Sari la conținut

Poză

CHIFTELE DE CIUPERCI

13 răspunsuri la acest topic

#1 Candy

Candy

Captain Cook

• Membri
  • 440 posturi

Postat 15 October 2007 - 03:38 PM

CHIFTELE DE CIUPERCI

500gr.ciuperci(de preferat pleurotus),2-3 catei de usturoi,4 oua,2 linguri faina,piper,sare,boia.
Se fierb putin ciupercile(pana se inmoaie) apoi se toaca marunt sau se dau prin robot.Li se aduga ouale intregi,faina,usturoiul zdrobit,sare,piper dupa gust si putina boia pentru culoare(facultativ).Se omogenizeaza toate si cu o lingura obisnuita se ia din compozitie si se pun gramajoare in uleiul incins.Se aplatizeaza usor cu lingura pentru o prajire uniforma,apoi se intorc pe cealalta parte.
Se pot folosi si ciuperci din conserva,dar acestea nu se mai fierb.

Usor,gustos si consistent.Se servesc cu piure de cartofi sau cartofi prajiti si sos de rosii.

Editat de Candy, 15 October 2007 - 03:39 PM.

Atata timp cat nu incetezi sa urci, treptele nu se vor termina; sub pasii tai care urca, ele se vor inmulti la nesfarsit.

#2 pitufina

pitufina

Captain Cook

• Membri
  • 302 posturi

Postat 15 October 2007 - 07:49 PM

Foarte interesant, usor si sanatos. Le-as incerca si eu ca suna tare bine.

#3 Candy

Candy

Captain Cook

• Membri
  • 440 posturi

Postat 15 October 2007 - 08:26 PM

QUOTE(pitufina @ Oct 15 2007, 06:49 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Foarte interesant, usor si sanatos. Le-as incerca si eu ca suna tare bine.

Poti sa le incerci cu incredere,au o aroma deosebita si daca iti place poti sa adaugi si alte condimente ,de ex.busuioc sau marar.
Pofta buna cand le vei face!
Atata timp cat nu incetezi sa urci, treptele nu se vor termina; sub pasii tai care urca, ele se vor inmulti la nesfarsit.

#4 Ramona2006

Ramona2006

Bucataras

• Membri
  • 191 posturi

Postat 16 October 2007 - 01:49 PM

Intrebare intrebatoare - oare se pot coace si la cuptor? M-ar tenta sa le fac si sa-i dau si piticei care are 16 luni.

#5 Candy

Candy

Captain Cook

• Membri
  • 440 posturi

Postat 17 October 2007 - 01:35 PM

QUOTE(Ramona2006 @ Oct 16 2007, 12:49 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Intrebare intrebatoare - oare se pot coace si la cuptor? M-ar tenta sa le fac si sa-i dau si piticei care are 16 luni.

Nu am incercat,dar cred ca daca le-ai pune putina smantana in compozitie ar merge. icon_question.gif
Sa-ti traiasca micuta ,cred ca la varsta asta e o dulce!

Editat de Candy, 17 October 2007 - 01:37 PM.

#6 pitufina

pitufina

Captain Cook

• Membri
  • 302 posturi

Postat 18 October 2007 - 02:41 AM

Tot cu gandul sa incerc aceste chiftele, ma intreb daca nu sunt prea multe oua la 500g ciuperci?

#7 Candy

Candy

Captain Cook

• Membri
  • 440 posturi

Postat 18 October 2007 - 06:12 AM

Eu asa le fac ,pentru ca nu prea am timp si le pun mai repede si mai usor in tigaie,in plus au o aroma mai puternica de pane ,iar daca renunti la usturoi, zici sunt snitele adevarate.Daca vrei sa le modelezi pune doar 2 oua rolleyes.gif

Editat de Candy, 18 October 2007 - 06:13 AM.

#8 petunie

petunie

Am buburuza!!!

• Membri
  • 5929 posturi

Postat 19 October 2007 - 12:17 AM

Vreau si eu,vreau si eu chiftelute de ciuperci!!!

Saptamana viitoare sunt pe lista,dar fac dintr-un kg de ciuperci tongue.gif .Suna tare bine reteta,multumesc!

#9 Candy

Candy

Captain Cook

• Membri
  • 440 posturi

Postat 19 October 2007 - 04:21 PM

QUOTE(petunie @ Oct 18 2007, 11:17 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Vreau si eu,vreau si eu chiftelute de ciuperci!!!

Saptamana viitoare sunt pe lista,dar fac dintr-un kg de ciuperci tongue.gif .Suna tare bine reteta,multumesc!

Cu placere biggrin.gif
Poti sa le faci si cu ciuperci congelate made in Romania ,daca ai ,daca nu cand vii sa-ti iei.Are mami in congelator,stiu eu.Psss,sa nu ma spui! eusa_naughty.gif

#10 pitufina

pitufina

Captain Cook

• Membri
  • 302 posturi

Postat 22 October 2007 - 03:47 AM

Dupa atata vorbaraie uite ca am si executat chiftelutzele. Nu a iesit ceea ce trebuia probabil sa iasa, nici macar ce imi inchipuiam eu, dar au fost digerabile in pofida aspectului...cam inchis la culoare biggrin.gif

Cred ca ceea ce ai facut tu se aseamana mult cu o reteta de chiftele aperitiv cum facea mama. Pun si eu reteta, poate e cineva interesat:
1 cutie ciuperci tocate
8 oua intregi
1 lingura DELIKAT
200-300 gr. brinza telemea
1 legatura marar + patrunjel
pesmet sau faina
150 gr. parizer sau sunca,tocat.

Se toaca si se amesteca toate. Faina sau pesmetul se pune din ochi, cat sa lege compozitia ~2 linguri. Verdeata mi se pare cam multa...eu pun mai putin cand fac. Se prajesc si ies tare bune. Aveam si ceva poze dar trebuie sa caut CDul cu ele.

So, nu va speriati de chiftelele mele. Contin foarte multe ciuperci si mult prea maruntite. Am facut si un sos pentru ele ca sa alunece mai usor pe gat tongue.gif

Picture_045.jpg

Picture_046.jpg

#11 petunie

petunie

Am buburuza!!!

• Membri
  • 5929 posturi

Postat 08 November 2007 - 03:18 PM

Foarte bune au fost chiftelele.Le-am facut si eu saptamana trecuta,din cantitati duble.Am avut numai 6 oua acasa.

Am si dovada:

DSC03799.jpg

DSC03800.jpg

Patrick a mancat trei ,una dupa alta biggrin.gif

#12 Candy

Candy

Captain Cook

• Membri
  • 440 posturi

Postat 08 November 2007 - 05:20 PM

Ma bucur ca ti-au placut !Cred ca si eu o sa mai fac saptamana viitoare smile.gif

#13 nico m

nico m

Bucataras

• Membri
  • 114 posturi

Postat 04 December 2007 - 08:51 PM

am notat-o si pe asta...multumesc.
Nicoleta

#14 gymnopedie

gymnopedie

Bucataras

• Membri
  • 143 posturi

Postat 25 September 2009 - 02:54 PM

Sfat! Am nevoie de un sfat! Am niste ciuperci champignon de paris si trebui sa le gatesc rapid. Ar merge facte chiftelute cu ceapa si usturoi ? Voi ati praji intai ceapa solzisori?

Eu le fac asa - taiate cu ceapa si marar si usturoi dar le las sa scada in apa lor si gata... adica mai pun si un pic de smantana la finis.

Editat de gymnopedie, 25 September 2009 - 02:55 PM.

Răspunde la acest topic

1 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi