Sari la conținut

Poză

Varzar

10 răspunsuri la acest topic

#1 pufymic

pufymic

micro Bucatar

• Membri
  • 10 posturi

Postat 22 May 2008 - 08:42 AM

Am cautat vreo sectiune cu retete traditionale....dar n-am gasit-o.....acolo banuiesc ca "intra" cel mai bine reteta asta de varzar...
Dar e bine pusa si aici ca e placinta mea preferata;)

Aluatul e de paine, sau din care preferati voi(dar cel mai simplu e cel mai potrivit: faina, drojdie, apa, sare).

Umplutura: Se caleste in putin ulei ceapa verde(multa) tocata in prealabil, cand e aproape calita se adauga loboda, spanacul si/sau salata verde(tocate in prealabil, apoi amestecate cu sare si dupa ce stau putin cu sarea stoarse bine de tot).Dupa ce s-au calit toate buruienile se adauga o mana generoasa de marar verde, tocat, se mai amesteca putin , se potriveste de sare si se ia de pe foc. cand s-a racorit putin se scot buruienile din cratita si se pun intr-un strecurator sa "elimine" surplusul de lichid.
Observatie: nu este obligatoriu sa se puna toate buruienile de mai sus(dintre toate ceapa verde -cu cozi cu tot!) si mararul sunt obligatorii....si minim una dintre celelalte!

Aluatul se imparte in guguloaie egale care se intind , se umplu cu amestecul de buruieni, apoi se impatura (in 2) si se prajesc in ulei incins. Se pot coace si in cuptor ca ies la fel de bune!

#2 Neta

Neta

Master of disaster

• Membri
  • 2290 posturi

Postat 22 May 2008 - 11:16 AM

Varzar sau Verzar?
Pentru varzar nu trebue sa fie prezenta varza? Nu de alta , dar am un borcan cu varza acra pe care trebue urgent s-o folosesc... smile.gif
.....loboda nu am aici, dar restul de verdeturi, da, asa ca o sa incerc reteta. occasion14.gif cred ca merge bine cu bere...

IPB Image

#3 Carmiris

Carmiris

Master of disaster

• Suspendat
  • 3131 posturi

Postat 22 May 2008 - 11:20 AM

poti sa faci varza dupa modelul asta.

si eu faceam in romania placinte cu lodoba, foarte foarte bune, poate mai apuc pana traiesc sa gasesc niste loboda ca pe aici n-am vazut. Apropo, stie cineva cum ii zice la loboda pe germana?

#4 pufymic

pufymic

micro Bucatar

• Membri
  • 10 posturi

Postat 22 May 2008 - 12:43 PM

Neta la noi(adica in satul in care am crescut ...o perioada) se spune varzar(varzare la plural)....habar n-am care e de fapt denumirea originala a placintei asteia cu buruieni(eu asa le spun:D), dar e f gustoasa....Daca preferati puteti pune si branza in amestecul de buruieni....eu o prefer fara...(asta ca uitasem sa precizez mai sus)
Spor la facut si astept impresiile...smile.gif
Iar varianta cu varza (am googalit si cica) se numeste varzari moldovenesc si se face cu varza si ceapa calite in ulei+sare si piper.
Dar mie placinta cu varza mi se pare prea comuna fiindca varza exista cam toata perioada anului, in schimb buruieni verzi se gasesc mai mult primavara..

Editat de pufymic, 22 May 2008 - 01:38 PM.

#5 pufymic

pufymic

micro Bucatar

• Membri
  • 10 posturi

Postat 23 May 2008 - 12:45 PM

Azi-dimineata am facut ....varzar!:D
Sunt fff incantata de cum mi-a iesit(fiind si prima data cand il fac)....are exact gustul pe care mi-l amintesc din copilarie... love10.gif
Incerc sa pun si 2 poze sa vedeti cum arata(daca reusesc biggrin.gif).
Am reusit!

varzar_intreg.jpg varzar_sectiune.jpg

#6 A_44066

A_44066

• Membri
  • 1954 posturi

Postat 23 May 2008 - 12:52 PM

Arata bine, pufymic!
Question: What would it be like to feel no envy, jealousy, regret, guilt, shame, blame, or hatred?

#7 pufymic

pufymic

micro Bucatar

• Membri
  • 10 posturi

Postat 23 May 2008 - 12:56 PM

Merci Strugurel!
Sa vezi si cat e de gustos...wink.gif

#8 Carmiris

Carmiris

Master of disaster

• Suspendat
  • 3131 posturi

Postat 11 June 2008 - 03:38 PM

am cules azi loboda si o sa fac deseara sau maine placinte cu ele smile.gif

#9 Carmiris

Carmiris

Master of disaster

• Suspendat
  • 3131 posturi

Postat 13 June 2008 - 12:42 PM

le-am umplut simplu, nmai cu loboda, cozi de ceapa si marar

foarte bune la gust, chiar si prietena mea s-a bucurat de ele desi n-a mancat asa ceva decat o singra data in viata ei mai demult. Am servit si doi nemti tineri si au mancat si ei cu pofta smile.gif

#10 Chiu Georgeta

Chiu Georgeta

Master of disaster

• Membri
  • 2112 posturi

Postat 29 June 2008 - 10:46 PM

QUOTE(Carmiris @ May 22 2008, 12:20 PM) <{POST_SNAPBACK}>
poti sa faci varza dupa modelul asta.

si eu faceam in romania placinte cu lodoba, foarte foarte bune, poate mai apuc pana traiesc sa gasesc niste loboda ca pe aici n-am vazut. Apropo, stie cineva cum ii zice la loboda pe germana?

Fetele,

daca vreti sa-mi trimiteti adreseele voastre, va trimit niste seminte de loboda (dar nu e din aceea verde deschis/rosu/galbuie, ci este din aceea verde inchis la frunza).. din asta cum vad in poza lui Carmiris..

Georgeta

Editat de Chiu Georgeta, 29 June 2008 - 10:47 PM.

#11 Edi

Edi

Master of disaster

• Membri
  • 1814 posturi

Postat 16 July 2008 - 12:27 PM

interesant la noi varzarele se fac cu fructe: cirese,visine(mai rar cu zarzare,abricosi)...

p/u prima data aud si vad varzare cu altceva, indeosebi cu varza

Editat de Edi, 16 July 2008 - 12:28 PM.

Răspunde la acest topic

1 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi