Sari la conținut

Poză

ARDEI COPTI

29 răspunsuri la acest topic

#21 Chiu Georgeta

Chiu Georgeta

Master of disaster

• Membri
  • 2112 posturi

Postat 17 September 2008 - 01:59 AM

QUOTE(lissa @ Sep 15 2008, 07:06 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Cerasela bine-ai venit ,si eu fac ardeii exact cum a scris Happyalex si sunt dementiali ,
vreau sa-ti spun ca poti sa-i pui si la borcan pt. iarna si sunt la fel de buni,la 1kg de ardei copti ,curatati si scos si cotorul ,faci o muratoare din 100ml otet,50g zahar.50 ml apa ,1 lingurita sare ,foaie dafin ,piper boabe ,le dai un clocot si calduta o pui peste ardeii bagati in borcan ;capsezi borcanul si -l sterilizezi(dunstulesti) 5 min.
Cand ii scoti mai pui un strop de ulei si usturoi dupa gust ,sunt foarte buni.

editez -mai pun o aspirina la borcanul de 800ml.

exact asa fac si eu (doar fara aspirina).
Mama mea ii facea intregi, dar mi nu imi plac semintele prin zeama in care doresc sa inmoi bucatele de paine!!! asa ca si atunci cand fac salata ii rup fasii, si asa ii servesc. Chiar ieri mi-am cumparat cate 5 ardei grasi: rosii, galbeni si portocalii!!!! exact de asta, ca sa fac salata de ardei colorata (cred ca voi avea destul si pentru cateva borcane pentru iarna).

#22 little coffee

little coffee

Master of disaster

• Membri
  • 8748 posturi

Postat 17 September 2008 - 06:51 AM

Asta cu ardeii copti si zeama lor, e dambla mare, daca te apuca, nu te mai lasa!! Eu mananc oricand!
Tocami mi-am pus un borcan si niste pungi la congelator.
"Iubesc pisicile pentru ca ma simt bine in casa mea; si incetul cu incetul, acestea devin sufletul sau vizibil"- Jean Cocteau

#23 cerasela67

cerasela67

micro Bucatar

• Membri
  • 35 posturi

Postat 17 September 2008 - 08:05 AM

am facut poze cum am un pic de timp le pun:)

#24 cerasela67

cerasela67

micro Bucatar

• Membri
  • 35 posturi

Postat 17 September 2008 - 08:05 AM

am facut poze cum am un pic de timp le pun:)

#25 DeliaD

DeliaD

Bucataras

• Membri
  • 75 posturi

Postat 19 September 2008 - 03:58 PM

Si eu cam tot asa fac ardeii,numa ca mai usor,
adica fac sosul ala din ulei de masline,otet,sucu ce-l lasa ardeii (cat timp ii curat intr-un vas separat)tai o ceapa pestisori si cateva rosii cuburi,
apoi scald ardeii depielitati si cu tot cu cotor(ce-i drept ma risc de chiriasi,da...am avut noroc pana acu) si atat,eu nu mai pun usturoi,is mai fan de ceapa,
am facut vara asta salata de ardei copti de mi-o iesit pi ochi laugh.gif
barbatu ii mare fan,iaca cam asa arata ai mei

Miniaturi atașate

• hpim2010p.jpg

#26 LeeJuro

LeeJuro

micro Bucatar

• Membri
  • 1 posturi

Postat 19 September 2008 - 08:38 PM

CITAT(cerasela67 @ Sep 15 2008, 11:05 AM) <{POST_SNAPBACK}>
sa nu rade-ti de mine sant de 24 ani in italia ( practic dela 17 ani) in romania cine gatea era bunica care a murit de abia am sosit noi in italia sad.gif eu am invatat bucataria italieneasca dar nu cea romaneasca de care mi-e tare dor...mi s-a facut pofta de ardei copti da nu stiu sa-i fac icon_rolleyes.gif
cine ma ajuta??

E foarte simplu. Se aleg ardei grasi, pe cat se poate sa fie fara forme ciudate, fiindca nu se coc uniform. De obicei eu ii fac pe grill, cu folie de aluminiu, fiindca nu se face mizerie pe aragaz. Daca nu ai, se poate folosi o table direct pe aragaz. Se pun pe folie de aluminiu sau pe tabla, se rotesc pentru a se coace uniform, si cand sunt gata (culoare neagra, dar nu foarte tare - se pot incerca daca pielitza se poate desprinde usor), se pun intr-o oala, si se se presara sare peste ei. Sarea are proprietatea de a usura curatarea de pielitza lor. Dupa ce se curata pielita, se pun intr-un castron sau farfurie adanca de jur imprejur, se adauga putin ulei, otzet si putina apa pentru ca cei ce doresc sa aiba in ce-i muia. Eu mai tai si niste rosii felii, pe care le pun la mijloc pentru decor. Asta-i tot! Succes.

#27 Chiu Georgeta

Chiu Georgeta

Master of disaster

• Membri
  • 2112 posturi

Postat 20 September 2008 - 02:29 AM

QUOTE(DeliaD @ Sep 19 2008, 04:58 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Si eu cam tot asa fac ardeii,numa ca mai usor,
adica fac sosul ala din ulei de masline,otet,sucu ce-l lasa ardeii (cat timp ii curat intr-un vas separat)tai o ceapa pestisori si cateva rosii cuburi,
apoi scald ardeii depielitati si cu tot cu cotor(ce-i drept ma risc de chiriasi,da...am avut noroc pana acu) si atat,eu nu mai pun usturoi,is mai fan de ceapa,
am facut vara asta salata de ardei copti de mi-o iesit pi ochi laugh.gif
barbatu ii mare fan,iaca cam asa arata ai mei

ce bine arata! imi aminteste de ardeii facuti de mama mea!!! Eu nu am rabdare sa stau sa curat semintele cand ii mananc, asa ca le curat cotorul si ii folosesc doar fasii de ardei in sosul lor + putin ulei de masline + otet balsamic + usturot tocat.... insa ardeii tai mi-aj amintit de copilarie..

#28 cerasela67

cerasela67

micro Bucatar

• Membri
  • 35 posturi

Postat 20 September 2008 - 04:42 PM

i-am facut si au iesit tare buni ...va multumesc la toti di suflet ...intre timp tot citesc si incerc retete chiar daca sunt in plina mutare si am putin timp ,dar cum ma aranjez va pun fotografii:)

#29 shoricel

shoricel

micro Bucatar

• Membri
  • 10 posturi

Postat 27 September 2008 - 11:39 AM

Cu ardei copti se pot face doua mancarici foarte simple si bune de te lingi pe degete biggrin.gif

Prima: Se calesc usor 2-3 cepe tocate marunt, apoi se adauga 4-5 rosii tocate (daca ai timp sa le cureti de pielita e si mai bine) si ceva apa asa incat sa le acopere, sare, o foaie e de dafin si se lasa la fiert timp de 10-15 minute. Se pun ardeii copti taiati fasii (deci fara cotor) si se mai lasa sa fiarba inca vreo 10 minute.

A doua: Intr-o tigaie se pun o lingurita de ulei si o lingura cu varf de faina de grau. Se rumeneste usor faina, apoi se adauga o cutie de smantana de 400g, sare dupa gust si ardeii copti taiati fasii. Se lasa la fiert vreo 5-10 minute, amestecand cand in cand in cand ca sa nu se prinda.

Amble mancarici se papa cu mamaliguta calda. Sunt delicioase!

Eu pastrez ardeii copti pentru iarna in congelator, in pungute ce au suficienti ardei pentru o singura portie.

#30 cerasela67

cerasela67

micro Bucatar

• Membri
  • 35 posturi

Postat 01 October 2008 - 10:08 PM

multumesc shoricel smile.gif am sa incerc si asa si dupa aceea iti spun smile.gif

Răspunde la acest topic

0 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi