Sari la conținut

Poză

Somon

285 răspunsuri la acest topic

#21 Adriana Nicoleta

Adriana Nicoleta

.

• Membri de onoare
  • 25863 posturi

Postat 10 December 2006 - 11:22 AM

ţi-a mai rămas?
vrei să faci tagliatelle cu somon afumat şi smintina?

#22 ball dania

ball dania

Captain Cook

• Membri
  • 235 posturi

Postat 10 December 2006 - 12:09 PM

daca nu te deranjeaza as vrea sa stiu si eu reteta! eu fac simplu, tagliatelle fierte amestecate cu somon afumat bucatele, ceapa taiata marunt, mai adaug si ardei gras taiat mai marunt sau fasiute.cu smantana insa n-am incercat. o adaugi asa simpla sau se face un sos?

#23 BD

BD

Master of disaster

• Culinareasa lunii
  • 14857 posturi

Postat 10 December 2006 - 03:47 PM

mi-a mai ramas nitzel ca a fost mult dar nu mai am vreme sa fac fiindca am luat alte alea si trebuie sa pregatesc si parjoale pt la munca si ficatu' personal pt o iesire la carciuma diseara, uf.

dania, depinde, cateodata fac sos cum faceam inainte la carbonara (cu smantana si galbenuse + parmezan). asta inainte sa cunosc reteta Adrianei icon_smile.gif. Cand am lene le amestec pur si simplu cu smantana si unt.

Acum sa va arat cum fu cu somonu'

Intai am facut clatitele (ou, faina, sare, piper, bere)

[attachmentid=73006]

Pe urma am facut doua umpluturi. Prima:

Almette cu hrean

[attachmentid=73007]

Somonul

[attachmentid=73008]

Castraveti si ou fiert

[attachmentid=73009]

Si asta e primul papushoi

[attachmentid=73010]

Pe al doilea l-am facut cu unt si am pus boia iute

[attachmentid=73012]

Iar celelalte clatite le-am cladit cu peste, almette cu verdeata, unt, ou, castravete ...

[attachmentid=73013]

Si am pus totul la frigi

[attachmentid=73014]

Hotul la clatiteeeeeeeeeeeeeeeee

[attachmentid=73015]

Cu avocado am facut asa: l-am scobit, am sfaramat pulpa si am amestecat-o cu smantana, maioneza, nitel sos iute si somonul. SI un pic de ceapa

[attachmentid=73016]

si au rezultat astea

[attachmentid=73017]

Am uitat sa pozez ruloul cu unt. Am pus felii de somon pe o folie, le-am uns cu unt condimentat cu hrean si am rulat strans.

Finala (nu mai stiu ce poze am pus asa ca le pun iar pe toate):

[attachmentid=73018]

si

[attachmentid=73019]

si

[attachmentid=73020]

si o portie:

[attachmentid=73021]

Miniaturi atașate

• Diapozitiv1.JPG
  • Diapozitiv2.JPG
  • Diapozitiv3.JPG
  • Diapozitiv4.JPG
  • Diapozitiv5.JPG
  • Diapozitiv6.JPG
  • Diapozitiv7.JPG
  • Diapozitiv8.JPG
  • Diapozitiv9.JPG
  • Diapozitiv10.JPG
  • Diapozitiv11.JPG
  • Diapozitiv12.JPG
  • Diapozitiv13.JPG
  • Diapozitiv14.JPG
  • Diapozitiv15.JPG

Ale mele

şi când plâng eu râd

#24 Adriana Nicoleta

Adriana Nicoleta

.

• Membri de onoare
  • 25863 posturi

Postat 10 December 2006 - 04:15 PM

(ball dania 33673 @ Dec 10 2006, 11:09 AM)

daca nu te deranjeaza as vrea sa stiu si eu reteta!

pregătesc acum pozele şi scriu că nu-s multe

(BD @ Dec 10 2006, 02:47 PM)

Acum sa va arat cum fu cu somonu'

Reţin ideea cu clătite şi somon, mai puţin brânza, aş înlocui-o cu untul afumat, pentru sărbători, mersic.

#25 alina_35991

alina_35991

Nevasta lui Lance

• Membri
  • 1909 posturi
  • Interests:photography, travel, golf, working out, daydreaming, cooking, snow skiing

Postat 10 December 2006 - 06:06 PM

Multumesc BD, arata excelent! Clatite cu somon, sunt convinsa ca e foarte bun! se executa icon_smile.gif
“Always surround yourself with people that inspire you!”

#26 Adriana Nicoleta

Adriana Nicoleta

.

• Membri de onoare
  • 25863 posturi

Postat 10 December 2006 - 06:14 PM

Dania, le-am pus aici
tagliatelle panna e salmone

#27 ball dania

ball dania

Captain Cook

• Membri
  • 235 posturi

Postat 11 December 2006 - 09:29 PM

multumesc mult. am notat totul si reteta lui Adriana si cea a lui BD. icon_smile.gif

#28 BD

BD

Master of disaster

• Culinareasa lunii
  • 14857 posturi

Postat 11 December 2006 - 09:42 PM

Adriana, amu vazui ce ai scris, is cam imprastiata zilele astea.

Parerea mea umila: unt afumat cu somon afumat ... io ash zice pas. Unt normal insa da icon_smile.gif

Branza aia almette nu e branza branza, e numa buna la somon. Parerea mea ofcors icon_smile.gif

Mai gasisem de mult intr-o revista italiana ceva somon cu smantana (panna) da' nu dau neam de ea ...
Ale mele

şi când plâng eu râd

#29 Adriana Nicoleta

Adriana Nicoleta

.

• Membri de onoare
  • 25863 posturi

Postat 11 December 2006 - 10:08 PM

(BD @ Dec 11 2006, 08:42 PM)

Parerea mea umila: unt afumat cu somon afumat ... io ash zice pas. Unt normal insa da icon_smile.gif

Da, ai dreptate dar eu vreau sa le incerc pe amindoua, una linga alta, degustare si apoi sa ma exprim.

#30 BD

BD

Master of disaster

• Culinareasa lunii
  • 14857 posturi

Postat 11 December 2006 - 10:24 PM

daca ma iei asa icon_biggrin.gif

rau nu poate fi, doar ca sunt doua arome pregnante intercalate dar am zis, daca ma iei asa rau nu poate fi icon_biggrin.gif
Ale mele

şi când plâng eu râd

#31 Mihaela_B

Mihaela_B

Captain Cook

• Membri
  • 219 posturi

Postat 15 January 2007 - 11:04 PM

Eu fac file-ul de somon asa (cel mai bine sa fie proasptat): file-ul il spal, il sterg, il sarez, piperez si il dau dar doar pe o parte prin faina, il pul in tigaie in putin ulei de masline si un catel de usturoi presat la foc cat mai mic pe partea ca faina (in felul acesta se formeaza o crusta frumoasa pe partea cu faina). Avantajul la somon e ca se vede dupa culoare cat s-a facut din el, cand a ajuns la trei sferturi, dau tigaia la o parte il intorc si il mai las in restul de caldura un min. ca.
Pe langa merge spaghete sau tagliatele fierte al dente si combinate apoi cu un sos din smantana (nu lichida), hrean, putin vin alb, marar si cine are sofran.

#32 cybersamuray

cybersamuray

micro Bucatar

• Membri
  • 13 posturi

Postat 16 January 2007 - 09:25 AM

cine ma ajuta si pe mine cu o retea de tagliatelle al pollo ??? (sper ca am scris bine)

#33 stella

stella

Ajutor de bagator de seama

• Membri
  • 10123 posturi
  • Interests:^_^ :D

Postat 16 January 2007 - 10:14 AM

(cybersamuray @ Jan 16 2007, 07:25 AM)

cine ma ajuta si pe mine cu o retea de tagliatelle al pollo ??? (sper ca am scris bine)

banuiesc ( n-am facut, ca prefer cu creveti) ca tai pieptul de pui in fashii subtiri, il dai prin faina usor, si-l prajesti in tigaie, cu putin ulei si eventual un catel de usturoi. cand e gata ii pui ori smantana ( eventual ceva ciuperci, sau mazare sa....sare, piper) sau ceva sos de rosii.
tagliatellele se fierb in apa sarata ( fiind paste proaspete fierb f. repede, cand sunt gata ies la suprafata), se scurg, se pune puuuutin unt pe ele ca sa nu se lipeasca, se toarna sosul deasupra si se servesc.

Fan n_puiu for ever

#34 Dan@

Dan@

(^_^) who cares ?

• Membri
  • 9213 posturi

Postat 17 January 2007 - 10:23 PM

Azi m-am tinut de experiente si-am facut o lasagne de somon cu spanac. Reteta apartine 99,99% fanteziei mele, iar 0,01% - sosul de spanac - e contributia lui dom' profesor Fidel In Castronel (btw, ohhh_magiile mele pt. minunatul sos !). biggrin.gif
Cu sosul Mornay am cam dat-o in bara. N-am prefiert pastele de lasagne si am facut béchamelul cam subtirel, punind un pic mai mult lapte decit ar fi trebuit ... icon_redface.gif

- sosul de spanac (1 ceapa mica tocata, 1 catel de usturoi tocat, 300 g spanac decongelat, 150 ml smintina lichida, sare, piper dupa gust, 1/2 lingurita de curry, 1 lingura de marar verde tocat)

[attachmentid=79895]

- lasagne de somon cu spanac (straturi alternante: paste lasagne, sos de spanac, fileu de somon proaspat taiat cubulete - in total 400 g, sos Mornay si reluare in aceeasi ordine), se da la cuptorul preincalzit (180°C), timp de 30-35'

[attachmentid=79880]

- se serveste cu pofta mare si voie buna, fiindca-i un "deliricium" ! icon_razz.gif

[attachmentid=79949]

Imagini atașate

• lasagne_de_somon_si_spanac.JPG
  • sos_de_spanac.JPG
  • lasagne_de_somon_si_spanac_.JPG

excesul zilnic de bere ÅŸi petrinjel duce la ficat m'chermla !

#35 mititica

mititica

micro Bucatar

• Membri
  • 43 posturi

Postat 19 January 2007 - 08:31 PM

(Dan@ @ Jan 17 2007, 08:23 PM)

Azi m-am tinut de experiente si-am facut o lasagne de somon cu spanac. Reteta apartine 99,99% fanteziei mele, iar 0,01% - sosul de spanac - e contributia lui dom' profesor Fidel In Castronel (btw, ohhh_magiile mele pt. minunatul sos !). biggrin.gif
Cu sosul Mornay am cam dat-o in bara. N-am prefiert pastele de lasagne si am facut béchamelul cam subtirel, punind un pic mai mult lapte decit ar fi trebuit ... icon_redface.gif
- sosul de spanac (1 ceapa mica tocata, 1 catel de usturoi tocat, 300 g spanac decongelat, 150 ml smintina lichida, sare, piper dupa gust, 1/2 lingurita de curry, 1 lingura de marar verde tocat)
- lasagne de somon cu spanac (straturi alternante: paste lasagne, sos de spanac, fileu de somon proaspat taiat cubulete - in total 400 g, sos Mornay si reluare in aceeasi ordine), se da la cuptorul preincalzit (180°C), timp de 30-35'
- se serveste cu pofta mare si voie buna, fiindca-i un "deliricium" ! icon_razz.gif

Super retete ...sigur am sa le incerc ! Imi place somonul (si pestele in general)....la nebunie.

Multumesc mult pentru idei !

Miniaturi atașate

• 1045Flower_Power.jpg

#36 Dan@

Dan@

(^_^) who cares ?

• Membri
  • 9213 posturi

Postat 21 January 2007 - 10:02 AM

(mititica @ Jan 19 2007, 08:31 PM)

Super retete ...sigur am sa le incerc ! Imi place somonul (si pestele in general)....la nebunie.

Multumesc mult pentru idei !

Cu placere. Cind ideile sint puse in practica si de altii, multumirea e reciproca. biggrin.gif

#37 m_40554

m_40554

Bucataras

• Membri
  • 132 posturi

Postat 25 January 2007 - 03:25 PM

Arata "nedrept" pentru cei care suntem la serviciu smile.gif...am o intrebare de incepatoare....sosul acela Mornay...cum se face?

#38 Dan@

Dan@

(^_^) who cares ?

• Membri
  • 9213 posturi

Postat 25 January 2007 - 06:29 PM

(Sue @ Jan 25 2007, 03:25 PM)

Arata "nedrept" pentru cei care suntem la serviciu smile.gif...am o intrebare de incepatoare....sosul acela Mornay...cum se face?

Ce viata de "belferi" au unii, daca-si permit sa stea pe culinar in timpul serviciului ! Ii invidiez sincer ! biggrin.gif

Sue, sosul Mornay e de fapt un sos béchamel, la care se adauga cascaval ras (optional, si 1 galbenus de ou). Reteta o gasesti aici. wink.gif

#39 m_40554

m_40554

Bucataras

• Membri
  • 132 posturi

Postat 27 January 2007 - 09:53 AM

[SUper! Multumesc @Dan!

#40 Dan@

Dan@

(^_^) who cares ?

• Membri
  • 9213 posturi

Postat 14 February 2007 - 10:19 PM

Fiindca azi am avut toata ziua fluturasi in stomac, mi-am zis sa pun unul si pe farfurie ... la cina. biggrin.gif

[attachmentid=84871]

Imagini atașate

• fluturas_de_somon_1.JPG

Răspunde la acest topic

2 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi