Sari la conținut

Poză

Kinder - Pinguin

338 răspunsuri la acest topic

#21 laura_laurentiu

laura_laurentiu

Master of disaster

• Membri
  • 3909 posturi

Postat 13 April 2008 - 08:52 PM

Aliza, nu stiu daca e ca si kinderu' original, ca nu am mancat din ala, dar e o prajitura foarte fina si buna.

#22 Bolognese di Cluj

Bolognese di Cluj

Master of disaster

• Best romantic story teller
  • 2842 posturi

Postat 14 April 2008 - 05:27 PM

QUOTE(lauralaurentiu @ Apr 13 2008, 08:52 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Aliza, nu stiu daca e ca si kinderu' original, ca nu am mancat din ala, dar e o prajitura foarte fina si buna.

Io o tot mananc din ochi si nu ma mai satur.Maaare pomana ti-ai facut ca ai tradus si executat reteta asta! floare.gif
Kinderul original este asa cum l-ai facut tu si este si cu cocos.In general,nu ma prea incanta cocosul in prajituri,dar Kinderul cu cocos e foarte bun.
Ti-am dat tema? biggrin.gif

#23 laura_laurentiu

laura_laurentiu

Master of disaster

• Membri
  • 3909 posturi

Postat 14 April 2008 - 08:26 PM

CITAT(Bolognese di Cluj @ Apr 14 2008, 06:27 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Io o tot mananc din ochi si nu ma mai satur.Maaare pomana ti-ai facut ca ai tradus si executat reteta asta! floare.gif
Kinderul original este asa cum l-ai facut tu si este si cu cocos.In general,nu ma prea incanta cocosul in prajituri,dar Kinderul cu cocos e foarte bun.
Ti-am dat tema? biggrin.gif

Hm, hm, stiu si eu? Nici eu nu ma prea omor dupa cocos, in plus nici macar dupa ciocolata. Dar pe site-ul ala mai sunt si alte retete care merita traduse, chiar azi m-am uitat si par foarte tentante. smile.gif Si...cine stie? Poate mai prajituresc ceva de pe-acolo!

#24 laura_laurentiu

laura_laurentiu

Master of disaster

• Membri
  • 3909 posturi

Postat 15 April 2008 - 08:09 AM

De fapt, cele carora le place cocosul ar putea incerca, de ce nu? Eu sugerez sa foloseasca reteta de crema pe care ai postat-o tu, Bolo, aici, si sa inlocuiasca cantitatea de lapte, cei 200 de mililitri, cu lapte de cocos. Cred ca ar iesi ceva fain de tot, frisca, lapte condensat si lapte de cocos, yammi!

#25 Mudjahista

Mudjahista

Master of disaster

• Membri
  • 2179 posturi

Postat 15 April 2008 - 09:11 AM

Despre ce "Kinder original" se vorbeste aici? As vrea si eu reteta de la Kinder, va rog.
Laura, poti sa-mi dai link-ul site-ului respectiv? rolleyes.gif
Nu in ultimul rand iti multumesc ptr. reteta floare.gif, arata apetisanta rau prajiturica ta, felicitari!
MUDJ@HISTA

#26 laura_laurentiu

laura_laurentiu

Master of disaster

• Membri
  • 3909 posturi

Postat 15 April 2008 - 09:19 AM

Da, Mudja, cu placere, chiar in inceputul postarii am introdus deja linkul si il mai pun o data, uite : AICI - e un culinar ca al nostru, varianta din Croatia, reteta e de la fetele de acolo. Si mai sunt si alte retete faine de tot si mai deosebite, dar am observat si o mare darnicie in adaugarea semipraparatelor si a aditivilor de tot felul, asa ca mai meditez cum anume sa le fac. smile.gif
In privinta prajiturii, cu toate ca nu sunt fanul prajiturilor cu ciocolata, asta e intr-adevar exceptionala, merita facuta. Am primit deja inca o comanda tongue.gif , joi fetita nasilor mei implineste 18 ani si m-a rugat sa ii fac si ei o tava (o gustase la mine). Fiica-mea a fost incantata, berbantul la fel...asa ca a fost un succes. In plus, cu cat a stat la frigider mai mult (de sambata si pana, luni, luni dimineata mai aveam 3 bucatele) a fost tot mai buna si mai frageda.

#27 Mudjahista

Mudjahista

Master of disaster

• Membri
  • 2179 posturi

Postat 15 April 2008 - 10:05 AM

CITAT(lauralaurentiu @ Apr 15 2008, 09:19 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Da, Mudja, cu placere, chiar in inceputul postarii am introdus deja linkul si il mai pun o data, uite : AICI - e un culinar ca al nostru, varianta din Croatia, reteta e de la fetele de acolo. Si mai sunt si alte retete faine de tot si mai deosebite, dar am observat si o mare darnicie in adaugarea semipraparatelor si a aditivilor de tot felul, asa ca mai meditez cum anume sa le fac. smile.gif
In privinta prajiturii, cu toate ca nu sunt fanul prajiturilor cu ciocolata, asta e intr-adevar exceptionala, merita facuta. Am primit deja inca o comanda tongue.gif , joi fetita nasilor mei implineste 18 ani si m-a rugat sa ii fac si ei o tava (o gustase la mine). Fiica-mea a fost incantata, berbantul la fel...asa ca a fost un succes. In plus, cu cat a stat la frigider mai mult (de sambata si pana, luni, luni dimineata mai aveam 3 bucatele) a fost tot mai buna si mai frageda.

:-DMultumesc frumos Laura ptr. raspuns si link (n-am observat ca l-ai mai postat o data eusa_shifty.gif ) . M-ai convins, o fac si eu!
"La multi ani!" sarbatoritei post_36023_1205536186.jpg
si distractie placuta va doresc. smile.gif post_34842_1205171257.gif

MUDJ@HISTA

#28 laura_laurentiu

laura_laurentiu

Master of disaster

• Membri
  • 3909 posturi

Postat 15 April 2008 - 10:08 AM

Multumesc frumos! Ce chefuitori colorati ne-ai pos acolo! laugh.gif

#29 sacramento

sacramento

Captain Cook

• Membri
  • 255 posturi

Postat 16 April 2008 - 05:30 AM

tongue.gif Bestiala praji!
Este in congelator la racit.
Am totusi o intrbare:crema de frisca a iesit putin cam moale.Oare o sa se intareasca?
Cred ca am incurcat borcanele:in loc de intaritor de frisca am pus praf de facut frisca.
Oricum arata biine si o sa o mincam cu lingurita in cel mai rau caz.
Multumesc!

#30 laura_laurentiu

laura_laurentiu

Master of disaster

• Membri
  • 3909 posturi

Postat 16 April 2008 - 07:38 AM

Sacramento, imi pare rau! Am scris clar intaritor de frisca la ingrediente, atat de tare se imbatoseaza frisca aia cand ii pui mierea si intaritorul ca abia o mai poti mixa, uita-te:
DSC05239.JPG
Dar sper sa se fi adunat cumva, pana la urma! pupic.gif

#31 laura_laurentiu

laura_laurentiu

Master of disaster

• Membri
  • 3909 posturi

Postat 16 April 2008 - 07:42 AM

Oricum, astazi trebui sa o prestez din nou, pentru o domnisoara de apropae opspe ani tongue.gif (azi, ca maine o sa ii faca)! Si revin cu impresii despre cum mi-a iesit a doua oara.

#32 sacramento

sacramento

Captain Cook

• Membri
  • 255 posturi

Postat 16 April 2008 - 06:30 PM

Ai dreptate, ai spus clar, dar eu de graba sa fac praji (ca arata super) nu am stiut care e intaritorul si cu atit mai mult gelatina instant incit am luat praf de frisca(m-am gindit ca nu-si da frisca seama biggrin.gif )

Orshcit,gustul e esceptional,noi comentam ca-i moale si-o mincam cu lingurita.Dupa 5 min. mai mergem la o portie:comentam si mincam,etc

Buna rau-ce mai tongue.gif

#33 laura_laurentiu

laura_laurentiu

Master of disaster

• Membri
  • 3909 posturi

Postat 17 April 2008 - 07:32 AM

CITAT(sacramento @ Apr 16 2008, 07:30 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Ai dreptate, ai spus clar, dar eu de graba sa fac praji (ca arata super) nu am stiut care e intaritorul si cu atit mai mult gelatina instant incit am luat praf de frisca(m-am gindit ca nu-si da frisca seama biggrin.gif )

Orshcit,gustul e esceptional,noi comentam ca-i moale si-o mincam cu lingurita.Dupa 5 min. mai mergem la o portie:comentam si mincam,etc

Buna rau-ce mai tongue.gif

laugh.gif Na, si asa, printre comentarii, dati gata prajitura! Lasa, ca data viitoare o sa iti iasa mai tzapana, uite cum mi-a iesit mie aseara:
DSC05262.JPG
DSC05265.JPG
prajituri_cu_narcise_copy.jpg - le-am pozat de aproape ca sa li se poata vedea si textura.
De data asta le-am facut cu gris, pur si simplu, pentru ca nu am mai acut pesmet acasa, si imediat dupa ce am scos foile din cuptor am decupat marginile si mi s-au parut un pic aspre, se simtea grisul, o idee. Dar dupa ce am asezat crema pe ele, si au stat la frigider peste noapte, in dimineata asta am savurat la cafea o bucata de prajitura de o fragezime minunata, parca mai reusite decat primele! Pacat ca nu am decat 4 bucati, restul au plecat de dimineata pentru a fi vedete intr-un mare party de majorat tongue.gif !

#34 MIMI76

MIMI76

o mamica fericita

• Membri
  • 2232 posturi
  • Interests:Pe langa multe altele,PLANTELE

Postat 17 April 2008 - 08:51 AM

Super prajitura!Si foarte aspectuoasa.Bravo,Laura,mai spioneaza-le pe croate si mai zi-ne retete de-astea,ca ne plac.

#35 Mudjahista

Mudjahista

Master of disaster

• Membri
  • 2179 posturi

Postat 17 April 2008 - 09:02 AM

CITAT(lauralaurentiu @ Apr 17 2008, 07:32 AM) <{POST_SNAPBACK}>
laugh.gif Na, si asa, printre comentarii, dati gata prajitura! Lasa, ca data viitoare o sa iti iasa mai tzapana, uite cum mi-a iesit mie aseara:

- le-am pozat de aproape ca sa li se poata vedea si textura.
De data asta le-am facut cu gris, pur si simplu, pentru ca nu am mai acut pesmet acasa, si imediat dupa ce am scos foile din cuptor am decupat marginile si mi s-au parut un pic aspre, se simtea grisul, o idee. Dar dupa ce am asezat crema pe ele, si au stat la frigider peste noapte, in dimineata asta am savurat la cafea o bucata de prajitura de o fragezime minunata, parca mai reusite decat primele! Pacat ca nu am decat 4 bucati, restul au plecat de dimineata pentru a fi vedete intr-un mare party de majorat tongue.gif !

Wow, ce faina ti-o iesit si de data asta wub.gif. Bravo Laura!

MUDJ@HISTA

#36 laura_laurentiu

laura_laurentiu

Master of disaster

• Membri
  • 3909 posturi

Postat 17 April 2008 - 09:03 AM

Mimisor, cu placere, sa stii ca imi petrec zilnic ceva timp spionand in forumul respectiv si chiar intentionez sa prestez cate ceva de pe acolo. Si prajituri, dar si niste mancarici bune, bune de tot, mmmm! Ma mai blochez la cate un ingredient sau masura care in sarbeste suna intr-un fel, dar in croata cu totul altfel - de exemplu ce e in sarbeste "lingurita" pe forumul croat este evident "lingura", si inca din aia plina, latfel nu ar avea cum sa iasa nimic! tongue.gif

#37 laura_laurentiu

laura_laurentiu

Master of disaster

• Membri
  • 3909 posturi

Postat 17 April 2008 - 09:04 AM

CITAT(Mudjahista @ Apr 17 2008, 10:02 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Wow, ce faina ti-o iesit si de data asta wub.gif. Bravo Laura!

Mersi, Mudja! pupic.gif Nu ti-i pofta? tongue.gif Poate le prestezi si tu, dar de la tine ma astept sa apari cu ele intr-o prezentare mai sofisticata, cine stie cu ce ne surprinzi!

#38 Mudjahista

Mudjahista

Master of disaster

• Membri
  • 2179 posturi

Postat 17 April 2008 - 09:09 AM

CITAT(lauralaurentiu @ Apr 17 2008, 09:04 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Mersi, Mudja! pupic.gif Nu ti-i pofta? tongue.gif Poate le prestezi si tu, dar de la tine ma astept sa apari cu ele intr-o prezentare mai sofisticata, cine stie cu ce ne surprinzi!

Mi-e o pofta de mooor laugh.gif , si ma tot holbez la pozele tale cu gandul s-o fac si eu (azi?! rolleyes.gif) . Trebuie s-o fac si eu ca prea bine arata smile.gif .

MUDJ@HISTA

#39 laura_laurentiu

laura_laurentiu

Master of disaster

• Membri
  • 3909 posturi

Postat 17 April 2008 - 09:19 AM

Spor sa ai! Micul degustator cred ca va fi incantat, dar nici voua nu o sa va pice prea rau tongue.gif ! Sa vii cu poze! pupic.gif

#40 Getut

Getut

Big Chef

• Membri
  • 797 posturi

Postat 17 April 2008 - 09:55 AM

Laura prajitura asta e de zile mari ohmy.gif mersi mult ca ai tradus-o, e super misto da' nu ma bag ca daca o fac o sa mananc cateva zile doar praji rezulta ca mai pun ceva pe mine si nu vreu, asa ca rezist... oare cat timp?
Vreu sa stiu unde ai gasit in Timisoara lapte condensat? ca vreau si eu tongue.gif

Răspunde la acest topic

0 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi