Sari la conținut

Poză

Crap umplut cu nuci

3 răspunsuri la acest topic

#1 KikenHana

KikenHana

x

• Membri
  • 2451 posturi

Postat 18 September 2009 - 05:46 PM

Am primit saptamana trecuta 3 crapi, 2 au ajuns la congelator, pentru 1 m-a chinuit inspiratia tare rau, ca voiam sa-i fac ceva special laugh.gif ...asa ca a ajuns la cuptor, umplut cu nuci biggrin.gif . A fost foarte bun si apreciat, mi s-a spus sa salvez reteta wink.gif pentru ceilalti 2.

Aveti nevoie de:

1 crap de 1,5-2 kg curatat de cap si intestine
2 oua
200 gr nuci
2 maini stafide
3 cepe
sare
piper
menta, salvie
cateva frunze de varza
2 rosii

Cu o seara inainte am curatat pestele l-am frecat cu sare, piper, menta si salvie l-am invelit in folie si l-am lasat peste noapte la frigider.

Ceapa se toaca marunt si se caleste in 2-3 linguri de ulei, apoi, cand e sticloasa, se adauga nucile zdrobite, stafidele, 1 lingurita piper, 2 lingurite sare si se amesteca bine.
DSC08480.JPG

Se caleste totul inca 4-5 minute, apoi se ia de pe foc si se adauga ouale, amestecand bine pana se obtine o pasta omogena.
DSC08484.JPG

Cu acesta pasta se umple crapul, iar apoi se coase.
DSC08486.JPG
.
DSC08489.JPG
.
DSC08492.JPG

L-am asezat pe un pat de varza si rosii, in capat i-am infipt un sfert de mar si l-am dat la cuptorul incins la 180 grade timp de 30 minute.
DSC08501.JPG

Se scoate pe un platou, se portioneaza si se serveste cald, cu o garnitura de legume sau cartofi.

...sectiune din momentul portionarii
DSC08504.JPG

...si pe farfurie
DSC08506.JPG
.
DSC08507.JPG

#2 laura_laurentiu

laura_laurentiu

Master of disaster

• Membri
  • 3909 posturi

Postat 23 September 2009 - 10:19 AM

Eu vreau sa vin la tine! rolleyes.gif Nu stiu daca vrei si tu, dar eu una vreau tare de tot! tongue.gif Pesti fripti, painici rumene, fel de fel de bunatati - uite acu-mi vine sa sar in masina si demarez in tromba in directia KikenHana! laugh.gif

#3 KikenHana

KikenHana

x

• Membri
  • 2451 posturi

Postat 23 September 2009 - 11:22 AM

QUOTE(lauralaurentiu @ Sep 23 2009, 10:19 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Eu vreau sa vin la tine! rolleyes.gif Nu stiu daca vrei si tu, dar eu una vreau tare de tot! tongue.gif Pesti fripti, painici rumene, fel de fel de bunatati - uite acu-mi vine sa sar in masina si demarez in tromba in directia KikenHana! laugh.gif

Eu te primesc cu bratele deschise oricand, Laura draga, dar si eu vreau in vizita la tine laughing6.gif

#4 laura_laurentiu

laura_laurentiu

Master of disaster

• Membri
  • 3909 posturi

Postat 23 September 2009 - 12:20 PM

CITAT(KikenHana @ Sep 23 2009, 12:22 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Eu te primesc cu bratele deschise oricand, Laura draga, dar si eu vreau in vizita la tine laughing6.gif

Da, esti bine primita! Pfuaii, ce-o sa mai umplem bucataria de faina! laugh.gif

Răspunde la acest topic

1 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi