Sari la conținut

Poză

Cozonac moldovenesc

13 răspunsuri la acest topic

#1 MC

MC

Membru de onoare

• Membri de onoare
  • 4367 posturi
  • Interests:muzica, arta, computer, bucatarie

Postat 04 May 2005 - 12:00 AM

Reteta este aici: http://www.culinar.r...nt=1&records=66

Am respectat intocmai reteta si ingredientele cat si modul de preparare.
Dintr-un kg faina mi-au iesit 4 cozonacei. Fiind in foarte mare graba sa le termin pe toate, iar ora era destul de inaintata cand m-am apucat sa-i framant, nu am mai facut poze la toate etapele, decat la ultimele.

Aici cozonacul pus la crescut in tava(am invelit tavile in folie de aluminiu)

La fel

Asa arata dupa ce i-am scos din cuptor...

Tot asa

Poza cu felia de cozonac nu am mai facut icon_redface.gif
"Flatter me, and I may not believe you. Criticize me, and I may not like you. Ignore me, and I may not forgive you. Encourage me, and I will not forget you."
William Arthur Ward

#2 Monika@USA

Monika@USA

Eye of the Storm

• Membri
  • 837 posturi

Postat 04 May 2005 - 02:23 AM

Da' de ce ai invelit tavile cu aluminiu pe dinafara ? icon_rolleyes.gif icon_redface.gif

thanks!
pupic.gif
Nihil Sine Deo
user posted image

#3 MC

MC

Membru de onoare

• Membri de onoare
  • 4367 posturi

Postat 04 May 2005 - 02:39 AM

Monika...buna intrebare icon_lol.gif
Alta data cand am facut reteta asta de cozonac au crescut asa de mult ca au cazut din tava pur si simplu. Asa de ciuda imi e ca nu am tavile mamei de cozonac... icon_cry.gif dar rezolv eu cumva si problemul asta. De curand am gasit pe ebuy si nu mai stau pe ganduri smile.gif
Staniolul a prins bine pe la sfarsit cand ei se copsesera pe deasupra, dar ca sa fiu sigura ca se fac si in interior mai ales ca pusesem umplutura cu lopata, am adunat folia peste ei si i-am mai lasat vreo 10 minute. La fel si pe fundul tavilor a prins tare bine, impiedicand arderea bazei.
"Flatter me, and I may not believe you. Criticize me, and I may not like you. Ignore me, and I may not forgive you. Encourage me, and I will not forget you."
William Arthur Ward

#4 Theodora

Theodora

Doctoră în dezvoltarea infantilă şi în relaţii

• Membri
  • 1376 posturi

Postat 04 May 2005 - 06:35 AM

Mirela,foarte frumosi cozonaci...Am si eu forme ca ale tale,sinmt de 22cm.Am si mari,30cm si 35cm,dar mie aste mici imi plac cel mai mult,ca iese cozonacul mai mic si eu il pastrez in congelator si intra mai bine decat cei mari.Trebuie doar sa pui mai putin aluat in forma...dar asta cred ca deja o stii!!!
Cristos a inviat!
Si asteptam si cateva felii sa mancam la o cafea!!!

Imagini atașate

• 111658.jpg

#5 Monika@USA

Monika@USA

Eye of the Storm

• Membri
  • 837 posturi

Postat 04 May 2005 - 07:34 AM

Mirela multumesc de raspuns. (am sa incerc si eu...cu folie). eu coc cozonacul cam la 350*F pentru 40-45 minute (dar nu-l acopar cu nimic)

Fetelor, ati facut niste frumuseti, bunatati.... jos colopul !!!!

Brava voua!
pupic.gif
Nihil Sine Deo
user posted image

#6 Afrodite

Afrodite

Master of disaster

• Membri
  • 3319 posturi

Postat 04 May 2005 - 07:54 AM

Mirela si tie ti-au iesit f. f. faini cozonaci.
Am facut si eu o singura data cozonac moldovenesc(auzise-m ca trebuie sa fie cel mai bun cozonac),nu mai stiu dupa ce reteta si de unde,dar din pacate vorba Amalyei mi-au iesit precum caramizile.
Eu sint convinsa dupa citeva esecuri,ca drojdia nu e intotdeauna buna.
Merg sa copiez reteta care ai facut-o tu si o voi incerca si pe a ceasta.
Mai am o reteta de la Arwen si sa vad ce iese.Cu folia nici eu nu am stiut dar voi pune in practica.
Mersi pt. icon_idea.gif si o zi buna! icon_lol.gif

TREBUIE SA SPUN CA,CE BINE ESTE CA N-E AVEM PE ACEST FORUM.
FARA INCERCARI,POZE,IDEI DIN PROPRIA PRACTICA ESTE MAI GREU DE REALIZAT CEVA BUN.

MULTUMESC CA EXISTATI TOATE ,V-A ADMIR PE TOATE SI SINCER AM DEVENIT PUTIN DEPENDENTA DE ACEST FORUM.
NU IN SENSUL RAU,IMI PLACE FOARTE MULT SA FIU PRINTRE VOI.
O ZI BUNA! icon_lol.gif

http://leckereien.blogspot.com/'>http://leckereien.blogspot.com/

#7 Tanya A

Tanya A

Captain Cook

• Membri
  • 291 posturi

Postat 04 May 2005 - 08:16 PM

MC am facut si eu cozonac dupa reteta postata de tine, iata poza. Ti-am scris un mesaj la "dulciuri" nu ma mai repet aici. Te pup floare.gif

Imagini atașate

• 111766.jpg

#8 MC

MC

Membru de onoare

• Membri de onoare
  • 4367 posturi

Postat 04 May 2005 - 10:32 PM

Multumesc, fetele!!
Theo, excelent ti-a iesit si tie!! eusa_clap.gif Imi plac si mie tavile astea pt faptul ca sunt mult mai practice, asa cum spui si tu, dar cozonacii astia trebuiesc facuti in tavi mai incapatoare, largi si inalte ca sa iasa cozonacul ala moldovenesc despre care se vorbeste. Este un aluat caruia ii trebuie spatiu sa creasca si sa se dezvolte. De exemplu eu in loc sa fac 4 dintr-un kg trebuia sa pun aluatul numai in doua tavi si atunci iesea ceea ce trebuia. Cine a facut reteta asta isi da seama ce vreau sa spun...creste vazand cu ochii.
Eu n-am mai apucat sa fac poze cu feliile pt ca i-am taiat cand au venit musafirii, iar dupa ce au plecat nu mai aveam la ce sa fac(doar la capete poate). Doi i-am servit la masa si doi i-am dat la pachet spre dezamagirea fiica-mi care se uita urat la mine, dar promitandu-i ca mai facem duminica urmatoare (nu prea cred ca o sa se intample tongue.gif ).
Monika, la 350 grade F i-am copt si eu de la cap la coada.
Afrodite, esti tare draguta. Si noi apreciem contributia ta pe culinar si ne bucuram sa te avem printre noi.
Tanya, jos palaria a iesit cozonacul tau. eusa_clap.gif Scuza-ma ca nu am vazut mesajul pus la dulciuri decat acum.
Va pup pe toate si va doresc o seara/noapte buna oriunde in lume v-ati afla, Mirela smile.gif
William Arthur Ward

#9 Afrodite

Afrodite

Master of disaster

• Membri
  • 3319 posturi

Postat 05 May 2005 - 08:40 AM

Fetelor,m-ati dat gata cu cozonaci. icon_cheers.gif
Pt. ca in ca. 2 saptamini plec in Ro.o sa fac si las la barbateii mei(3-la nr.)pt. micul dejun sau pt. scoala gradi.(vad ei).
O sa fac poze ,ori cum ori iesi.
Dar dupa atitea rezultate bune,imposibil sa-mi iasa rau.
V-a doresc succes in tot ce v-ati propus! laugh.gif

http://leckereien.blogspot.com/'>http://leckereien.blogspot.com/

#10 dor-de-casa

dor-de-casa

cine papa bine are corp frumos))))))

• Membri
  • 1737 posturi

Postat 15 April 2009 - 05:59 PM

MC SUNT DISPERATA RAU DE TOT!! icon_cry.gif NU MERGE LINK-UL ALA CU RETETA , AM FACUT ACEASTA RETETA ANUL TRECUT IN O ORA NU MAI ERA NIMIC DIN COZONAC, SI VREAU SA O FAC SI ANUL ASTA cool.gif , DAR NU AM SALVAT RETETA, IAR ACUM NU MERGEEEEEEE 022.gif AM INCERCAT DE CITEVA ORI SI IMI DA CA NU EXISTA ASA PAGINA SI MA REDIRICTIONEAZA PE PAGINA PRINCIPALA.... NU AI PUTEA SA MA SCRII O DATA? PLISSSSSSSSSSSS PLISSSSSSS PLISSSSSSSSSSSSSSSSSSSS floare.gif
Prostul nu e prost destul daca nu e si fudul!

#11 Brandy

Brandy

Bucataras

• Membri
  • 135 posturi

Postat 15 April 2009 - 06:52 PM

QUOTE(dor-de-casa @ Apr 15 2009, 05:59 PM) <{POST_SNAPBACK}>
MC SUNT DISPERATA RAU DE TOT!! icon_cry.gif NU MERGE LINK-UL ALA CU RETETA , AM FACUT ACEASTA RETETA ANUL TRECUT IN O ORA NU MAI ERA NIMIC DIN COZONAC, SI VREAU SA O FAC SI ANUL ASTA cool.gif , DAR NU AM SALVAT RETETA, IAR ACUM NU MERGEEEEEEE 022.gif AM INCERCAT DE CITEVA ORI SI IMI DA CA NU EXISTA ASA PAGINA SI MA REDIRICTIONEAZA PE PAGINA PRINCIPALA.... NU AI PUTEA SA MA SCRII O DATA? PLISSSSSSSSSSSS PLISSSSSSS PLISSSSSSSSSSSSSSSSSSSS floare.gif

Cred ca-i vorba de reteta de aici (reteta este postata de aceeasi autoare): http://www.culinar.r...moldovenesc.htm

#12 dor-de-casa

dor-de-casa

• Membri
  • 1737 posturi

Postat 15 April 2009 - 07:36 PM

CITAT(Brandy @ Apr 15 2009, 06:52 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Cred ca-i vorba de reteta de aici (reteta este postata de aceeasi autoare): http://www.culinar.r...moldovenesc.htm

ms mult, dar totusi aici e numai reteta, nu se poate oare de recuperat linkul ala? ca acolo era lamurit pas cu pas cu pozici biggrin.gif

#13 dor-de-casa

dor-de-casa

• Membri
  • 1737 posturi

Postat 15 April 2009 - 08:02 PM

http://www.culinar.r...AC-MOLDOVENESC/

am gasiiiiiiiiiiiiiiiiiiittttttttttttt biggrin.gif e fara poze da merge, am sa ma uit pe alt post cum se impletesc biggrin.gif , ca nah e a doua oara in viatza ca am sa fac cozonaci biggrin.gif

#14 Camila

Camila

???

• Membri
  • 1002 posturi

Postat 15 April 2009 - 09:30 PM

CITAT(dor-de-casa @ Apr 15 2009, 07:59 PM) <{POST_SNAPBACK}>

Buna,din pacate nu am putut raspunde mai devreme,reteta originala a lui MC am postato eu zilele astea -

http://www.culinar.r...dovenesc-pasca/

reteta este scanata o gasesti mai sus. Si eu sint indragostita de acest aluat minunat,fraged,moale,se rupe felia de cozonac mare

Sarbatori fericite

Cami

Imagini atașate

• frohe_Ostern.gif

Răspunde la acest topic

1 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi