Sari la conținut

Poză

cine stie retete cu broccoli

18 răspunsuri la acest topic

#1 foxy1974

foxy1974

micro Bucatar

• Membri
  • 9 posturi

Postat 30 June 2004 - 06:06 AM

buna !
sunt noua fe forum si as dori sa ma ajutati in gasirea unor retete cu broccoli.
[addsig]

#2 Adriana Nicoleta

Adriana Nicoleta

.

• Membri de onoare
  • 25863 posturi

Postat 30 June 2004 - 08:01 AM

Se pot fierbe in apa sau abur si minca asa ca o leguma, cu putin ulei si sare.
Sau se pot amesteca cu 2 oua si un pic de resturi de brinza si pune intr-o foaie de foetaj sau de orice fel de aluat vrei tu si face o tarta sarata.
Sau se pot fierbe putin ca sa ramina crocante si apoi se pot pune intr-o tigaie cu un pic de ulei, eventual o hamsie sau masline, ceva mai sarat si condimenta astfel pastele fainoase.
Nu stiu, zi-mi si tu mai clar cam ce ti-ar place.
[addsig]

#3 Maya

Maya

Dulcinea del Toboso

• Membri de onoare
  • 23459 posturi

Postat 30 June 2004 - 08:09 AM

daca mergi la "Cauta" da broccoli si gasesti cîte ceva. Daca nu spune exact ce ai vrea..ex. , broccoli gratin..numai broccoli,sau si amestecat cu alte legume..etc
[addsig]

#4 Guest_mona_usa_*

Guest_mona_usa_*
  • Guests

Postat 30 June 2004 - 04:33 PM

hai ca iti spun si eu cum fac brocoli care are succes la mine in casa.
e o reteta de pe meleagurile AmericiI!
americani sunt inebuniti dupa salata asta!......si deja si romani maninca salata asta de brocoli!!
am scris-o si la retete culinare.

brocoli (o capatina,doua...cit vrei tu), 1 ceapa(rosie), sunca afumata, ulei, vegeta, maioneza, smantana

Se taie brocoli bucatele sau se rupe in bucati mai mici , iar cotorul se se curata ca pe un mar si se taie marunt. Se pune o ceapa rosie mare (e buna si cea alba) taiata marunt in castronul cu brocoli si se lasa la frigider de pe o zi pe alta. Dimineata se pregateste asa:Se taie sunca afumata (e buna si neafumata) in bucatele si se prajesc in ulei cu putin vegeta si piper. Se pun peste brocoli cu tot cu uleiul ,se amesteca tot si se pune maioneza si o lingura de smantana (la alegere).

e foarte bune!!
eu o fac intodeauna de sarbatori pt ca musafirilor le place mult,si ma anunta cind vina sa fac salata asta!
incearc-o !si spune-mi daca iti place.

[addsig]

#5 Guest_mona_usa_*

Guest_mona_usa_*
  • Guests

Postat 30 June 2004 - 04:34 PM

in loc de sunca poti sa folosesti si crenvusti afumati!!!
[addsig]

#6 Yandira

Yandira

Master of disaster

• Membri
  • 3336 posturi
  • Interests:calatorii, mancaruri exotice, politica, dansul

Postat 30 June 2004 - 08:02 PM

Se fierbe broccoli in putina apa cu sare. Cand e gata se pune in blender sau mixer cu putina apa de la fiert, ca sa devina o crema. Intr-o oala se pune unt si se undiieste putina ceapa tocata, pana devine sticloasa. Atunci se toarna crema mixata, se adauga vegeta sau Knorr si lapte ca sa devina ca o supa deasa. Se lasa sa dea un clocot la foc mic. Consistenta finala trebuie sa fie ca de o crema lichida, mai lichida decat cea de la clatite. De aceea nu se va pune multa apa la mixat ci mai mult lapte. Eventual si smantana in loc de lapte. Se mananca cu saratele s
Dupa virtute, veselia e lucrul cel mai indispensabil.
Zilnic ar trebui sa citim o carte buna, sa ascultam o melodie placuta, sa contemplam un tablou frumos si sa rostim cuvinte placute.
Goethe

#7 roxyfoxy

roxyfoxy

Captain Cook

• Membri
  • 353 posturi

Postat 30 June 2004 - 08:35 PM

Mona in salata ta se poate inlocui brocolii cu conopida? Eu nu am mancat brocolii pana acum, dar am inteles ca gustul e cam la fel. mersi
[addsig]

#8 Guest_mona_usa_*

Guest_mona_usa_*
  • Guests

Postat 30 June 2004 - 08:45 PM

pisi...eu nu am inlocuit niciodata brocoli cu conopida(mie nu prea imi place conopida....nu stiu ce gust o sa aiba.
eu ti-asi spune sa incerci cu brocoli ca e foarte buna...are un gust foarte bun.

aaa si inca ceva...brocoli e mai moale decit conopida,si cind pui ceapa si lasi de pe o zi pe alta atunci sucul de ceapa intra in brocoli si ii da un gust foarte bun.
iar la conopida e mult mai tare decit brocoli,si poate o sa ai surpriza sa nu ii dea nici un gust.
eu ti-asi spune sa incerci prima data cu brocoli,si daca nu iti place,atunci poti face cu conopida
[addsig]

#9 Adriana Nicoleta

Adriana Nicoleta

.

• Membri de onoare
  • 25863 posturi

Postat 30 June 2004 - 10:45 PM

Mona, n.am inteles eu bine? Broccoli si ceapa ii pui cruzi impreuna in castron si ii lasi o zi la frigider?
[addsig]

#10 Guest_mona_usa_*

Guest_mona_usa_*
  • Guests

Postat 01 July 2004 - 12:02 AM

Pe 2004-06-30 23:45, Adriana Nicoleta a scris:
Mona, n.am inteles eu bine? Broccoli si ceapa ii pui cruzi impreuna in castron si ii lasi o zi la frigider?

Da Ady...brocoli il tai marunt(dar nu sa se sfarime tot),apoi tai o ceapa mare rosie (o tai marunt)si pui peste brocoli,amesteci si pe urma il pui la frigider intr-un castron cu capac (ca sa nu iti miroase a ceapa prin frigider),iar a 2 zi prajesti sunca(zice ca e buna cea de curcan afumata,dar eu am folosit orce sunca afumata,sau crenvusti taiat bucatele mici(nu chiar marunta,marunta)o prajesti in ulei cu vegeta,piper,pe urma o pui asa calda peste brocoli,lasi la racit,pe urma pui maioneza.

brocoli trebuie crud,pt ca sta la frigider o zi cu ceapa(cruda) si il imoaie putin brocoli si ii da un gust bun de tot.
eu o fac de obicei seara,iar dimineata pun la prajit sunca ,si dupa racire pun maioneza.

[addsig]

#11 foxy1974

foxy1974

micro Bucatar

• Membri
  • 9 posturi

Postat 01 July 2004 - 02:33 AM

fetelor va multumesc mult !!!!!!!!!!!!!!!!!! v-am rugat sa ma ajutati ,pt ca vreau sa gatesc brocolli pt. viitorul meu sot .el e american si ii place f.f.mult dar nu aveam nici o idee..

#12 foxy1974

foxy1974

micro Bucatar

• Membri
  • 9 posturi

Postat 01 July 2004 - 04:32 AM

Pe 2004-06-30 17:33, simona a scris:
hai ca iti spun si eu cum fac brocoli care are succes la mine in casa.
e o reteta de pe meleagurile AmericiI!
americani sunt inebuniti dupa salata asta!......si deja si romani maninca salata asta de brocoli!!
am scris-o si la retete culinare.

brocoli (o capatina,doua...cit vrei tu), 1 ceapa(rosie), sunca afumata, ulei, vegeta, maioneza, smantana

Se taie brocoli bucatele sau se rupe in bucati mai mici , iar cotorul se se curata ca pe un mar si se taie marunt. Se pune o ceapa rosie mare (e buna si cea alba) taiata marunt in castronul cu brocoli si se lasa la frigider de pe o zi pe alta. Dimineata se pregateste asa:Se taie sunca afumata (e buna si neafumata) in bucatele si se prajesc in ulei cu putin vegeta si piper. Se pun peste brocoli cu tot cu uleiul ,se amesteca tot si se pune maioneza si o lingura de smantana (la alegere).

e foarte bune!!
eu o fac intodeauna de sarbatori pt ca musafirilor le place mult,si ma anunta cind vina sa fac salata asta!
incearc-o !si spune-mi daca iti place.

dar trebuie sa fierb brocolli???????????
sau il pot prepara asa crud
[addsig]

#13 Guest_mona_usa_*

Guest_mona_usa_*
  • Guests

Postat 01 July 2004 - 05:07 AM

nu trebuie fiert brocoli........asa crud trebuie...vezi ca i-am explicat la Adriana cum il fac eu...citeste pag .1.
[addsig]

#14 Adriana Nicoleta

Adriana Nicoleta

.

• Membri de onoare
  • 25863 posturi

Postat 01 July 2004 - 07:59 AM

Ok Mona o sa incerc si eu dar nu acum pentru ca nu mai e sezon de broccoli.
[addsig]

#15 Maya

Maya

Dulcinea del Toboso

• Membri de onoare
  • 23459 posturi

Postat 01 July 2004 - 09:49 AM

Pe 2004-06-30 17:33, simona a scris:

o sa încerc sa fac si eu..desi mi se pare putin cam "grea"..în ce sens: sunca prajita ,cu tot cu ulei peste ,maioneza si smîntîna..suna putin ciudat combinatia.Dar mie îmi place broccoli..si o sa încerc.
[addsig]

#16 Guest_mona_usa_*

Guest_mona_usa_*
  • Guests

Postat 01 July 2004 - 04:00 PM

Maya...e corect asa...nu trebuie sa pui mult ulei cind prajesti sunca...hai sa iti zic ca eu, pun cam 50 ml de ulei la 2 capatini de brocoli mai mari......si smintina eu pun o lingurita in maioneza sa ii dea un gust bun,pt ca eu cumpar maioneza la galeata(niciodata nu am facut-o in casa)...(sunca poti sa pui tu cit vrei)

e foarte buna!!!
[addsig]

#17 Monika@USA

Monika@USA

Eye of the Storm

• Membri
  • 837 posturi

Postat 07 July 2004 - 03:02 AM

Salata de Broccoli
(pentru 3 portii)

1 lb broccoli
3 lingurite ulei de masline
3 lingurite suc de lamiie
1 catel de usturoi tocat marunt
1/4 lingurita sare
1/8 lingurita piper macinat

Se fierbe broccoli in apa sarata pina se inmoaie putin. Se scurge de apa si se pune la frigider sa se raceasca bine.
Se amesteca uleiul, sucul de lamiie, usturoiul, sarea si piperul si se goleste peste brocolli (e bine sa rupi broccoli in "buchetele" inainte de a pune amestecul). Se amesteca bine si se serveste !
Nihil Sine Deo
user posted image

#18 foxy1974

foxy1974

micro Bucatar

• Membri
  • 9 posturi

Postat 14 July 2004 - 02:30 AM

multumesc mona !!!!!!
am incercat reteta ta si a fost foarteeeeeeeeeeee delicioasa

#19 Guest_mona_usa_*

Guest_mona_usa_*
  • Guests

Postat 14 July 2004 - 02:42 AM

foxy...imi pare bine ca ti-a placut...si noua ne place mult,si la orcine am dat reteta asta la toata lumea le-a placut.

sa iti fie de bine!!! icon_lol.gif

Răspunde la acest topic

1 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi