Sari la conținut

Poză

Spaghetti indiene

2 răspunsuri la acest topic

#1 Cristina

Cristina

Master of disaster

• Membri
  • 3128 posturi

Postat 18 May 2007 - 10:28 PM

Spaghete indiene

Ingredientele

350 gr de spaghete
250 de creveti roz, curatati (eu am folosit din cei ne fierti, i-am fiert eu si curatat)
400 gr de brocoli
200 gr ciuperci
2 cepe verzi
2 lingurite de curry
300ml smintina lichida ( cea pentru gatit la mine ii spune "pour cuisson")
50 gr unt
sare si piper

Am pus creveti la fiert, dupa 5 minute le-am scurs, curatat si lasat deoparte, apoi m-am ocupat de brocoli, buchetelele de brocoli le-am si pe ele la fiert pentru 3 minute.
Intr-o oala mai mare am pus apa si sare pentru spaghetti, cind apa fierbe punem spaghetele pentru 8 minute.
Luam o tigaie unde punem 25 gr unt, ciupercile taiate feli le punem in tigaie sa se caleasca 5 minunte, le scoatem pe o farfurie, in aceiasi tigaie puneti creveti, ii prajim si pe ei cam 3 minute.

[attachmentid=101839]

In aceiasi tigaie (fara sa o curatam ) puneti ceapa verde taiata marunt, o calim un picut, apoi turnam smintina lichida pentru gatit si condimentele (2 lingurite curry+ sare+ piper).

[attachmentid=101840]

Lasam sa fiarba sosul 2 minute, sa nu uitati sa verificati si spaghetele , daca spaghetele sint gata le scurgem de apa si le aruncam peste sos, adaugam creveti, brocoli si ciupercile, le amestecam usor pe toate impreuna si gata sapaghetele indiene.

[attachmentid=101841]

In farfurie la moi !

[attachmentid=101842]

Miniaturi atașate

• VM183286_1.jpg
  • VM183287_1.jpg
  • VM183290_1.jpg
  • VM183292_1.jpg

Editat de Cristina, 18 May 2007 - 10:29 PM.

#2 ralesu

ralesu

buna... dar REA!

• Membri
  • 982 posturi

Postat 19 May 2007 - 03:07 AM

numa' buna pentru gastrita mea !! dar tot o fac ! na ! ca mi-ai deschis apetitu'!
Mersic pentru reteta ! pupic.gif
sunt cu okii pe voi!

#3 Daneza13

Daneza13

Master of disaster

• Membri
  • 2213 posturi

Postat 19 May 2007 - 03:19 PM

Te prezinti azi la mine urgent c-o portie de spaghete la pachet... Mai am ceva briose rasucite si sarate, la schimb laugh.gif
Cumpar broccoli si ii execut ca-mi facusi o poftaaaaaaa eusa_drool.gif . Mersi pentru reteta, s-a notat pupic.gif

EDIT. O sugestie: nu mai fierbeti broccoli cate 3-5 min... isi pierd toata valoarea nutritiva si mancati balastru. Eu pun broccoli in apa clocotita si sarata si-i las doar 1 min., pana incep iar sa fiarba (chestia asta am auzit-o si la radio). Ii scurg de apa si pun putin unt pe ei.

Editat de Daneza13, 19 May 2007 - 03:29 PM.

A life spent making mistakes is not only more honourable but more useful than a life spent doing nothing. - George Bernard Shaw

Aventuri Culinare

Răspunde la acest topic

1 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi