Sari la conținut

Poză

Kurtos Kolac - am improvizat :)

218 răspunsuri la acest topic

#1 cheesecakeNY

cheesecakeNY

Bucataras

• Membri
  • 162 posturi

Postat 07 May 2008 - 06:23 PM

Dupa discutiile de pe forum legate de cum am putea face Kurtosii acasa, mi-a venit ideea sa incerc sa-i fac pe sticla. Am avut ceva emotii bineinteles dar sunt multumita de rezultat.

Ingrediente pentru 4 Kurtosi (de marimea unei sticle de vin):

-500 g faina
-25 g drojdie
-150 grame zahar
-1 plic zahar vanilat
- 2 galbenusuri
- o cana lapte caldut
- 3 linguri ulei
- un varf de sare
- coaja de la o lamaie

Se pune faina intr-un bol incapator si se face o gaura in mijloc. Drojdia se desface intr-un pic de lapte caldut la care se adauga varful de sare si zaharul vanilat si se toarna in mijlocul fainii, se lasa putin la dospit.
Se adauga apoi galbenusurile, zaharul, coaja de lamaie si lapte pana iese un aluat moale. Se adauga apoi si uleiul, se mai stropeste cu faina daca aluatul pare prea uleios.
Se lasa la dospit la cald pana aluatul isi dubleaza volumul.
Se imparte apoi in 4 si se intinde cate o foaie de grosime potrivita. Se taie apoi in fasii inguste.
Sticlele (de vin am folosit eu ) se curata bine, se dau apoi cu ulei si se incepe apoi sa se infasoare aluatul pe ele.
Se rastoarna pe suprafata de lucru si se rotesc pana aluatul devine uniform pe sticla.
Se mai lasa putin la ''odihnit'' pentru vreo 15 minute dupa care se ung cu lapte amestecat cu zahar si se dau prin zahar si scotisoara sau zahar cu nuca de cocos, nuci cu scortisoara..
Se aseaza sticlele intr-o tava de cuptor si se introduc la 175 C pana se rumenesc. Se lasa putin la racit si apoi se scot de pe sticle.

Miniaturi atașate

• DSCN1609.jpg
  • DSCN1610.jpg
  • DSCN1611.jpg
  • DSCN1619.jpg
  • DSCN1620.jpg

Intelligence runs after me, but i am faster !!

#2 cheesecakeNY

cheesecakeNY

Bucataras

• Membri
  • 162 posturi

Postat 07 May 2008 - 06:25 PM

Continuare smile.gif

Miniaturi atașate

• DSCN1621.jpg
  • DSCN1623.jpg
  • DSCN1625.jpg
  • DSCN1626.jpg
  • DSCN1628.jpg

#3 cheesecakeNY

cheesecakeNY

Bucataras

• Membri
  • 162 posturi

Postat 07 May 2008 - 06:27 PM

Aici scoase din cuptor. Gustul e la fel ca cele pe care le cumparam tongue.gif

Miniaturi atașate

• DSCN1629.jpg
  • DSCN1632.jpg
  • DSCN1633.jpg

#4 elena_antony

elena_antony

Senzuala

• Membri
  • 2018 posturi

Postat 07 May 2008 - 06:35 PM

wowwwwwwwww cheesecake, te iubesc!De cand tanjesc eu la Kurtosi, si nu stiam cum sa-i fac icon_love.gif.

Parca aia de cumparat se ungeau si cu miere.O sa incerc sa fac si eu , multumesc mult floare.gif

Edit: cat are cana ta ?

Editat de elena_antony, 07 May 2008 - 06:36 PM.

#5 ingerash

ingerash

micro Bucatar

• Membri
  • 23 posturi

Postat 07 May 2008 - 06:36 PM

Wow!!! Ce bine arata...mi-ai facut o mare pofta. Multumim de reteta!

Editat de ingerash, 07 May 2008 - 06:38 PM.

#6 grigoriu_39778

grigoriu_39778

Master of disaster

• Membri
  • 3368 posturi

Postat 07 May 2008 - 06:37 PM

ohmy.gif hello2.gif super idee Felicitari!

#7 laura_laurentiu

laura_laurentiu

Master of disaster

• Membri
  • 3909 posturi

wow, esti super ingenioasa! Sincere felicitari! floare.gif

#8 Cosmina_Liana

Cosmina_Liana

Master of disaster

• Membri
  • 1684 posturi
  • Interests:datu' cu sania

ohmy.gif wow ce bine arata
trebe sa incerc si eu
sunt moarta dupa Kurtos biggrin.gif
brava

#9 ela02

ela02

micro Bucatar

• Membri
  • 37 posturi

Postat 07 May 2008 - 06:39 PM

felicitari arat fff bine,am sa incerc sigur si eu sa vad cum sant
ela

#10 cheesecakeNY

cheesecakeNY

Bucataras

• Membri
  • 162 posturi

Postat 07 May 2008 - 06:42 PM

CITAT(elena_antony @ May 7 2008, 06:35 PM) <{POST_SNAPBACK}>
wowwwwwwwww cheesecake, te iubesc!De cand tanjesc eu la Kurtosi, si nu stiam cum sa-i fac icon_love.gif.

Parca aia de cumparat se ungeau si cu miere.O sa incerc sa fac si eu , multumesc mult floare.gif

Edit: cat are cana ta ?

am folosit cam 115 mililitrii de lapte, sincer laptele l-am adaugat in functie de consistenta aluatului smile.gif
multumesc , sper sa incerci metoda, ideea mi-a venit gandindu-ma la puiul pe sticla laugh.gif ma gandeam ca trebuie sa iasa si Kurtosii

#11 alina-lili

alina-lili

Fluturella culinarella

• Membri
  • 3115 posturi

Postat 07 May 2008 - 06:44 PM

dupa atatzia de "uau" mai vin si eu cu unul, da' al meu e mai lung: UUUAAAAAAUUUUUU...super imrovizatie!!!!
vroiam sa-ti trimit smile-ul ala cu galeria...unii care se tin de mana, ca la fotbal...da' nu-l gasesc eusa_shifty.gif
deci ideea era ca...NO COMMENT biggrin.gif/

#12 cheesecakeNY

cheesecakeNY

Bucataras

• Membri
  • 162 posturi

Postat 07 May 2008 - 06:46 PM

Multumesc tuturor pentru aprecieri, reteta e destul de simpla si nu e multa munca, se fac repede si sunt buuuuuni ! Sunt foarte incantata mai ales ca aveam o pofta si numai in Romania aveam ocazia sa-i mancam si eu si sotul meu ...

#13 Bolognese di Cluj

Bolognese di Cluj

Master of disaster

• Best romantic story teller
  • 2842 posturi

Postat 07 May 2008 - 06:51 PM

Esti nemaipomenita!!!Ar trebui sa iti brevetezi inventia,ca e extraordinara.Eu una,iti multumesc mult de tot floare.gif
Stai numa sa vezi ce incantata o sa fie Yandira wink.gif
Y a n d i r a a a a a a a a a a a a a a a a a a a! biggrin.gif

#14 diamond

diamond

abcd...urs!

• Membri
  • 4041 posturi

Postat 07 May 2008 - 07:20 PM

de asta iubesc eu culinarul... numa oameni fantastici p-acilea si niste idei de-ti sta mintea... bv, bv , bv!!!!!!!!!

#15 Yandira

Yandira

Master of disaster

• Membri
  • 3336 posturi
  • Interests:calatorii, mancaruri exotice, politica, dansul

Postat 07 May 2008 - 08:01 PM

Cheescake ESTI O DESTEAPTA. Eu am deschis topicul asta acum vreo 4 ani si ne-am dat cu totii cu presupusul cum s-ar putea adapta coacerea aia la puterile naostre si nu am ajuns la nici un rezultat. Cand am fost in tara intai am cautat kartosii si apoi rudele pierdute. Ah, cat iti multumesc. Eu m-am gandit odata ca ar trebui sa ii pun verticali, eu ma gandisem la conservele de sucuri naturale care aici sant mari. Dar imi era frica sa nu cada ruloul in timpul coacerii. Ce buna idee ai. Si uite ca nu p0lezneste sticla. Cred ca e momentul meu culminant in Culinar, adica viata mea se va imparti de azi:i Inainte si Dupa descoperirea Kartosilor. Ah nu pot crede ca o sa mexicanizez Kartosii si o sa-i inebunesc pe toti. Cat de mult iti multuimesc ca esti isteatza icon_love.gif
Dupa virtute, veselia e lucrul cel mai indispensabil.
Zilnic ar trebui sa citim o carte buna, sa ascultam o melodie placuta, sa contemplam un tablou frumos si sa rostim cuvinte placute.
Goethe

#16 Yandira

Yandira

Master of disaster

• Membri
  • 3336 posturi

Postat 07 May 2008 - 08:03 PM

Te-am auzit Bolo, cand e vorba de Kartosi ii miros de la 10 mii de km. O sa vii expun cu prima ocazie. Ah, ce fericita sant.,.,, biggrin.gif/
Zilnic ar trebui sa citim o carte buna, sa ascultam o melodie placuta, sa contemplam un tablou frumos si sa rostim cuvinte placute.
Goethe

#17 cheesecakeNY

cheesecakeNY

Bucataras

• Membri
  • 162 posturi

Postat 07 May 2008 - 08:17 PM

CITAT(Yandira @ May 7 2008, 08:01 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Cheescake ESTI O DESTEAPTA. Eu am deschis topicul asta acum vreo 4 ani si ne-am dat cu totii cu presupusul cum s-ar putea adapta coacerea aia la puterile naostre si nu am ajuns la nici un rezultat. Cand am fost in tara intai am cautat kartosii si apoi rudele pierdute. Ah, cat iti multumesc. Eu m-am gandit odata ca ar trebui sa ii pun verticali, eu ma gandisem la conservele de sucuri naturale care aici sant mari. Dar imi era frica sa nu cada ruloul in timpul coacerii. Ce buna idee ai. Si uite ca nu p0lezneste sticla. Cred ca e momentul meu culminant in Culinar, adica viata mea se va imparti de azi:i Inainte si Dupa descoperirea Kartosilor. Ah nu pot crede ca o sa mexicanizez Kartosii si o sa-i inebunesc pe toti. Cat de mult iti multuimesc ca esti isteatza icon_love.gif

icon_love.gif Multumesc Yandira, am stat si eu cu ochii pe ei, mi-era teama sa nu alunece, sa reziste bine sticla, apoi cand i-am scos din cuptor ma rugam sa pot sa-i scot intregi de pe sticle, daca nu reuseam bineinteles ca-i papam si asa , dar na trebuiau sa arate si bine sa-l impresionez pe sot si pe tot neamul lui laugh.gif Sotul s-a indragostit de ei anul trecut in toamna cand l-am dus in Maramures la Sarbatoarea Castanelor, de atunci pastreaza o poza cu sfintenie tongue.gif E tare haios cand incearca sa le rosteasca denumirea, de curand a inceput sa manance si mamaliga cu branza, sunt mandra de el laugh.gif

#18 Cristina75

Cristina75

Captain Cook

• Membri
  • 275 posturi

Postat 07 May 2008 - 08:44 PM

Felicitari, arata foarte bine, la asta chiar nu m-as fi gandit...
Eu am facut vineri, ca baietelului meu ii plac tare mult. Insa ai mei sunt facuti cu o "scula" antica. biggrin.gif

Miniaturi atașate

• Picture_041.jpg
  • Picture_044.jpg

Criss

#19 parvu maria

parvu maria

micro Bucatar

• Membri
  • 35 posturi
  • Interests:n-am, ma plictisesc repede

Postat 07 May 2008 - 08:50 PM

hmmmmmmmm, ce bine sunaaaa...
dar, dupa ce am studiat cu pretena mea problema, ma intreb: nu cumva tu ai cuptor electric?

ca ma gindesc, daca pun sticlele alea in picioare in cuptorul meu cu gaz, care arde deloc uniform, nu se vor pirli colacii in partea de jos, aia de e apropiata de foc?

#20 Yandira

Yandira

Master of disaster

• Membri
  • 3336 posturi

Postat 07 May 2008 - 09:01 PM

dry.gif Aaaa, ai dreptate.....Poate daca punem o tava jos, peste tabla cuptorului ?????
Goethe

Răspunde la acest topic

1 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi