Sari la conținut

Poză

Salate de paste,a la MAYA

26 răspunsuri la acest topic

#1 Maya

Maya

Dulcinea del Toboso

• Membri de onoare
  • 23459 posturi

Postat 23 June 2005 - 12:43 PM

SALATE DE PASTE

500 g Paste
500 g Rosii micute(Cherry)-o treime se lasa �ntregi,partea cealalta se taie pe jumatate
1-2 vinete mai mici -taiate cubulete
2 capat�ni de ustroi proaspat(se poate �nlocui cu 3-4 catei de ustroi)
4-5 ardei-grasi copti ,decojiti si taiati feliute
ulei de masline
frunze de basilikum
frunze de oregano
sare,piper,chilli uscat macinat

Cubuletele de vinete se prajesc �ntr-o lingura de ulei.
Ardeii copti,decojiti si taiati feliute se pun la prajit �ntr-o lingura de ulei,spre sf�rsit se adauha ustroiul tocat si se mai lasa putin pe foc.Se amesteca cu vinetele prajite.Se adauga rosioarele,verdeata ,se sareaza si pipereaza dupa gust.Daca doriti puteti pune chilli macinat.

Pasta se fierbe ,al dente.C�nd pasta e gata,se pune �ntr-un castron,se aduga amestecul de legume si se amesteca.Se da la rece pentru 2-3 ore chiar si mai mult.�nainte de a o servi se amesteca �nca o data
Dupa ce s-a racit se pot adauga cubulete de mozzarella..sau se poate servi pe felii de mozzarela smile.gif

#2 Maya

Maya

Dulcinea del Toboso

• Membri de onoare
  • 23459 posturi

Postat 23 June 2005 - 12:47 PM

Aici nu sînt toate ingrendientele,dar o sa le vedeti pe parcurs icon_smile.gif
AM folosit ustroi proaspat din gradina,bineînteles ca s epoate înlocui cu cîtiva catei de ustroi(dupa plac)
Frunze te basilikum,cîte doriti,iar oregano ..la fel icon_smile.gif[attachmentid=14074]

Imagini atașate

• 124534.jpg

#3 Maya

Maya

Dulcinea del Toboso

• Membri de onoare
  • 23459 posturi

Postat 23 June 2005 - 12:48 PM

Vinetele si ardeii erau deja la prajit smile.gif se lasa sa se rumeneasca destul de binisor.

Imagini atașate

• 124535.jpg

#4 Maya

Maya

Dulcinea del Toboso

• Membri de onoare
  • 23459 posturi

Postat 23 June 2005 - 12:49 PM

între timp,am cîntarit pastele (ati vazut..exact 500 g icon_lol.gif ) si le-am pus la fiert,în apa cu sare.

Imagini atașate

• 124536.jpg

#5 Maya

Maya

Dulcinea del Toboso

• Membri de onoare
  • 23459 posturi

Postat 23 June 2005 - 12:50 PM

vinetele trebuie prajite bine,dau un gust excelent salatei smile.gif

Imagini atașate

• 124537.jpg

#6 Maya

Maya

Dulcinea del Toboso

• Membri de onoare
  • 23459 posturi

Postat 23 June 2005 - 12:51 PM

rosioarele(Cherry Tomate) ..o parte mare se taie pe jumate,cîteva se lasa întregi

Imagini atașate

• 124538.jpg

#7 Maya

Maya

Dulcinea del Toboso

• Membri de onoare
  • 23459 posturi

Postat 23 June 2005 - 12:53 PM

Toate legumaraiele se amesteca împreuna ,inclusiv verdeata,se sareaza si pipereaza dupa gust.Se poate adauga si chilli uscat,noua ne place putin iute smile.gif

Imagini atașate

• 124539.jpg

#8 Maya

Maya

Dulcinea del Toboso

• Membri de onoare
  • 23459 posturi

Postat 23 June 2005 - 12:55 PM

Se pun legumele peste pastele scurse de apa ,se amesteca si se lasa la racit.Se pun la frigider pentru 2-3 ore,sau mai mult.Înainte de a servi,se mai mesteca o data în casttron.Daca doriti ,puteti adauga cubulete de mozzarella.

Imagini atașate

• 124542.jpg

#9 Maya

Maya

Dulcinea del Toboso

• Membri de onoare
  • 23459 posturi

Postat 23 June 2005 - 12:56 PM

..sau o serviti pe felii de mozzarella.

Imagini atașate

• 124543.jpg

#10 Maya

Maya

Dulcinea del Toboso

• Membri de onoare
  • 23459 posturi

Postat 23 June 2005 - 01:03 PM

O s-o mai fac la WE ,pentru ca plecam la un lac,la iarba verde + picnic.Dar o sa mai adaug si zucchini si o sa-i prajesc împreuna cu vinetele.

La varianta de sus(cînd am facut-o data mai dedemult) am adugat si masline negre..e super!!

#11 Adriana Nicoleta

Adriana Nicoleta

.

• Membri de onoare
  • 25863 posturi

Postat 23 June 2005 - 01:11 PM

Dar o sa mai adaug si zucchini si o sa-i prajesc împreuna cu vinetele.
La varianta de sus(cînd am facut-o data mai dedemult) am adugat si masline negre..e super!!

Oana, vinã de te uitã pe aici, dacã-þi rãmâne un pic de caponata ºi nu mai ºtii ce sã faci cu ea, fierbi paste ºi ai un alt fel de mâncare. laugh.gif

Sorella, bravissima ca întotdeauna. icon_cheers.gif Uite cã mi-ai dat ºi tu o idee cã dacã fac caponata îi mai bag niºte paste ºi am ce-i da lu Stefano la pachet. pupic.gif

#12 Maya

Maya

Dulcinea del Toboso

• Membri de onoare
  • 23459 posturi

Postat 23 June 2005 - 01:20 PM

..vezi,asa-mi palce mie ,cînd te inspir cu ceva,la fel cum ma las eu inspirata de tine pupic.gif Danke smile.gif

#13 Dana_P

Dana_P

Big Chef

• Membri
  • 864 posturi

Postat 24 June 2005 - 06:43 AM

Fetili. e excelenta ideea, si mi-e o pofta ( ... si o foame) de mor ! dar ce ma fac daca soacra pune miere in ea icon_eek.gif Hai ca v-am invadat Culinarul cu problemele mele.

#14 oanaC

oanaC

Academic Chef

• Membri
  • 1312 posturi

Postat 24 June 2005 - 08:58 AM

icon_lol.gif Caponata s-a terminat aseara-cand am incercat tocanita Mayei cu pipote si inimi-varianta fara morcovi (n-aveam in casa si afara ploua cu galeata) dar cu ciuperci; am servit-o cu mamaliga si am terminat-o imediat...Si fiind cu o buna prietena am stat pana tarziu, si dupa o sticla de vin ne lovise iar foamea, asa ca am data atacul la frigider -Caponata era rece si buna...Dar sezonul abia incepe...si salata asta arata super...

#15 Adriana Nicoleta

Adriana Nicoleta

.

• Membri de onoare
  • 25863 posturi

Postat 24 June 2005 - 02:11 PM

Fetili. e excelenta ideea, si mi-e o pofta ( ... si o foame) de mor ! dar ce ma fac daca soacra pune miere in ea icon_eek.gif Hai ca v-am invadat Culinarul cu problemele mele.

pãi nu-i bai, pune-o sã facã caponata ºi zi-i sã foloseascã siropul de arþar

#16 Maya

Maya

Dulcinea del Toboso

• Membri de onoare
  • 23459 posturi

Postat 24 June 2005 - 05:01 PM

Mîine o sa o fac iar..dar de data asta pun si zucchini.La noi e foarte cald.Salata ,luata de la frigider,este foarte racoritoare.

#17 Maya

Maya

Dulcinea del Toboso

• Membri de onoare
  • 23459 posturi

Postat 24 June 2005 - 05:03 PM

..hmmm..eu cunosc unii care,chiar ar pune miere în ea icon_eek.gif si sînt convinsa ca asa le-ar si place laugh.gif .Cunosc multi care manînca salate dulci-îndulcite cu zaharina..sau dressing-uri cu miere..

#18 omide

omide

Captain Cook

• Membri
  • 303 posturi

Postat 24 June 2005 - 05:22 PM

Eu pun o lingurita de miere in dressing-ul pt salate uneori - sa stiti ca nu indulceste sesizabil, pur si simplu da un gust mai delicat. (Nu mai am emotii cu zaharul in mincare pt ca aici se foloseste frecvent - putin, daca e brun cu atit mai bine, si nu pt a indulci ci pt a da o alta "dimensiune" gustului, de obicei la feluri de mincare fierte).

#19 Maya

Maya

Dulcinea del Toboso

• Membri de onoare
  • 23459 posturi

Postat 28 June 2005 - 07:14 PM

SI aici se foloseste,miere sau altceva(zaharine fluida,zahar brun,alb..etc) de îndulcit ,la dressing-uri,la salate..chiar si la mîncaruri,si la foarte multe sosuri smile.gif

#20 Mari-Ana

Mari-Ana

Academic Chef

• Membri
  • 1044 posturi

Postat 07 July 2005 - 03:05 PM

Azi e ziua multumirilor, am trecut de la Adriana la tine Maya pupic.gif .
Am facut pastele, ne-au placut. Data viitoare am sa pun 2 vinete maari. Eu n-am avut usturoi verde asa ca am pus 3 cateii de usturoi uscat, n-am avut nici frunze de oregano am folosit uscat a fost ok numai un pic m-a deranja printre dinti icon_cry.gif . Le-am papat cu pulpe la cuptor si snitele.
Mari

Răspunde la acest topic

1 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi