Sari la conținut

Poză

Restaurantul din orasul tau

87 răspunsuri la acest topic

#1 roxyfoxy

roxyfoxy

Captain Cook

• Membri
  • 353 posturi

Postat 16 August 2004 - 11:00 PM

M-am gandit la un subiect si as vrea sa stiu si parerea voastra, daca vi se pare interesant. As vrea ca aici sa scrie fiecare ce restaurant va place din orasul in care locuiti, care sunt cele mai bune mancaruri acolo, cum este servirea etc, si, de asemenea, care este restaurantul care v a dezamagit. In felul acesta cei din acelasi oras pot "invata" din experienta celorlalti, iar restul in cazul in care vor vizita orasele respective, vor sti unde se poate manca bine.

Daca sunteti de acord cu subiectul, astept confirmarea. Mersi.

#2 sella

sella

Captain Cook

• Membri
  • 229 posturi
  • Interests:Fata cu ochii verzi!

Postat 16 August 2004 - 11:48 PM

buna,idee ta e bine venita,eu prefer restaurantul chinezesc suntem toti din casa pentru mincarea chinezeasca,in special meniul rata_chinezeasca.Asteptam si alte fete cu alte complectari la aceasta tema,mai revin oricum si eu.Numai bine si multe salutari tot de la o.... icon_razz.gif

#3 Higeia

Higeia

Master of disaster

• Membri
  • 1504 posturi

Postat 17 August 2004 - 11:08 AM

QUOTE(sella)
buna,idee ta e bine venita,eu prefer restaurantul chinezesc suntem toti din casa pentru mincarea chinezeasca,in special meniul rata_chinezeasca.Asteptam si alte fete cu alte complectari la aceasta tema,mai revin oricum si eu.Numai bine si multe salutari tot de la o.... icon_razz.gif

Eu vin cu o intrebare:<<nu cumva astfel se poate considera reclama mascata?????>>
Dar totusi subiectul este interesant. Cu bine Higeia
"Lumineaza-ti zilele vietii , si nu vor mai fi ceeace sunt" Chateaubriand
Cu bine Higeia

[size="5"] http//acasalaIleana/[size="5"]

#4 sella

sella

Captain Cook

• Membri
  • 229 posturi
  • Interests:Fata cu ochii verzi!

Postat 17 August 2004 - 01:05 PM

Buna ,reclama la ce anume?a fost decit o parere sau mai bine zis o preferinta si nimic atlceva decit un raspun ....referitor la partea celuia care a deschis acest subiect.Eu sunt plecata din tara si nu am nici un interes sa fac reclama la vreun restaurant.....egalde unde din Ro sau de aici.

#5 roxyfoxy

roxyfoxy

Captain Cook

• Membri
  • 353 posturi

Postat 17 August 2004 - 04:36 PM

La asta sincer nu m am gandit. Asta pentru ca am vazut ca la acest subiect s au mai exprimat preferinte in legatura cu restaurantele. Dar daca nu e voie nu i nici o problema. Deci, domnilor moderatori e voie sau nu?

#6 Guest_Anonymous_*

Guest_Anonymous_*
  • Guests

Postat 17 August 2004 - 05:45 PM

QUOTE(pisi2004)
La asta sincer nu m am gandit. Asta pentru ca am vazut ca la acest subiect s au mai exprimat preferinte in legatura cu restaurantele. Dar daca nu e voie nu i nici o problema. Deci, domnilor moderatori e voie sau nu?

E voie sa discutati liber despre restaurantul la care v-a facut placere sa mincati, cu conditia sa nu sune a reclama comerciala! icon_wink.gif laugh.gif

#7 jinx

jinx

Gladiatoarea

• Membri de onoare
  • 1898 posturi

Postat 21 August 2004 - 07:52 PM

sper sa nu sune a reclama, ca sint pe fuga si nu poci scrie amanunte icon_rolleyes.gif

deva-restaurant capriccio- bucatar frantzuz mi s-a spus, l-am auzit vorbind italieneste insa laugh.gif , frumusel aranjat, micut ( 3 incaperi cred ), scumput icon_rolleyes.gif, mincare sa te liiingi pe degete...mie imi place mult ficatul si am mincat acolo ceea ce ei numesc ficat de porc venetian ( avea un sos de ceapa, smintina si vin)...fraged de se topea in gura. icon_smile.gif
fuck off and save lives

#8 Guest_Emil_*

Guest_Emil_*
  • Guests

Postat 21 August 2004 - 08:01 PM

bucatar frantzuz mi s-a spus, l-am auzit vorbind italieneste insa

Probabil ca daca se loveste cu coada de la grebla peste mecla tot romaneste injura. icon_lol.gif icon_lol.gif icon_lol.gif

#9 artemis

artemis

Scorpie Sefa

• Membri
  • 2650 posturi

Postat 21 August 2004 - 08:10 PM

QUOTE(lavinia)
sper sa nu sune a reclama, ca sint pe fuga si nu poci scrie amanunte icon_rolleyes.gif

deva-restaurant capriccio- bucatar frantzuz mi s-a spus, l-am auzit vorbind italieneste insa icon_lol.gif , frumusel aranjat, micut  ( 3 incaperi cred ), scumput icon_rolleyes.gif)

Cred ca am sa ma duc si eu la restaurantul cu pricina...Imi plac la nebunie bucatarii frantuzi, frumusel aranjati, micuti si scumputi (Doar cu 3 incaperi n-am inteles cum vine, dar poate aflu acolo).. icon_lol.gif icon_lol.gif icon_lol.gif

#10 jinx

jinx

Gladiatoarea

• Membri de onoare
  • 1898 posturi

Postat 22 August 2004 - 08:34 AM

ay, depasisem viteza legala. laugh.gif laugh.gif laugh.gif

ristorantu' bre artemis tongue.gif , ristorantu'e micut cu tri incaperi, bucataru' e mare ( 1h90 dupa okiu meu ), burtos... icon_rolleyes.gif
fuck off and save lives

#11 artemis

artemis

Scorpie Sefa

• Membri
  • 2650 posturi

Postat 22 August 2004 - 10:29 AM

ay, depasisem viteza legala. laugh.gif laugh.gif laugh.gif

ristorantu' bre artemis icon_razz.gif , ristorantu'e micut cu tri incaperi, bucataru' e mare ( 1h90 dupa okiu meu ), burtos... icon_rolleyes.gif

Uffff, merci ca mi-ai specificat... era cit pe ce sa bat drumu`dejaba pin`la Deva.. laugh.gif laugh.gif laugh.gif

#12 Adriana Nicoleta

Adriana Nicoleta

.

• Membri de onoare
  • 25863 posturi

Postat 22 August 2004 - 10:32 PM

deva-restaurant capriccio- bucatar frantzuz mi s-a spus, l-am auzit vorbind italieneste insa icon_lol.gif , frumusel aranjat, micut ( 3 incaperi cred ), scumput icon_rolleyes.gif, mincare sa te liiingi pe degete...mie imi place mult ficatul si am mincat acolo ceea ce ei numesc ficat de porc venetian ( avea un sos de ceapa, smintina si vin)...fraged de se topea in gura. icon_smile.gif

E vorba de "fegato alla veneziana", bun tare!

#13 Asmera

Asmera

Captain Cook

• Membri
  • 357 posturi

Postat 29 May 2006 - 03:11 PM

In Timisoara mancati cu incredere la Club 21 in centru. Au o mancare excelenta si preturi medii spre ridicate. Dar macar sunt portiile uriase

#14 Asmera

Asmera

Captain Cook

• Membri
  • 357 posturi

Postat 29 May 2006 - 03:12 PM

Si in Bistrita va recomand din suflet, Pizza 21

#15 BIJU

BIJU

Academic Chef

• Membri
  • 1482 posturi
  • Interests:sa stiu sa fac poale in brau pentru nepoti

Postat 13 August 2006 - 10:45 PM

De curand s-a renovat tot centrul vechi al orasului Baia Mare, iar restaurantele au aparut unul dupa altul. Saptamana asta am fost de trei ori la rand la "Elvetia" si am mancat cartofi elvetieni cu gratar de vitel si cu sos alb, si cascaval pane cu orez (nu vi-l recomand ca e uleios) si a doua oara cu cartofi pai. Specialitatile casei sunt foarte bune, probabil si pentru ca n-am mai mancat asa cartofi. Ceea ce nu am incercat acolo este "Fondue", o specialitate facuta din 6 sau 7 feluri de branza. Cei care au mancat ii rog sa ma lamureasca, ca eu sunt amatoare de branzeturi. Iata si cateva poze, daca imi este permis, daca nu, jos cu ele. icon_smile.gif

Miniaturi atașate

• IMG_0012.jpg
  • IMG_0013.jpg

#16 pinky

pinky

Bucataras

• Membri
  • 62 posturi

Postat 16 August 2006 - 01:51 PM

- in Sighisoara este un restaurant fain "Quatro Amici" se numeste daca nu ma insel...
- sunt paste bune, la cuptor ("al forno"), si pizza

#17 Carmensita

Carmensita

micro Bucatar

• Membri
  • 40 posturi

Postat 04 November 2006 - 07:49 PM

daca vreodata ajungeti in medias mergeti la restauratul TRAUBE

Editat de maaya, 04 November 2006 - 07:50 PM.

#18 Carmensita

Carmensita

micro Bucatar

• Membri
  • 40 posturi

Postat 22 November 2006 - 12:07 AM

IN SIBIU NEAPARAT VIZITATI COMPLEX FANTANITA HAIDUCULUI E SUPER

www.cfh.ro

#19 stella

stella

Ajutor de bagator de seama

• Membri
  • 10123 posturi
  • Interests:^_^ :D

Postat 22 November 2006 - 12:20 PM

(BIJU @ Aug 13 2006, 08:45 PM)

. Ceea ce nu am incercat acolo este "Fondue", o specialitate facuta din 6 sau 7 feluri de branza. Cei care au mancat ii rog sa ma lamureasca, ca eu sunt amatoare de branzeturi.

Biju, fondue e specialitatea elvetianului. in general pt zilele reci de iarna, cel mai bine dupa o zi de ski.
in general se face di 1-2 sorturi de branza. ( da fondue fromage cu google, si o sa ai de unde alege)
http://www2.unil.ch/BCU/docs/pkeller/fondue.htmFondue

asta ar fi un link.
de obicei se face cu gruyere, si eventual cu vacherin din fribourg. cel mai greu e sa ai ingredientele necesare. si reteta de baza este : se freaca cu un catel de usturoi acea cratita tipica ( caquelon din lut smaltuit), se pune vin alb sec se adauga branza, se pune pe foc domol sa se topeasca branza, cand fierbe se adauga ceva amidon diluat in kirch si este o tehnica intreaga de a invarti in opturi in amestecul de vin- branza. se aseaza apoi caquelonul pe un resou de masa, se iau bucati de paine ( cuburi) se infing intr-o furculita lunga ( speciala de fondue) si cel ce pierde painea in fondue, plateste de baut la ceilalti. toata lumea mananca din acelasi caquelon.
mie personal nu-mi place fondue, cu toate ca sunt fam branza rau di tat. dar diger greu acest amestec.
[attachmentid=68837]

ps inafara de fondue de branza ( cu mai multe variante)
exista cel de carne ( fondue bourguignonne, se prajesc bucati de carne intr-un caquelon cu ulei si se serveste cu diferite sosuri)
si fodue chinoise,care are un fel de supa in loc de ulei in caquelon, si se mai foloseste, peste, creveti , soja si alte chinezarii.

Imagini atașate

• fondue.jpg

Fan n_puiu for ever

#20 droopina

droopina

vudu? iudu! uidu! aidu!

• Moderatori
  • 10095 posturi

Postat 22 November 2006 - 01:00 PM

(Carmensita @ Nov 21 2006, 10:07 PM)

IN SIBIU NEAPARAT VIZITATI COMPLEX FANTANITA HAIDUCULUI E SUPER
www.cfh.ro

potzi sa imi spui shi mie unde anume se afla acest complex? se pare k in ultim vreme ajung din ce in ce mai des pe la Sibiu dry.gif Am shi prieteni acolo, dar nu vreau sa-i deranjez tot timpul cu prezentza mea icon_biggrin.gif

multzumesc anticipat! floare.gif
Life sucks and then you die! Damn right!

Răspunde la acest topic

2 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Google (2)