Sari la conținut

Poză

Dulceata de pepene galben

5 răspunsuri la acest topic

#1 Shef de gara

Shef de gara

Master of disaster

• Membri
  • 2214 posturi

Postat 27 July 2009 - 10:25 AM

Vin tot intr-un suflet de la bucatarie.
Am avut circa 500 ml de sirop excendentar de la dulceata de ardei iute dontknow.gif
Am luat un pepene galben, nu din cel fainos cu miezul portocaliu ci din cel cu miezul verzui. L-am chiuretat de seminte, l-am taiat felii l-am curatat de coaja si l-am taiat in cubulete de circa 5-8 mm. L-am fiert in siropul gata legat 20 de minute.
Nu va puteti inchipui cum miroasa si ce aromata este! wav.gif
Dintr-o jumatate de pepene galben cu siropul de mai sus, mi-au iesit in jur de 800 ml de dulceata. Super picanta, caci am folosit siropul ramas de la dulceata de ardei iuti pe care am dorit sa-l convertesc intr-un sweet sour sauce, cu bucatele de fruct.

Hai sa-l lasam pe acesta deoparte.

Pentru dulceata clasica eu as taia pepenele in cubulete si l-as amesteca in cantitati egale zahar si l-as lasa sa zaca niste ore la frigider. Poate de seara pana dimineata. Apoi l-as pune la fiert intr-o cratita de incredere tongue.gif cu fudul gros pe foc mic pana s-ar lega siropul si as stoarce si sucul de la o lamaie. 20 de minute dupa ce s-a topit tot zaharul si a inceput sa bolboroseasca sunt suficiente. Am probat azi.

In chinezaria picanta pe care am facut-o acum am pus la greu si ghimbir, anason stelat, cardamon, scortisoara, enibahar, coriandru. La greu.
Vreau sa va spun ca aroma pepenului bate tot thumbsup.gif Melon rulz !:xxx)
Ma intorc mai incolo cu niste poze, daca ies de treaba.
"Onorată instanţă sunt un dobitoc!"
"Sa te fereasca Dumnezeu de gustul mitocanului" - Gaitele - Kiritescu

#2 moatza

moatza

Master of disaster

• Membri
  • 5505 posturi

Postat 27 July 2009 - 11:06 AM

QUOTE(Shef de gara @ Jul 27 2009, 10:25 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Pentru dulceata clasica eu as taia pepenele in cubulete si l-as amesteca in cantitati egale zahar si l-as lasa sa zaca niste ore la frigider. Poate de seara pana dimineata. Apoi l-as pune la fiert intr-o cratita de incredere tongue.gif cu fudul gros pe foc mic pana s-ar lega siropul si as stoarce si sucul de la o lamaie. 20 de minute dupa ce s-a topit tot zaharul si a inceput sa bolboroseasca sunt suficiente. Am probat azi.

eu am incercat acum cativa ani dar a fost un esec. in primul rand au prea multa apa. am incercat sa-l scad, am reusit, dar ce-a iesit a fost doar o marmelada dulce. aroma a pierit de la atata fiert, culoarea a devenit caramizie (acelasi motiv).
dupa un timp rezonabil de fiert avea consisitenta unui nectar, deci nu s-ar fi putut numi dulceata. nici macar gem.
daca-ti iese sa zici tot-tot!

#3 Shef de gara

Shef de gara

Master of disaster

• Membri
  • 2214 posturi

Postat 27 July 2009 - 11:20 AM

Voila de te uita:
.
Dulceata_Pepene_01.jpg
.
Dulceata_Pepene_02.jpg
.
Dulceata_Pepene_03.jpg
.
La mine siropul a fost colorat din start in rosu, si am pus si condimente maronii asa ca nu pot avea pretenii de auriu.
@ Moatza: Incearca sa legi atunci un sirop mai gros de zahar si suc de lamaie si pune ulterior cubuletele de pepene. Pentru aroma garantez cu ... fluiericea icon_rotf.gif
Fa un borcan de proba dintr-o jumatate de penene, foloseste eventual zahar ... gelificabil i spune ? pentru dulceata. Succes!

edit: am uitat sa pun pozele

Editat de Shef de gara, 27 July 2009 - 11:26 AM.

"Onorată instanţă sunt un dobitoc!"
"Sa te fereasca Dumnezeu de gustul mitocanului" - Gaitele - Kiritescu

#4 moatza

moatza

Master of disaster

• Membri
  • 5505 posturi

Postat 27 July 2009 - 11:29 AM

cu toate ca esti o sursa credibila, nu mai incerc nicicum, inca is traumatizata.
da' dac-o gust pe-asta facuta de tine...poate-poate. tine-o pan' la anu' ca anu' asta n-am drum la sibiu. biggrin.gif

#5 kaperonis_27762

kaperonis_27762

Master of disaster

• Membri
  • 3616 posturi

Postat 27 July 2009 - 11:43 PM

eu am facut acum doi ani dulceata de pepene si mi-a iesit dementiala. am facut sirop de zahar cu apa (1kg zahar si 250ml apa), am fiert pina s-a dizolvat zaharul si a facut bobita pe farfurie, nu dureaza mult dupa ce se dizolva zaharul, apoi am adaugat bucatile de pepene cam de marimea unui cub de zahar sau un pic mai marisoare, am stins focul pentru vreo jumatate de ora- o ora, am adaugat felii cit mai subtiri de lamiie si am pus inapoi pe foc pina s-a legat. intre timp am spumuit. mi-a iesit o dulceata extraordinara, cu o culoare aurie-portocalie superba, foarte aromata, in care bucatile de pepene au devenit translucide si au ramas intacte. a tinut doi ani, ca nu sintem mari mincatori de dulceata.

edit: vad ca am postat-o si la imagini, pas cu pas Dulceata de pepene

Editat de jenny_kap, 27 July 2009 - 11:48 PM.

#6 kaperonis_27762

kaperonis_27762

Master of disaster

• Membri
  • 3616 posturi

Postat 27 July 2009 - 11:49 PM

ca sa nu editez si a doua oara, vad ca am pus si cuisoare. incercati-o, ca este extraordinara.

Răspunde la acest topic

1 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi