Sari la conținut

Poză

Friptura edithiana

21 răspunsuri la acest topic

#1 BD

BD

Master of disaster

• Culinareasa lunii
  • 14857 posturi

Postat 21 April 2008 - 11:57 AM

M-am gandit indelung cum sa fac si ce sa fac, la retete in imagini nu cred sa mearga, is prea putine imagini. Pe urma nici nu am respectat reteta fetei, doar ideea. Dar pentru ca rezultatul mi-a placut mi-am luat corasonu' in gingii si am facut subiect aici, desi eu am pus pulpe i-am zis friptura pentru ca merge sigur si cu feliile de carne marinate si prajite (cum ne-a zis edith). Pe urma tiganeasca nu mi-o venit sa ii spun ca nu stiu ce fel de lapte folosea natiunea inlocuitoare, vaci nu stiu sa fi carat dupa ei si lapte de iapa nu am eu de unde sa iau.

Varianta mea simplificata la friptura duamnei Edith ar veni cam asa:

Am pus in mixerul vertical (cel orizontal se afla in concediu) lapte, ulei, sare, un ardei iute si usturoi.

Diapozitiv1.JPG

dupa ce le-am terciuit, respectiv transdormat intr-un soi de sos, l-am aruncat fara mare pompa peste pulpe (La magazinul din colt nu are porci si nici bucati din acest magnific animal), am presarat niste verdeata, mai mult asa, sa arate bine.

Diapozitiv2.JPG

cand s-a copt (miroase de scoala la razboi toate papilele) si arata cam in halul asta (am mai uns din cand in cand copanele cu sosul din tava)

Diapozitiv3.JPG

se servesc cu o garnitura la alegere. eu avui chef de cartofi (hepiiii) copti lasati langa vasul cu pui.

Diapozitiv4.JPG

multam madam edith de idee, data viitoare fac reteta cum mi-o zisesi (am gasit-o greu) si completez aici si daca strangem destule poze poate ne milogim sa ne-o mute la retete in imagini. de bun e bun, azi cred ca fac cu borc. sper.
Ale mele

şi când plâng eu râd

#2 hopsieu_ari

hopsieu_ari

Captain Cook

• Membri
  • 413 posturi

Postat 21 April 2008 - 01:17 PM

yammmyy. Pe langa gust e si friptura, nu?

Nu ti s-ar fi rumenit mai putin daca o faceai cu un capac deasupra si cu 15 min inainte il scoteai?

#3 Edith

Edith

Big Chef

• Membri
  • 690 posturi

Postat 21 April 2008 - 02:07 PM

CITAT(BD @ Apr 21 2008, 12:57 PM) <{POST_SNAPBACK}>
M-am gandit indelung cum sa fac si ce sa fac, la retete in imagini nu cred sa mearga, is prea putine imagini. Pe urma nici nu am respectat reteta fetei, doar ideea. Dar pentru ca rezultatul mi-a placut mi-am luat corasonu' in gingii si am facut subiect aici, desi eu am pus pulpe i-am zis friptura pentru ca merge sigur si cu feliile de carne marinate si prajite (cum ne-a zis edith). Pe urma tiganeasca nu mi-o venit sa ii spun ca nu stiu ce fel de lapte folosea natiunea inlocuitoare, vaci nu stiu sa fi carat dupa ei si lapte de iapa nu am eu de unde sa iau.
Varianta mea simplificata la friptura duamnei Edith ar veni cam asa:
Am pus in mixerul vertical (cel orizontal se afla in concediu) lapte, ulei, sare, un ardei iute si usturoi.

dupa ce le-am terciuit, respectiv transdormat intr-un soi de sos, l-am aruncat fara mare pompa peste pulpe (La magazinul din colt nu are porci si nici bucati din acest magnific animal), am presarat niste verdeata, mai mult asa, sa arate bine.

cand s-a copt (miroase de scoala la razboi toate papilele) si arata cam in halul asta (am mai uns din cand in cand copanele cu sosul din tava)

se servesc cu o garnitura la alegere. eu avui chef de cartofi (hepiiii) copti lasati langa vasul cu pui.

multam madam edith de idee, data viitoare fac reteta cum mi-o zisesi (am gasit-o greu) si completez aici si daca strangem destule poze poate ne milogim sa ne-o mute la retete in imagini. de bun e bun, azi cred ca fac cu borc. sper.

BD esti de groaza!! Auzi, edithiana!!! icon_rotf.gif Io ti-am zis ca nu e a mea, da' tu nu vrei sa ma intelegi tongue.gif
Io sper sa nu ma paruiasca (prea tare!) fata de la care am luat-o pentru faza asta!!

Daca ne-o muta la retete in imagini pun si eu pas cu pas (tu nu le-ai lasat la marinat vad, le-ai bagat asa cu marinata la cuptor)
Dar oricum ti-au iesit suuuper! hello2.gif

#4 BD

BD

Master of disaster

• Culinareasa lunii
  • 14857 posturi

Postat 21 April 2008 - 05:57 PM

bai nene acum e a noastra si a urmasilor nostri, da? daca bagi pas cu pas rugam adminii sa ne-o mute ca dansii sunt amabili si ajuta persoanele cu nevoie de rampa ca noi.

hopsieu, e coptura controlata, nu s-a ars, poate e poza naspa ca e blituita. a fost acoperita si descoperita cum zici tu.
Ale mele

şi când plâng eu râd

#5 Edith

Edith

Big Chef

• Membri
  • 690 posturi

Postat 21 April 2008 - 08:22 PM

CITAT(BD @ Apr 21 2008, 06:57 PM) <{POST_SNAPBACK}>
bai nene acum e a noastra si a urmasilor nostri, da? daca bagi pas cu pas rugam adminii sa ne-o mute ca dansii sunt amabili si ajuta persoanele cu nevoie de rampa ca noi.
hopsieu, e coptura controlata, nu s-a ars, poate e poza naspa ca e blituita. a fost acoperita si descoperita cum zici tu.

oki, maine vin cu poze (acush n-am timp eusa_doh.gif ) dar nici la mine nu-s prea multe...
Vedem ce-o sa iasa rolleyes.gif

#6 Happy.

Happy.

Supercalifragilistic!!!

• Membri
  • 8845 posturi

Postat 21 April 2008 - 08:48 PM

QUOTE(BD @ Apr 21 2008, 12:57 PM) <{POST_SNAPBACK}>
eu avui chef de cartofi (hepiiii) copti lasati langa vasul cu pui.

brezeeeent! da' mvreau si-un ţâmp de ala, mniam-mniam.

#7 nicomaritza

nicomaritza

Bucataras

• Membri
  • 68 posturi

Postat 21 April 2008 - 09:21 PM

Am facut si eu aceasta friptura, care a iesit foarte buna occasion14.gif . Dupa reteta originala a Leilei. Sfatul ei era ca este mult mai gustoasa carnea facuta pe gratar. Oricum ma bucur ca va place.

#8 Edith

Edith

Big Chef

• Membri
  • 690 posturi

Postat 22 April 2008 - 07:33 AM

Vezi BD, io ti-am zis, acush vine si Leila si ma urecheaza tongue.gif Oricum ii multumim mult pentru friptura asta delicioasaaa.

Deci reteta de Friptura tiganeasca de la Leila:

Ne trebuie:
carne de porc (pulpa, ceafa)
piper macinat
sare
boia dulce (eu am pus si iute putina)
faina cam 1 lingura
ulei (de palmier am folosit eu)

Cum se face:
Ce face deosebita friptura asta, e marinata facuta din 6-7 catei de usturoi pisati si pusi in 500 ml lapte dulce (sau mai mult, in functie de cata carne avem, cat sa acopere carnea). Eu am avut cca 1 kg de carne.

Pisam usturoiul si il amestecam cu laptele. Apoi punem bucatile de carne sarate bine-bine (taiate nici prea groase nici prea subtiri - data viitoare o sa le tai putin mai groase, acum carnea era putin inghetata si mi-a permis sa le tai cam subtiri...). Carnea ulterior nu se mai sareaza isi ia sarea din marinata de lapte, asa ca puneti sare cu incredere.

friptura_tig_1.jpg

Lasam pana a doua zi la rece.
A doua zi stergem carnea cu un servet cat sa se absoarba in mare umezeala si bucatelele de usturoi, o presaram cu piper, boia (iute am pus eu) si apoi o pudram cu un pic de faina pe ambele parti.

IMGP9417.JPG

Prajim carnea la foc domol, acoperita cu capacul (eu am prajit-o in ulei de palmier).

IMGP9414.JPG

O scoatem la scurs pe hartie absorbanta.
Si... voila!

IMGP9456.JPG

A iesit o friptura delicioasa, poate cea mai buna fripturica pe care am incercat-o pana acum...

IMGP9469.JPG

De Paste o sa o fac si la gratar, cred ca o sa iasa o nebunie!

Editat de Edith, 22 April 2008 - 07:36 AM.

#9 nicomaritza

nicomaritza

Bucataras

• Membri
  • 68 posturi

Postat 22 April 2008 - 10:12 AM

Edith te asteptam sa ne soui care friptura ti-a placut mai mult: cea prajita sau cea la gratar.
Daca nu te-a tras pana acum de urechi laughing6.gif, nici nu o va face. floare.gif

#10 Edith

Edith

Big Chef

• Membri
  • 690 posturi

Postat 22 April 2008 - 11:23 AM

CITAT(nicomaritza @ Apr 22 2008, 11:12 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Edith te asteptam sa ne soui care friptura ti-a placut mai mult: cea prajita sau cea la gratar.
Daca nu te-a tras pana acum de urechi laughing6.gif, nici nu o va face. floare.gif

sigur, Nico, revin cu impresii (poate si poze dc m-o lasa tata sa fac biggrin.gif ca el e stapan la gratar)

#11 leila

leila

micro Bucatar

• Membri
  • 7 posturi

Postat 22 April 2008 - 11:27 AM

hello.gif fetele biggrin.gif Bine v-am gasit !

Nu trag pe nimeni de urechi , din contra va FELICIT . Imi pare bine ca v-a placut friptura tiganeasca icon_biggrin.gif , si sper ca no sa fiu nici eu paruita cand ma voi inspira de la voi laughing6.gif

O zi frumoasa va doresc la toate floare.gif smile.gif

#12 Edith

Edith

Big Chef

• Membri
  • 690 posturi

Postat 22 April 2008 - 11:33 AM

CITAT(leila @ Apr 22 2008, 12:27 PM) <{POST_SNAPBACK}>
hello.gif fetele biggrin.gif Bine v-am gasit !

Nu trag pe nimeni de urechi , din contra va FELICIT . Imi pare bine ca v-a placut friptura tiganeasca icon_biggrin.gif , si sper ca no sa fiu nici eu paruita cand ma voi inspira de la voi laughing6.gif

O zi frumoasa va doresc la toate floare.gif smile.gif

Buna, Leila! Bine ai venit. floare.gif

Ooops, BD, ne-a prins! unsure.gif smile.gif

#13 leila

leila

micro Bucatar

• Membri
  • 7 posturi

Postat 22 April 2008 - 11:37 AM

V-am prins , ca nu m-ati invitat la masa laughing6.gif

Duminica , am sa fac friptura la gratar , daca vremea va fi ingaduitoare

Pupice la toate fetele floare.gif

#14 BD

BD

Master of disaster

• Culinareasa lunii
  • 14857 posturi

Postat 22 April 2008 - 02:31 PM

hello leila si merci de reteta, o sa fac si varianta clasica dupa paste la un moment dat. acum zici ca a dat cu tunu', e o aglomeratie infernala peste tot. parca toata lumea asteapta pastele sa iasa, cumpere tone de alimente si bauturi, sa se inghesuie. fenomenul sarbatori in romania deja imi da o senzatie neplacuta.

dar promit ca voi face cu fleica smile.gif
Ale mele

şi când plâng eu râd

#15 nicomaritza

nicomaritza

Bucataras

• Membri
  • 68 posturi

Postat 22 April 2008 - 07:51 PM

Bine ai venit Leila!
Te asteptam cu poze daca faci friptura la gratar. occasion14.gif

#16 lorynov

lorynov

Captain Cook

• Membri
  • 427 posturi

Postat 22 April 2008 - 10:28 PM

Buna fetelor smile.gif puneti de o friptura fara mine??? trebuie sa o incerc neaparat ca arata prea bine

BD,edith felicitari pentru prestatie arata superrr!

#17 Edith

Edith

Big Chef

• Membri
  • 690 posturi

Postat 22 April 2008 - 10:31 PM

CITAT(lorynov @ Apr 22 2008, 11:28 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Buna fetelor smile.gif puneti de o friptura fara mine??? trebuie sa o incerc neaparat ca arata prea bine

BD,edith felicitari pentru prestatie arata superrr!

buna, lory! pai prestatie pe masura retetei, nu? wink.gif

#18 leila

leila

micro Bucatar

• Membri
  • 7 posturi

Postat 22 April 2008 - 10:52 PM

Buna Lory .

Fetelor , trebuie sa incercati si ficatul fragezit in lapte rolleyes.gif e super , pe acesta l-am facut si la gratar ,.... nu va spun cum a iesit ca va fac numai pofte .

eu de obicei nu ma omor prea tare dupa ficat , dar asa pregatit e ok rolleyes.gif

#19 Edith

Edith

Big Chef

• Membri
  • 690 posturi

Postat 23 April 2008 - 07:23 AM

CITAT(leila @ Apr 22 2008, 11:52 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Buna Lory .

Fetelor , trebuie sa incercati si ficatul fragezit in lapte rolleyes.gif e super , pe acesta l-am facut si la gratar ,.... nu va spun cum a iesit ca va fac numai pofte .

eu de obicei nu ma omor prea tare dupa ficat , dar asa pregatit e ok rolleyes.gif

Leila, ficatul pus doar in lapte sau si cuusturoi?

#20 nicomaritza

nicomaritza

Bucataras

• Membri
  • 68 posturi

Postat 23 April 2008 - 07:54 AM

O sa-ti raspund eu in locul Leilei. Ficatul se pune la fragezit in lapte cu usturoi, ca la friptura tiganeasca.

Răspunde la acest topic

1 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi