Sari la conținut

Poză

Caracatita cu sos de rosii

6 răspunsuri la acest topic

#1 florin.stan

florin.stan

Bucataras

• Membri
  • 71 posturi
  • Interests:Excursiile, Gradinaritul, Gatitul

Postat 24 July 2009 - 10:43 AM

Zilele acestea am gasit o oferta buna la baby squid (pui caracatita) proaspata si cum imi plac la nebunie fructele de mare am cumparat si eu. Aceasta reteta este recomandata de matusa mea din italia, ea putand fiind servita cu orez, paste sau simpla. Este o mancare foarte gustoasa recomandata si celor ce nu suporta mirosul de fructe de mare deoarece la aceasta reteta nu se simte mirosul si gustul foarte puternic

Deci iata reteta mea:

Caracatita cu sos de rosii

Ingrediente:
300g caracatita proaspata
1/2 lamaie
1-2 linguri ulei masline/floarea soarelui
2 catei usturoi
1 ceapa medie
1/2 cana vin alb
2 rosii medii
400g rosii in bulion
6 frunze busuioc proaspat
sare piper
1/2 lingurita boia iute

Instructiuni:
Se portioneaza caracatita, se spala si se fierbe in apa cu sare si zeama de lamaie pana devine frageda (furculita intra usor in carne).

Se scoate, se usuca de apa si se lasa la racit.

Dupa ce s-a racit caracatita, se incinge uleiul si se rumeneste caracatita cu ceapa si usturoiul tocat marunt.

Cand totul este rumenit, se stinge cu vinul alb si se adauga rosiile taiate cuburi mici si rosiile din bulion.

Se condimenteaza cu sarea, piperul, boia dupa gust. Se adauga busuiocul proaspat tocat. Se lasa la inabusit pana caracatita devine frageda.

Se serveste alaturi de paste, orez sau un vin alb tongue.gif

Pofta buna!

#2 Irinuca'Popii

Irinuca'Popii

Bucataras

• Membri
  • 182 posturi
  • Interests:www.itsybitsy.ro

Postat 01 August 2009 - 12:56 PM

Mmmmm...suna bine reteta ta smile.gif
Oare pot folosi si caracatita congelata, cu acelasi succes?
HOME IS WHERE YOUR HEART IS !

#3 Icey

Icey

Big Chef

• Membri
  • 648 posturi

Postat 01 August 2009 - 01:11 PM

Am sa incerc si eu reteta! pare tare apetisanta, de obicei eu fac caracatita dupa alta reteta.

Irinuca chiar iti recoamnd caracatita congelata, daca o iei fresh trebuie batuta bine altfel risti sa papi cauciuc wink.gif Eu ori o cumpar fresh si o congelez ori iau direct congelata, important e sa fie baby wink.gif

#4 KikenHana

KikenHana

x

• Membri
  • 2451 posturi

Postat 02 August 2009 - 10:33 AM

Ma bucur sa te vad pe aici! Bravo, indrazneata prima ta reteta in imagini biggrin.gif , totusi, ei o sa ii zic pas, nu ma impac cu fructele de mare..am incercat de mai multe ori, dar asta e, nu merge eusa_naughty.gif

#5 Kroko

Kroko

Captain Cook

• Membri
  • 313 posturi
  • Location:prin Bayern, cu capu'n nori si inima "am rechten Fleck"

Postat 04 August 2009 - 11:48 PM

CITAT(Icey @ Aug 1 2009, 01:11 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Am sa incerc si eu reteta! pare tare apetisanta, de obicei eu fac caracatita dupa alta reteta.

Irinuca chiar iti recoamnd caracatita congelata, daca o iei fresh trebuie batuta bine altfel risti sa papi cauciuc wink.gif Eu ori o cumpar fresh si o congelez ori iau direct congelata, important e sa fie baby wink.gif

Asa am citit si eu, ca trebuie ori batuta, ori congelata ca sa fie frageda ... si alta chestie: trebuie scufundata de mai multe ori, pana cand o lasi definitiv la fiert.
Ei, eu am facut prima data incercarea cu una cam de 1 kg (nu stiu daca baby sau nu, aici ii spune "pulpo") si am batut la ea de era sa o imprasti prin toata bucataria ... si a iesit bine.
A doua am fost mai indrazneata si am luat-o de 2 kg si un pic ... i-am dat doar 2-3 lovituri cu o cratita mai grea in cap si asta a fost ... si a iesit si asta iar super ... plus ca am scufundat-o o data si bine smile.gif
... doar ca eu o fierb la oala minune/cucta, ca. 20 min. max. 35 min. pe cea mai mare. De fiecare data s-a topit in gura.
Noi de obicei o papam cu usturoi si ulei de masline.
Dar am facut si eu sos de paste ... a fost bun si asa. smile.gif

#6 amalia aa

amalia aa

Master of disaster

• Membri
  • 1603 posturi

Postat 05 August 2009 - 10:16 AM

Simplu si bun ! Imi plac la nebunie fructele de mare pacat ca nu mi le permit mad.gif . Oricum mi-am salvat reteta smile.gif.

#7 Anansi

Anansi

Bucataras

• Membri
  • 157 posturi

Postat 07 August 2009 - 02:29 AM

arata tare bine dar n-am avut curaj sa cupmr pana acum. intrebare,caracatita trebuie batuta chiar daca e congelata?
Just give me a reason some kind of sign / I'll need a miracle to help me this time...

Răspunde la acest topic

1 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi