Sari la conținut

Poză

Mancarica de cartofi cu ficatei si mazare

8 răspunsuri la acest topic

#1 DOITILI

DOITILI

Academic Chef

• Culinareasa lunii
  • 1107 posturi

Postat 11 July 2009 - 09:29 AM

tot gandindu-ma si 'framantandu-ma' ce sa mai fac de mancare a "luat nastere" aceasta mancarica:
Mancarica de cartofi cu ficatei si mazare
4 cepe
2 morcovi
1 lingura bulion
ustroi
un ardei(de care vreti)
500g ficatei
10 cartofi potriviti
400g mazare
o legatura de patrunjel proaspat
sare si piper dupa gust
cartofii se curata, se taie si se pun la fiert cu putina sare
DSCF4386.jpg
DSCF4389.jpg
se toaca ceapa si se lasa la calit, pina devine sticloasa
apoi se adauga ,morcovii,ustroiul,ardeiul bucatele si lingura de bulion (care poate fi inlocuita cu o rosie sau doua)
se pun ficateii si se lasa la fiert cateva minute (abia de aici am inceput sa fac poze)
DSCF4385.jpg
dupa care se adauga mazarea eu am avut-o congelata) si o cana de apa (sau in functie de cat de zemoasa o doriti)
DSCF4387.jpg
DSCF4388.jpg
se lasa asa pana sunt fierti si ficateii si mazarea
DSCF4390.jpg
se adauga cartofii fierti
DSCF4391.jpg
se sareaza si pipereaza dupa gust..bineinteles ca mai puteti folosi si alte condimente
si gata
DSCF4392.jpg
DSCF4394.jpg
pofta buna!
A iesit fff faina si cei din casa (copii, barbat, soacra) au fost incantati de ea
eu am facut o cantitate mai mare sa ajunga la 7 persoane dar cantitatile se pot reduce sau chiar modifica dupa preferinta fiecaruia

ps daca se pune mazare de la cutie se adauga odata cu cartofii fierti pentru a nu se zdrobi

mami de fetite si baietei (2+3)

Secretul fericirii este, nu sa faci ce-ti place, ci sa inveti sa-ti placa ceea ce trebuie sa faci.

"Nu eşti mai mare atunci când eşti lăudat nici mai mic atunci când eşti criticat; ceea ce eşti înaintea lui Dumnezeu contează şi nimic mai mult."

blog

#2 Adriana Nicoleta

Adriana Nicoleta

.

• Membri de onoare
  • 25863 posturi

Postat 11 July 2009 - 12:56 PM

Eu dintr-asa o mincare as minca si 2 farfurii, mai ales ca ai pus castraveciorii aia apetisanti pe margini smile.gif

#3 dora_m

dora_m

MINOS D'OROS

• Membri
  • 2950 posturi

Postat 11 July 2009 - 01:31 PM

QUOTE(Adriana Nicoleta @ Jul 11 2009, 02:56 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Eu dintr-asa o mincare as minca si 2 farfurii, mai ales ca ai pus castraveciorii aia apetisanti pe margini smile.gif

Eu m-as incumeta chiar la 3 farfurii...e mancarea copilariei mele..mama facea fara carne (la cererea mea expresa wink.gif ) in care punea mai toate legumele...un fel de ghiveci...
super mancarica DOITILI floare.gif

#4 DOITILI

DOITILI

Academic Chef

• Culinareasa lunii
  • 1107 posturi

Postat 11 July 2009 - 02:03 PM

CITAT(Adriana Nicoleta @ Jul 11 2009, 01:56 PM) <{POST_SNAPBACK}>

e prima data cand fac in genul asta (cu ficatei) si s-a mancat f bine
una din fete a intrebat daca mai am ca mai vrea
a inceput sa dea si ea de gustul castravetilor murati (pana acum nu le placea ce avea otet)

Secretul fericirii este, nu sa faci ce-ti place, ci sa inveti sa-ti placa ceea ce trebuie sa faci.

"Nu eşti mai mare atunci când eşti lăudat nici mai mic atunci când eşti criticat; ceea ce eşti înaintea lui Dumnezeu contează şi nimic mai mult."

blog

#5 DOITILI

DOITILI

Academic Chef

• Culinareasa lunii
  • 1107 posturi

Postat 11 July 2009 - 02:09 PM

CITAT(dora_m @ Jul 11 2009, 02:31 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Eu m-as incumeta chiar la 3 farfurii...e mancarea copilariei mele..mama facea fara carne (la cererea mea expresa wink.gif ) in care punea mai toate legumele...un fel de ghiveci...
super mancarica DOITILI floare.gif

multumesc
i-am spus mancarica fiindca eu spun ghiveci la cel in care bag~tot ce gasesc legume (fasole, dovlecei, vinete, conopida, varza - pe langa ceea ce am bagat in aceasta mancare)

blog

#6 moatza

moatza

Master of disaster

• Membri
  • 5505 posturi

Postat 11 July 2009 - 04:11 PM

ceva in genul asta am facut si eu azi, da'n loc de ficatei -un rasol de vitel, si-n loc de mazare -piciorusele de la 500gr ciuperci, maruntite. si are o aroma mancarea!

doitili, te felicit ca reusesti sa faci mereu ceva bun si sanatos ptr copilasii tai!

edit: doamne ce-ar fi mers si la mine niste castraveciori! is de-astia de vara, nu? pun si eu la murat.

Editat de moatza, 11 July 2009 - 04:12 PM.

#7 DOITILI

DOITILI

Academic Chef

• Culinareasa lunii
  • 1107 posturi

Postat 11 July 2009 - 04:28 PM

CITAT(moatza @ Jul 11 2009, 05:11 PM) <{POST_SNAPBACK}>
ceva in genul asta am facut si eu azi, da'n loc de ficatei -un rasol de vitel, si-n loc de mazare -piciorusele de la 500gr ciuperci, maruntite. si are o aroma mancarea!

doitili, te felicit ca reusesti sa faci mereu ceva bun si sanatos ptr copilasii tai!

edit: doamne ce-ar fi mers si la mine niste castraveciori! is de-astia de vara, nu? pun si eu la murat.

multumesc
nu castraveciorii sunt de anu trecut cu otet la borcan
trebuie sa caut sa iau sa pun si anu asta

blog

#8 moatza

moatza

Master of disaster

• Membri
  • 5505 posturi

Postat 11 July 2009 - 04:43 PM

QUOTE(DOITILI @ Jul 11 2009, 04:28 PM) <{POST_SNAPBACK}>
multumesc
nu castraveciorii sunt de anu trecut cu otet la borcan
trebuie sa caut sa iau sa pun si anu asta

m-am linistit! deci nici tu n-ai fost mai harnica decat mine anu ' asta. wink.gif

glumesc!

#9 DOITILI

DOITILI

Academic Chef

• Culinareasa lunii
  • 1107 posturi

Postat 11 July 2009 - 05:10 PM

CITAT(moatza @ Jul 11 2009, 05:43 PM) <{POST_SNAPBACK}>
m-am linistit! deci nici tu n-ai fost mai harnica decat mine anu ' asta. wink.gif

glumesc!

nu n-am fost
le iau si eu usor, usor in limita posibilitatilor si a necesitatilor

blog

Răspunde la acest topic

2 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi