Sari la conținut

Poză

Tort Dobos

149 răspunsuri la acest topic

#1 Adriana Nicoleta

Adriana Nicoleta

.

• Membri de onoare
  • 25863 posturi

Postat 29 April 2004 - 11:44 AM

eu am vagi amintiri despre acest tort sau prajitura adica nu imi amintesc mai nimic, doar niste straturi subtirele albe si negre
mi-a fost cerut aici si as vrea sa il duc la urmatoarea mea intilnire cu prietenii mei italiani
are cineva vreo reteta adevarata, incercata, buna, facuta si rasfacuta, reusita?
va rog din suflet sa nu-mi copiati nimic din internet
[addsig]

#2 aldaesme

aldaesme

Big Chef

• Membri
  • 775 posturi

Postat 29 April 2004 - 03:34 PM

buna adriana,

eu fac tortul dobos destul de des, deoarece, pe langa faptul ca e traditia "de veacuri" a familiei si primul tort pe care l-am facut la viata mea este preferatul sotului...deci daca ai incredere am sa iti dau reteta.
sper sa nu te deranjeze ca e o reteta cu linguri...dar la vremea cand am invatat sa il fac...nu aveam voie sa manuiesc cantarul de bucatarie...ca sa nu il, stric...ca era strain...greu de gasit si alea, alea...

foile (aproape ca un pandispan normal)
- in general eu fac 10 foi sau multiplu de 10:
10 oua, 10 linguri de faina, 10 linguri de zahar, 100 g de unt (topit si relativ racit).
albusurile se bat pana se intaresc, se adauga zaharul si se bat in continuare. se adauga galbenusurile si untul topit se amesteca cu grija, se adauga faina si se amesteca tot cu grija.
- se coc 10 foi pe fundul unei forme unse cu unt si presarata cu faina. se ia cu lingura din compozitia obtinuta (recomandabil de pe margine) si se intinde pe tava pregatita un strat foarte subtire, usor (e preferabil cu un cutit lung si lat) avand grija sa nu se deranjeze prea tare tapetul(imi place foarte mult hartia pentru asa ceva, din pacate eu inca nu am reusit sa fac foi de dobos aspectuoase, mi-e greu sa le detasez fiind asa de subtiri, poate iti iese tie). se coc in cuptor incalzit dinnainte cam la 190c (acasa era la foc mijlociu, dar acu nu mai stiu care e ala) cateva minute. dupa ce se coace se trece cutitul pe sub foaie si se aseaza pe o suprafata dreapta. nu se suprapun foile calde.

crema (aici am 3 variante, doua pe care eu le folosesc des si una pe care bunica o folosea des, dar eu nu o prea prefer)

1. (preferata sotului) 1 pachet unt (250), 10 linguri zahar, 3 oua, 3 linguri pudra de cacao cernuta sau 150 g ciocolata (o prefer pe cea neagra...pura ), 3 linguri apa, o lingura rom, vanilie.

se bat albusurile spuma, se adauga zaharul si romul, se bat pana se intaresc. se adauga galbenusurile si apa si se bat in continuare pe un vas cu apa clocotita, pana se infierbanta si devin spumoase. cand se iau de pe foc, se adauga cacaoa, sau ciocolata topita, vanilia si o lingura de rom, se omogenizeaza si apoi se lasa la racit...sau se raceste in apa rece, sau gheata pana ajunge la temperatura degetului. apoi se adauga untul (care trebuie sa fie moale, deci tinut o vreme prin bucatarie) se omogenizeaza.

2. (preferata mea, si foarte rapida) 300 g frisca, 200 g ciocolata, 3 linguri cacao, 200 g zahar, o lingura rom, vanilie.

frisca se amesteca cu zaharul pe apa calda (nu fierbinte), dupa ce se topeset zaharul se adauga ciocolata rasa amestecata inainte cu cacao si vanilia api romul. se bate compozitia pana se omogenizeaza si se raceste complet.

3. (bunica) 4 oua, 150 g zahar, 200g zahar, vanilie, o lingura praf de budinca (vanilie sau cacao), 100 g ciocolata topita.

untul moale se freaca, se adauga ciocolata topita si se amesteca. ouale intregi se amesteca cu zaharul, vanilia, pudinca. se pun pe foc mic si se amesteca continuu, pana se intaresc . se racesc si se bat spuma. in final spuma aceasta se adauga la untul cu ciocolata. (sincer eu nu fac reteta asta).

se alege cea mai frumoasa foaie (cea mai reusita) se pune deoparte si se glaseaza cu ciocolata sau cu zahar ars. in cazul al doilea imediat dupa glasare se traseaza cu un cutit incalzit urmele pentru felii, ca sa se poata taia usor.

se ung foile cu crema, deasupra se pune foaia glasata si pe lateral se unge tot cu crema.

spor!
o zi superba
esme
[addsig]

#3 Guest_kiva_nainen_*

Guest_kiva_nainen_*
  • Guests

Postat 29 April 2004 - 04:15 PM

fetelor,
sunt convinsa ca tortul lui esme e delicios insa e atat de lung procesul tehnologic...doamne smile.gif
adriana, stiu ca nu iti plac chestiile copiate, dar o poza nu cred ca deranjeaza prea tare si poate iti da si vreo idee de ornat. am gasit tortul asta pe un site unguresc, arata f bine.
claudia

Imagini atașate

• 42601.jpg

#4 ANCUTA

ANCUTA

Master of disaster

• Membri
  • 2915 posturi

Postat 29 April 2004 - 04:23 PM

adriana, eu faceam des ( cam la fiecare sfirsit de saptamina, la cluj, ) tort dobos, varianta nr. 2 de crema, dar fara ciocolata topita
[addsig]
ANCUTA

#5 ANCUTA

ANCUTA

Master of disaster

• Membri
  • 2915 posturi

Postat 29 April 2004 - 04:24 PM

a!!!! foile le cumparam gata coapte si frumos ambalate. cred ca asta nu te rea incinta!
[addsig]
ANCUTA

#6 ANCUTA

ANCUTA

Master of disaster

• Membri
  • 2915 posturi

Postat 29 April 2004 - 04:24 PM

pe 2004-04-29 17:24, ancuta a scris:
a!!!! foile le cumparam gata coapte si frumos ambalate. cred ca asta nu te prea incinta!

[addsig]
ANCUTA

#7 aldaesme

aldaesme

Big Chef

• Membri
  • 775 posturi

Postat 29 April 2004 - 05:30 PM

buna claudia_h

procesul tehnologic nu e atat de lung, deoarece doar una dintre creme se face, si acolo sunt 3, le-am pus pe toate pe care le-am incercat pentru ca stiu ca adrianei nu ii plac in mod deosebit cremele cu unt, si macar poate alege . ideea este ca se pune intre foi o crema de ciocolata sau cacao. cat despre foi...intr-adevar ceva timp tot trebuie pentru ele.
poza arata foarte bine si ceva in genul acela imi ornez si eu dobosul

o zi superba
esme
[addsig]

#8 Guest_kiva_nainen_*

Guest_kiva_nainen_*
  • Guests

Postat 29 April 2004 - 06:33 PM

esme, am inteles ca se foloseste o singura crema, nu-s chiar asa de microbucatar incat sa nu pricep ... eu ziceam de foi, ca sunt 10 si dureaza ceva pana le faci dar cred ca si satisfactia e pe masura.
despre ornat, am citit o alta reteta si spuenau ca poti pune pe margini un amestede de nuci sau alune cu biscuiti sfaramitati. acum cred ca poti pune orice care sa arate bine.
claudia

#9 Guest_kiva_nainen_*

Guest_kiva_nainen_*
  • Guests

Postat 29 April 2004 - 06:36 PM

adriana, daca te hotarasti sa il faci, sa ne arati poza finala:). spor!
claudia

#10 aldaesme

aldaesme

Big Chef

• Membri
  • 775 posturi

Postat 29 April 2004 - 06:50 PM

claudia_h,

sa sti ca nu am avut nici cea mai mica intentie sa te supar (probabil ca nici nu te-ai suparat - sper- numai ma simt eu asa putin vinovata) si sunt ferm convinsa ca nu esti asa microbucatars...si eu stiu ca ...nu stiu sa scriu retete...pentru ca la o adica eu sunt inginer mecanic nu ma prea pricep eu la povestit asa fara un desen ceva intr-adevar se poate orna in diverse moduri, dar din poza pe care ai pus-o mie imi place foarte mult foaia superioara cum arata, de aceea folosesc acel tip de ornare. pe margini, dupa ce e uns cu crema imi place sa pun migdale taiate felii, am eu o treaba cu migdalele

o zi exceptionala
esme

[ acest mesaj a fost modificat de : esmeralda de 2004-04-29 19:52 ]

#11 Mari-Ana

Mari-Ana

Academic Chef

• Membri
  • 1044 posturi

Postat 29 April 2004 - 06:53 PM

...pare lung procesul si pt. ca esme a fost draguta sa-l scrie cu lux de amanunt si fara scurtaturi sau improvizatii. eu n-am facut niciodata "dobos", dar de cind mi-am vazut copii cum se bateau pe ultima felie (cumparata de la o cofetarie sirbeasca) ma bate gindul sa incerc si eu. mie mi-e groaza si sa fac glazura de zahar ars, in ultima vreme(adica acu citiva ani) nu mi-a iesit s-a ars tare, tu cum il faci esme? (ca doar ala-i farmecul dobosului, glazura de zahar ars)
mari

<font size=-1>[ acest mesaj a fost modificat de : mari-ana de 2004-04-29 19:57 ]</font>
Mari

#12 Danieluta

Danieluta

Captain Cook

• Membri
  • 426 posturi

Postat 29 April 2004 - 11:31 PM

tort dobos

tortul dobos se pregateste din 6 blaturi, care se umplu cu o crema pe baza de unt si se acopera cu un strat de zahar caramelizat, iar partea laterala se baroteaza cu nuci sau migdale macinate.

pentru blat: 6 oua, 150 g zahar pudra, o jumatate pachet zahar vanilat, sucul de la o lamaie, 120 g faina, o jumatate de lingurita de coaja de lamaie rasa.
pentru crema: 100 g zahar, o lingura de rom, 150 g unt, 40 g cacao pudra, o jumatate de plic de zahar vanilat.
pentru glazura: 150 g zahar, o lingurita de suc de lamaie, iar pentru decorare migdale sau nuci macinate.

preparare:
blatul - albusurile se bat impreuna cu jumatate din cantitatea de zahar, astfel incat sa se obtina o spuma consistenta. se adauga sucul de lamaie si doua linguri de apa. se incorporeaza restul de zahar, se continua baterea, apoi se toarna faina prin cernere, coaja rasa de lamaie si galbenusurile de la cele 6 oua. se amesteca bine. din aceasta compozitie se pregatesc prin coacere in cuptor 6 blaturi de forma rotunda.

crema - zaharul se fierbe in 50 ml apa, care apoi se lasa sa se raceasca putin. in siropul obtinut se incorporeaza untul si zaharul pudra, amestecand continuu, pentru a nu se forma cocoloase. la sfarsit se adauga romul si zaharul vanilat.

glazura - zaharul se caramelizeaza cu sucul de lamaie, care se varsa apoi peste una din cele mai reusite foi de blat. cu ajutorul unui cutit inmuiat in unt se taie 16 bucati. celelalte foi de blat se ung cu crema, se suprapun, iar deasupra se aseaza cele 16 bucati cu zahar caramel. marginea se baroteaza cu samburi de migdale sau miez de nuca pisata, in care s-au amestecat biscuiti sfaramati.

[addsig]

#13 Danieluta

Danieluta

Captain Cook

• Membri
  • 426 posturi

Postat 30 April 2004 - 12:23 AM

vreau sa mentionez ca eu inca nu am facut acest tort,insa am gasit reteta si pare usor de facut.si asa cum a spus si mari-ana,este inclus si zaharul ars(caramelizat),care pentru tortul dobos este f. important.
am sa-l incerc si eu cit de curind,si daca am norocul sa-mi iasa bine am sa-l "pozez"

[addsig]

#14 Guest_kiva_nainen_*

Guest_kiva_nainen_*
  • Guests

Postat 30 April 2004 - 08:03 AM

esme, fii serioasa, cum sa ma supar . problema mea e ca de cand sunt in finlanda nu prea mai imi ies prajiturile. aici, probabil ca si la tine, sunt zeci de mii de feluri de faini. pentru o prajitura tip negresa nu pot s folosesc aceeasi faina care o utilizez cand fac un cozonac. are o granulatie diferita, e mai aspra...
eu ziceam doar ca 10 foi...oh, e ceva timp, dar probabil se coc reprede
cat despre ornat, cred ca imaginatia fiecareia isi poate spune cuvantul. eu am pus poza ca arata superb
o zi buna,
ps. am facut drobul tau cu coca de branza, ti-am spus ca a fost primul care s-a terminat la sarbatorirea pastelui.deci am incredere in retetele tale wink

claudia

#15 Adriana Nicoleta

Adriana Nicoleta

.

• Membri de onoare
  • 25863 posturi

Postat 30 April 2004 - 10:47 AM

ma distrez de mor de faima pe care mi-am facut-o dar nu-mi displace deloc, in fond si la urma urmei militez pentru corectitudine
acu vin cu intrebarile pentru esmeralda:
1 - foile as putea sa le fac pe foaia de silicon asa nu se lipeste si fiind ea mai tare decit foaia de hirtie as putea modela usor compozitia fara ca foia de dedesupt sa se miste, fiind foaia dreptunghiulara as putea sa il fac in loc de rotund dreptunghiular normal ca l-as chema tord dobos adriana vazind ca am alterat reteta originala
2- daca compozitia e de pandispan e ok pot sa il fac cu vreo reteta de care sunt sigura, important e ca am retinut sistemul
3- crema as alege-o pe a doua si atunci te intreb, cind spui ca frisca se amesteca cu zaharul vorbesti de smintina nu de frisca batuta pentru ca mi-e frica ca punind-o pe aragaz ca sa dizolvi zahrul sigur o sa se taie, daca problema e ca smintina sa fie dulce o rezolv ca gasesc deja smintina indulcita asa ca trebuie numai sa o trec la robot si e gata
4- in crema bunicii tale scrii de doua ori zahar o data 200 g si alta data 150, cum e? probabil bunica ta punea praful de budinca ca sa adenseze crema, nu?
5- dar daca eu decid sa o glasez cu ciocolata e pe dinafara ca o sacher nu? si glasatul cu zahar ars ce devine? o bucata de piatra, adica ar trebui un caramel nu? adica nu zaharul topit si pus pe tort?
6-cind spui foaie glasata inseamna ca trebuie sa fac o foaie de ciocolata sau de zahar ars si sa o tai felii si sa o asez ca in poza?

citind reteta scrisa de danieluta am inteles cum e cu glasarea, deci eu rastorn glazura pe o foaie si apoi o tai rapid si o asez ca in poza. acu sunt un pic mai lamurita aspra foi de deasupra
dar din cite stiu eu mai caracteristice romaniei sunt nucile nu migdalele, nu?
si mai lamuriti-ma ca sa stiu ce sa le spun, e specifica transilvaniei datorita influentei ungare, esista si in ungaria?

cred ca voi face in felul urmator, fac foile si crema si le pun impreuna, imi pregatesc tot ce trebuie pus deasupra si o ornez acolo pentru ca avem camere in camping si voi avea bucataria mea asa ca va fi mai usor.
mersic la toate
claudia ca sa faci prajituri trebuie sa foloseste mereu faina oo si ca sa le facis a cresca pui praful de copt, nu poti gresi asa.

[addsig]

#16 aldaesme

aldaesme

Big Chef

• Membri
  • 775 posturi

Postat 30 April 2004 - 11:27 AM

buna

inainte sa raspund adrianei am sa va plictisesc cu ceea ce incerc de dimineatza sa scriu...asta daca tine reteaua cu mine, ca pana acum de o gramada de ori a tot picat! si acolo adriana o sa gasesti si vreo doua raspunsuri....
poveste:)

prefata:
tortul dobos este o specialitate ungureasca care initial se facea cu glazura de ciocolata, si sincer mie mai mult imi place asa. glazura de zahar ars a fost lansata la turda de catre un cofetar austriac vezi http://arhiva.monito.../reportaj2.html .

capitolul despre dobos….

a fost o data ca nicodata…si inca mai este, un sat undeva in maramures la munte, un sat in care nimeni nu mai stie sigur ce este, roman, ungur, neamt sau polonez, un sat in care dintr-un motiv sau altul oamenii nu se considera “tarani” dar nici oraseni, un sat in care biserica este ortodoxa si romano catolica si protestanta si ce conteaza….tot biserica e…

tortul dobos este acolo specialitatea in orice ocazie, oricine stie ce e ala un dobos si aproape orice fata (de multe ori si baiat) de pe la 10 ani incolo stie sa faca foi...nu este nunta fara dobos...n-ai avut dobos la nunta...tot satul "te va povesti" daca de craciun ti-au intrat colindatori in casa si nu ai avut o felie de dobos sa ii servesti ....tot satul "te va povesti". daca foile sunt prea groase si inegale...inseamna ca nu ai avut rabdare si din nou...tot satul pe capul tau
pe vremuri …stiti voi care…cacaoa se pastra…pentru dobos, ouale erau luate de la gaini si triate…”astea or fi pentru dobosul de craciun” sau “astea le-om da pentru dobosurile care s-or face la nunta lu’ ala, ca doar mintenas or face-o si nu s-a putea fara dobos”. faina venea la ratie (fiind la munte grau nu aveau) si se uitau in pachete si zicea…”asta faina a fi buna pentru dobos”…deci o punea deoparte. cand veneau neamurile din ungaria aduceau cacao si ciocolata buna pentru…dobos.
acolo dobosul se face dreptunghiular, pe tavi mari pentru cuptorul mare, si un dobos trebuie sa aiba cel putin 20 de foi...munca multa, dar ... si atunci, ca sa nu arate prea infiorator de gros, foile sunt foarte subtiri, mult mai subtiri ca ceea ce se cumpara de la cofetarii, asta face ca dobosul sa fie mult mai fin. “nu se face nicaieri dobos mai bun decat la noi, vor zice localnicii”. si sincer tind sa ii cred . e un dobos care ti se topeste in gura inainte de a reusi sa mesteci, o bucatica de rai care va sfarsii prin a fi devorata pana la ultima firimitura .
multe femei au acolo tavi special facute de catre barbatii lor, pentru dobos, si cam inainte cu doua sapatamani de carciun sau de nunti, cand se incep pregatirile, nu se poate sa nu dai peste discutii de genul:
"- imi dai si mie tavile tale de dobos, ale mele sau indoit...sau eu inca nu am?
- ti le dau, dar de marti pe miercuri, ca imi trebuie si mie si le-am promis si lu ' ila neni si apoi cred ca o sa vina si marisca neni sa mi le ceara. ca ale mele sunt cele mai bune. da ' sa nu faci altceva in ele ca mi le strici:) "
bunica avea in bucataria de vara o soba cladita de bunicul din caramizi, cu un cuptor mare, pentru dobosul de craciun, ca sa nu stea bunica iarna in frig, la cuptorul mare de afara sa faca foile…cuptorul cu pricina se folosea si pentru dobosurile de la nuntile de iarna
cateodata daca anul a fost bun si s-au facut multe nuci, in crema se adauga si nuci zdrobite date prin zahar ars ca sa fie oarecum crocant (ideea asta mie nu prea imi place, dar...cate bordee atatea obicee).

sfarsit capitol

e super haios dar face parte din atmosfera locului

dobosul dreptunghiular are avantajul ca se poate portiona cumva mai usor, mai ales pentru platourile de craciun si pasti

am ramas si eu cu sechelele astea si dupa ce am venit aici o vreme aveam doar tavi rotunde (pentru ca nu gaseam ceva dreptunghiular corespunzator…tavi de dobos) si faceam dobosul rotund, de o vreme, am tavi dreptunghiulare, sunt foarte fericita

glazura de zahar ars nu pun decat daca vreau sa impresionez foarte tare colegii sotzului meu (care sunt belgieni si care tot timpul cand vad prajiturile noastre zic ca...arata ca si cum ar fi foarte grele...dar daca lasi pe mana lor un tort fara supraveghere in 10 minute nu mai vezi decat...pe ei lingadu-se pe degete ). altfel, eu prefer glazura de ciocolata, mie imi place si cum arata si mult mai mult la gust decat zaharul ars (asta iarasi vine de la bordee si obicee).

galzura de zahar ars:
foaia cea frumoasa, pe care hotarasc sa o folosesc de “acoperis” o pun pe fundul tavii pe care am facut-o si o pun cateva minutele in cuptorul incalzit, dar cu usa deschisa, ca sa se incalzeasca. pun zaharul (cam 200 g ) la carmelizat, cand are culoarea maro deshis, scot foaia din cuptor, si torn zaharul ars peste foaie (cu viteza gandului) si cu aceeasi viteza intind zaharul pe foaie. dupa aceea cu un cutit incalzit si trecut prin unt, tai foaia in cate felii vreau sa am…din cauza ca acest exercitiu nu imi iese intotdeauna,( adica mi se intampla uneori sa nu reusesc sa tai foaia….ci sa o sparg…) eu pun deoparte 2 foi (ca de aia m-a facut mama inginer ca sa ma gandesc si la dezastre si remedierea lor  ), iar foaia care este deja ultima pe tort nu o ung cu crema pana nu vad rezultatul foii glasate …hihihi…astfel pot sa mai incerc sa glasez o foaie cu zahar ars, sau sa glasez foaia care “acum” este deasupra cu ciocolata.
presupunand ca mi-a iesit foaia glasata si e frumos taiata, imi permit sa ung cu crema ultima foaie si sa fac puzzel cu bucatile de foaie glasata, adica sa le asez in ordinea in care au fost taiate peste tort 
va rog sa nu va speriati de un dobos, va asigur ca dupa ce l-ati facut o data veti mai vrea sa il faceti, si dupa mai mult exercitiu nici nu o sa vi se mai para asa de dificil si o sa faceti si pentru prieteni si pentru prietenii prietenilor si o sa ajungeti ca bunica sa faceti de craciun si 100 de foi…hihihihi

cu mult drag si cu multa speranta ca nu v-am plictisit foarte, foarte tare

esme

[addsig]

#17 aldaesme

aldaesme

Big Chef

• Membri
  • 775 posturi

Postat 30 April 2004 - 11:51 AM

pentru adriana,

in legatura cu faima, mie mi se pare pozitiva . pana acum cel putin din ce am citit si vazut mi se pare ca tot timpul ai dreptate….nu cred ca ti-am citit toate mesajele, dar oricum…cum faci , sa ai dreptate tot timpul???

presupun ca foile le poti face pe silicon, eu nu am incercat…in afara de varianta tava unsa si presarata cu faina decat varianta hartie, care la mine a fost un esec rasunator
despre dreptunghiular…cred ca te-a lamurit mesajul anterior, daca ai avut rabdarea necesara sa il citesti

diferenta e ca eu in pandispan nu pun niciodata unt sau ulei …dar pentru dobos fac pandispanul normal (din punctul meu de vedere, evident) plus unt topit. eu personal nu pun praf de copt…nici in pandispan nici in dobos.

crema 2, aici o fac cu frisca lichida, si nu mi s-a taiat niciodata deoarece nu o las pana la fierbere, ci doar pana se incalzeste si se topeste zaharul, dar sincer, orice crema de ciocolata merge. am remarcat ultima data cand am fost in tara ca cel putin la oras se obisnuieste mai nou crema de genul nuttela …ca doar e mai economic…ca timp. mie imi place sa imi omor timpul in bucatarie, asa ca imi place sa stau la coada …cremei

buna treaba…in crema bunicii 200g sunt de unt si 150g zahar…mea culpa! vezi de aia nu sunt nici eu pentru scrisul retelor direct la retetar, oricat voi fi trasa de urechi!!!

glasarea cu ciocolata…e varianta originala …hihihi.

foaie glasata si originea…cred ca si aici te-a lamurit mesajul anterior .

o zi superba
esme
[addsig]

#18 Adriana Nicoleta

Adriana Nicoleta

.

• Membri de onoare
  • 25863 posturi

Postat 30 April 2004 - 01:02 PM

stii ce trebuie sa fac eu cu tine esmeralda, incep sa imi scriu povestile in word ca am atitea sa iti spun ca altfel as uita vazind si cit scrii tu.
m-ai pasionat cu povestea ta asa ca iti cer permisiunea sa traduc ceea ce ai scris si sa il adaug atunci cind voi scrie reteta pe care o sa o fac la intilnirea noastra, e decis, pe asta o fac.
atunci am sa il fac dreptunghiular pastrind traditia si in cazul asta as putea si sa alternez cele 2 glazuri asa o sa para si mai si.
am inteles atunci, te refereai la frisca sau smintina lichida asa cum credeam si eu.
faptul ca acum se inlocuiesc cremele cu nutella nu poate decit sa ma indigneze, se economiseste timp dar se risipesc bani in felul asta si se maninca si porcarii. eu nu stiu daca v-ati dus vreodata sa cititi ingredientele nutelei care din ce era acum 40 de ani a ramas foarte putin. eu am norocul ca in zona asta crema gianduja e la mama ei si e de 100 de ori mai buna ca nutella care in materie de alune a redus drastic procentajul.
si sa stii ca eu ii spun eu mereu lui stefano: io ho sempre ragione.
si i-am spus-o si lui alexandru de citeva ori si a fost de acord

[addsig]

#19 aldaesme

aldaesme

Big Chef

• Membri
  • 775 posturi

Postat 30 April 2004 - 01:36 PM

buna adriana,

din nou...pentru a catea oara iti spun asta...ai dreptate! si mie mi se pare o porcarie nuttela!!! si mi se pare ciudat ca dupa ce in general se plange lumea ca nu are bani...foloseste totusi solutia asta...dar asta e treaba lor si nu a mea si eu oricat de multi bani voi avea vreodata, nu am sa imi stric placerea de a face o crema prin inlocuirea ei cu surogate numa ' asa de dragul timpului! promit!
evident ca ai voie sa traduci. as vrea daca se va putea vreodata sa te duc sa iti arat cum se intampla o nunta (de exemplu) acolo, asa un amalgam dragutz de traditii romano- maghiaro- germano- polonez. cand eram mica imi doream sa fac nunta acolo, ca mi
s-a parut totdeauna mai "savuroasa"

o zi superba
esme
[addsig]

#20 Mari-Ana

Mari-Ana

Academic Chef

• Membri
  • 1044 posturi

Postat 30 April 2004 - 03:27 PM

[quote]
pe 2004-04-30 11:47, adriana nicoleta a scris:
ma distrez de mor de faima pe care mi-am facut-o dar nu-mi displace deloc, in fond si la urma urmei militez .....

ma intrbam si eu cine v-a avea curajul

adriana - pacat ca "marisca neni" tradus in italiana sau orice alta limba nu v-a avea acelasi farmec.

esme - asta m-a facut sa-mi amintesc de "marisca lui sandor" din satul bunici, fiecare sat cu marisca lui

Mari

Răspunde la acest topic

1 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi