Sari la conținut

Poză

Ciorba de castraveti murati la saramura

9 răspunsuri la acest topic

#1 fel70

fel70

Master of disaster

• Membri
  • 2304 posturi

Postat 30 June 2010 - 11:33 AM

A venit vara si ca in fiecare an, nu ratam sa facem ciorba de castraveti murati la saramura. Ciorba asta a facut-o bunica mea, mama mea si acum eu, pentru ca e preferata familiei, vara.
Am facut cateva poze, fata si profil, (la castronul cu ciorba) nu aveam ce poze sa fac pas cu pas, asa cam-am gandit ca reteta ar fi nimerita aici si nu la retete in imagini. Cred ca este cea mai rapida ciorba gatita.

Daca voi credeti ca ar fi interesanta, va pun alaturat si reteta.

Pentru ca am facut mai multa, eu am cumparat 8 kg de castraveti, proaspeti, de gradina si precizez ca nu trebuie sa fie din aceia mici, care sunt buni de pus la borcan.

Se spala bine, se curata de coaja, se taie patratele si se pun in oala in care vor fierbe, la acrit, cu apa cu sare (sarea nu trebuie pusa ca la muraturi-o lingura la 1 l de apa, dar zeama sa fie putin mai sarata, altfel castravetii raman moi) si maciulie de marar.
Se pune oala acoperita intr-un loc calduros si se lasa cateva zile pentru a se acri castravetii. Zilnic se amesteca. (si se mai curata de floare, care mai poate aparea deasupra).

Dupa cateva zile se prepara ciorba propriu-zisa.
Se pune la foc -- daca sunt prea murati castravetii, se mai poate scoate din zeama si se completeaza cu apa, sau cu castraveti proaspeti--, in acelasi timp cu carnea de pui (pulpe de pui, pui portionat, aripi de pui --ideea este sa fie carnea mai grasa--).

Castravetii fierb relativ repede (cam 45-50 min) si pt acest lucru ei trebuie fierti odata cu carnea.
La final se adauga rosii proaspete taiate. Se scot maciuliile de marar. Nu se adauga nici un fel de condiment.

Se serveste cu ardei iute si mamaliga calda.

Ciorba se poate face si pentru cei care nu mananca nici un fel de carne. In locul ei se adauga putin ulei!

Aici cu carne:

220620102493.jpg

220620102494.jpg

Si varianta fara carne, cea cu ulei:

220620102487.jpg

220620102486.jpg

Din castravetii murati, eu opresc separat cativa si ii pun la frigider. Sunt buni la friptura, ghiveci, etc, etc
De asemenea, stiu ca exista si varianta de mancare de castraveti murati la saramura si carne de vitel.

Va doresc sa aveti pofta!

'Unii oameni au fost făcuţi de Dumnezeu, alţii se trag din maimuţă. Depinde de ei, ei hotărăsc ce sunt în cursul vieţii.'
- Dom Profesor, EVZ.

#2 BD

BD

Master of disaster

• Culinareasa lunii
  • 14857 posturi

Postat 30 June 2010 - 12:02 PM

Este foarte interesanta reteta asa cum ai prezentat-o, o sa incerc odata, sa nu uit ca e la reteta preferata smile.gif
Ale mele

şi când plâng eu râd

#3 fel70

fel70

Master of disaster

• Membri
  • 2304 posturi

Postat 30 June 2010 - 12:04 PM

QUOTE(BD @ Jun 30 2010, 12:02 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Este foarte interesanta reteta asa cum ai prezentat-o, o sa incerc odata, sa nu uit ca e la reteta preferata smile.gif

La cate gospodaresti tu.... sunt convinsa. Sper sa iti placa!

'Unii oameni au fost făcuţi de Dumnezeu, alţii se trag din maimuţă. Depinde de ei, ei hotărăsc ce sunt în cursul vieţii.'
- Dom Profesor, EVZ.

#4 little coffee

little coffee

Master of disaster

• Membri
  • 8748 posturi

Postat 30 June 2010 - 12:19 PM

QUOTE(BD @ Jun 30 2010, 12:02 PM) <{POST_SNAPBACK}>

Daca uiti , iti amintesc eu
"Iubesc pisicile pentru ca ma simt bine in casa mea; si incetul cu incetul, acestea devin sufletul sau vizibil"- Jean Cocteau

#5 BD

BD

Master of disaster

• Culinareasa lunii
  • 14857 posturi

Postat 30 June 2010 - 12:39 PM

CITAT(little coffee @ Jun 30 2010, 01:19 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Daca uiti , iti amintesc eu

Stii ca pe asta ma bazez intotdeauna smile.gif
Ale mele

şi când plâng eu râd

#6 little coffee

little coffee

Master of disaster

• Membri
  • 8748 posturi

Postat 30 June 2010 - 01:45 PM

Eu as face-o fara carne, parerea mea smile.gif
"Iubesc pisicile pentru ca ma simt bine in casa mea; si incetul cu incetul, acestea devin sufletul sau vizibil"- Jean Cocteau

#7 fel70

fel70

Master of disaster

• Membri
  • 2304 posturi

Postat 30 June 2010 - 01:50 PM

QUOTE(little coffee @ Jun 30 2010, 01:45 PM) <{POST_SNAPBACK}>

Si fetita mea tot asa o prefera! smile.gif

Edit: Am dat rpd pe buton sa postez. Si mai voiam sa zic ca sunt de acord cu tine!!!!!

Editat de fel70, 30 June 2010 - 01:52 PM.

- Dom Profesor, EVZ.

#8 fecioara

fecioara

Big Chef

• Membri
  • 781 posturi

Postat 30 June 2010 - 06:12 PM

arata bine ciorba,

#9 fel70

fel70

Master of disaster

• Membri
  • 2304 posturi

Postat 30 June 2010 - 06:20 PM

QUOTE(fecioara @ Jun 30 2010, 07:12 PM) <{POST_SNAPBACK}>
arata bine ciorba,

Esti draguta, mereu! Sa incerci sa o faci si sa mananci, este acrisoara, cu gust bun imprumutat de la maciulia de marar. smile.gif

- Dom Profesor, EVZ.

#10 Luanda

Luanda

Planetareasa

• Membri
  • 2414 posturi

Postat 30 June 2010 - 07:17 PM

QUOTE(little coffee @ Jun 30 2010, 01:45 PM) <{POST_SNAPBACK}>

Si a mea! biggrin.gif

Răspunde la acest topic

1 utilizatori citesc acest topic