Sari la conținut

Restaurante in Bucuresti

510 răspunsuri la acest topic

#501 teleshoppingproduse

teleshoppingproduse

micro Bucatar

• Membri
  • 4 posturi

Postat 07 June 2013 - 05:47 PM

CITAT(Gabitza @ Mar 1 2005, 07:16 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Restaurantul "La mama", am mincat mereu mincare buna acolo.

Ai dreptate, nu ai cum sa pleci nemultumit de acolo. Mancarea si servirea de nota 10. Recomand cu incredere.

#502 carmen2011

carmen2011

micro Bucatar

• Membri
  • 37 posturi

Postat 24 June 2013 - 11:17 PM

ultima data cand am mancat in oras am facut-o la restaurantul Perla, din Dorobanti. mancarea buna, preturile ok, servirea la fel. atmosfera placuta, au un band propriu care canta coveruri, f dragut, mi-a placut:) em_new_57.gif
Life Chose The wise Ones

#503 n_puiu

n_puiu

Master of disaster

• Membri
  • 5562 posturi

Postat 26 January 2014 - 07:36 PM

Bio fresh, asa-i zice la carciuma, e pe undeva pe la intersectia Dimitrie Cantemir cu Marasesti, in spatele blocurilor (un sfert de ceas de mers pe jos de la Unirii).
Vegan si raw vegan, nefumatori :(
Acu' ca ce m-a gasit pe mine in toiul iernii, cand ningea si viscolea sa mananc "legume de sezon", e alta treaba, fusai invitat.
Carciuma - frumoasa, o casa batraneasca renovata.
Si luaram:

supa crema de spanac (raw)

cu lipie si cu crutoane

pateu de spanac, avocado, rosii uscate etc (raw) lipie si "paine" raw de seminte.

barcute de ardei cu legume - broccoli, avocado, tofu (raw)

pachetele de legume in foaie de orez (raw), cu sos

cartofi dulci cu seminte de dovleac

graten de legume - cred ca trase-n tigaie - foarte bune si facute ingrijit, adica nici prea-prea nici foarte-foarte.
Praful ala alb de deasupra nu este parmezan (cum as fi pus io) ci fulgi de drodie.

Deserturi raw:

cu citrice

cu fructe de padure

cu ciocolata si cafea

Vin bio, dar si spirtoase nebio, d-alea vatamatoare :)
Mi-a atras atentia cocteilul "de inima", care era cu albastrele, yic ma, nu iau de-asta, de inima albastra,
ca n-au lautari :)

Si-acu barfa:
carciuma: frumoasa si curata
atmosfera: linistita
muzica: jazz usurel
toaleta: inscriptionata derutant, pe usa exterioara intr-un fel, pe cele interioare intr-altul;
lumina doar la partea comuna, in cabine erau neoane palpaitoare
servirea:buna, pana la desert, servit rece-bocna pe farfurii calde, ca sa se sambreze natural.
Asa o fi procedura, dar nu mi se pare normal sa stau cu prajitura in fata juma de ora.
personalul: foarte amabil si atent (de ex o persoana a intrebat daca nus ce are usturoi, iar cand
am cerut bruschette, am fost intrebati, cu usturoi sau fara, io zic juma-juma, rasete
si presupuneri, daca pune usturoi pe-o juma de felie, dar nu, bruschettele cu usturoi
au fost asezate pe fruze de salata, iar cele fara usturoi direct pe farfurie).

Una peste alta, frumos si relaxant.

#504 Elenitza-Cta

Elenitza-Cta

Captain Cook

• Membri
  • 449 posturi

Postat 30 January 2014 - 10:14 PM

QUOTE(n_puiu @ Jan 26 2014, 09:36 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Bio fresh, asa-i zice la carciuma, e pe undeva pe la intersectia Dimitrie Cantemir cu Marasesti, in spatele blocurilor (un sfert de ceas de mers pe jos de la Unirii).
Vegan si raw vegan, nefumatori :(
Acu' ca ce m-a gasit pe mine in toiul iernii, cand ningea si viscolea sa mananc "legume de sezon", e alta treaba, fusai invitat.
Carciuma - frumoasa, o casa batraneasca renovata.
Si luaram:

supa crema de spanac (raw)

cu lipie si cu crutoane

pateu de spanac, avocado, rosii uscate etc (raw) lipie si "paine" raw de seminte.

barcute de ardei cu legume - broccoli, avocado, tofu (raw)

pachetele de legume in foaie de orez (raw), cu sos

cartofi dulci cu seminte de dovleac

graten de legume - cred ca trase-n tigaie - foarte bune si facute ingrijit, adica nici prea-prea nici foarte-foarte.
Praful ala alb de deasupra nu este parmezan (cum as fi pus io) ci fulgi de drodie.

Deserturi raw:

cu citrice

cu fructe de padure

cu ciocolata si cafea

Vin bio, dar si spirtoase nebio, d-alea vatamatoare :)
Mi-a atras atentia cocteilul "de inima", care era cu albastrele, yic ma, nu iau de-asta, de inima albastra,
ca n-au lautari :)

Si-acu barfa:
carciuma: frumoasa si curata
atmosfera: linistita
muzica: jazz usurel
toaleta: inscriptionata derutant, pe usa exterioara intr-un fel, pe cele interioare intr-altul;
lumina doar la partea comuna, in cabine erau neoane palpaitoare
servirea:buna, pana la desert, servit rece-bocna pe farfurii calde, ca sa se sambreze natural.
Asa o fi procedura, dar nu mi se pare normal sa stau cu prajitura in fata juma de ora.
personalul: foarte amabil si atent (de ex o persoana a intrebat daca nus ce are usturoi, iar cand
am cerut bruschette, am fost intrebati, cu usturoi sau fara, io zic juma-juma, rasete
si presupuneri, daca pune usturoi pe-o juma de felie, dar nu, bruschettele cu usturoi
au fost asezate pe fruze de salata, iar cele fara usturoi direct pe farfurie).

Una peste alta, frumos si relaxant.

Frumoase pozele si prezentarea, sa va fie de bine puiule!
si io..si io..Fan n_puiu

Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

#505 n_puiu

n_puiu

Master of disaster

• Membri
  • 5562 posturi

Postat 02 February 2014 - 06:11 PM

QUOTE(Elenitza-Cta @ Jan 30 2014, 10:14 PM) <{POST_SNAPBACK}>
sa va fie de bine puiule!

Multumesc, saru' mana!

#506 lumynyta

lumynyta

micro Bucatar

• Membri
  • 41 posturi

Postat 16 September 2014 - 07:33 PM

Surpriza foarte placute, restaurant Perla din Dorobanti. Habar n-aveam ca s-a innoit cu totul in ultimii ani, e un loc elegant si foarte decent pentru "buricul tardului". Am fost la o nunta la un prieten si mi-a placut foarte mult meniul asa ca iesit intr-o seara cu sotul sa incercam si "a la carte". Am mancat un osso bucco senzational....

Miniaturi atașate

• Fotografie_0009.jpg

Mutatio Et Gaudium -(Change And Joy)

#507 lumynyta

lumynyta

micro Bucatar

• Membri
  • 41 posturi

Postat 09 October 2014 - 08:26 AM

Si am mai mancat foarte bine intr-un loc pe care l-am descoperit de curand, in locul unui alt restaurant unde obisnuiam sa merg pe vremuri. Cred ca e destul de nou (anul trecut nu era, precis), este visavis de biserica Elefterie, in Piata Operei. Se numeste Il Tempio si e din categoria - "daca vrei sa impresionezi pe cineva". Eu am mancat aici un platou de stridii absolut senzational. Evident ca preturile nu sunt mici, dar nici nu te darama daca vrei ceva cu adevarat special. Nu stiu cum il cheama, dar sunt convinsa ca exista, nu cred ca la ce au ei in meniu este un simplu bucatar.
Mutatio Et Gaudium -(Change And Joy)

#508 lobby

lobby

micro Bucatar

• Membri
  • 48 posturi

Postat 24 October 2014 - 11:48 AM

Si eu am fost la El Tempio. E deosebit intr-adevar. Am fost la o nunta micuta, care a avut loc chiar la biserica Elefterie si apoi la masa la El Tempio. Mancarea a fost de exceptie, serviciul extrem de prompt si atent iar locatia...foarte eleganta. Nu stiu daca toate astea s-au intimplat pentru ca eram putini sau asa se intimpla si in zilele obisnuite din saptamana, dar mi-am propus sa experimentez si ep cont propriu. M-am uitat si pe meniurile obisnuite iar preturile mi s-au parut ok pentru genul de mancare pe care o ofera: adica nu ciorba de perisoare, tigaie picanta sau escalop :))

#509 Pesi

Pesi

Master of disaster

• Membri
  • 21909 posturi

Postat 18 April 2015 - 07:30 AM

am citit intamplator despre Chico Chillout, restaurant sushi si bucatarie europeana al lui Dima de la Lala Band sau Ferma vedetelor de la pro tv, cautam review la resturantele Sushi in cautare de resturant care se ofere catering si cineva intrt-un comment a zis - un sushi foarte bun si ieftin poti gasi la Chico Chillout
Am cautat , am gsit siteul si am zis mai intaii sa incerc acasa
Dar nu am mai avut rabdare

Si deci intr-o zi , am mers pe Nicolae Tonitza nr 10 , cum vii de pe splai in drum spre cec sau muzeul de istorie , prima straduta pe dreapta chiar la intersectie ,apartinand de centrul vechi practic

Mi-a placut mult, am servit la ei un capuccino vienez, un bailley's si un platou mic de rolls sushi
Calitate foarte buna, aranjament superb, servire rapida, am fost foarte multumita
In 20 de min au fost gata si platourile pentru acasa, respectiv

Maguro sashimi
Fotografie1253.jpg
Salata chucka cu alge si susan
Fotografie1255.jpg
Veggie rolls
Fotografie1254.jpg
Nigiri mix
Fotografie1256.jpg

Am fost foarte multumita si va recomand sa ajungeti floare.gif

#510 Miha Pop

Miha Pop

micro Bucatar

• Membri
  • 1 posturi

Postat 10 August 2016 - 11:09 AM

Va recomand sa cautati pe google restaurante sau restaurante bucuresti daca doriti si o sa va apara multe site-uri care au o lista cu restaurante. Am gasit fotografii, adresa si harta pentru fiecare restaurant. Acest site are filtru de cautare dupa sectoare    http://www.bucuresti...rante-bucuresti

#511 Boogie

Boogie

micro Bucatar

• Membri
  • 6 posturi

Postat 12 January 2018 - 03:17 PM

Cateva restaurante unde puteti manca mult si bine:

Răspunde la acest topic

1 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi