Sari la conținut

Poză

Tocanita de vara

67 răspunsuri la acest topic

#1 droopina

droopina

vudu? iudu! uidu! aidu!

• Moderatori
  • 10095 posturi

Postat 11 June 2007 - 07:07 PM

O sa ziceti ca am inebunit (o fi de la caldura unsure.gif ), ca va prezint o reteta simpla de tocanita in imagini, ca fac mancare de-asta in wok s.a.m.d. Eu n-am gasit reteta asta pe aici, sau poate n-am cautat prea bine; daca totusi este, rog adminii s-o mute...

Strabunica mea, in fiecare vara ne facea o tocanita din ce avea prin gradina: muuuuulte rosii, muuuuuulti ardei, verdeata din belsug si, bineinteles, taia cate un pui, o gaina, ceva.
In general fac si eu tocanita intocmai cum o facea ea, numai ca acum va prezint varianta de dieta laugh.gif

Ingrediente (pentru je, adica sa pot sa pap de 2 ori):

vreo 4 rosii
vreo 2 ardei
vreo 2 dovlecei
2 pulpe de pui
sare, chiper

Nu le-am mai pozat, ca am uitat tongue.gif

Cum am preparat-o:

Am pus la "parlit" laugh.gif pulpele in wok, fara ulei. Dupa ce si-au schimbat culoarea am pus peste ele dovleceii taiati cubulete, rombulete, cercuri si patratele

[attachmentid=105952]

apoi ardeii taiati fasiute

[attachmentid=105953]

rosiile taiate "cubulete"

[attachmentid=105957]

am mai pus o cana de apa si am lasat la fiert. Spre final am pus usturoi taiat felii

[attachmentid=105960]

am potrivit de sare si piper

[attachmentid=105961]

am pus o mana zdravana de marar tocat, productie proprie biggrin.gif

[attachmentid=105962]

aaaa, si mai aveam niste mamaliga de ieri in frigider (pe care mi-am facut-o tot pentru 2 zile) si am pus-o si pe aia "la incalzit" laugh.gif

[attachmentid=105963]

si gata:

[attachmentid=105964]

sectiune laugh.gif

[attachmentid=105965]

Enjoy!

P.S.: Eu am facut-o in varianta asta. In schimb, imi aduc aminte ca strabunica facea tocanita numai cu rosii si ardei si mai punea si o cana de suc de rosii, scos din beci. Doamne, cat de buna era....

Miniaturi atașate

• DSC00027.JPG
  • DSC00029.JPG
  • DSC00030.JPG
  • DSC00032.JPG
  • DSC00035.JPG
  • DSC00040.JPG
  • DSC00043.JPG
  • DSC00044.JPG
  • DSC00047.JPG

Life sucks and then you die! Damn right!

#2 Adriana Nicoleta

Adriana Nicoleta

.

• Membri de onoare
  • 25863 posturi

Postat 11 June 2007 - 07:17 PM

Ploua cu clabuci.
Am in frigider dovlecei vechi si noi adica cumparati si din gradina, o bucata de rosie verde ca le-am facut simbata pane (pomodori verdi fritti smile.gif ) 2 ardei si ei vechi si ma gindeam sa le arunc pe toate in wok, si cum am si mamaliga tot asa facuta de saptamina trecuta sa fie ma gindeam sa le amestec, dar aveam asa o retinere ca nu stiam cum va fi perceputa combinatia.
Acu ma duc sa le amestec si daca o zice ceva familia ca li s-o parea combinatia ciudata le zic ca e reteta de pe culinar laugh.gif
Ca si asa am facut un experiment de piine in masina de piine cu 2 resturi de faini da nu mi se pare ca a crescut asa ca neavind piine mai am o scuza pentru combinatie.
Mersi, te anunt de rezultat.
P.S. mararu l-au mincat niste insecte, oi pune patrunjel si leustean daca n-o fi cu pacat rolleyes.gif

#3 droopina

droopina

vudu? iudu! uidu! aidu!

• Moderatori
  • 10095 posturi

Postat 11 June 2007 - 07:34 PM

(Adriana Nicoleta @ Jun 11 2007, 05:17 PM)

Ploua cu clabuci.
Am in frigider dovlecei vechi si noi adica cumparati si din gradina, o bucata de rosie verde ca le-am facut simbata pane (pomodori verdi fritti smile.gif ) 2 ardei si ei vechi si ma gindeam sa le arunc pe toate in wok, si cum am si mamaliga tot asa facuta de saptamina trecuta sa fie ma gindeam sa le amestec, dar aveam asa o retinere ca nu stiam cum va fi perceputa combinatia.
Acu ma duc sa le amestec si daca o zice ceva familia ca li s-o parea combinatia ciudata le zic ca e reteta de pe culinar laugh.gif
Ca si asa am facut un experiment de piine in masina de piine cu 2 resturi de faini da nu mi se pare ca a crescut asa ca neavind piine mai am o scuza pentru combinatie.
Mersi, te anunt de rezultat.
P.S. mararu l-au mincat niste insecte, oi pune patrunjel si leustean daca n-o fi cu pacat rolleyes.gif

laugh.gif laugh.gif laugh.gif ce coincidenta!

Iti spun eu ca o sa bisezi in scurt timp biggrin.gif Basca, ca e nevoie de un pic de imaginatie, ca restul merge de la sine; ca sa nu mai spun ce miros imbatator se raspandeste .... rolleyes.gif Cred ca poti pune si vreo cateva frunzulite de tarhon, daca va place, verdeata din belshug sa fie...
Nu le zice ca e reteta de pe Culinar. Merge mai bine faza cu "moshi-stramosi" laugh.gif

Abia astept reactia...

pupic.gif

#4 s_tana

s_tana

mami de fluturas

• Membri
  • 4116 posturi

Postat 11 June 2007 - 07:42 PM

cumpar maine ardeii ca pe restul le am si o execut ca tare bine mai arata.

#5 droopina

droopina

vudu? iudu! uidu! aidu!

• Moderatori
  • 10095 posturi

Postat 11 June 2007 - 07:51 PM

(s_tana @ Jun 11 2007, 05:42 PM)

cumpar maine ardeii ca pe restul le am si o execut ca tare bine mai arata.

biggrin.gif abia astept sa vad! Eu mai am o portie si maine, asa ca nu pot spune ca voi saliva decat de poimaine incolo laugh.gif

pupic.gif

#6 Adriana Nicoleta

Adriana Nicoleta

.

• Membri de onoare
  • 25863 posturi

Postat 11 June 2007 - 11:45 PM

Iote rezultatul, socoteala de la computer nu s-a potrivit cu cea de la cina laugh.gif
Ma intii de toate Marco a preferat sa cineze la logodnica deci un musteriu in minus laugh.gif
Tata-su, interogat fiind cind a ajuns acasa a zis ca mamaliga prefera sa o manince cu gorgonzola si ca e dispus sa guste chestia care a iesit din masina de piine.
Nu's daca e tocanita ce am facut eu dar daca tot am inceput a povesti ma lipesc si eu aici daca n-o fi cu banat smile.gif
Eu am pus in wok intr-o lingura de ulei o rosie verde, citeva rosii cherry taiate in doua, un ardei galben si unul rosu, dovlecei verde inchis curatati de coaja si dovlecei din gradina, i-am lasat acolo sa se perpeleasca, dupa care am pus capacul si din cind in cind am amestecat, au fiert in sos propriu, cind au fost gata am stins focul, am pus sare, piper si un catel de usturoi maruntit impreuna cu un strop de patrunjel, tarhon, salvie ananas, timo limone, maggiorana, leustean, am amestecat bine si am lasat sa se hodineasca 10 minute, am servit cu o omleta facuta cu 2 dovlecei ramasi pentru ca nu imi mai intrau in wok (am pus o lingura de ulei in tigaia dubla, am pus dovleceii taiati feliute si i-am tot invirtit 5 minute la foc mare dupa care am adaugat 4 oua batute cu sare si piper, am lasat citeva minute pe o parte, apoi am intors tigaia si am stins focul ca oricum era foarte subtire omleta si tigaia foarte fierbinte).
Experimentul cu piinea e facut dintr-o piine integrala cumparata de la Ikea si niste malai foarte fin, am pus putina drojdie pentru ca mi se pare ca faina avea deja dar se vede ca nu era suficienta ca nu prea a crescut, dar e mincabila. smile.gif
[attachmentid=106002]

Imagini atașate

• 001.JPG

#7 droopina

droopina

vudu? iudu! uidu! aidu!

• Moderatori
  • 10095 posturi

Postat 12 June 2007 - 08:12 AM

(Adriana Nicoleta @ Jun 11 2007, 09:45 PM)

Iote rezultatul, socoteala de la computer nu s-a potrivit cu cea de la cina laugh.gif
Ma intii de toate Marco a preferat sa cineze la logodnica deci un musteriu in minus laugh.gif
Tata-su, interogat fiind cind a ajuns acasa a zis ca mamaliga prefera sa o manince cu gorgonzola si ca e dispus sa guste chestia care a iesit din masina de piine.
Nu's daca e tocanita ce am facut eu dar daca tot am inceput a povesti ma lipesc si eu aici daca n-o fi cu banat smile.gif

Nu-i cu banat, e chiar cu o mare pofta de inca o portie laugh.gif Ti-a iesit super; imi imaginez ca si gustul a fost....iaaaaaammmmmmi rolleyes.gif

pupic.gif pentru votul de incredere

Editat de droopina, 12 June 2007 - 08:13 AM.

#8 Gabriela Carmen

Gabriela Carmen

Master of disaster

• Membri
  • 2280 posturi

Postat 12 June 2007 - 09:43 AM

...foarte bine arata!!!!!!!!!! e si gustoasa, precis!!!!

#9 aliza

aliza

Master of disaster

• Membri
  • 5250 posturi
  • Interests:Calatorii, gatitul, muzica, cititul, fotografia

Postat 12 June 2007 - 09:51 AM

Dropina nu mai pot de pofta cand ma uit la mancarea ta. tongue.gif
Imi aduci aminte de copilarie sad.gif Si mie mamaia imi facea asa ceva si tare buna mai era. biggrin.gif
Pe urma m-a invatat si pe mine sa o fac. Dar uitasem reteta si bine ca mi-ai adus-o tu aminte. smile.gif
Tenchiu de 1000 de ori
pupic.gif floare.gif

#10 sava laura

sava laura

Master of disaster

• Membri
  • 4200 posturi

Postat 12 June 2007 - 01:36 PM

Perfecta, Droopy! cool.gif La caldurile astea ar merge si 2 portii... laugh.gif

#11 Samara

Samara

Big Chef

• Membri
  • 500 posturi

Postat 13 June 2007 - 06:47 AM

Wow, ce bine arata! O voi face astazi, dar eu as pune si un pic de ceapa, merge oare?

#12 droopina

droopina

vudu? iudu! uidu! aidu!

• Moderatori
  • 10095 posturi

Postat 13 June 2007 - 07:42 AM

(Gabriela Carmen @ Jun 12 2007, 07:43 AM)

...foarte bine arata!!!!!!!!!! e si gustoasa, precis!!!!

biggrin.gif multumesc! pupic.gif

taaaaaare buna, intr-adevar

#13 droopina

droopina

vudu? iudu! uidu! aidu!

• Moderatori
  • 10095 posturi

Postat 13 June 2007 - 07:51 AM

(aliza @ Jun 12 2007, 07:51 AM)

Dropina nu mai pot de pofta cand ma uit la mancarea ta. tongue.gif
Imi aduci aminte de copilarie sad.gif Si mie mamaia imi facea asa ceva si tare buna mai era. biggrin.gif
Pe urma m-a invatat si pe mine sa o fac. Dar uitasem reteta si bine ca mi-ai adus-o tu aminte. smile.gif
Tenchiu de 1000 de ori
pupic.gif floare.gif

biggrin.gif Deh, avem bunici/strabunici din aceeasi epoca laugh.gif

Pai ia sa te pui pe treaba, ca vaz ca te tzii de siropuri, rulade, alea-alea rolleyes.gif

U're welcome pupic.gif

#14 droopina

droopina

vudu? iudu! uidu! aidu!

• Moderatori
  • 10095 posturi

Postat 13 June 2007 - 07:53 AM

(sava laura @ Jun 12 2007, 11:36 AM)

Perfecta, Droopy! cool.gif La caldurile astea ar merge si 2 portii... laugh.gif

Cred ca ar merge si 2 si 9, si mai ales rece.....bunaaaaaaaaaa, iammi

Si cred ca si Bogdi s-ar incumeta s-o pape biggrin.gif

pupic.gif

#15 droopina

droopina

vudu? iudu! uidu! aidu!

• Moderatori
  • 10095 posturi

Postat 13 June 2007 - 07:57 AM

(Samara @ Jun 13 2007, 04:47 AM)

Wow, ce bine arata! O voi face astazi, dar eu as pune si un pic de ceapa, merge oare?

biggrin.gif Abia astept tongue.gif

Sigur ca merege si ceapa, daca iti place. Noua nu ne prea place, de-aia am eliminat-o...

Spor la treaba pupic.gif

#16 Alis

Alis

Master of disaster

• Membri
  • 2677 posturi

Postat 13 June 2007 - 09:06 AM

Arata foarte bine,o sa o fac si eu in w-e.

#17 kaperonis_27762

kaperonis_27762

Master of disaster

• Membri
  • 3616 posturi

Postat 13 June 2007 - 09:23 AM

oooo, sigur i-ar placea sotului, ca vara prefera muuuuuulte legume si pare o mincarica usoara, de vara

Editat de jenny_kap, 13 June 2007 - 09:23 AM.

#18 ofe

ofe

Bucataras

• Membri
  • 70 posturi

Postat 13 June 2007 - 09:52 AM

minunata, se executa! e chiar pe gustul meu numai ca trebuie adaugata si multa ceapa. tongue.gif tongue.gif tongue.gif

#19 moatza

moatza

Master of disaster

• Membri
  • 5505 posturi

Postat 13 June 2007 - 10:12 AM

cam asta voi executa eu astazi, dar am sa pun mai multe legume, cred c-o sa iasa ghiveci.

#20 s_tana

s_tana

mami de fluturas

• Membri
  • 4116 posturi

Postat 13 June 2007 - 10:28 AM

am facut-o ieri cu piept de pui si alaturi de orez,a fost excelenta.revin mai pe seara cu poza.

Răspunde la acest topic

1 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi