Sari la conținut

Poză

Retete speciale pentru MICROUNDE

32 răspunsuri la acest topic

#1 CRISMOD

CRISMOD

Bucataras

• Membri
  • 82 posturi

Postat 12 August 2002 - 02:23 PM

Haideti sa nu folosim cuptorul cu MO numai pentru incalzit. Impartasiti din experienta voastra.
Aveam de gand sa incep eu cu o reteta dar nu mai am timp acum. Pe maine.

[addsig]

#2 Annamaria

Annamaria

Bucataras

• Membri
  • 91 posturi

Postat 12 August 2002 - 03:47 PM

eu am reusit sa fac pizza la microunde, numai ca am functie "crispy" la cuptor...

#3 rodica

rodica

Master of disaster

• Membri
  • 1648 posturi

Postat 12 August 2002 - 05:48 PM

Chiar ma uitam la cuptorul meu si ma gandeam ca e cazul sa-l arunc. Sau poate sa luam unul mic mic de tot care sa nu-mi ocupe asa mult loc tinand cont ca e folosit doar la incalzit (pana si asta din ce in ce mai rar), sau pentru un ocazional hot-dog.
Am luat microwave cu putin timp inainte sa se nasca baiatul meu, deci aproape 17 ani, si pot sa spun cu mana pe inima ca l-am folosit pentru "gatit" o singura data, la inceput, cand am facut omleta. De atunci, a fost bun doar de incalzit diverse.

[addsig]
Pentru un purice nu dai foc la plapuma, dar nici nu te mai invelesti cu ea.

#4 CRISMOD

CRISMOD

Bucataras

• Membri
  • 82 posturi

Postat 13 August 2002 - 07:50 AM

Fetelor, nu aruncati cuptorul cu MO. Incalzeste mancarea ca numeni altul. Un gratar incalzit la MO sau un snitel sau peste pane, zici ca sunt facute atunci. Si multe altele. Macar si numai pentru atat si merita sa-l tineti.
Hai sa cautam retete la care se foloseste mai mult MO decat aragazul, sa zicem, pentru ca numai MO nu prea se poate.
Sunt interesata de reteta de pizza. A fost buna? Probabil ca functia crispy este ceea ce eu numesc grill. Gresesc cumva?

Mozzarella cu rosii gratinate

100 g ceapa, 60g unt, 3 pesmeti (felii) de paine neagra sau graham, 1 leg patrunjel, 1 kg rosii tari, 300 g mozzarella, sare, piper

Se toaca ceapa marunt si se pune intr-un vas special pt. MO impreuna cu untul. Se acopera si se da la MO la 700W timp de 2 min. Dupa aceasta se amesteca cu patrunjelul tocat marunt si pesmetul faramat.
Rosiile se taie felii circulare, la fel si mozzarella, si se aseaza alternativ intr-un vas pt. MO. (arata bine intr-un vas circular de Yena nu prea inalt). Se sareaza, pipereaza dupa gust, se presara deasupra amestecul de pesmet, se acopera cu ceva (care sa mearga la MO) si se da la 700W, timp de 6 min.
Merge "la fix" cu paine prajita.
Pofta buna!
[addsig]

#5 Annamaria

Annamaria

Bucataras

• Membri
  • 91 posturi

Postat 13 August 2002 - 08:04 AM

nu, nu, crisp e altceva decat grill. nu as putea sa iti spun diferenta din punct de vedere tehnic, dar sunt doua butoane separate . pizza am facut-o simplu de tot. am cumparat praf pentru aluat la cutie (mi se pare ca e produs de darling). am facut aluatul, l-am intins in tava speciala de la MO, am presarat deasupra cabanos, ceapa, ardei, masline si suc de rosii si s-a copt in cca 15 minute pe functia crisp si cca 5 minute pe grill, pentru rumenire. a iesit excelent!

[ Acest mesaj a fost modificat de : Annamaria de 2002-08-13 09:05 ]

#6 CRISMOD

CRISMOD

Bucataras

• Membri
  • 82 posturi

Postat 13 August 2002 - 09:08 AM

Ce scrie in cartea cuptorului ca se mai face cu functia crispy, ca sa-mi dau si eu seama cam despre ce e vorba, ca e prima oara cand aud.
[addsig]

#7 elena alina

elena alina

Captain Cook

• Membri
  • 466 posturi

Postat 13 August 2002 - 10:14 AM

asa crismod , bun subiect......scot si eu cuptorul din cutie hihihih
alinaelena

#8 CRISMOD

CRISMOD

Bucataras

• Membri
  • 82 posturi

Postat 13 August 2002 - 11:02 AM

Mai Elenuto, mai! M-ai zapacit cu cuptorul tau care sta numai in cutie. Scoate-l odata de-acolo sa-l vezi la fata! Vezi ca si in cartea lui sunt ceva sfaturi si retete.
Eu incalzesc si mancarea de la pisica in MO, cand o scot de la frigider (mancarea nu pisica), ca sa nu faca galci (pisica nu mancarea).
[addsig]

#9 Maya

Maya

Dulcinea del Toboso

• Membri de onoare
  • 23459 posturi

Postat 13 August 2002 - 11:44 AM

mmmmmmmm...da floriceelle de porumb ,ma duc sa-mi fac...sa stii ca si eu folosesc MO numai pentru încalzit,floricele si cam atît ,desi are foarte multe programe si functiuni(pe care nici nu le-am încercat)

#10 Gabi

Gabi

Captain Cook

• Membri
  • 391 posturi

Postat 13 August 2002 - 01:38 PM

4X2=8
Vreau sa precizez ca de minim 8 ori /zi pun MO in functiune.
Mic-dejun
- incalzim laptele de la cutie(f. putin)
Pranz ce de regula este seara. . .
- ciorba, supa sau borsul isi incalzeste fiecare direct in farfurie,
- idem felul 2
Cina
-sigur in weekend si ocazional si-n restul saptamanii, deci mai adaugati inca 4
Atunci cand dezghet carnea = sigur ma grabesc si "accept tacit iradierea"
Daca am de facut glazura de ciocolata la o prajitura cel mai simplu adun intr-o cana ( tot de arcopal, caci am dat gata destule de portelan, nu deoarece le-am spart ci pt. ca in timp folosite la MO au cedat - , - ) :
100 g de ciocolata menaj desfacuta in patratele
cateva linguri cu lapte(3-4)
margarina (2-3 lg.)
Acopar cu folie de aluminiu ( la mine nu a facut niciodata scantei !!!) si las 2 min la temp. la care incalzesc mancarea.
Amestec bine, torn peste prajitura si las minim 1 h. Iese perfect, neteda si cu luciu si nu este crocanta.
Gabi

[addsig]
"Cea mai mare bucurie a vietii este convingerea ca suntem iubiti pentru ceea ce suntem sau mai degraba iubiti in ciuda a ceea ce suntem."
Victor Hugo

#11 Lorena

Lorena

Big Chef

• Membri
  • 733 posturi

Postat 13 August 2002 - 04:54 PM

Eu una nu am cuptor cu microunde si nici nu am de gand sa-mi cumpar! Asa ca la capitolul asta trag chiulul!
[addsig]
Numai maine nu-i poimaine ...

#12 ANNITA

ANNITA

Big Chef

• Membri
  • 881 posturi

Postat 13 August 2002 - 05:08 PM

nu stiu cum se face dar numai mie mi se intimpla tot felul de patanii mai mult s-au mai putin hazlii .( s-au poate numai eu le povestesc). eu cind am cumparat cuptorul cu microunde (cca 10 ani ) copii erau inca acasa. si simbata dimineata au vrut sa ne faca un mic dejun surpriza. si in cupotorul cu microunde au bagat oua la copt. ne-am trezit eu si cu nanu ) in inste inpucaturi am crezut ca in casa au intrat teroristii. ouale au explodat si m-am bucurat foarte tare ca 3 ore cred am sters ceea ce s-a intimplat in interior. - nu m-am suparat eu merg tot timpul pe principiul baba frumoasa si copii cuminti sint numai in carti si telenuvele.
de gatit eu nu gatesc in el ,dezght carnea cind uit sa o scot din congelator si am urgenta nevoie sa fac ceva si bineinteles pentru incalzit. am citit undeva (nu-mi amintesc unde ) ca nu prea e sanatos. ????? dar in ziua de azi nimic nu e sanatos.
[addsig]

#13 Maya

Maya

Dulcinea del Toboso

• Membri de onoare
  • 23459 posturi

Postat 13 August 2002 - 05:19 PM

ca în ziua de azi nimic nu e sanatos ,ai mare dreptate...chiar discutam aseara cu sotul meu,cît conservat mîncam noi...si nu vorbesc de chestiile care sînt cu conservant...eu cumpar legume si fructe "proaspete"...dar si alea sînt conservate,le simt dupa miros...sai fructele toate sînt date cu ceara..de exemplu merele...au cîteodata asa multa ceara ca nici cu apa fierbinte si cu detergent de vase nu se duce.Eu deja am renuntat la un mar cu coaja...la fel si perele,strugurii ...etc...
Si ma uit la rosii...cumpar cîteodata prea multe si nu se manînca...ramîn cite 2 saptamînii si nu se strica,nici macar nu se înmoaie(ok ,nu e tot timpul asa,dar s-a mai întîmplat)...
...mai sînt aprozarele cu marfa BIO....dar cît de naturala e si aia ,nu se stie...se fac diferite teste,am vazut la tv...în final platesti o gramada de bani si sînt la fel de nasoale ca cele cumparate din orice magazin...na ja...nu stiu ce sa mai zic

#14 Annamaria

Annamaria

Bucataras

• Membri
  • 91 posturi

Postat 14 August 2002 - 07:43 AM

Pe 2002-08-13 10:08, CRISMOD a scris:
Ce scrie in cartea cuptorului ca se mai face cu functia crispy, ca sa-mi dau si eu seama cam despre ce e vorba, ca e prima oara cand aud.

am studiat cartea cuptorului, si zice ca "crisp" este prajire, care se face intr-o tava speciala, care a venit cu tot cu cuptor. iar "grill" este gratar. functia "crisp" se foloseste pentru pizza, lasagne, placinte, iar "grill" pentru sandwich-uri si rumenire. cam asta e cu cuptorul meu.

#15 CRISMOD

CRISMOD

Bucataras

• Membri
  • 82 posturi

Postat 14 August 2002 - 11:03 AM

Am vrut sa vad odata ce iese cu aluatul de prajitura la MO si am facut putin aluat de chec cu albusul batut spuma, galbenus frecat cu zahar, ulei, faina mirodenii, nuca, cacao, apoi albusul amestecat incet cu asta. Am pus intr-o farfurie acoperit si am lasat doar putin la putere nu prea mare. Am vazut ca doar se abureste si ramane moale. Am descoperit si am bagat iar in MO. Am facut de vre-o cateva ori asa si compozitia s-a uscat treptat pana cand a iesit o turtita care semana perfect cu o pricomigdala, ca alea din copilaria noastra.
Fiica-mea a mancat-o cu mare placere, de parca cine stie ce era.
Si uite-asa s-a nascut o reteta de pricomigdale la MO.(al meu are si grill)
[addsig]

#16 Andra

Andra

Captain Cook

• Membri
  • 253 posturi

Postat 10 September 2002 - 08:49 AM

Scuze ca ma bag si eu in vorba... Si cuptorul meu are functia "crispy" si se foloseste pentru a obtine kestii crocante, in special aluaturi, care la suprafata fac o crusta sexy.

#17 elena alina

elena alina

Captain Cook

• Membri
  • 466 posturi

Postat 10 September 2002 - 10:14 AM

crusta sexy???????? oooooo, o prajitura sexy? hmmm la asta chiar nu ma gandisem, mai ramane sa discutam despre orgasmul gastronomic............... si gata
alinaelena

#18 jinx

jinx

Gladiatoarea

• Membri de onoare
  • 1898 posturi

Postat 10 September 2002 - 11:33 AM

am vazut ieri o secventa dintr-o comedie(It Had To Be You),in care tipa(Natasha Henstridge) spune dupa ce musca dintr-o prajitura cu brinza pe care erau puse capsuni: "mai buna decit sexul"
fuck off and save lives

#19 jinx

jinx

Gladiatoarea

• Membri de onoare
  • 1898 posturi

Postat 10 September 2002 - 11:50 AM

Nu nu..saracu 'de el!
fuck off and save lives

#20 Adriana Nicoleta

Adriana Nicoleta

.

• Membri de onoare
  • 25863 posturi

Postat 13 September 2002 - 08:08 AM

Ma asociez si eu celor spuse pina acum, adica e nemaipomenit pentru incalzit Mo-ul, e adevarat ca se "moaie" produsul dar e bun.
Eu de exemplu bag sarmalele pe care le face mama si le congelez si in citeva minute sunt calde. Pentru scongelat al meu are un buton special caruia ii introduc eu greutatea produsului care trebuie sa se dezghete si el calculeaza timpul.
Pentru floricele e minunat dar.......a trebuit sa ma obisnuies cu timpul pentru ca pe pungulita lor scrie 3-5 minute dar depinde, o data le-am si carbonizat!
Laptele lui Marco dimineata mereu il incalzim in MO, i-am facut orezul expandat cu ciocolata pe care tot in Mo am topit-o.
In ceea ce priveste gatitul eu nu cred ca trebuie, daca se poate, sa se faca lucruri ciudate asteptindu-se un rezultat satisfacator, ce stiu eu, a pretinde, de exemplu, sa coci pasta sau orezul in Mo, cind pe aragaz obtii un rezulatat mai bun in acelasi timp. Adica in concluzie dati-i Mo-ului ceea ce e al Mo-ului si aragazului sau cuptorului ceea ce este al.... sper ca nu v-am zapacit.
Eu am facut de-a lungul timpului experiente: imi plac cartofii taiati felii, cu smintina si parmiggiano deasupra facuti in MO, nu ma intrebati de watt si timp pentru ca merg prin tentative, pun putin apoi deschi si verific si iar asa. Apoi uneori bag filetul de peste congelat cu putin ulei si citeva felii de rosii deasupra si vine o chestie foarte buna, doar putin apoasa.
E normal ca nu ii pot cere mo-ului meu sa-mi faca coaja crocanta sau sexy deasupra, pentru asta am cuptorul. Dar folosesc mo-ul de exemplu vara cind e cald si cind cuptorul refuz categoric sa-l aprind.
Cine stie daca m-a inteles cineva, am senzatia ca la ora asta nu prea sunt.....explicita!

[addsig]

Răspunde la acest topic

1 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi