Sari la conținut

Poză

Mancaruri cu creveti

97 răspunsuri la acest topic

#81 Rubia

Rubia

Master of disaster

• Membri
  • 1692 posturi

Postat 21 December 2008 - 12:20 AM

Tocmai facui azi paella laugh.gif Si nu ma omor deloc dupa orez da nu stiam ce sa fac cu crevetii laugh.gif

Acu cumpar altii intr-o zi si fac reteta ce ai pus-o tu Otilia . Ms tongue.gif
" Medicul uman salveaza omul , medicul veterinar salveaza omenirea. "

#82 Otilia

Otilia

Carevasazica...la pensii!

• Membri
  • 2662 posturi

Postat 21 December 2008 - 03:38 AM

Pai de ce nu incerci fideua in loc de paella.... zic si eu, cum nu-ti place orezul dar iti plac pastele laugh.gif . Mie una imi place mai mult fideua .... ufff, deja balosesc eusa_drool.gif

Eu cred ca stiu ce cauti tu, si mie imi plac sosurile cremoase. Pune nata; face minuni wink.gif . Asta la gust ca la silueta face ravagii laugh.gif

Fighting over the internet is like special olympics, no matter if you win, you're still retarded!

#83 Shef de gara

Shef de gara

Master of disaster

• Membri
  • 2214 posturi

Postat 21 December 2008 - 04:44 AM

CITAT(aLAndala @ Mar 11 2008, 06:29 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Se mai pot face in cuptor, sau pe abur de bere dar pe grill e cel mai simplu. eu doar asa le-am facut.

Peter! Pe asta ai citit-o? (sigur o stiai)
Au inceput deja sa-mi fileze lampile si ochiii mi se rotesc mai ceva ca masinariile de facut papat bani din Las Vegas.
rolling...rolling...rolling...
... tot mai incet... se aliniaza si rezultatul:
smilenoroc.gif smilenoroc.gif smilenoroc.gif
"Onorată instanţă sunt un dobitoc!"
"Sa te fereasca Dumnezeu de gustul mitocanului" - Gaitele - Kiritescu

#84 Otilia

Otilia

Carevasazica...la pensii!

• Membri
  • 2662 posturi

Postat 21 December 2008 - 05:15 AM

rolleyes.gif Nu, n-o stiam, dar suna al naibii de apetisant... ai dreptate! wink.gif Multam de pont.

Banuiesc ca se pune berea la fiert la oala sau dispozitivul de preparat la aburi si deasupra se pun crevetii. Buna treaba biggrin.gif o s-o incerc si eu. Nasol e ca am baut azi ultima bere din casa dry.gif . Astept pina luni biggrin.gif

Poate pina atunci ne lumineaza Alandala in ceea ce priveste modul de preparare biggrin.gif

Fighting over the internet is like special olympics, no matter if you win, you're still retarded!

#85 takitakikatoka

takitakikatoka

Academic Chef

• Membri
  • 1312 posturi

Postat 21 December 2008 - 06:36 PM

Aseara am facut linguine cu creveti asa ca i-am tras in poze poate va inspira reteta

Am fript usturoiul cu ardei (foarte) iute si citeva fileuri de ansoa

P1010274.JPG

Am adaugat crevetii si i-am fript impreuna cu maclavaisul pina au devenit roz

P1010276.JPG

Am adaugat vin alb din belsug, atita cit sa poata face crevetii pluta pe spate

P1010283.JPG

Se lasa pina da vinul in clocot sau pina scade dupa preferinte, cind sosul e gata se salta peste paste

Pentru cine vrea sa incerce o alta varianta a retetei, va pun si ultimul pas de la sosul pe care l-am facut aseara
Dupa ce a dat un clocot am adaugat un pumn de pesmet si un fir de ulei de masline, nu am amestecat, doar am dat focul mic si am asteptat sa fiarba pastele

P1010293.JPG

Sosul nu mai iese lichid ci ca o pasta care a imbibat tot gustul de usturoi, vin, alea alea. Foarte bun.
Poza nu e chiar artistica, am pus un motz de sos ca sa vedeti consistenta

P1010299.JPG

PS sosul care nu s-a lipit de paste si a ramas prin fafurie l-am sters cu piine

#86 Jolie_kitten

Jolie_kitten

micro Bucatar

• Membri
  • 26 posturi

Postat 07 January 2009 - 08:32 PM

Am si eu o reteta foarte simpla; e nevoie de

1 punga creveti congelati (sau cockalil de creveti+scoici)
1 punga legume chinezesti (congelate)
sos sweet&sour
condimente: piper (cel mai bine verde sau rosu), curry, un strop de praf de usturoi, eventual ghimbir

Se fierb 5 minute crevetii; intre timp, in alta cratita, se dau putin in clocot si legumele; pe urma, crevetii se scurg si se rumenesc intr-o tigaie cu ulei de masline si cu condimentele; atunci cand incep sa se rumeneasca, se pun deasupra si legumele si se mai lasa putin pe foc, amestecand tot timpul. La sfarsit, se toarna pe deasupra si sosul. Enjoy smile.gif

#87 cami_dxb

cami_dxb

Big Chef

• Membri
  • 758 posturi

Postat 11 January 2009 - 10:32 AM

Sa va spun reteta mea de Shrimp Cocktail:
Iau creveti proaspeti (curatati la Carrefour), ii spal si ii pun intr-o cutie la marinat cu suc de lamaie, sare, piper si ce condimente mai am prin casa. Ii las cat am timp (pentru revelion i-am lasat cam o ora) apoi ii pun la fiert in apa cu sare, piper, zeama de lamaie si chiar o jumatate de lamaie (dupa ce am stors sucul). Ii las sa fiarba 8-10 min.
Sosul: maioneza (eu nu folosesc mai deloc maioneza cumparata), ketch-up cat sa-i dea culoare roz si un gust vag acrisor si cateva picaturi de hot sauce sau Tobasco sauce. Sare dupa gust.
Eu i-am asezat pe un platouas rotund, pe pat de salata verde, iar in mijloc am pus castronelul cu sos.
Din pacate nu am poze sad.gif

#88 monu

monu

Captain Cook

• Membri
  • 252 posturi

Postat 11 January 2009 - 12:13 PM

Rubia, Otilia, daca imi permiteti, ca sa impacati orezul cu pastele si fideaua smile.gif) exista paste de toate formele din orez. smile.gif ff bune. ce ziceti e o solutie?
NERVISOR

#89 Dan@

Dan@

(^_^) who cares ?

• Membri
  • 9213 posturi

Postat 11 January 2009 - 12:59 PM

QUOTE(Otilia @ Dec 20 2008, 10:24 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Rubia, sosul de la tagliateli (nu stiu cum se scrie tongue.gif ) cu creveti pe care i-a pus Dan@ mai sus, se vede destul de cremos, poate pune si reteta rolleyes.gif

Pai, pt. sosul alb toc 1 eshalota (+ 1 catel de usturoi, optional) si o calesc pina devine translucida intr-o 1 Lg ulei de masline x-tra virginele. biggrin.gif Torn apoi 2 dl smintina subtire si pun 1 Lg de creme fraiche; condimentez cu sare si piper, eventual, adaug verdeturi tocate (marar/patrunjel) si 1-2 Lg vin alb (poate fi inlocuit cu zeama de lamiie), las sa fiarba la foc mic 10', iar in ultimele 3' adaug crevetii in sos. Daca vreau un sos mai consistent, frec 1 Lg de unt cu 1 Lg faina alba (beurre manié ), iar pasta obtinuta o amestec la final in sos lasindu-l sa mai fiarba vreo 2' in plus. Complicat, nu ?! tongue.gif

Ieri am facut o combinatie de creveti cu fileuri de somon. I-am aranjat intr-o forma termorezistenta, am turnat peste acestia sosul alb si am dat totul la cuptor (200°C, 20').

Pofta mare ! icon_razz.gif

excesul zilnic de bere ÅŸi petrinjel duce la ficat m'chermla !

#90 cami_dxb

cami_dxb

Big Chef

• Membri
  • 758 posturi

Postat 11 January 2009 - 01:43 PM

QUOTE(Dan@ @ Jan 11 2009, 02:59 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Pai, pt. sosul alb toc 1 eshalota (+ 1 catel de usturoi, optional) si o calesc pina devine translucida intr-o 1 Lg ulei de masline x-tra virginele. biggrin.gif Torn apoi 2 dl smintina subtire si pun 1 Lg de creme fraiche; condimentez cu sare si piper, eventual, adaug verdeturi tocate (marar/patrunjel) si 1-2 Lg vin alb (poate fi inlocuit cu zeama de lamiie), las sa fiarba la foc mic 10', iar in ultimele 3' adaug crevetii in sos. Daca vreau un sos mai consistent, frec 1 Lg de unt cu 1 Lg faina alba (beurre manié ), iar pasta obtinuta o amestec la final in sos lasindu-l sa mai fiarba vreo 2' in plus. Complicat, nu ?! tongue.gif

Ieri am facut o combinatie de creveti cu fileuri de somon. I-am aranjat intr-o forma termorezistenta, am turnat peste acestia sosul alb si am dat totul la cuptor (200°C, 20').

Ce-i aia eshalota?

#91 monu

monu

Captain Cook

• Membri
  • 252 posturi

Postat 11 January 2009 - 02:23 PM

Esalota cica e un tip de ceapa mai fina folosita in haute cuisine. am vazut o poza dar pt mine / necunoscatoare / seamana cu ceapa verde. smile.gif
NERVISOR

#92 Dan@

Dan@

(^_^) who cares ?

• Membri
  • 9213 posturi

Postat 11 January 2009 - 02:35 PM

E un bulb de ceapa mai mic, care are o tenta alb-movulie dupa ce i se indeparteaza foile oranj. Daca nu ma insel, arpagic ii spune pe romaneste. rolleyes.gif

O puteti vedea aici cum arata. wink.gif

#93 monu

monu

Captain Cook

• Membri
  • 252 posturi

Postat 11 January 2009 - 06:36 PM

http://www.medicina-...phocadownload=1

eu asta am vazut. smile.gif
NERVISOR

#94 takitakikatoka

takitakikatoka

Academic Chef

• Membri
  • 1312 posturi

Postat 11 January 2009 - 08:00 PM

Ma bag si eu in conversatie - esalota sau echallote (fr), shallot (en) scalogno (it) mai este cunoscuta si sub denumirea de ceapa-usturoi din cauza ca dintr-un singur bulb plantat ies mai multi bulbi aranjati ca o capatina de usturoi cu mai multi catei.
Este considerata ca versioara a cepei si are un gust mai putin iute si mai dulce decit ceapa. Numele botanic este Allium ascalonicum.
In anumite tari ceapa verde este chemata shallot iar ceapa-usturoi eschallot asa ca de multe ori se fac confuzii intre cele doua.
Inca o poza cu planta

scalogno.jpg

Dan@ arpagicul este Allium schoenoprasum pe care il vad tradus ca chives (en) sau erba cipollina (it). Se pare ca din bulbul de arpagic cresc frunzulitele pe care le stim de chives.

Am editat ca am n-am nimerit sa scriu cresc

PS ca tot sintem pe la cepe, ceapa ciorii ce o fi de fapt?

Editat de Takitakikatoka, 11 January 2009 - 08:12 PM.

#95 Dan@

Dan@

(^_^) who cares ?

• Membri
  • 9213 posturi

Postat 12 January 2009 - 10:32 AM

QUOTE(Takitakikatoka @ Jan 11 2009, 08:00 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Dan@ arpagicul este Allium schoenoprasum pe care il vad tradus ca chives (en) sau erba cipollina (it). Se pare ca din bulbul de arpagic cresc frunzulitele pe care le stim de chives.

PS ca tot sintem pe la cepe, ceapa ciorii ce o fi de fapt?

Merci, Taki, acum m-am edificat ce-i cu arpagicul. Niciodata n-am fost tare la capitolul "legume & verdeatza". icon_redface.gif (poate ma invata Gogutza ... laugh.gif )

P.S. Ceapa ciorii cre' ca aia de-o ciugulesc ciorile (cind sint constipate biggrin.gif), iar noi ne batem capul de pomana cu ea. icon_rotf.gif

#96 stella

stella

Ajutor de bagator de seama

• Membri
  • 10123 posturi
  • Interests:^_^ :D

Postat 12 January 2009 - 10:47 AM

Cum s-a mai discutat despre acest subiect...cred ca concluzia era ca ciapa ciorii e chives/erba cipollina/ciboulette

http://www.uni-graz....l/Alli_sch.html
Fan n_puiu for ever

#97 stella

stella

Ajutor de bagator de seama

• Membri
  • 10123 posturi
  • Interests:^_^ :D

Postat 12 January 2009 - 10:51 AM

si iaca si *arpagic* ca asa il traduc aistia...échalotte

http://www.uni-graz....l/Alli_cep.html
Fan n_puiu for ever

#98 Caba Elena

Caba Elena

micro Bucatar

• Membri
  • 9 posturi

Postat 17 February 2009 - 02:15 PM

CITAT(Dan@ @ Aug 6 2006, 12:29 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Imi plac crevetii de mooooor... biggrin.gif

- salata de avocado cu brinza de "veci" si creveti

- salate de orez cu legume, creveti si surimi

- cocktail de creveti ~ castravete ras, brinza de "veci" cu smintina, zeama de lamiie, marar tocat si animalutele marine

BUna snt si eu noua pe aici..... arata bn crevetiii dar eu nu am mancat niciodata pentru ca au o infatisare ...nu stiu cum sa zic..parca mie frica sai mananc laugh.gif si as vrea si eu o reteta de crevetii si cum se prepara mai usor..ca nu am gatit niciodata asa cv...mersii tongue.gif
elena

Răspunde la acest topic

2 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi