laura_laurentiu

Master of disaster

• Membri
  • 3909 posturi

Postat 24 April 2010 - 06:11 PM

CITAT(Patrick968 @ Apr 24 2010, 06:43 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Revin cu tura 2 de impletite - impleticite...sa-mi spuneti daca e vreo diferenta fata de primele.

Ei? Parca arata altfel sau e doar parerea mea?

Foarte frumoase floare.gif !

#55 Patrick968

Patrick968

Academic Chef

• Membri
  • 1336 posturi

Postat 24 April 2010 - 06:16 PM

CITAT(lauralaurentiu @ Apr 24 2010, 06:11 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Foarte frumoase floare.gif !

Multumesc Laura....o sa exersez tehnica pina ajung sa le fac frumoase. La vara cand merg la soacra-mea vreau s-o dau pe spate.

#56 laura_laurentiu

laura_laurentiu

Master of disaster

• Membri
  • 3909 posturi

Postat 24 April 2010 - 06:18 PM

CITAT(Patrick968 @ Apr 24 2010, 07:16 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Multumesc Laura....o sa exersez tehnica pina ajung sa le fac frumoase. La vara cand merg la soacra-mea vreau s-o dau pe spate.

laugh.gif asa sa faci! Saptamana viitoare mai am niste "productii cinematografice" pentru voi smile.gif .

#57 lorynov

lorynov

Captain Cook

• Membri
  • 427 posturi

Postat 24 April 2010 - 07:36 PM

Laura superbe impletituri ai facut eusa_clap.gif eusa_clap.gif eusa_clap.gif floare.gif am sa le incerc si eu pe astea doua care le-ai prezentat in filmulete
Felicitari!!!...astept si celelalte productii icon_smile.gif

#58 Magdulici

Magdulici

Captain Cook

• Membri
  • 451 posturi

Postat 25 April 2010 - 09:22 AM

Cu ajutorul meu scump ( rolleyes.gif ) am împletit ieri pâinea în 4.

1.jpg

A ieşit bună, gustoasă, crescută, dar am văzut că a mai plesnit împletitura pe alocuri, la copt (în poza a treia se vede mai bine) . Nu au ieşit aşa perfecte ca ale tale. Aşa aş fi vrut eu. rolleyes.gif

2.jpg

3.jpg

Laura, când pregăteşti/întinzi sulurile pentru împletit, îţi ungi cumva mâinile cu ulei? smile.gif

Mă pregătesc să văd dacă îmi iese împletitul în 6. rolleyes.gif Săptămâna viitoare voi încerca.

floare.gif
Doamne, mulţumesc că sunt fiica Ta şi nimic nu poate schimba acest lucru! Cânt, visez, sper, trăiesc, iubesc pentru că Tu eşti! Mulţumesc!

#59 Patrick968

Patrick968

Academic Chef

• Membri
  • 1336 posturi

Postat 25 April 2010 - 10:15 AM

WOW magdulici ce paine frumoasa ai facut si rumena...imi vine sa infig dintii in monitor ca-n piine. Dar cum ai reusit s-o impletesti asa frumos? Mie mi se cam impleticeau miinile impreuna cu coca.

Cum ai facut coca de a ramas asa mai tare? , ca a mea cred ca a fost mai moale nitelus si nu a ramas impletitura frumoasa.
Ai respectat reteta Laurei intru totul?

Editez ca am uitat ceva: Ai vazut ca si piinea mea a crapat? Cred ca Laura face asa dupa ce o impeteste o vira direct in cuptor si o lasa direct cu focul mititel.
A mea stiu de ce a crapat...dupa impleteala am mai lasat-o in tava nitel la crescut apoi am pus-o in cuptorul ffff incins si am mai lasat-o acolo vreo 10 minute cu focul tare. Dupa alea 10 minute am dat focul mai mititel dar apucase sa se infoiasca coca.

Editat de Patrick968, 25 April 2010 - 10:19 AM.

#60 Magdulici

Magdulici

Captain Cook

• Membri
  • 451 posturi

Postat 25 April 2010 - 10:29 AM

Mulţulesc, patrick. smile.gif

La împletitură, m-am străduit pe cât am putut să memorez metoda Laurei din filmuleţ. Binenţeles că am mai îmbârligat-o cu succes. tongue.gif Dar mai încerc.

Despre cocă... ce să zic, eu obişnuiesc să frământ aluatul cât pot de bine şi să mai adaug făină dacă mi se pare că nu pot lucra bine cu el. Cred că asta i-o dat consistenţa. Nu ştiu ce să zic...

Despre crăpătură... tongue.gif ... eu ştiu de ce mi-a crăpat mie pâinica: în momentul când întind sulurile, parcă nu rămâne pe alocuri neted, dacă pot spune aşa. De'aia eram curioasă dacă Laura oare îşi unge mâinile când lucrează. rolleyes.gif
Doamne, mulţumesc că sunt fiica Ta şi nimic nu poate schimba acest lucru! Cânt, visez, sper, trăiesc, iubesc pentru că Tu eşti! Mulţumesc!

Răspunde la acest topic

0 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi