Sari la conținut

Poză

Supa- crema picanta de creveti

14 răspunsuri la acest topic

#1 Shef de gara

Shef de gara

Master of disaster

• Membri
  • 2214 posturi

Postat 02 June 2009 - 01:03 PM

Supa-crema picanta de creveti
dedicatie pentru Taki
.
Supa_crema_de_creveti_01.jpg
.

Recunosc ca m-am inspirat din reteta de Chowder clams de aici: pentru care sunt recunoscator floare.gif , si din supa de midii a lui dan@ floare.gif ( aici:) dar am adaptat-o liber dupa gusturile mele.

Ingrediente:
Creveti circa 300 g. INTREGI (dau cremei mult mai mult gust, la fel ca osul din supa). Ai mei congelati
Smantana dulce - 250 ml
un cartof mare (10 cm) taiat cuburi mari, ca pentru piure
o ceapa medie spre mica
2 morcovi tineri (eventual o tulpina de telina)
fulgi de chili - un sfert de lingurita, in functie de cat sunt de iuti angryfire.gif
o lingurita de cognac(canoe :xxx ) - facultativ.
apa, sare.

Mod de preparare:
Legumele curatate se fierb in apa cu sare. Tulpina de telina doar in ultimele trei minute. Se scot pe o farfurie si se pastreaza supa pentru risotto-ul de maine (sau azi biggrin.gif). In apa noua cu sare adusa la fierbere, cam cat sa-i acopere cu un deget, se pun crevetii spalati de glazura de gheata si se fierb circa 4 minute impreuna cu fulgii de chilli macinati in rasnita. Nu am vrut sa folosesc supa de legume deoarce crema am dorit sa pastreze doar flavor-ul crustaceilor. Se scot cu o spumiera crevetii si se curata de crusta. Pastrati cateva bucati intregi pentru decor si ca sa le dati de lucru mesenilor icon_twisted.gif . Ceapa dulce si cartoful impreuna cu crevetii curatati, icrele lor delicioase (aproape o lingura de data aceasta) se pun intr-o cantitate mica din apa in care au fiert crevetii si se paseaza fin cu mixerul vertical. Se aduga restul de supa de creveti, se ingroasa cu smantana dulce pusa din belsug, se omogenizeaza si se fierb impreuna doua minute pe foc foarte foarte mic impreuna cu lingurita de cognac. Se stinge focul si se pun legumele fierte (morcovul si tulpina de telina taiate bucati) Se poate asezona cu frunze verzi de "patrunjel chinezesc" - coriandru, sau patrunjel.

Timp de preparare:
eusa_think.gif 45-50 de minute. (or more - piguleala la decorticat insectele )
Calorii:
Plenty of course icon_twisted.gif , but who's counting? icon_rotf.gif
Grad de dificulatate:
Redus as zice.

Eu nu am vrut sa pierd nimic din aroma delicata, oceanica, asa ca nu am pus afumatura ca in reteta originala de chowder (desi aveam la dipozitie jambon afumat) si nici frunza-verde. De data asta cred ca am fost in consens cu Adriana cu amestecarea gusturilor. Acesta a fost si motivul pentru care nu am fiert crevetii in supa de legume si nu am folosit condimentele mele asiatice, sau usturoiul, desi recunosc ca imi cam tremura mana.
Intentionez sa o repet si cu scoici dupa aceasi tehnologie. Va invit sa inovati/improvizati la greu si sa share-uiti rezultatele.
Pofta buna! tongue.gif
.
Supa_crema_de_creveti_02.jpg
.

"Onorată instanţă sunt un dobitoc!"
"Sa te fereasca Dumnezeu de gustul mitocanului" - Gaitele - Kiritescu

#2 kismoni

kismoni

Master of disaster

• Membri
  • 6198 posturi

Postat 02 June 2009 - 03:39 PM

ce ispita ! smile.gif

#3 cris31

cris31

Master of disaster

• Membri
  • 3620 posturi

Postat 02 June 2009 - 05:08 PM

Ispititooor!!!! Ca de obicei cu multa fentezie si pasiune!

#4 Adriana Nicoleta

Adriana Nicoleta

.

• Membri de onoare
  • 25863 posturi

Postat 02 June 2009 - 06:07 PM

CITAT(Shef de gara @ Jun 2 2009, 01:03 PM) <{POST_SNAPBACK}>
De data asta cred ca am fost in consens cu Adriana cu amestecarea gusturilor.

Cre ca tre sa scriu in calendar chestia asta laugh.gif

#5 Dan@

Dan@

(^_^) who cares ?

• Membri
  • 9213 posturi

Postat 03 June 2009 - 06:54 AM

QUOTE(Shef de gara @ Jun 2 2009, 01:03 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Va invit sa inovati/improvizati la greu si sa share-uiti rezultatele.
Pofta buna! tongue.gif

Shefoo, s-a notat request-ul. biggrin.gif
Revin cu o farfurie plina de "supa cu creveti miam-miam" dupa vacanta. tongue.gif hello.gif
excesul zilnic de bere ÅŸi petrinjel duce la ficat m'chermla !

#6 Dan@

Dan@

(^_^) who cares ?

• Membri
  • 9213 posturi

Postat 03 June 2009 - 06:54 AM

QUOTE(Shef de gara @ Jun 2 2009, 01:03 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Va invit sa inovati/improvizati la greu si sa share-uiti rezultatele.
Pofta buna! tongue.gif

Shefoo, s-a notat request-ul. biggrin.gif
Revin cu o farfurie plina de "supa cu creveti miam-miam" dupa vacanta. tongue.gif hello.gif
excesul zilnic de bere ÅŸi petrinjel duce la ficat m'chermla !

#7 Shef de gara

Shef de gara

Master of disaster

• Membri
  • 2214 posturi

Postat 05 June 2009 - 12:30 PM

Am fost la hypermarket dupa scoici. M-am dus bou si m-am intors vaca ... aaaa ... m-am dus scoica si m-am intors somon icon_rotf.gif . Fumeeeeeeeeee ( de la oferta)
Asta e.
Sa ne descurcam cu ce avem si sa fim recunoscatori pentru toate darurile primite eusa_pray.gif ... si pentru piperul verde cumparat ieri .
(cum spunea Kevin in Home Alone:
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, AMEN!" )
tongue.gif
.
Slamon_Chowder_02.jpg
.
Slamon_Chowder_06.jpg
.

#8 puskin

puskin

Master of disaster

• Membri
  • 3776 posturi

Postat 05 June 2009 - 02:49 PM

Acceasi Marie cu alta palarie biggrin.gif ?

#9 Shef de gara

Shef de gara

Master of disaster

• Membri
  • 2214 posturi

Postat 05 June 2009 - 03:14 PM

CITAT(puskin @ Jun 5 2009, 03:49 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Acceasi Marie cu alta palarie biggrin.gif ?

Rezon! biggrin.gif

#10 takitakikatoka

takitakikatoka

Academic Chef

• Membri
  • 1312 posturi

Postat 09 June 2009 - 08:52 PM

shefule am visionat dedicatia si am ramas buşbé, ti-a iesit o minunatie de chowder, ca eu asa vad zama.

PS data viitoare pune un blid deoparte ca ma invit de pe acuma

Editat de Takitakikatoka, 09 June 2009 - 08:53 PM.

#11 Adriana Nicoleta

Adriana Nicoleta

.

• Membri de onoare
  • 25863 posturi

Postat 09 June 2009 - 10:51 PM

CITAT(Takitakikatoka @ Jun 9 2009, 08:52 PM) <{POST_SNAPBACK}>
chowder

Taki, ce inseamna chowder? supa crema?

#12 Ria

Ria

Captain Cook

• Membri
  • 344 posturi

Postat 10 June 2009 - 04:41 AM

QUOTE(Adriana Nicoleta @ Jun 9 2009, 04:51 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Taki, ce inseamna chowder? supa crema?

Imi cer scuze Taki, de obicei nu ma bag in posturi sa raspund asa neintrebata, dar cum citeam si eu p-aici asa, am dat de intrebarea Adrianei ... si, curioasa din fire cum sunt (ca sa nu zic altfel huh.gif , ca doar am mai mancat chowder si niciodata nu mi-am pus intrebarea de ce-i zice asa), am cautat si iata ce-mi zice wikipedia:

"Le clam chowder (chaudrée de palourdes américaines) est une soupe traditionnelle de la région nord-est des États-Unis (Nouvelle-Angleterre). Elle est à base de palourdes américaines (= clam), de pommes de terre, de lait et crème et d'aromates divers.

Le mot chowder est une déformation du mot chaudière (c'est-à-dire chaudron), marmite dans laquelle les marins bretons cuisinaient cette soupe épaisse."

No, amu ma pot duce linistita la culcare c-am mai invatat ceva azi, dar nu inainte de-al felicita pe Shefu' de gara pentru bunataturile de supe. Chapeau Chefu'!

#13 takitakikatoka

takitakikatoka

Academic Chef

• Membri
  • 1312 posturi

Postat 10 June 2009 - 05:20 AM

Adriana este cum zice Ria, deci o zama facuta de pescarii din multe zone ale Europei si coastei de est Americane si care isi trage numele de la latinul calderia, prin cauldron si pe urma prin frantuzescul chaudiere. Originar, o zama a saracilor care aruncau in chaudiere ce prindeau in mare peste zi plus ce le mai iesea prin gradina.
In acceptia moderna chowderul este o supa-crema cu o baza de cartofi, ceapa si bacon, si o parte specifica cum ar fi scoici, alte feluri de lighioane marine, sau porumb. Sint foarte multe variatii dar cea mai populara este clam chawder adica cu vongole. De ce supa-crema? Pentru ca in trecut pescarii puneau in zama biscuiti marinaresti.

PS shefule scuza offtopicu te rog

#14 Adriana Nicoleta

Adriana Nicoleta

.

• Membri de onoare
  • 25863 posturi

Postat 10 June 2009 - 07:46 AM

CITAT(Ria @ Jun 10 2009, 04:41 AM) <{POST_SNAPBACK}>
No, amu ma pot duce linistita la culcare c-am mai invatat ceva azi

CITAT(Takitakikatoka @ Jun 10 2009, 05:20 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Adriana este cum zice Ria

Multumesc frumos amindurora smile.gif

#15 Shef de gara

Shef de gara

Master of disaster

• Membri
  • 2214 posturi

Postat 10 June 2009 - 02:31 PM

CITAT(Takitakikatoka @ Jun 10 2009, 06:20 AM) <{POST_SNAPBACK}>
... isi trage numele de la latinul calderia, prin cauldron si pe urma prin frantuzescul chaudiere. Originar, o zama a saracilor care aruncau in chaudiere ce prindeau in mare peste zi plus ce le mai iesea prin gradina.
In acceptia moderna chowderul este o supa-crema cu o baza de cartofi, ceapa si bacon, si o parte specifica cum ar fi scoici, alte feluri de lighioane marine, sau porumb. Sint foarte multe variatii dar cea mai populara este clam chawder adica cu vongole. De ce supa-crema? Pentru ca in trecut pescarii puneau in zama biscuiti marinaresti.

PS shefule scuza offtopicu te rog

Ba la din contra tongue.gif Am avut de la cine invata.
Multumesc de vizita si de aprecierile ingaduitoare notworthy.gif , caci cine nu stie pe culi' ca mataluta esti mama fruptelor de mare.

Azi m-am mai uitat iar la supermaket dupa scoici, dar 95 % stateau cu gura cascata la mine - ce-or fi gasit? eusa_think.gif - si nici gand s-o inchiza politicos cand le-am ciocanit in cochilie. Cum stiu ca razbunarea molustelor e toxyka, rau de tot icon_evil.gif (frunza de rabarbar e moft pe langa ele) am luat o cutie de scoici afumate si cand i vine randul ... la ceaunul chowder-esc cu ele.

Răspunde la acest topic

1 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi