Sari la conținut

Poză

Ciocolata de casa

223 răspunsuri la acest topic

#221 ungureanuvioleta

ungureanuvioleta

micro Bucatar

• Membri
  • 31 posturi

Postat 29 June 2010 - 01:40 PM

Dragele mele, am facut reteta de cioco de aici si a iesit moale. Cred, totusi, ca nu am facut siropul legat.

Am o reteta de ciocolata la o colega. Ea spune ca a facut-o de foarte multe ori acum 20 de ani, dar nu a mai exersat...

Zice asa: 750 gr. zahar, 500 gr. lapte praf, 250 ml. apa, cacao 2-3 linguri, nuca.
Se face un sirop din apa si zahar (testul cu picatura), se adauga cacao si laptele praf amestecandu-se continuu pana se omogenizeaza. Se toarna in tava in care sa pus celofan si se da la rece.

Nu are unt. Ati incercat asa o reteta?

Editat de UNGUREANU VIOLETA 11570, 29 June 2010 - 01:44 PM.

#222 foxyy

foxyy

Master of disaster

• Membri
  • 4894 posturi

Postat 29 June 2010 - 02:03 PM

CITAT(UNGUREANU VIOLETA 11570 @ Jun 29 2010, 01:40 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Dragele mele, am facut reteta de cioco de aici si a iesit moale. Cred, totusi, ca nu am facut siropul legat.

Am o reteta de ciocolata la o colega. Ea spune ca a facut-o de foarte multe ori acum 20 de ani, dar nu a mai exersat...

Zice asa: 750 gr. zahar, 500 gr. lapte praf, 250 ml. apa, cacao 2-3 linguri, nuca.
Se face un sirop din apa si zahar (testul cu picatura), se adauga cacao si laptele praf amestecandu-se continuu pana se omogenizeaza. Se toarna in tava in care sa pus celofan si se da la rece.

Nu are unt. Ati incercat asa o reteta?

Mie mi se pare enorm de mult zahar.... Dar, poate ca de la sirop se coaguleaza si nu mai trebuie unt. unsure.gif
Reteta ce-o fac eu zice asa: 400 g zahar, 250 ml apa, 500 g lapte praf, 1 pachet de unt si 60 g cacao. Uite reteta, postata chiar aici, pe culinar, pas-cu-pas.

In viata risipim ani, iar la batranete cersim clipe.......

#223 ungureanuvioleta

ungureanuvioleta

micro Bucatar

• Membri
  • 31 posturi

Postat 29 June 2010 - 02:16 PM

QUOTE(foxyy @ Jun 29 2010, 03:03 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Mie mi se pare enorm de mult zahar.... Dar, poate ca de la sirop se coaguleaza si nu mai trebuie unt. unsure.gif
Reteta ce-o fac eu zice asa: 400 g zahar, 250 ml apa, 500 g lapte praf, 1 pachet de unt si 60 g cacao. Uite reteta, postata chiar aici, pe culinar, pas-cu-pas.

Multumesc. Sigur o sa incerc cioco propusa de tine.

#224 foxyy

foxyy

Master of disaster

• Membri
  • 4894 posturi

Postat 29 June 2010 - 02:22 PM

CITAT(UNGUREANU VIOLETA 11570 @ Jun 29 2010, 02:16 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Multumesc. Sigur o sa incerc cioco propusa de tine.

Spor la treaba!

In viata risipim ani, iar la batranete cersim clipe.......

Răspunde la acest topic

0 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi