Sari la conținut

Poză

Un altfel de sos pt oua umplute

6 răspunsuri la acest topic

#1 SIMONA.B

SIMONA.B

Master of disaster

• Membri
  • 3263 posturi
  • Interests:fotografie si mancare :D

Postat 28 May 2006 - 03:02 PM

Ieri am avut chef de oua umplute si din pacate am uitat sa imi scriu pe lista de cumparaturi uleiul. Asa ca a trebuit sa improvizez , poate pe de o parte a fost foarte bine ca nu am facut maioneza aici fiind o calduraaaaaaaaa mareeeeeeeeeee laugh.gif !!!!!!!

Galbenusele fierte de la 2 oua le-am dat prin sita si am adaugat o lingurita de smantana , am frecat bine cat sa se dezlege si sa fie pasta cat se poate de fina. Rand pe rand am adaugat atata smantana cat de mult sos am vrut sa fac. Am potrivit de sare dupa gust si am acrit cu zeama de lamaie. Daca doriti se poate pune si un pic de mustar , daca vreti neaparat sa se simta gustul altfel.

A fost un deliciu si nici nu mi-am tot facut probleme din cauza caldurii si a maionezei !!!!!!!!!!

#2 Claudita

Claudita

Captain Cook

• Membri
  • 415 posturi

Postat 28 May 2006 - 05:02 PM

foarte interesant de stiut aceasta inlocuire, pentru viitor.

p.s. dar are ceva de-a face caldura cu maioneza? ca si eu am facut ieri conopida cu maioneza si mi-a fost rau toata seara, dar nu stiam de ce. cand a bufnit caldura vineri nu am mancat nimic 24 de ore.nu am stiut de maioneza. cred ca e mai sanatos si mai usor doar cu galbenus fiert si smantana... multumesc!

Editat de Claudita, 28 May 2006 - 05:02 PM.

#3 SIMONA.B

SIMONA.B

Master of disaster

• Membri
  • 3263 posturi
  • Interests:fotografie si mancare :D

Postat 29 May 2006 - 02:07 PM

Claudita, maioneza se altereaza destul de repede in special pe calduri mari!!!! Acuma se poate ca a ta sa nu fi fost alterata ca banuiesc ca deabia o facusesi, mai degraba cred ca ti-a produs o mica indigestie. Recunosc ca reteta mea e si ea plina de calorii ca doar ii smantana rolleyes.gif !!!!

#4 salinar

salinar

Bucataras

• Membri
  • 161 posturi

Postat 06 June 2006 - 11:57 AM

Salutare! Iata inca un alt fel de sos pt oua umplute : galbenusurile fierte (de la ouale ce trebuiesc umplue) se vor amesteca bine cu putin lapte,hrean,sare,piper si marar taiat fin.Delicios&RACOROS - merge pe caldura! cool.gif thumbsup.gif
Alina

#5 sandu_ctin14

sandu_ctin14

Big Chef

• Membri
  • 838 posturi
  • Interests:Lectura, calatoriile, bucataria.

Postat 13 June 2006 - 09:06 AM

Simona.B eu fac frecvent oua umplute pentru perioada de vara, astfel: cu branza de vaci grasa amestecata cu marar si ceapa, cu galbenusuri frecate cu mustar, piper si marar, cu branza de vaci si miez de nuca taiat cu cutitul.
"Nu exista o cale spre fericire. Fericirea este calea.!."
Proverb budist

#6 sandu_ctin14

sandu_ctin14

Big Chef

• Membri
  • 838 posturi
  • Interests:Lectura, calatoriile, bucataria.

Postat 13 June 2006 - 09:09 AM

Daca vremea iti permite si faci o maioneza cu smantana si putina sare si pui ouale deasupra si 3-4 firicele de patrunjel, obtii un platou festiv de toata frumusetea.
"Nu exista o cale spre fericire. Fericirea este calea.!."
Proverb budist

#7 boni

boni

doar monti...

• Membri
  • 2135 posturi

Postat 13 June 2006 - 09:52 AM

QUOTE(SIMONA.B @ May 28 2006, 04:02 PM)

Galbenusele fierte de la 2 oua le-am dat prin sita si am adaugat o lingurita de smantana , am frecat bine cat sa se dezlege si sa fie pasta cat se poate de fina. Rand pe rand am adaugat atata smantana cat de mult sos am vrut sa fac. Am potrivit de sare dupa gust si am acrit cu zeama de lamaie. Daca doriti se poate pune si un pic de mustar , daca vreti neaparat sa se simta gustul altfel.

simona, draga, de cand ai pus reteta asta eu nu mai fac maioneza. e mai sigur si cu gripa aviara (nu folosesc galbenusele crude) si imi place mult mai mult asa. o "imbunatatire" (ptr. gustul meu) pe care am adus-o este ca in loc de sare si lamaie am pus tarhon din borcan (tarhon tinut in otet si sare). si folosesc "sosul" asta la toate salatele pe care le fac (la care as pune sos de maioneza)
pupic.gif pentru idee

Răspunde la acest topic

1 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi