Sari la conținut

Poză

Retete traduse

87 răspunsuri la acest topic

#61 sarah_nc

sarah_nc

Master of disaster

• Membri
  • 1925 posturi

Postat 11 October 2008 - 06:14 AM

QUOTE(Bianca-21 @ Sep 19 2008, 03:54 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Supa crema de galbiori cu verdeata

Ingrediente: 1 kg oase de vita, 100gr praz, 100gr morcovi, 100gr radacina de patrunjel, 1/2 lingurita piper boabe, sare, 1 legatura si jumatate de patrunjel, 1 ceapa, 250gr galbiori proaspeti, 50gr cepe mici, 25gr unt, piper negru, 1/8L frisca lichida, 2 fire cimbru, jumatate legatura ceapa verde.

De pe oase se face o supa cu un L si jumatate de apa, din cand in cand se ia spuma. Morcovii, radacina de patrunjel si prazul se taie cubulete. Legumele se amesteca cu piperul boabe, sare, legatura de patrunjel si ceapa taiata in 2 cu tot cu coaja apoi se pune la fiert cu supa de oase pentru o ora si jumatate la foc incet. La sfarsit se trece totul printr-o sita.

Galbiorii se curata, cepele mici se taie foarte marunt. Untul se topeste intr-o cratita, se adauga galbiorii si cepele mici, sare si piper. 2/3 din galbiori se iau deoparte. Se pune ceva supa in cratita peste restul de ciuperci apoi se mixeaza foarte bine, se adauga restul de supa si frisca lichida. Se adauga restul de ciuperci si se fierbe inca 5-7 minute la foc mic dupa care se adauga sare si piper. Cimbrul se rupe de pe tulpina, patrunjelul se spala bine si se taie foarte marunt cu cimbrul si cu ceapa verde. Se pune verdeata in supa si se poate servi alaturi de crutoane.

Ce sint aia galbiori ca nu am auzit niciodata de ei,poate sub alta denumire,imi place supa si as vrea sa o incerc.thank you

#62 elena_antony

elena_antony

Senzuala

• Membri
  • 2018 posturi

Postat 11 October 2008 - 06:25 AM

Sarah, galbiorii sunt ciuperci.In engleza le zice Chanterelles mushrooms (sper sa nu ma insel).Eu aici am vazut doar in magazinele italienesti. smile.gif
galbiori321.jpg

#63 sarah_nc

sarah_nc

Master of disaster

• Membri
  • 1925 posturi

Postat 11 October 2008 - 06:33 AM

Mersi Elena,am vazut si pe aici ,o sa incerc si eu supica asta ca arata minunat.

#64 Malak

Malak

Big Chef

• Membri
  • 825 posturi

Postat 11 October 2008 - 02:04 PM

Minunate retete,mi-am salvat si eu cateva,cred zilele astea o sa fac una din ele,mi-a facut cu ochiul o reteta cu branza la cuptor
Mai ai retete?
Eu mai vreauuuuuuuu biggrin.gif

#65 Bianca_21

Bianca_21

Master of disaster

• Membri
  • 5391 posturi

Postat 12 October 2008 - 06:56 PM

Mai am da nu am timp sa le traduc si sa le scanez. Le va veni vremea si lor wink.gif

#66 Bianca_21

Bianca_21

Master of disaster

• Membri
  • 5391 posturi

Postat 28 October 2008 - 12:45 AM

Bruschetta cu ciuperci

Ingrediente:

200gr ciuperci la alegere, 1 ceapa mica, 20gr rosii uscate, 8 felii Ciabatta sau Baguette, 2 linguri ulei de masline, jumatate lingurita maghiran, 125 ml vin alb sec, 50gr frisca, sare, piper proaspat macinat.
Preparare:

Ciupercile se curata de impuritati apoi se taie felii subtiri dupa care se taie si rosiile. Feliile de paine se prajesc int-o tigaie sau intr-un toaster. Uleiul se incinge intr-o tigaie apoi se calesc ciupercile, ceapa si maghiranul. Se adauga si rosiile, se lasa putin la calit apoi se adauga si frisca lichida si vinul. Se lasa pe foc circa 10 minute si se amesteca continuu pana se evapora aproape tot lichidul.
Se lasa putin la racit dupa care se serveste cu painea prajita.
Se orneaza cu frunze de patrunjel proaspat, sau alta verdeata, dupa preferinte.

_Bruschetta_cu_ciuperci.jpg

#67 Bianca_21

Bianca_21

Master of disaster

• Membri
  • 5391 posturi

Postat 28 October 2008 - 12:50 AM

Carnaciori cu curry si creveti

Ingrediente:

200gr creveti, fara coaja, 4 carnaciori, 2 cepe verzi, jumatate ardei iute rosu, 1 lingura ulei de masline, curry.
Pentru sosul de rosii: 100 ml apa, un sfert lingurita curry, putina boia, dupa preferinta cateva picaturi sos de soia sau sos asiatic, 200 ml ketchup sau bulion.

Preparare:

Se prepara un sos de rosii din ingredientele de mai sus si se foloseste 300 ml sos de rosii la reteta.
Crevetii se dezgheata dupa instructiunile de pe pachet. Carnaciorii se taie felii si ceapa verde se curata, se spala si se taie rondele de circa 1 cm. Ardeiul iute dupa ce e curatat, spalat si uscat se taie marunt.
Crevetii se baga sub un jet de apa rece apoi daca sunt prea mari se taie in jumatate.
Uleiul se incinge in Wok apoi se prajesc carnaciorii, se adauga restul ingredientelor, se reduce focul si se adauga sosul de rosii.
Se presara putin praf de curry si se poate servi.

_Carnacior_cu_curry_si_creveti.jpg

#68 meshtermare

meshtermare

micro Bucatar

• Membri
  • 42 posturi

Postat 28 October 2008 - 01:36 AM

CITAT(Bianca-21 @ Oct 12 2008, 07:56 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Mai am da nu am timp sa le traduc si sa le scanez. Le va veni vremea si lor wink.gif

Buna Bianca si doar cuvinte de lauda pt. retete; sau aproape....
Vezi ca tradusul in general este privit ca o meserie atat in Occident cat si la noi. Daca nu ai gatit personal retetele nu le publica pe forum ca poate te alegi cu blesteme; ai vreo doua din care lipseste sarea, piperul iar publicarea de poze din carti cu ISBN se numeste "copyright infringement" sau "Urheberrechtsverletzung" sau "incalcarea dreptului de autor" si daca te prinde neamtul, s-ar putea sa te trateze ca omul de la munte in cunoscutul catren romanesc.
Iar carne macinata....?...poate incerci cu "tocata".
Bafta mai departe in lumea traducatorilor culinari!
Exactitatea unei retete culinare este factorul care o va face foarte apreciata sau o va lasa sa zaca in anonimitate; poate vrei sa tii seama de asta in viitoarele traduceri.

#69 Bianca_21

Bianca_21

Master of disaster

• Membri
  • 5391 posturi

Postat 28 October 2008 - 02:18 AM

QUOTE(meshtermare @ Oct 28 2008, 01:36 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Buna Bianca si doar cuvinte de lauda pt. retete; sau aproape....

Daca nu crezi ceea ce scrii nu te mai obosi!

Vezi ca tradusul in general este privit ca o meserie atat in Occident cat si la noi. Daca nu ai gatit personal retetele nu le publica pe forum ca poate te alegi cu blesteme;

Nu vad cu ce te-ar afecta pe tine treaba asta!

ai vreo doua din care lipseste sarea, piperul

Mestere, ma ierti ca nu am specificat ca se pune sare si piper in 2 retete, am sa ma duc sa editez si sa completez ca legumele se spala cu 372 ml apa, se adauga sare cu iod sau fara, pătrunjălu musai sa fie verde nu vernil, etc.

iar publicarea de poze din carti cu ISBN se numeste "copyright infringement" sau "Urheberrechtsverletzung" sau "incalcarea dreptului de autor"

oaaaaaaaaauuuuu, chiar asa se numeste? Stai sa imi notez pe frigider sa nu uit!

si daca te prinde neamtul, s-ar putea sa te trateze ca omul de la munte in cunoscutul catren romanesc.

again, lasa-ma pe mine sa imi bat capul cu asta.

Iar carne macinata....?...poate incerci cu "tocata".

Plecaciuni si scuzele de rigoare, nu am vrut sa iti ranesc retina.

Bafta mai departe in lumea traducatorilor culinari!
Exactitatea unei retete culinare este factorul care o va face foarte apreciata sau o va lasa sa zaca in anonimitate; poate vrei sa tii seama de asta in viitoarele traduceri.

Pe viitor, tine-ti parerile in legatura cu mine si cu ceea ce postez pentru tine. Ca sa fie pace. Atata timp cat 1 singura persoana imi multumeste pentru ceea ce fac, apreciaza munca mea si imi scrie mesaj privat ca am scris o reteta delicioasa de care s-a bucurat familia ei la cina, o sa postez in continuare, indiferent ca iti convine ca o reteta-i fara sare, sau ca carnea-i macinata!

Ps: daca te intrebi de ce m-am ofticat pentru ce mi-ai scris afla ca nu imi plac oamenii care intra pe un topic si scrie numa ca sa fie scris.
Apreciam (de adevaratelea) daca imi scriai pe un ton frumos, nu ca si cand ii dai lectii unui copil prost de 3 ani cum sa isi pape biscutii cu ceiutz!
Da, e adevarat ca mai e o greseala, ici colo, dar daca m-ai putut corecta atat de detaliat, puteai citi si un post de-al meu de la Dulciuri traduse unde mi-am cerut scuze pentru asta inca inainte sa incep sa pun retetele.
Si la toate retele am pus si poza cu cartea de unde le-am luat, (in afara de astea ca inca nu le-am terminat) numa tu esti prea ocupat sa bagi de vina.
Bye

Editat de Bianca-21, 28 October 2008 - 02:19 AM.

#70 meshtermare

meshtermare

micro Bucatar

• Membri
  • 42 posturi

Postat 28 October 2008 - 10:14 AM

Ho, ho, ho!
Am dat drumul la avalansa? Scuze, Bianca draga, nu a fost nimic personal sau intentionat sa-ti diminueze valoarea de gospodina/bucatareasa sau caldura si generozitatea cu care imparti retetele.Vazand ca traiesti in Germania am crezut ca poate vrei sa lucrezi cu temeinicia lor si doar ti-am atras atentia la cateva puncte minore. Daca ai oameni care-ti multumesc pentru ce ai postat, felicitari si la mai mare si te rog sa-mi iarti reactia, dar sunt in general alergic la superficialitate si incompetenta si asta a fost singurul motiv pt. care am scris ce-am scris. Scuze, inca o data.

#71 Alexandru

Alexandru

plantigrad

• Membri de onoare
  • 3522 posturi

Postat 28 October 2008 - 10:42 AM

QUOTE(meshtermare @ Oct 28 2008, 09:14 AM) <{POST_SNAPBACK}>
... sunt in general alergic la superficialitate si incompetenta si asta a fost singurul motiv pt. care am scris ce-am scris. Scuze, inca o data.

Interesant, eu sînt alergic la agresivitate gratuita si la insulte voalate. violent5.gif

#72 Bianca_21

Bianca_21

Master of disaster

• Membri
  • 5391 posturi

Postat 28 October 2008 - 10:55 AM

QUOTE(meshtermare @ Oct 28 2008, 10:14 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Ho, ho, ho!
Am dat drumul la avalansa? Scuze, Bianca draga, nu a fost nimic personal sau intentionat sa-ti diminueze valoarea de gospodina/bucatareasa sau caldura si generozitatea cu care imparti retetele.Vazand ca traiesti in Germania am crezut ca poate vrei sa lucrezi cu temeinicia lor si doar ti-am atras atentia la cateva puncte minore. Daca ai oameni care-ti multumesc pentru ce ai postat, felicitari si la mai mare si te rog sa-mi iarti reactia, dar sunt in general alergic la superficialitate si incompetenta si asta a fost singurul motiv pt. care am scris ce-am scris. Scuze, inca o data.

Atunci evit-o, sa nu faci bubite.

#73 Dan@

Dan@

(^_^) who cares ?

• Membri
  • 9213 posturi

Postat 28 October 2008 - 01:44 PM

QUOTE(meshtermare @ Oct 28 2008, 10:14 AM) <{POST_SNAPBACK}>
... sunt in general alergic la superficialitate si incompetenta si asta a fost singurul motiv pt. care am scris ce-am scris. Scuze, inca o data.

QUOTE(Alexandru @ Oct 28 2008, 10:42 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Interesant, eu sînt alergic la agresivitate gratuita si la insulte voalate. violent5.gif

Ma alatur grupului de alergici. 3some.gif

QUOTE(Bianca-21 @ Sep 19 2008, 12:09 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Lasagna cu curcan

Ingrediente: 9 foi lasagna, 1 lingura ulei de masline, 1 ceapa rosie taiata marunt, 1 catel usturoi taiat marunt, 100gr ciuperci taiate felii, 350gr piept de curcan taiat cubulete, 150 ml vin rosu amesteca cu 100ml apa, 250gr rosii pasate, 1 lingurita zahar.

Pentru sos Béchamel: 4 linguri unt, 3 linguri faina, 600ml lapte, 1 ou, 75gr parmezan ras, sare si piper.

Foile de lasagne se fierb dupa instructiunile de pe pachet. ceapa si usturoiul se dunstuiesc 3 minute in uleiul de masline apoi se adauga si ciupercile, si carnea si se prajeste pana ce carnea capata o culoare aurie. Se stinge cu vin si se lasa la fiert 5 minute. se adauga rosiile, si se mai lasa 5 minute pe foc.

pentru sosul Béchamel untul se topeste intr-o cratita, se adauga faina, apoi putin cate putin laptele, pana se formeaza un sos. Se ia de pe foc, se adauga sare, piper si jumatate din cantitatea de parmezan. (btw, pin' la urma se pune sau nu oul ?) unsure.gif

Se unge o forma cu ulei sau unt, se pun 3 foi de lasagne, apoi jumatate din compozitia cu carnea de curcan, se repeta, apoi se inchide cu 3 foi de lasagna. Se toarna sosul Béchamel, se presara parmezan si se baga la cuptor la 190°C timp de 30 minute.

... si mai interesant, reteta pare a fi publicata la o-ha. De cind fac francezii sosul bechamel cu ou si cu parmesan ? huh.gif

Bianca, mi-ar placea sa stiu numele autorului si titlul cartii, ca sa nu mi-o cumpar. wink.gif Din cite citesc e la fel de exacta in informatii ca si cea de cocktail-uri (din care traduceai acum 2 ani). Multumesc anticipat. icon_smile.gif
excesul zilnic de bere ÅŸi petrinjel duce la ficat m'chermla !

#74 Bianca_21

Bianca_21

Master of disaster

• Membri
  • 5391 posturi

Postat 28 October 2008 - 02:19 PM

Ce fain stii tu sa apari cand e rost de cearta. (btw, nu aveai ban? ca erai ofticata ca nu te pune lumea admin). Am mai explicat si atunci, eu doar traduc ce scrie acolo.
Nu sunt platita sa fac asta, nu puteti compara o revista tradusa cu aceste retete. Cine are incredere face, cine nu, sa stea deoparte.

Cartea o sa o vezi cand termin cu retetele, sa nu cumva sa o cumperi si sa te otravesti cu sos bechamel cu parmezan.
Eu nu pot garanta pentru aceste retete ca sunt bune sau ca nu sunt bune din moment ce nu le-am facut. In loc sa apreciezi ca pun o reteta, e mai usor sa vii doar cand e samanta de cearta. Daca esti o mare bucatareasa stii si singura cum sa iti faci sosul bechamel de la aceasta reteta.
Nu m-am suparat, nu se merita, dar asa ca idee, FEREASCA DUMNEZO sa pui o virgulita gresit, sa spui un cuvant pocit pe forumul asta ca imediat se gaseste cine sa te critice.
Acelasi sfat il vei primi ca mesterul de mai sus, daca nu iti plac retele, daca le consideri gresite, daca nu consideri ca merita atentia ta, pa! Nu veni si baga de vina pe topicul asta, poti sa faci altul in care sa pui descrierea: "Retele traduse de la Bia sunt naspa" si poti sa gasesti/postezi/descoperi lucruri interesante acolo.
Bye

#75 Bogdana

Bogdana

Master of disaster

• Membri
  • 8527 posturi

Postat 28 October 2008 - 02:22 PM

bianca sper ca apreciezi ca iti rapesti din timpul tau sa traduci retete si apoi vin unii sa se pardon in munca ta...
(re)venit, vazut, scuipat...

Asa, si?

#76 Bianca_21

Bianca_21

Master of disaster

• Membri
  • 5391 posturi

Postat 28 October 2008 - 02:36 PM

QUOTE(Bogdana @ Oct 28 2008, 02:22 PM) <{POST_SNAPBACK}>
bianca sper ca apreciezi ca iti rapesti din timpul tau sa traduci retete si apoi vin unii sa se pardon in munca ta...
(re)venit, vazut, scuipat...

E mult mai usor sa critici si sa faci pe desteptu decat sa te abtii. In fine, case closed, retete vor mai veni, spre oroarea unora.

#77 meshtermare

meshtermare

micro Bucatar

• Membri
  • 42 posturi

Postat 28 October 2008 - 02:39 PM

[ ... si mai interesant, reteta pare a fi publicata la o-ha. De cind fac francezii sosul bechamel cu ou si cu parmesan ? huh.gif

...Lost in translation, sau cum sa-nversunez lumea?
Ca sa traduci retete de bucatarie trebuie sa vbesti limba sursa f.f. bine si sa fii ori bucatar ori pasionat de bucatarie in lba materna.Lipseste unul din cei doi factori ne pomenim ca tipa lumea la noi si ne acuza de alea, alea....smile.gif
Bineinteles ca Bechamel-ul n-are nici ou si nici parmezan in el, dar asta nu e vina traducatoarei.
Iata mama retetelor pentru sosul Bechamel, unul din cele 3 sosuri de baza ale bucatariei franceze, asa cum ne e data de marele Auguste Escoffier:
100 de g. de unt limpezit(topit la foc mic pana se ridica impuritatile si se evapora toata apa din el)
100g de faina de grau
800 de ml. de lapte
o ceapa in care ati infipt 2-3 cuisoare
Puneti untul si faina intr-o cratita cu fundul mai gros, la foc moderat si amestecati pana incepe sa faca spuma fara sa prinda culoare; dati focul mic si....
turnati tot laptele clocotind peste ele amestecand viguros cu un tel sa dizolvati totul; adaugati ceapa si fierbeti la foc mic ca 20 de min, avand grija sa amestecati sa nu se arda/prinda de fund.
El e!
Daca-i puneti branza se cheama Mornay, daca adaugati creveti din cei mici devine Nantua samd, dar asta-i alt capitol...

#78 stella

stella

Ajutor de bagator de seama

• Membri
  • 10123 posturi
  • Interests:^_^ :D

Postat 28 October 2008 - 02:48 PM

Parol, ca asta cu ceapa n-o stiam...stiam in schimb de nucsoara...

50 g de beurre /unt
0,5 l de lait /lapte
35 g de farine /faina
5 cl de crème fraîche /smantana
sel, poivre du moulin et noix de muscade râpée /sare, piper proaspat macinat, si nucsoara

dar fiecare om cu gustul sau...........si ptr mine oricum *ranrasul* béchamel, il folosesc cat mai putin cu putinta.
peace &love la toata populatia culinara occasion14.gif
Fan n_puiu for ever

#79 Alexandru

Alexandru

plantigrad

• Membri de onoare
  • 3522 posturi

Postat 28 October 2008 - 02:59 PM

QUOTE(stella @ Oct 28 2008, 01:48 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Parol, ca asta cu ceapa n-o stiam...stiam in schimb de nucsoara...

50 g de beurre /unt
0,5 l de lait /lapte
35 g de farine /faina
5 cl de crème fraîche /smantana
sel, poivre du moulin et noix de muscade râpée /sare, piper proaspat macinat, si nucsoara

dar fiecare om cu gustul sau...........si ptr mine oricum *ranrasul* béchamel, il folosesc cat mai putin cu putinta.
peace &love la toata populatia culinara occasion14.gif

De acord pentru nucsoara, nu pentru smîntîna. Nu ca nu ar fi bun, dar nu se mai cheama "sauce béchamel" ci "sauce crème".
Figura cu ceapa, am mai auzit, dar nu exact asa. În varianta pe care o stiam, se pune laptele rece la fiert pe foc mic cu esalota, cimbru, dafin, cuisoare si piper boabe. Cînd începe sa fremete, se da la o parte si se lasa sa infuzeze un pic dupa care se strecoara si se foloseste la bechamel. Voilà! huh.gif

#80 stella

stella

Ajutor de bagator de seama

• Membri
  • 10123 posturi
  • Interests:^_^ :D

Postat 28 October 2008 - 02:59 PM

....dar cum gogu ne ajuta tare mult...am gugalit si am gasit mai explicit la chef simon....

http://chefsimon.com/bechamel.htm

care infuzeaza( e corect?) diferite mirodenii ( ceapa, cimbru etc) in laptele care fierbe, si cu aceasta infuzie purcede la crearea béchamel-ului.
mea culpa...dar asa e daca nu folosesc des (besinel), nici nu m-am interesat la subtilitati
Fan n_puiu for ever

Răspunde la acest topic

1 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi