Sari la conținut

Poză

Cathedral Windows

30 răspunsuri la acest topic

#1 SIMONA.B

SIMONA.B

Master of disaster

• Membri
  • 3263 posturi
  • Interests:fotografie si mancare :D

Postat 07 December 2006 - 01:42 AM

Numele nu e dat de mine , asa le gasiti si pe internet, de fapt de pe acolo va si pun reteta ca sa fie cat de cat exacta. Am mancat acest desert cred ca acum vreo 2 ani si mi-am amintit numele , stiam in mare cam cum se face , am si scris la un moment dat despre aceasta reteta dar trebuia sa stiu ceva mai multe ca sa o fac si eu asa ca am googalit icon_smile.gif. Ceea ce am facut eu este la ochi, probabil de Craciun o sa fiu mai atenta cu cantitatile si o sa folosesc si nuca de cocos pentru aspect comercial wink.gif :

1/4 pound butter or magarine
12 ounces semi-sweet chocolate chips
1 cup chopped walnuts
12 ounces colored mini marshmallows
7 ounces sweetened grated coconut

Heat butter and chocolate chips in the top of a double boiler over low heat, stirring occasionally, until melted and smooth. Cool slightly. Toss marshmallows and nuts in a large bowl; stir in chocolate. Tear five 9-inch sheets of waxed paper and sprinkle each generously with coconut. Divide dough into fifths and place each fifth on a sheet of waxed paper. Roll tightly into 2-inch diameter logs and refrigerate overnight or until firm. Before serving, unwrap from waxed paper and cut into 1/2" slices.
( sa ziceti daca o vreti tradusa , acum nu mai stau sa o traduc ca am o groaza de pregatit pentru vacanta la munte wink.gif )
daca vreti sa o pastrati bine faceti , daca nu, va descurcati la bunul simt culinaresc icon_biggrin.gif !!!!!!

eu am folosit numai marsmallow ciocolata si unt:

sunt acele marsmallow marunte ceva mai mari decat o arahida, am amestecat doua pungi, una alba si una cu cele colorate:

[attachmentid=72175]

ciocolata bucatatita cu cutitul de l-am facut pe Andy sa imi zica ca o ucid icon_biggrin.gif ,, uf de unde i-o mai trecut si asta prin cap?

[attachmentid=72176]

Deci am pus vasul cu ciocolata si pachetul de unt ( ce am uitat sa -l pozez, din cel mic de 110 g) la microunde sa se topeasca bine, le-am omogenizat si am trantit marsmallow-urile in mixtura cat era calduta, cam asa ceva iese , dar mai clar ( eram prea murdara pe maini si mi-era mila de camera:) )

[attachmentid=72177]

Tre sa aveti pregatita o folie de aluminiu sau o folie de plastic pe care sa rulati ceea ce ati obtinut exact asa cum se ruleaza salamul de biscuiti, eu am rulat jumate in folie de aluminiu si cealalta jumate in folie de plastic

[attachmentid=72178]

poza e doar cu cea in plastic , cea cu aluminiu era deja la frigider sa se intareasca

Promit sa revin cu poza feliilor , care va spun sincer arata superb printre orice alt fel de prajituri rolleyes.gif

Miniaturi atașate

• marshmallow.JPG
  • ciocolata.JPG
  • amestecatura.JPG
  • rulata.JPG

Editat de SIMONA.B, 07 December 2006 - 01:59 AM.

#2 alina_35991

alina_35991

Nevasta lui Lance

• Membri
  • 1909 posturi
  • Interests:photography, travel, golf, working out, daydreaming, cooking, snow skiing

Postat 07 December 2006 - 02:41 AM

(SIMONA.B @ Dec 6 2006, 03:42 PM)

1/4 pound butter or magarine
12 ounces semi-sweet chocolate chips
1 cup chopped walnuts
12 ounces colored mini marshmallows
7 ounces sweetened grated coconut

Traduc cantitatile, restul instructiunilor sunt evidente din descrierea pas cu pas pe care a postat-o Simona.
(cantitatile le pun exact cum rezulta din transformare)

113 g Unt sau margarina
336 g Ciocolata semi dulce
O cana de 250 ml nuci maruntite
336g Mini marshmallows
196 g Cocos ras, indulcit (se presara pe foliile care infasoara rolurile).

Simo, arata bine si ma gandesc ca in sectiune o sa fie destul de colorate.
Sa ai fun in vacanta!

“Always surround yourself with people that inspire you!”

#3 SIMONA.B

SIMONA.B

Master of disaster

• Membri
  • 3263 posturi

Postat 07 December 2006 - 04:34 AM

(aLAndala @ Dec 6 2006, 07:41 PM)

Traduc cantitatile, restul instructiunilor sunt evidente din descrierea pas cu pas pe care a postat-o Simona.
(cantitatile le pun exact cum rezulta din transformare)

Simo, arata bine si ma gandesc ca in sectiune o sa fie destul de colorate.
Sa ai fun in vacanta!

pupic.gif floare.gif mersi !!!!!

#4 SIMONA.B

SIMONA.B

Master of disaster

• Membri
  • 3263 posturi

Postat 07 December 2006 - 04:36 AM

si o amarata de sectiune, asa de curiozitate , ca nici aparatul nu il mai tin bine in mana de oboseala :

[attachmentid=72205]

o sa fac maine la lumina zilei alte poze si le pun !!!!!

Miniaturi atașate

• gata.JPG

#5 lleena

lleena

Captain Cook

• Membri
  • 338 posturi

Postat 07 December 2006 - 05:22 AM

Asta suna a salam de marshmallow nu-i asa? super ideea de un dulce rapdid de sarbatori pe langa torturi fursecuri si alte prajituri...Mersi Simona! icon_smile.gif

Editat de lleena, 07 December 2006 - 05:23 AM.

"Este cu mult mai multa fericire in a oferi decat in a primi..."

#6 adi69

adi69

Captain Cook

• Membri
  • 354 posturi

Postat 07 December 2006 - 10:42 AM

Foarte frumoase...
Dar cand le asezi pe platou si daca nu se consuma imediat nu se topeste ciocolata?
Oare eu pe aici de unde iau marshmallow??? tare sant frumusele si colorate..
Adriana

#7 SIMONA.B

SIMONA.B

Master of disaster

• Membri
  • 3263 posturi

Postat 07 December 2006 - 01:27 PM

cu placere Ilena!!!

(adi69 @ Dec 7 2006, 03:42 AM)
Foarte frumoase...
Dar cand le asezi pe platou si daca nu se consuma imediat nu se topeste ciocolata?
Oare eu pe aici de unde iau marshmallow??? tare sant frumusele si colorate..

Intentionat am lasat 2 bucatele pe masa peste noapte , de fapt cele pe care le mancasem stateau fara probleme afara din frigider, deci nici ale mele nu au avut nimic , ciocolata a ramas la consistenta ciocolatei de casa. E bine de pastrat in frigider pentru ca se taie mai usor imediat luata de acolo !!!!

Unde sunt marshmallow zau de stiu , aici e plin de ele !!

#8 Pocahontas

Pocahontas

in coltzul advers

• Membri de onoare
  • 24480 posturi
  • Interests:alea alea

Postat 07 December 2006 - 01:45 PM

eu n-am vazut d-astea p-aici... poate stie vreo fata unde gasesc in Buc., ca vreau sa fac si eu la fetele mele .

#9 SIMONA.B

SIMONA.B

Master of disaster

• Membri
  • 3263 posturi

Postat 07 December 2006 - 02:39 PM

Cred ca merge facuta cu rahat in loc de marshmallow , taiat bucatele , nuca , arahide (nesarate) stafide si tot felul de fructe confiate. Sunt convinsa ca ar iesi ceva foarte bun si destul de colorata ca sa se diferentieze de celelalte prajituri de pe farfurie !!!!!!!!

#10 Sup3rba

Sup3rba

sup3rba

• Membri
  • 4885 posturi
  • Interests:Chatul<br />Me gusta la soledad ,buscada . Soy feliz con bien poco ; conmigo va el refrán que dice : No es mas felíz el que mas tiene si no el que menos necesita ...y yo solo deseo ser feliz y hacer feliz a las personas que me rodean.

Postat 07 December 2006 - 03:21 PM

SIMONA.B multumesc pt reteta promit solemn ca o execut pana Duminica..iar in paranteza.. eu sunt fan marshmallow laugh.gif
*´¨`*·.¸¸. •*´¨`* Sunt dulce sau amara...cuminte sau vulgara...oricum as fi,sunt rara...si raman mereu originala:)*´¨`*·.¸¸.•*´¨`*
Nu e obligatoriu sa fii de acord cu mine. Dar ar fi mai rapid asa.

#11 Happy.

Happy.

Supercalifragilistic!!!

• Membri
  • 8845 posturi

Postat 07 December 2006 - 03:45 PM

Ioaaaaaa, faina rau sectiunea ta, exact ca vitraliile din catedrala... fain!! Bravo Simo, era si cazu' sa mai vii cu ceva pe aici! icon_biggrin.gif floare.gif

#12 NAZDRAVANA

NAZDRAVANA

Big Chef

• Membri
  • 747 posturi

Postat 07 December 2006 - 05:19 PM

blink.gif daca e sa-l faca careva cum ai spus tu Simona...eu una nu as face. doar daca as vrea sa mananc doar o felie din chestia aia pe toata ziua si atat, fara altceva de mancare. e super dulceeeee. numai cand citesc ce-ai scris mi se face rau dry.gif . bineinteles, asta nu poate opri pe nimeni sa faca icon_biggrin.gif

Editat de NAZDRAVANA, 07 December 2006 - 05:22 PM.

#13 Laura.lala

Laura.lala

Master of disaster

• Membri
  • 2514 posturi

Postat 07 December 2006 - 05:21 PM

Faina reteta ta cu marshmellows ! Simpla si decorativa! Se salveaza in fisierul personal cu retete in imagini! icon_smile.gif

Vacanta placuta, profita si odihneste-te ! icon_smile.gif

Editat de Laura.lala, 07 December 2006 - 05:26 PM.

GVIS - Dr. Galea Romeo Florin, Cluj-Napoca, 09.01.2002

#14 Chipotle

Chipotle

Big Chef

• Membri
  • 963 posturi

Postat 07 December 2006 - 06:37 PM

wow Simona ce bina arata si ce de efect sunt. In plus sunt si rapide de facut. cred ca le voi adauga pe platoul cu prajituri de dat cadou. sunt ptrea frumoase ca sa nu le adaug.

am doar o intrebare: cand le-ai taiat felii cum ai facut sa nu se duca ciocolata peste - stii ce vreau sa zic- adica sa nu se murdareasca marshmalows? ai vreun cutit special sau vreo metoda?

#15 alida

alida

Captain Cook

• Membri
  • 438 posturi

Postat 07 December 2006 - 07:35 PM

(Pocahontas @ Dec 7 2006, 01:45 PM)

eu n-am vazut d-astea p-aici... poate stie vreo fata unde gasesc in Buc., ca vreau sa fac si eu la fetele mele .

Marshmallows se gasesc si in Bucuresti, am vazut la supermarketuri.
La G’market gasesti 100%, sint in niste pungi transparente in forma de coif, adica tzuguiate si destul de mari, la Dulciuri. In punga sint marshmallows roz, galben pai si albe, or mai fi si alte culori dar astea 3 culori primeaza.
Spor la cumparaturi.

#16 valiutza

valiutza

micro Bucatar

• Membri
  • 20 posturi

Postat 07 December 2006 - 07:49 PM

Marshmallows se gasesc in carefour sigur..chiar acum o saptaman am vazut...colorate indeosebi chiar nu am vazut doar albe sau o singura culoare , diverse forme...aaaa...si mai gasesti la primavara....
cred ca am sa incerc si eu "salamiorul" asta de marshmallows...ca astea chiar imi plac...doar sa nu ma gandesc cate calorii consum blink.gif

#17 cami_t

cami_t

Bucataras

• Membri
  • 151 posturi

Postat 07 December 2006 - 07:50 PM

Adi69 si Pocahontas chiar alaltaieri mi-am luat marshmallows din Cora- Militari. Erau la raionul cu dulciuri -jeleuri. Se gasesc doar un singur fel, amestecate galbene si roz.. (cred, pt ca le-am mancat deja) si sunt ambalate in celofan sub forma de con.

Dar ce nu face omul pt voi.... am scotocit prin gunoi si...iata rezultatul:

[attachmentid=72377]

[attachmentid=72378]

Miniaturi atașate

• PC070024.JPG
  • PC070027.JPG

Editat de cami_t, 07 December 2006 - 07:51 PM.

#18 SIMONA.B

SIMONA.B

Master of disaster

• Membri
  • 3263 posturi

Postat 07 December 2006 - 10:25 PM

Va astept cu poze daca faceti reteta laugh.gif !!!!!

Nazdravano tu mananci ciocolata? Marshmallow-urile nu-s dulci ca ciocolata asa ca ii mai atenueaza din dulceata. Dar ... doara nu te pune nimeni sa mananci ca sparta din ele , iei o bucatica exact asa cum mananci orice prajitura sau tu vrei sa mananci prajituri in loc de mancare ca sa te saturi?!!!

Puteti sa faceti si rulourile mai subtirele , asa sa fie doar de vreo 3-4 cm in diametru si vedeti ca se ruleaza mai bine cu folia de plastic ca puteti sa mai strangeti la capete ca sa iasa eventualele bule de aer.

fetelor mersi de informatii apropo de marshmallow !!!! Vedeti deci ca se pot folosi si in prajituri nu doar mancate asa cum le gasiti in magazine !!!!

Chipotle se taie foarte fain cu un cutit obisnuit dar ascutit si sa fie ruloul de la frigider , atunci e intarita ciocolata si nu lasa urme.

#19 sava laura

sava laura

Master of disaster

• Membri
  • 4200 posturi

Postat 07 December 2006 - 11:03 PM

Simona, minunata reteta, perfecta pentru sarbatori, ca si celelalte, de altfel- pe care ni le-ai aratat! floare.gif
Cosuletul, bradutii, biscuitii de agatat in brad- toate deosebite!!! rolleyes.gif Eu n-as avea atata rabdare...
Si in Timisoara am vazut marshmallows, chiar si pe la magazinele mici, asa ca reteta ta va fi testata... si mancata laugh.gif Pupici! pupic.gif

#20 mihaela z

mihaela z

Big Chef

• Membri
  • 841 posturi

Postat 08 December 2006 - 03:53 PM

Imi place reteta.am s-o fac de craciun sigur.sotul meu e fan marshmallows icon_smile.gif

Răspunde la acest topic

1 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi