Sari la conținut

Poză

Ciulama de pui cu mamaliga

11 răspunsuri la acest topic

#1 AlinTatoC

AlinTatoC

Master of disaster

• Membri
  • 1718 posturi

Postat 10 November 2005 - 12:02 PM

Asta este o ciulama de pui facuta de noi acum cateva zile, a fost foarte buna mai ales cu ardei iute si dupa cum stiti deja este destul de des intalnita in restaurante. Ultima oara am mancat in Constanta la Marco Polo icon_smile.gif

Cred ca nu e greu sa va dati seama ce am folosit pentru ca este foarte simplu de facut si in acelasi timp este si foarte gustoasa!

Pofta buna.

Miniaturi atașate

• p92805817ru.jpg

IPB Image

#2 Mama Celeste

Mama Celeste

Master of disaster

• Membri
  • 2714 posturi

Postat 10 November 2005 - 12:07 PM

Ar fi bine sa pui si reteta, te rog... majoritatea fetelor sint incepatoare si vor instructiunile.

#3 Adriana Nicoleta

Adriana Nicoleta

.

• Membri de onoare
  • 25863 posturi

Postat 10 November 2005 - 12:43 PM

Şi în afară de asta la Reţete în imagini punem poze pas cu pas aşa că îl mut la Reţetă.

#4 Anca Florina

Anca Florina

Captain Cook

• Membri
  • 237 posturi

Postat 10 November 2005 - 01:06 PM

QUOTE(Mama Celeste @ Nov 10 2005, 02:07 PM)

Ar fi bine sa pui si reteta, te rog... majoritatea fetelor sint incepatoare si vor instructiunile.

de acord.. de acord binkybaby.gif

o fii mare poza aia.. dar tot nu ma ajuta sa vad ce e sub verdeata aceea...
Try not to become a man of success but rather to become a man of value (Albert Einstein)

#5 AlinTatoC

AlinTatoC

Master of disaster

• Membri
  • 1718 posturi

Postat 14 November 2005 - 09:12 PM

Scuzati pentru intarziere dar nu gaseam "post-ul" pentru ca a fost mutat din locul initial.

Ok. Asa vom face de acum!
Reteta:

Piept de pui (noi am pus 3 bucati, in functie de numarul participantilor icon_smile.gif ) cam 900g
Sosul : 100 g unt, 200 g smantana,100 g faina,300g lapte,o legatura patrunjel verde,cateva boabe piper,sare

Mode de preparare:

Se taie in bucati puiul,sau lasat asa daca bucatile sunt mai mici,se sareaza si se prajeste in unt dar nu foarte tare.
Se scot bucatile intr-un vas, iar in untul ramas se caleste faina.Cand aceasta incepe sa se rumeneasca(nu trebuie arsa,maxim 2-3 minute),se stinge cu laptele cald,dupa care se adauga si samtana,boabele de piper si patrunjelul.
Se fierbe 10-15 minute,dupa care se adauga si bucatile de pui in sosul fiert, si se mai fierb toate inca 10 minute.
Se serveste bineinteles cu mamaliguta si ardei iute!
Speram sa va placa!

IPB Image

#6 blonda3

blonda3

Big Chef

• Membri
  • 962 posturi
  • Interests:smart people

Postat 14 December 2005 - 06:41 AM

MA ling pe degete deja.....ma si vad cu ele prin mamaliga pe acolo icon_rotf.gif
Iti vine mai lesne sa te arati intelept pentru altii decat pentru tine insati

#7 AlinTatoC

AlinTatoC

Master of disaster

• Membri
  • 1718 posturi

Postat 15 December 2005 - 06:32 PM

QUOTE(blonda3 @ Dec 14 2005, 06:41 AM)

MA ling pe degete deja.....ma si vad cu ele prin mamaliga pe acolo icon_rotf.gif

Ne-ai facut pofta dar nu avem malai sa facem mamaliga icon_frown.gif
E intr-adevar bun!
IPB Image

#8 Manu-Ela

Manu-Ela

micro Bucatar

• Membri
  • 36 posturi

Postat 15 December 2005 - 06:43 PM

wow - chiar mi s-a facut pofta de o ciulama!

Din motive diverse si amestecate - eu nu o fac cu unt, si la reteta initiala de la mama - care seamana cu asta - am modificat patrunjelul cu mararul (ii da un gust de nedescris - din cartea lui Radu Anton Roman am furat asta) si de la cineva am invatat sa pun cateva picaturi de zeama de lamaie in ciulama - si la fel ca si mararul - face diferenta! icon_razz.gif

Maine cred ca fac si eu una si vin cu pozele!

#9 T_29878

T_29878

Captain Cook

• Membri
  • 473 posturi

Postat 15 December 2005 - 08:17 PM

Ceva de genul asta fac si eu ciulamaua,dar nu fierb patrunjelul ci il adaug la urma.Cred ca si cu marar ar iesi OK.Merge si cu pipote de pui dar si cu "ciupercutze"
Wrong or right...Black or white...If I close my eyes...It's all the same

#10 Neta

Neta

Master of disaster

• Membri
  • 2290 posturi

Postat 18 December 2005 - 09:24 AM

Pui cu sos alb , dupa Didi Balmez pg. 244 1985

1 pui mare
1morcov
2-3 cepe
boabe de piper
sare
patrunjel si marar verde
1 pahar cu vin alb
1,5 l apa
1 lingura faina
2 oua
4 linguri smantana
30 gr unt

Se fierbe puiul taiat in bucati, cu apa, vin, ceapa, piper, morcov , la foc mic.
Se prepara un sos alb astfel: Se pune untul in tigaie pe foc, cand s-a topit se adauga faina, se incorporeaza bine, se toarna cate putin din zeama (rece) in care a fiert puiul , cat e necesar sa iasa un sos ca o smantana, amestecand continuu. Se adauga sare. Cand este bine legat se incorporeaza amestecand foarte bine galbenusurile si smantana.
Bucatile de pui se pun intr-un vas si deasupra se toarna sosul. Se garniseste cu verdeata tocata. Si mamaliguta.
Este extraordinar de buna.

Se poate garnisi si cu ciuperci fierte in unt si vin

IPB Image

#11 Alis

Alis

Master of disaster

• Membri
  • 2677 posturi

Postat 01 February 2006 - 10:59 AM

Cum fac eu ciulamaua:

Tai marunt 1/2 ceapa si 4 catei usturoi,ii calesc in unt,apoi pun pieptul de pui fiert in prealabil(am facut si o supa cu ocazia asta).las putin sa se caleasca ,apoi torn 1 ceasca de supa de pui si las pana se fierb ceapa si usturoiul.
Apoi pun smantana de gatit(cam 2 cutiute),las sa dea cateva clocote ,pana se leaga putin,iar in final sare(daca mai trebuie,daca supa e condim nu mai pun),piper alb si marar(am pus marar uscat si tocat)

Miniaturi atașate

• DSCN1434.JPG
  • DSCN1435.JPG
  • DSCN1436.JPG
  • DSCN1437.JPG
  • DSCN1440.JPG
  • DSCN1440.JPG
  • DSCN1451.JPG

#12 BIJU

BIJU

Academic Chef

• Membri
  • 1482 posturi
  • Interests:sa stiu sa fac poale in brau pentru nepoti

Postat 01 February 2006 - 08:07 PM

e super ciulamaua. nu m-am gandit ca pot sa fac si din pui; eu faceam numai din ciupercute, dar de acum fac si din pui mai ales ca eu mananc foarte mult pui.

Răspunde la acest topic

2 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Facebook (1)