Sari la conținut

Poză

Lasagna cu cannelloni - ati citit bine

11 răspunsuri la acest topic

#1 psyche

psyche

Big Chef

• Membri
  • 948 posturi

Postat 28 July 2008 - 03:00 PM

Intai trebuie sa va povestesc ca sunt intr-un proces de a-mi goli debaraua ca am o gramada de chestii care mai au un pic si expira biggrin.gif
Deci am gasit o cutie de cannelloni si mi-am zis ca gata, cina pe azi e rezolvata.
Am mai luat niste dovlecei, un pachet de ciuperci, vreo 4 cepe si niste branza topita de-aia feliute (pentru sandwich) care n-au mai intrat in poza. Am ras doi dovlecei mai urati si pe ala mai frumos l-am lasat asa, initial ma gandeam sa-l prajesc dar m-am razgandit, o sa vedeti voi imediat.
DSC04973.JPG
Am bagat la robot ciupercile si ceapa, ca mi-era lene sa le tai cu mana (cu cutitul adica) si s-au facut uite asa:
DSC04974.JPG
Acuma o sa postez ca vad ca se tot intrerupe culinarul... si reiau!
You lock the door and throw away the key theres someone in my head but its not me

#2 psyche

psyche

Big Chef

• Membri
  • 948 posturi

Postat 28 July 2008 - 03:20 PM

da... se tot intrerupe... deci scuze pentru multiposting... ca sa zic asa wink.gif
decidupa ce am tocat ceapa cu ciupercile am adaugat dovleceii, cam 100 gr. urda care mai ramasese prin frigider, o legatura de marar si 2 oua si-am mixat totul prin robot. Apoi am deschis cutia de cannelloni si... surpriza! Inauntru erau vreo 8 cannelloni dar si vreo 10 foi de lasagna... Asa ca am inventat reteta de lasagna cu cannelloni: am pus un pic de ulei de masline pe fundul unei tavi, un rand de lasagna, un rand de felii de branza topita si-am purces la umplut cannellonrlr cu compozita de v-am povestit-o inainte.
iaca
DSC04977.JPG
Cand am terminat caneloanele am acoperit cu restul ce compozitie si fiindca mai ramasese loc destul in tava am adaugat dovlecelul ramas, taiat felii subtiri.
DSC04979.JPG
Am pus restul de lasagna, am acoperit cu folie de aluminiu si-am bagat la cuptor pana a inceput sa miroase a ars (scuze, da' io numa asa imi dau seama la cuptorul meu cand e gata mancarea...) apoi am scos folia de aluminiu si-am turnat doua oua batute cu vreo 200 gr. iaurt, am mai lasat vreo 10 minute si voila
DSC04983.JPG
Deci la mine cand incepe sa se simta miros de ars e semn ca mancarea e gata, nu ca e gata arsa... vedeti ca arata numai bine rumenit.
Am scos repede o portiuta pe o farfurie ca sa fac poza artistica de rigoare... da' n-a iesit chiar cum am vrut eu
DSC04986.JPG
In sectiune n-am mai pozat ca am fost dezamagita... ma asteptam sa se vada rotocoalele de cannelloni printre paralelele de lasagna... da' nus e intelegea nimica... poate si fiindca era o compozitie deschisa la culaore, paote daca as fi bagat ceva cu carne si sos de rosii s-ar fi vazut mai bine.
La gust au fost insa delicioase, cred ca merg cu reteta la OSIM smile.gif
You lock the door and throw away the key theres someone in my head but its not me

#3 vasil_39544

vasil_39544

Master of disaster

• Membri
  • 4439 posturi

Postat 28 July 2008 - 05:20 PM

Salivez!!!! Ce imi faci tu! Am canelonni de ceva vreme cumparati nu stiam ce sa fac cu ei. Acu tre sa merg sa cumpar si lasagna! rolleyes.gif
Mami de

si

#4 Maya

Maya

Dulcinea del Toboso

• Membri de onoare
  • 23459 posturi

Postat 28 July 2008 - 10:10 PM

Pe mine m-ai derutat de tot cu titlul si ca undeva ai scris ca ai adugat si restul de lasagne.. unsure.gif
De ce îi zici Lasagne cu cannelloni?..eu vad doar cannelloni huh.gif

#5 juk_26458

juk_26458

Big Chef

• Membri
  • 983 posturi

Postat 28 July 2008 - 11:45 PM

QUOTE(MAYA @ Jul 28 2008, 10:10 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Pe mine m-ai derutat de tot cu titlul si ca undeva ai scris ca ai adugat si restul de lasagne.. unsure.gif
De ce îi zici Lasagne cu cannelloni?..eu vad doar cannelloni huh.gif

Cred ca de asta:

QUOTE(psyche @ Jul 28 2008, 03:20 PM) <{POST_SNAPBACK}>
..... Apoi am deschis cutia de cannelloni si... surpriza! Inauntru erau vreo 8 cannelloni dar si vreo 10 foi de lasagna... Asa ca am inventat reteta de lasagna cu cannelloni: ............
La gust au fost insa delicioase, cred ca merg cu reteta la OSIM smile.gif

#6 psyche

psyche

Big Chef

• Membri
  • 948 posturi

Postat 29 July 2008 - 08:24 AM

QUOTE(Kitty-1 @ Jul 28 2008, 11:45 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Cred ca de asta:

Gloxi acuma nu trebe neaparat sa iei si lasagna... eu ti-am zis ca le-am pus ca sa nu le arunc rolleyes.gif Umplutura insa merita incercata cu orice fel de paste wink.gif
Maya, cum a zis si Kitty in cutia mea afara era vopsit gardul si inauntru... erau 2 in 1
Am facut si-o poza cu primul strat de lasagna dar mi-era jena s-o afisez mai ales in fata unor artiste foto cum esti tu si alte fete de pe aici... eu cand gatesc v-am ami zis ca bucataria mea arata ca in recolamele la produse de curatat INAINTE de a utiliza produsul... si nici nu m-am prins inca cum functioneaza mandretea mea de aparat foto. Da' uite:
DSC04975.JPG
si pe deasupra sunt tot lasagne.
Cred ca trebuia sa zic "paste in forma plana si cilintrica"
Da' sa nu-i ziceti Adrianei sau altor forumisti din Italia ca probabil m-ar ucide... io daca as fi italian mi s-ar parea o blasfemie sa amesteci pastele astea... da' la noi la tara merge angel10.gif

#7 Maya

Maya

Dulcinea del Toboso

• Membri de onoare
  • 23459 posturi

Postat 29 July 2008 - 01:45 PM

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaahaaaaaaaaaaaaaaaaa..în pachetul de cannelloni erau si foi de lasagne!!! icon_rotf.gif
Si uite cum ies noi inventii! laugh.gif Cool!

#8 Cristina

Cristina

Master of disaster

• Membri
  • 3128 posturi

Postat 30 July 2008 - 04:45 AM

psyche poate daca umpleai canelloni cu spanac si ricotta aveai poza si de sectiune ( doar o idee) oricum este yummy !

#9 psyche

psyche

Big Chef

• Membri
  • 948 posturi

Postat 30 July 2008 - 11:20 AM

QUOTE(Cristina @ Jul 30 2008, 04:45 AM) <{POST_SNAPBACK}>
psyche poate daca umpleai canelloni cu spanac si ricotta aveai poza si de sectiune ( doar o idee) oricum este yummy !

Da, cred ca se vedea si acolo, eu m-am gandit ca puteam pune carne cu suc de rosii dar si verdele din spanac ar fi iesit frumos.
Numai ca ideea era sa scap de ce-aveam prin debara... si spanac n-aveam, ca desi mie imi place foarte mult nu prea-mi vine sa fac toate demersurile legate de curatare=fierbere=restul de preparari numai pentru mine, ai mei avand o spanacofobie cronica (ca si multe alte fobii culinare biggrin.gif)
Ma bucur ca va place inventia mea fetele... incercati umplutura ca merita.
P.S. Maya, data viitoare ma gandesc sa fac ceva gen "piure (de cartofi, evident) cu cartofi prajiti" sau "ochiuri cu omleta" sau, de ce nu, "paine prajita cu paine" (asta fiind unul dintre cele mai frecvente meniuri ale studentiei mele rolleyes.gif )

#10 Cristina

Cristina

Master of disaster

• Membri
  • 3128 posturi

Postat 30 July 2008 - 04:42 PM

QUOTE(psyche @ Jul 30 2008, 12:20 PM) <{POST_SNAPBACK}>
ai mei avand o spanacofobie cronica (ca si multe alte fobii culinare biggrin.gif)

icon_rotf.gif icon_rotf.gif icon_rotf.gif asa si la noi.

#11 Adriana Nicoleta

Adriana Nicoleta

.

• Membri de onoare
  • 25863 posturi

Postat 31 July 2008 - 10:50 PM

CITAT(psyche @ Jul 29 2008, 08:24 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Da' sa nu-i ziceti Adrianei sau altor forumisti din Italia ca probabil m-ar ucide... io daca as fi italian mi s-ar parea o blasfemie sa amesteci pastele astea... da' la noi la tara merge angel10.gif

Eu aici n-am intrat, n-am vazut nimic, n-am cetit nimic.

#12 sandu_ctin14

sandu_ctin14

Big Chef

• Membri
  • 838 posturi
  • Interests:Lectura, calatoriile, bucataria.

Postat 01 August 2008 - 04:23 PM

Ce combinatie "combinata'! Cred ca este foarte gustoasa si inedita. E de incercat. Felicitari! floare.gif
"Nu exista o cale spre fericire. Fericirea este calea.!."
Proverb budist

Răspunde la acest topic

3 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi