Sari la conținut

Poză

Dulceata de trandafiri

40 răspunsuri la acest topic

#1 MC

MC

Membru de onoare

• Membri de onoare
  • 4367 posturi
  • Interests:muzica, arta, computer, bucatarie

Postat 14 June 2005 - 08:56 PM

Astazi am facut dulceata din petale de trandafiri. Reteta am luat-o de pe culinar si am urmat-o intocmai, reusind sa obtin un rezultat foarte bun.

Ingrediente:
1 kg zahar, ¾ l apa, 250g petale de trandafiri cu partile albe taiate, ½ lingurita sare de lamiie, zeama de la 1 lamiie

Mod de preparare
Se pune la fiert zaharul cu apa si cu zeama de lamiie, pina ce se leaga bine. In timpul fiertului, se stringe cu lingura spuma care se formeaza, pina cind siropul se curata bine. In timpul cit se leaga zaharul, se presara peste petalele de trandafiri sarea de lamiie si se framinta bine cu mina. Cind siropul s-a legat, se pun petalele de trandafir astfel pregatite si se lasa sa fiarba. Se pune in borcane dupa ce s-a racit bine.
(Reteta este aici: http://www.culinar.r...ount=&records=1 )
PS. Nu se intelege cata apa a pus, dar este 750 ML.

Am masurat petalele(lipseau cateva grame, dar nu a avut nimic)

Aici sunt ingredientele, mai putin apa, iar in loc de lingurita de sare de lamaie folosita pt stropit petalele am folosit zeama de la inca o lamaie.

Am pus intr-o cratita mai mare zaharul, zeama de la o lamaie si apa, lasand sa fiarba la foc domol

"Flatter me, and I may not believe you. Criticize me, and I may not like you. Ignore me, and I may not forgive you. Encourage me, and I will not forget you."
William Arthur Ward

#2 MC

MC

Membru de onoare

• Membri de onoare
  • 4367 posturi

Postat 14 June 2005 - 08:59 PM

Am spalat in apa rece petalele, am indepartat partea alba de la baza lor, dupa care le-am scurs si zvantat foarte bine. Le-am stropit cu zeama de la o lamaie si le-am frecat intre degete.

Tot timpul cat siropul a fiert am luat spuma care s-a format

Dupa aproximativ o ora siropul era legat si arata cam asa

"Flatter me, and I may not believe you. Criticize me, and I may not like you. Ignore me, and I may not forgive you. Encourage me, and I will not forget you."
William Arthur Ward

#3 MC

MC

Membru de onoare

• Membri de onoare
  • 4367 posturi

Postat 14 June 2005 - 09:04 PM

Am adaugat petalele de trandafir si am lasat sa fiarba in continuare cu siropul

Cred ca s-au scurs vreo 45 de minute pana dulceata s-a legat si era gata

Aici...unpic de dulcetica pt voi smile.gif

Asta e tot ce am obtinut: un borcan de 400 ML plin si un altul un sfert...

Va recomand aceasta reteta cu toata caldura. Nu stiu cine a scris-o dar daca este user/a a forumului ii multumesc frumos. Dulceata este excelenta la gust si foarte fina.
Va pup, Mirela smile.gif
William Arthur Ward

#4 Dan@

Dan@

(^_^) who cares ?

• Membri
  • 9213 posturi

Postat 14 June 2005 - 09:54 PM

Mirela, saru' mina pentru portia de dulceata. pupic.gif
Stii cumva de la ce specie de trandafir ai folosit petalele ? icon_rolleyes.gif
excesul zilnic de bere ÅŸi petrinjel duce la ficat m'chermla !

#5 SIMONA.B

SIMONA.B

Master of disaster

• Membri
  • 3263 posturi
  • Interests:fotografie si mancare :D

Postat 14 June 2005 - 10:22 PM

hai ca iti zic eu ca tot eram pe aproape laugh.gif scuze Mirela ca raspund inaintea ta icon_redface.gif Rosa centifolia cu flori foarte mirositoare, cand il mirosi simti ca iti vine sa faci dulceata din el laugh.gif Asta a fost impresia mea prima data cand am mirosut acest trandafir.

#6 SIMONA.B

SIMONA.B

Master of disaster

• Membri
  • 3263 posturi
  • Interests:fotografie si mancare :D

Postat 14 June 2005 - 10:24 PM

da' mi-ai facut o poftaaaaaaaa, mama mama !!!!! parca ii simt gustul.....

Imagini atașate

• 122868.jpg

#7 Dan@

Dan@

(^_^) who cares ?

• Membri
  • 9213 posturi

Postat 14 June 2005 - 10:36 PM

QUOTE(SIMONA.cool.gif

hai ca iti zic eu ca tot eram pe aproape  :lol: scuze Mirela ca raspund inaintea ta  :oops: Rosa centifolia cu flori foarte mirositoare, cand il mirosi simti ca iti vine sa faci dulceata din el  :lol: Asta a fost impresia mea prima data cand am mirosut acest trandafir.

Acum stiu despre ce tip de trandafir e vorba. Mersi mult, Simona. floare.gif

#8 MC

MC

Membru de onoare

• Membri de onoare
  • 4367 posturi

Postat 14 June 2005 - 10:46 PM

Scuze Danica, dar fusei plecata icon_redface.gif
Merci, Simona, asa este. Eu...le-am capatat icon_lol.gif de la o prietena care are foarte multi dar niciodata nu a facut dulceata. Ii voi duce si ei sa vada cum e si lasand rusinea la o parte ii voi mai cere voie sa-mi mai culeg cateva petale. O ricum se scutura...
Va pup smile.gif
William Arthur Ward

#9 Dan@

Dan@

(^_^) who cares ?

• Membri
  • 9213 posturi

Postat 14 June 2005 - 11:08 PM

QUOTE(MC)

Scuze Danica, dar fusei plecata icon_redface.gif  
Merci, Simona, asa este. Eu...le-am capatat icon_lol.gif de la o prietena care are foarte multi dar niciodata nu a facut dulceata. Ii voi duce si ei sa vada cum e si lasand rusinea la o parte ii voi mai cere voie sa-mi mai culeg cateva petale. O ricum se scutura...
Va pup icon_smile.gif

Mirela, eu mai am de asteptat pina pe la sfirsitul lunii, cind incep sa infloreasca trandafirii in gradina unei colege (de la care si eu ii voi "capata" icon_wink.gif). Sper sa nu se scuture pina ma intorc din concediu. eusa_shifty.gif

#10 MC

MC

Membru de onoare

• Membri de onoare
  • 4367 posturi

Postat 14 June 2005 - 11:28 PM

Cred ca-i vei mai gasi inca infloriti, Dana. Ei infloresc cam toata vara...
Iti doresc un concediu frumos si relaxant din care sa te intorci cu multe impresii placute si o sumedenie de poze minunate. smile.gif
William Arthur Ward

#11 Pocahontas

Pocahontas

in coltzul advers

• Membri de onoare
  • 24480 posturi
  • Interests:alea alea

Postat 15 June 2005 - 08:06 AM

mc, eu n-am mancat in viata mea dulceata de trandafiri si d-aia de nuci verzi... dar uitandu-ma la pozele tale cu petalele alea frumoase roz cum se transforma-n dulceata imi vine sa-mi schimb parerea si sa prestez si eu ... daca nu gasesc trandafiri d-astia , ce fac ? merge si din alte flori, alea alea ? smile.gif lumineaza-ma

#12 MC

MC

Membru de onoare

• Membri de onoare
  • 4367 posturi

Postat 15 June 2005 - 02:41 PM

Nu, Poca...ceilalti trandafiri nu numai ca nu au mireasma aceea imbietoare pe care o dau la dulceata, dar nu sunt comestibili. Daca nu ai de unde culege, in piata cu siguranta vei gasi in perioada asta daca te uiti mai atent(eu asa imi aduc aminte) sau poti intreba producatorii care vand ceapa, varza, rosii, alea-alea de asa ceva sa-ti aduca a doua zi. Majoritatea au acest soi de trandafir pe langa casa.
Pupici, Mirela smile.gif
William Arthur Ward

#13 adriana marcela

adriana marcela

Big Chef

• Membri
  • 511 posturi

Postat 16 June 2005 - 09:01 AM

Poca,eu am gãsit petale de trandafir ptr dulceaþã în piaþa Obor.dacã ai rãbdare uitã-te atentã pe tarabe ºi ai sã gãseºti.îþi spun asta ptr cã abia dacã ai sã vezi la 1-2 persoane.se vinde la grãmadã dar nu am întrebat cât costã.sper cã þi-am fost de ajutor.

Marcela

#14 Maya

Maya

Dulcinea del Toboso

• Membri de onoare
  • 23459 posturi

Postat 17 June 2005 - 04:19 PM

Auuuuuuutschhhh!..m-ati nimerit la inimioara .Am o gramada de trandafiri,dar nu e comestibil nici unu' icon_frown.gif ..pe piata,pe aici..nu am vazut petale de trandafiri.N-am nici o sansa,decît sa-mi pun pofta_n cui icon_frown.gif tongue.gif

#15 Eugenia

Eugenia

Master of disaster

• Membri
  • 1925 posturi

Postat 17 June 2005 - 06:55 PM

Caldura mare, mon cher ! (C'est pas ton cher, ma chère Adriana ! icon_lol.gif ) vorba lu'nenea de la Haimanale ! Da' unde-i paharu' cu apa rece de la racitoru' cu gheata ? Cine-si aminteste de racitoru" cu gheata ?

#16 Higeia

Higeia

Master of disaster

• Membri
  • 1504 posturi

Postat 17 June 2005 - 10:09 PM

Caldura mare, mon cher ! (C'est pas ton cher, ma chère Adriana ! icon_lol.gif ) vorba lu'nenea de la Haimanale ! Da' unde-i paharu' cu apa rece de la racitoru' cu gheata ? Cine-si aminteste de racitoru" cu gheata ?

..............................................................................................
Da , Eugenia , eu care cred sunt ceva mai in varsta , imi amintesc.Mergeam si luam calupuri de gheatza mari de la coltzul strazii unde era un vanzator cu un racitor urias. Multzumesc pentru amintire. Si-mi aduc aminte cum gheatza sfaramata se punea in masina de inghetzata pe care o invarteai cu manivela.
Alte vremuri, alte ustensile icon_exclaim.gif . Dar trandafirii acestia pentru dulceatza se pot inmultzi cred prin butasi, cu borcanul
Voi incerca toamna aceasta daca gasesc butasi.
Cu bine Higeia
"Lumineaza-ti zilele vietii , si nu vor mai fi ceeace sunt" Chateaubriand
Cu bine Higeia

[size="5"] http//acasalaIleana/[size="5"]

#17 MC

MC

Membru de onoare

• Membri de onoare
  • 4367 posturi

Postat 18 June 2005 - 02:13 AM

Auuuuuuutschhhh!..m-ati nimerit la inimioara .Am o gramada de trandafiri,dar nu e comestibil nici unu' sad.gif ..pe piata,pe aici..nu am vazut petale de trandafiri.N-am nici o sansa,decît sa-mi pun pofta_n cui sad.gif icon_razz.gif

Imi pare tare rau, draga mea... icon_cry.gif dar cand voi papa ma voi gandi si la tine smile.gif

Asa mi-a facut mie Poca pofta de dulceata de nuci verzi... Mi se pare ca acum este vremea lor, dar aici nu am nici o sansa sa gasesc nici nuci verzi si nici zeama de var, fara de care nu o poti realiza. Astept pana voi face o vizita acasa la mama care totdeauna imi face si pune deoparte stiindu-ma ahtiata dupa asa ceva smile.gif
William Arthur Ward

#18 Maya

Maya

Dulcinea del Toboso

• Membri de onoare
  • 23459 posturi

Postat 18 June 2005 - 01:08 PM

Merci smile.gif ca te gîndesti si la mine smile.gif

...de nuci nu-mi place .

#19 paperina

paperina

Big Chef

• Membri
  • 673 posturi

Postat 29 May 2008 - 10:17 PM

am scos de la naftalina reteta asta, daca am gresit , rog adminii sa duca postul unde ar fi mai potrivit
am folosit 300g petale de trandafiri, 900ml apa, 1,2 kg zahar, zeama de la 2 1/2 lamai si am obtinut asta (inca n-am pus-o in borcane, dar mi-a iesit cam un litru
confetura_di_rose_017mod.jpg
e prima data cand fac dulceata de trandafiri, sunt incantata de cum mi-a iesit, e incredibil de parfumata

#20 defraga

defraga

Academic Chef

• Membri
  • 1337 posturi

Postat 29 May 2008 - 10:57 PM

CITAT(paperina @ May 29 2008, 11:17 PM) <{POST_SNAPBACK}>
am scos de la naftalina reteta asta, daca am gresit , rog adminii sa duca postul unde ar fi mai potrivit
am folosit 300g petale de trandafiri, 900ml apa, 1,2 kg zahar, zeama de la 2 1/2 lamai si am obtinut asta (inca n-am pus-o in borcane, dar mi-a iesit cam un litru
confetura_di_rose_017mod.jpg
e prima data cand fac dulceata de trandafiri, sunt incantata de cum mi-a iesit, e incredibil de parfumata

Fuarte rau ai facut! angryfire.gif
Ia spune cum pot eu sa ma duc la ora asta sa horbocai in dulapul cu dulceturi ....sa-mi treaca pofta? Ai?
Tu vrei sa-mi trezesc toata familia? mad.gif
Si apoi nici nu am dulceata de trandafiri rolleyes.gif eeeee dry.gif
Ia trimite si catre mine un borcanel...ca si asa esti incepatoare si trebuie sa te mai antrenezi eusa_whistle.gif ....si in plus arata fantastic....si mie imi este pofta.... eusa_drool.gif

Răspunde la acest topic

1 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi