Sari la conținut

Poză

inima de ciocolata, franta

39 răspunsuri la acest topic

#1 nico-vya

nico-vya

Academic Chef

• Membri
  • 1292 posturi

Postat 06 May 2009 - 01:10 AM

un dulce adresat ciocolatosilor!. cuvintele ar fi cam de prisos, pt ca de fapt acest desert se recomanda singur! smile.gif
ingrediente pt 6 cupe :
170gr ciocolata amaruie cu procent ridicat de cacao
100 gr zahar(dak considerati mai adaugati o lingurita)
2 oua intregi
2galbenuse
un strop de sare
100 gr unt
2 linguri nu foarte incarcate de faina 550
1 lingurita incarcata de ness
zahar vanilat dupa gust
smantana dulce , iaurt sau inghetata, fructe eventual pt servit

SDC14627.JPG

mod de lucru

ciocolata se topeste cu untul la microunde pana devine o pasta

SDC14628.JPG

Editat de nico-vya, 06 May 2009 - 01:14 AM.

#2 nico-vya

nico-vya

Academic Chef

• Membri
  • 1292 posturi

Postat 06 May 2009 - 01:20 AM

se pun impreuna ouale , zaharul, zaharul vanilat si sarea

SDC14634.JPG

se bat la viteza mare , cu mixerul, mai mult de 5 min
SDC14644.JPG

#3 nico-vya

nico-vya

Academic Chef

• Membri
  • 1292 posturi

Postat 06 May 2009 - 01:29 AM

dupa ce amestecul s-a ingrosat si albit, se adauga ciocolata topita , faina si nessul
SDC14651.JPG
se amesteca pana se obtine o compozitie aproape ca de chec,adica sa fie o idee mai curgatoare smile.gif

se imbraca formele cu unt si eventual pe fund se pune cate o bucatica de hartie de copt, fundul tongue.gif e partea cea mai vulnerabila a prajituricii
SDC14659.JPG

Editat de nico-vya, 06 May 2009 - 01:43 AM.

#4 nico-vya

nico-vya

Academic Chef

• Membri
  • 1292 posturi

Postat 06 May 2009 - 01:40 AM

SDC14681.JPG

cuptor preincalzit la 200 grade celsius
se coc pt exact 10 min, nici macar un min mai mult wink.gif smile.gif (dak cuptorul incinge prea tare, 8 min sunt suficiente) cand a trecut timpul arata cam asa

SDC14723.JPG

#5 nico-vya

nico-vya

Academic Chef

• Membri
  • 1292 posturi

Postat 06 May 2009 - 01:49 AM

lasati la odihna 2 minute si cu cutitul usor , trageti de jur imprejur
SDC14725.JPG
rasturnati fara grija si pudrati cu cacao
SDC14736.JPG

#6 nico-vya

nico-vya

Academic Chef

• Membri
  • 1292 posturi

Postat 06 May 2009 - 01:55 AM

si acu...momentul culminant...practic acest desert nu inseamna nimik dak mijlocul nu e curgator
si...practic cand am taiat cu lingura sa fotografiez sectiunea , priviti...chiar o inima smile.gif ...nu ma asteptam...de aceea i-am si zis inima de ciocolata

SDC14771.JPG

SDC14776.JPG

Editat de nico-vya, 06 May 2009 - 01:57 AM.

#7 nico-vya

nico-vya

Academic Chef

• Membri
  • 1292 posturi

Postat 06 May 2009 - 02:06 AM

eu am facut doar o cupa , care a fost cam...mijlocie si atunci am folosit:
1 ou+1 galbenus
50 gr unt
50 cioc
1 lingura zgarcita de zahar
1 lingura nu prea plina de faina
1 lingurita de ness
chiar orice desert de ciocolata veti folosi, incercati o lingurita de ness in compozitie, accentueaza gustul, savoarea e fara egal smile.gif
totul dureaza 25 min! Pe mine m-a salvat de multe ori cand s-au anuntat musafiri la repezeala smile.gif
pofta buna! floare.gif

SDC14756.JPG

Editat de nico-vya, 06 May 2009 - 02:15 AM.

#8 dark angel

dark angel

Master of disaster

• Membri
  • 4876 posturi

Postat 06 May 2009 - 03:11 AM

nu stiu daca esti nico sau vya dar esti artista fata draga! tare priceputa esti! aplauze.
eu nu sant fan cioco dar asta tot as gusta-o, arata mai bine ca in reviste. bravo!

#9 Lizura

Lizura

a dancing miracle...

• Membri
  • 3318 posturi

Postat 06 May 2009 - 05:48 AM

Credeam ca e originar american: eu le cumpar la cutiute si se numesc Lava Cake. Bune si f consistente. Nu reusesc sa termin niciodata o portie.
If you enter this world knowing you are loved and you leave this world knowing the same, then everything that happens in between can be dealt with. - Michael Jackson-
http://www.mjquotes.com/quotes.htm

#10 Adriana Nicoleta

Adriana Nicoleta

.

• Membri de onoare
  • 25863 posturi

Postat 06 May 2009 - 07:53 AM

Draga nico, tu de cind ai aparatul nou de fotografiat nu numai ca faci retete superbe dar mai faci si niste poze frumoase pupic.gif

#11 EmptyG

EmptyG

Bucataras

• Membri
  • 158 posturi

Postat 07 May 2009 - 04:30 PM

nico, esti sigura ca-s 2 galbenusuri ( pe langa cele 2 oua intregi) si nu-s de fapt 2 albusuri ?? huh.gif
mersi.

#12 nico-vya

nico-vya

Academic Chef

• Membri
  • 1292 posturi

Postat 07 May 2009 - 07:19 PM

CITAT(EmptyG @ May 7 2009, 05:30 PM) <{POST_SNAPBACK}>
nico, esti sigura ca-s 2 galbenusuri ( pe langa cele 2 oua intregi) si nu-s de fapt 2 albusuri ?? huh.gif
mersi.

darga mea, sunt mai mult ca sigura, fac reteta de vreo 2 ani si o fac destul de des...ca aici...cam asta-i moda...si eu a trebuit sa ma adaptez...asta e... smile.gif sotul meu ar manca non-stop daca s-ar putea...deh da-ar fi dupa el... rolleyes.gif
pt 6 cu cupe mici...2 oua +2 galbenuse ...extra galbenusele ii asigura cremozitatea care se vede in imagine, iti dai seama , ca nu mi-as fi permis sa pun o reteta gresita...singura mea modificare in toate retetele, este ca sa zic asa, zaharul, nu imi plac dulciurile foarte dulci, in rest si retetele de pe culinar le respect... intocmai
cupa mea este maricica . pt aceste pudd-uri se folodesc cupe f mici din material antiaderent, special facute pt aceste deserturi wink.gif smile.gif
fara grija ...io tot aici sunt, gata sa incasez si critici.. floare.gif
reteta nu da gres niciodata daca se respecta timpul, nu tre sa stea mai mult la cuptor, si nu se scapa mai multa faina smile.gif

Editat de nico-vya, 07 May 2009 - 08:11 PM.

#13 nico-vya

nico-vya

Academic Chef

• Membri
  • 1292 posturi

Postat 07 May 2009 - 07:23 PM

CITAT(dark angel @ May 6 2009, 04:11 AM) <{POST_SNAPBACK}>
nu stiu daca esti nico sau vya dar esti artista fata draga! tare priceputa esti! aplauze.
eu nu sant fan cioco dar asta tot as gusta-o, arata mai bine ca in reviste. bravo!

io mi-s nicoleta, fata mea e maria -viana, si ea mi-a facut contul...dar nu puteam sa ma inregistrez ca nicoleta , ca erau multe biggrin.gif , si atunci ea a zis nico-vya...si asa a ramas.
esti o dulce si-o draguta! floare.gif floare.gif floare.gif pupic.gif

#14 nico-vya

nico-vya

Academic Chef

• Membri
  • 1292 posturi

Postat 07 May 2009 - 07:27 PM

CITAT(Lizura @ May 6 2009, 06:48 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Credeam ca e originar american: eu le cumpar la cutiute si se numesc Lava Cake. Bune si f consistente. Nu reusesc sa termin niciodata o portie.

cu riscul ca ma fac de ras... wink.gif eu asa am auzit ca ar fi british , desertul asta, ...asa am auzit si la tv...da ce mai conteaza acu...e tare bun...e total , adevarat...servit cu inghetata de vanilie sau smantana aia lichida , vai da merge wow, atat ce pot sa spun si chiar rog pe toti cei care styu sa confirme sau...sa infirme.... wink.gif aici se plateste destul de mult pt una din asta ...totul e mijlocul...au fost emisiuni intregi dedicate acestui desert smile.gif

#15 nico-vya

nico-vya

Academic Chef

• Membri
  • 1292 posturi

Postat 07 May 2009 - 07:34 PM

CITAT(Adriana Nicoleta @ May 6 2009, 08:53 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Draga nico, tu de cind ai aparatul nou de fotografiat nu numai ca faci retete superbe dar mai faci si niste poze frumoase pupic.gif

draga me tiza, ai tu darul ala sa faci omu sa se simta bine smile.gif pupic.gif. eu sunt ZERO TAIAT IN PATRU LA FOTOGRAFIE, aparatu saracu e tare bun , da a incaput din nefericire pe mana mea. rolleyes.gif
am recitit topicul lectia de foto exact cand am postat de m-a apucat 4 dim, si tot nu am inteles nik..nu stiu cum se blureaza si cum se fura lumina si basta mad.gif
scuze de offtopic.gif aparatu meu e un samsung L201... smile.gif

#16 Adriana Nicoleta

Adriana Nicoleta

.

• Membri de onoare
  • 25863 posturi

Postat 07 May 2009 - 07:50 PM

CITAT(nico-vya @ May 7 2009, 07:34 PM) <{POST_SNAPBACK}>
am recitit topicul lectia de foto exact cand am postat de m-a apucat 4 dim, si tot nu am inteles nik..nu stiu cum se blureaza si cum se fura lumina si basta mad.gif
scuze de offtopic.gif aparatu meu e un samsung L201... smile.gif

pai tu crezi ca eu am inteles mai mult?
nu cunosc deloc termenii aia si de aceea nu pricep nici eu nica desi pitt cre ca mi-o explicat de 7 ori dar pina la urma, m-am uitat nitel pe instructiuni, am tot miscat zoomul si am reusit numa la flori, la mincare inca tu, poate intr-o zi rolleyes.gif
Si nu mai fi modesta ca acu is frumoase pozele tale pupic.gif

#17 piscotel

piscotel

Hexe online !

• Membri
  • 2543 posturi
  • Interests:muzica,filmele,ciinii,pisicile,florile,si...cartile.

Postat 07 May 2009 - 08:08 PM

Nico,

Esti o perfectionista !
Se vede de la mine pina la tine.Si gustul si mirosul se simte.
Cind am vazut ca-i ciocolatoasa,era sa intorc foaia,ca yo nu ma omor dupa ele,da cind am vazut cum curge,crema,
am ramas masca.Cred ca am ma vazut ceva asemanator la Jaimie Oliver.
Am salvat-o pentru Dl. Piscot.Yo fac cind o sa vreau sa-l dau pe spate. biggrin.gif
Numa ca tre sa-mi iau forme speciale,ca nu am numai tavi si forme de savarine care nu cred ca-s bune. wink.gif

#18 nico-vya

nico-vya

Academic Chef

• Membri
  • 1292 posturi

Postat 07 May 2009 - 08:18 PM

CITAT(piscotel @ May 7 2009, 09:08 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Nico,

Esti o perfectionista !
Se vede de la mine pina la tine.Si gustul si mirosul se simte.
Cind am vazut ca-i ciocolatoasa,era sa intorc foaia,ca yo nu ma omor dupa ele,da cind am vazut cum curge,crema,
am ramas masca.Cred ca am ma vazut ceva asemanator la Jaimie Oliver.
Am salvat-o pentru Dl. Piscot.Yo fac cind o sa vreau sa-l dau pe spate. biggrin.gif
Numa ca tre sa-mi iau forme speciale,ca nu am numai tavi si forme de savarine care nu cred ca-s bune. wink.gif

nu nu sunt bune formele de savarina,tre sa aibe peretii interiori drepti , unse generos cu unt, si pe fund exact cat ii rotundu de fund si nu mai mult, hartie de copt...e mai sigur , ca nici io n-am antiaderente...si am alea care se vad si merg brici...deci ori antiaderent , ori de sticla.
sincer ,nici io nu-s ciocolatoasa laugh.gif , da acasa manca fata si pt ea faceam orice, iar aici vecinu de camera cool.gif , si iac-asa...pt mine sincer e o placere, numa sa fiu ocupata wink.gif smile.gif
jamie , e febletea mea...a avut o pleiada de noi emisiuni acu...dar crede-ma mai sunt cativa.. la fel de buni , del toti am invatat cate ceva...mai au o mana si-o tehnica...si lucreaza cat mai simplu... wink.gif smile.gif

Editat de nico-vya, 07 May 2009 - 08:22 PM.

#19 EmptyG

EmptyG

Bucataras

• Membri
  • 158 posturi

Postat 07 May 2009 - 08:56 PM

nico, pai mie mi-a iesit si cu 2 albusuri, in loc de galbenusuri laugh.gif tocmai am prestat`o azi prajitura, este extraordinara...mi s-a cam rupt la desprindere si cand am scos-o din cuptor era umflatica asa, si apoi s-a pleostit...probabil din cauza modificarii facute la reteta sau... ? habar n`am.
Multumim pt reteta.

#20 amalia aa

amalia aa

Master of disaster

• Membri
  • 1603 posturi

Postat 07 May 2009 - 09:06 PM

Foarte bine arata ! Felicitari ! smile.gif

Răspunde la acest topic

1 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi