Sari la conținut

Poză

Friptura de vacuta in sos cu bere

18 răspunsuri la acest topic

#1 Daneza13

Daneza13

Master of disaster

• Membri
  • 2213 posturi

Postat 25 February 2006 - 02:35 AM

Reteta am gasit-o in Avantaje,dar acolo era sub forma de placinta, si am modificat-o.
Ingrediente:
600 g carne de vita, taiata in cuburi mai mari
2 cepe
1 ardei gras rosu (in loc de 150 g ciuperci taiate felii,ca nu aveam in casa in momentul ala)
2 linguri amidon
150 ml bere (neagra cerea reteta, eu am avut blonda rolleyes.gif)
150 ml concentrat de carne de vita/apa
1 lingura pasta de rosii
2 catei usturoi
3 linguri ulei de masline
1/8 lingurita piper de Jamaica
1/4 lingurita scortisoara
1 lingura zahar (eu am pus brun,ca tot n-am avut bere neagra)
sare, piper
[attachmentid=37497]
In foto lipseste pasta de rosii si usturoiul, iar carnea deja o tavalisem prin amestecul de amidon cu ulei (urmeaza in reteta)...ca abia apoi mi-am adus aminte sa fac si poze.

Imagini atașate

• 1.jpg

A life spent making mistakes is not only more honourable but more useful than a life spent doing nothing. - George Bernard Shaw

Aventuri Culinare

#2 Daneza13

Daneza13

Master of disaster

• Membri
  • 2213 posturi

Postat 25 February 2006 - 02:39 AM

Se amesteca 2 linguri amidon cu o lingura ulei, apoi se tavalesc bucatile de carne prin el.
[attachmentid=37498]

Imagini atașate

• 2.jpg

A life spent making mistakes is not only more honourable but more useful than a life spent doing nothing. - George Bernard Shaw

Aventuri Culinare

#3 Daneza13

Daneza13

Master of disaster

• Membri
  • 2213 posturi

Postat 25 February 2006 - 02:59 AM

apoi se prajeste bine pe toate partile in 2 linguri ulei
[attachmentid=37500]

Imagini atașate

• 3.jpg

Aventuri Culinare

#4 Daneza13

Daneza13

Master of disaster

• Membri
  • 2213 posturi

Postat 25 February 2006 - 03:02 AM

se scot din tigaie, iar in uleiul ramas se adauga ceapa si se caleste
[attachmentid=37502]

Imagini atașate

• 4.jpg

Aventuri Culinare

#5 Daneza13

Daneza13

Master of disaster

• Membri
  • 2213 posturi

Postat 25 February 2006 - 03:07 AM

Se muta carnea si ceapa calita in alt vas, se adauga berea, concentratul de vita sau apa, piperul de Jamaica, scortisoara, zaharul, piperul negru, putina sare si busuiocul, si se lasa sa fiarba impreuna.
[attachmentid=37503]

Imagini atașate

• 5.jpg

Aventuri Culinare

#6 Daneza13

Daneza13

Master of disaster

• Membri
  • 2213 posturi

Postat 25 February 2006 - 03:09 AM

Dupa ce a fiert bine carnea, se adauga usturoiul si ardeiul gras taiate feliute
[attachmentid=37504]

Imagini atașate

• 6.jpg

Aventuri Culinare

#7 Daneza13

Daneza13

Master of disaster

• Membri
  • 2213 posturi

Postat 25 February 2006 - 03:12 AM

apoi pasta de rosii, se mai da intr-un clocot...si mancarica este gata.Se mai adauga sare, dupa gust.
[attachmentid=37505]

Imagini atașate

• 7.jpg

Aventuri Culinare

#8 Daneza13

Daneza13

Master of disaster

• Membri
  • 2213 posturi

Postat 25 February 2006 - 03:17 AM

Garnitura,dupa preferinta. Eu am servit cu orez cu hrisca si patrunjel, si nelipsitul broccoli (noua ne place tare mult) si salata de varza cu morcov si chayotte (o leguma care seamana la gust cu gulia, dar e mai zemoasa).
[attachmentid=37506]
Pentru cine nu cunoaste hrisca arata asa:
[attachmentid=37507]
Pofta buna ! E delicioasa.

Imagini atașate

• 8.jpg
  • hrisca.jpg

Aventuri Culinare

#9 pitufina

pitufina

Captain Cook

• Membri
  • 302 posturi

Postat 14 November 2010 - 07:44 AM

Dana, cam cat lasi la fiert carnea de vita ca sa nu ramana tare? Oare pot sa fac reteta si cu carne de porc?
As vrea sa incerc vita, dar nu vreau sa-mi iasa tare. Stiu ca e veche postarea, daca totusi isi mai arunca cineva un ochi si-si da cu parerea...eu astept :)
Multumesc

#10 rym

rym

D.Cantemir

• Moderatori
  • 8774 posturi
  • Interests:ski nautic.

Postat 14 November 2010 - 11:35 AM

carnea de vita trebuie lasata la foc mic,acoperita, pana se fragezeste bine..la nevoie se adauga lichid.

#11 BD

BD

Master of disaster

• Culinareasa lunii
  • 14857 posturi

Postat 14 November 2010 - 11:52 AM

cum zice rym, daca mai e nevoie mai pui bere din cand in cand, in mod normal iese frageda (si eu am experiente neplacute cu vacile astea de la noi, alea din caserola, supermarket). merge si cu porc si cu pui si cu respectiv, curcan, iepure, fireste ca fiecare are alt gust dar sunt bune oricum.

e o reteta nemaipomenita, incearc-o.

edit: nu necesita "concentrat de vita" (sau alt potentiator de arome) e buna asa cum e.

Editat de BD, 14 November 2010 - 11:54 AM.

Ale mele

şi când plâng eu râd

#12 bimbilica

bimbilica

zen

• Membri
  • 3307 posturi

Postat 14 November 2010 - 12:56 PM

io am alta intrebare la reteta asta...se poate pune piper normal negru daca nu avem deala de jamaica?Ca taman ce am scos o bucata de pulpa de tineret bovin(care numai tineret nu cred ca a fost,i-am facut lui al meu la gratar si a iesit talpa )si ma coafeaza reteta .

Daca va este frica sa nu va ingrasati, incercati sa beti inainte de fiecare masa 100 ml de cognac. Cognac-ul, precum se stie din batrani, atenueaza teama...

#13 BD

BD

Master of disaster

• Culinareasa lunii
  • 14857 posturi

Postat 14 November 2010 - 01:17 PM

normal bimbi ca se poate, fleos acum, multe ingrediente se pot schimba, ca nu trebuie sa iasa ca la mama lor, buna sa fie.

nasol daca e talpa, eu as lasa-o cateva zile la frigider in hartie (de copt merge) sa se fezandeze. ca risti sa iasa atze si daca o faci in bere. sau daca nu ai rabdare, tai-o contra fibrei, desi mie nici asa nu imi convine ca ramane intre dinti.

daa poti las-o cateva zile la frigider sa se fragezeasca simplu asa.
Ale mele

şi când plâng eu râd

#14 bimbilica

bimbilica

zen

• Membri
  • 3307 posturi

Postat 14 November 2010 - 02:51 PM

QUOTE(BD @ Nov 14 2010, 01:17 PM) <{POST_SNAPBACK}>
normal bimbi ca se poate, fleos acum, multe ingrediente se pot schimba, ca nu trebuie sa iasa ca la mama lor, buna sa fie.
nasol daca e talpa, eu as lasa-o cateva zile la frigider in hartie (de copt merge) sa se fezandeze. ca risti sa iasa atze si daca o faci in bere. sau daca nu ai rabdare, tai-o contra fibrei, desi mie nici asa nu imi convine ca ramane intre dinti.
daa poti las-o cateva zile la frigider sa se fragezeasca simplu asa.

nu stiu daca o mai pot lasa la frigider prea mult,ca am luat-o joi,vineri am congelat-o si azi am decongelat-o ,e la frigider ca abia deseara o fac,sa am pe maine de papa ca daca e tot asa frumos si maine o sa o luam la picior eu cu Dariuca,vagaboande rolleyes.gif .O bag acum in hartie de copt,poate ii ajunge pana deseara sa se fezandeze,e o bucata faina,cam un kil mai are acum.Revin cu info daca faca cum reteta asta.daca nu o faca cum next time cand dau peste o vita mai moale se executa ca noi suntem fani vita

Daca va este frica sa nu va ingrasati, incercati sa beti inainte de fiecare masa 100 ml de cognac. Cognac-ul, precum se stie din batrani, atenueaza teama...

#15 bimbilica

bimbilica

zen

• Membri
  • 3307 posturi

Postat 15 November 2010 - 02:19 PM

acum e pe foc mancarica,nu am facut-o aseara ca nu am gasit bere neagra prin zona si nu am mai mers la Metro din motive de terorista mica urlatoareeeee.Asa ca azi dimineata plimbarea noastra a facut un ocol si prin carrefure si am gasit doar 1(una) bucata bere neagra la cutie,oare mi-o ajunge?ca am luat de rezerva si una blonda,sper sa nu se paruiasca in cratita bruna cu blonda si sa imi iasa mancarea buna

#16 BD

BD

Master of disaster

• Culinareasa lunii
  • 14857 posturi

Postat 15 November 2010 - 03:05 PM

merge si cu neagra si cu alba fara probleme.
Ale mele

şi când plâng eu râd

#17 bimbilica

bimbilica

zen

• Membri
  • 3307 posturi

Postat 15 November 2010 - 07:35 PM

yeee,mi-a ajuns doza de Silva bruna(si am tras si io o dushca din ea,ca tare buna mai e berea bruna....din frageda pruncie am gustacit berea,nascuta fiind la Reghin....cine nu a stiut berea de Reghin -scuzati off topicul)E buna,buna,eu am pus si ciumperci si ardei gras.....al meu m-a intrebat daca am facut compot,ca mirosea a scortisoara in bucatarie.o sa fac pozele mai tarliu ca acum de musai ca de voie buna decolam la kkfure.

#18 BD

BD

Master of disaster

• Culinareasa lunii
  • 14857 posturi

Postat 15 November 2010 - 08:15 PM

fi-v-ar vacile de ras ca luai o bucata mica mica de o pohra la fel de mica mica da inca nu m-am hotarat cum sa o fac. da ideea e sa fie cu sos si cu alcool asta clar. (tot off, acasa am observat provenienta vacii e belgia, ofi buna, nu o fi).
Ale mele

şi când plâng eu râd

#19 bimbilica

bimbilica

zen

• Membri
  • 3307 posturi

Postat 21 February 2011 - 04:03 PM

Am facut reteta asta,de cel putin 6 ori pana acum.Si acum o am pe foc,pt deseara,si miroooaseee in casaa.Am poze si de la prima tura,de cand am scris aici,dar am uitat sa le pun.Sper ca deseara sa reusesc sa fac si o poza cu finalul,sa nu uit apoi sa le pun aici,sa ma credeti ca merita facuta mancarica asta.

Răspunde la acest topic

1 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi