Sari la conținut

Poză

Placinta de dovleac cu foi "Bella"

32 răspunsuri la acest topic

#1 beatricecristian

beatricecristian

micro Bucatar

• Culinareasa lunii
  • 39 posturi

Postat 27 October 2011 - 09:10 PM

Ingrediente: 1 pachet foi de placinta " Bella", 1,5 kg dovleac, 150 g zahar, 2 zahar vanilinat, 1 lingurita scortisoara, 100 ml ulei, zahar pudra pentru ornat
dovleac_1.JPG
Mod de preparare: Se taie dovleacul, se rade pe razatoarea mare si se pune la calit intr-o cratita impreuna cu zaharul si cu un plic de zahar vanilinat. Se caleste pana se inmoaie si la final se adauga scortisoara.
dovleac_2.JPG Se lasa a se raceasca. Se pune pe o tava de aragaz o foaie de copt. Se desfac foile de placinta, se pune pe tava o foaie, se unge cu ulei, se mai pune inca o foaie. Se toarna 1/3 din compozitia de dovleac, se uniformizeaza in tava, se acopera cu 2 foi de placinta unse intre ele cu ulei, se pune apoi dovleac, apoi iar 2 foi de placinta, dovleac si ultimele 2 foi de placinta care se ung cu ulei. Se baga la cuptorul incins si se coace cam 30 minute.
dovleac_3.JPG
Dupa ce s-a copt, se scoate tava din cuptor, se lasa la racit , se taie patrate si se serveste pudrata cu zahar pudra amestecat cu zahar vanilinat.
dovleac_4.JPG
dovleac_5.JPG

Editat de beatricecristian, 27 October 2011 - 09:13 PM.

#2 BD

BD

Master of disaster

• Culinareasa lunii
  • 14857 posturi

Postat 28 October 2011 - 12:22 AM

nu gasesc pozele cu sarciu vietii, dar pont, reteta fix la fel dar mai putin de munca: poti coace dovleacul inainte si sa faci miezul praf cu o furculita, scapi de partea cu rasul si gustul e mult mai bun. am cautat poze cu ale mele dar nu le gasesc.
Ale mele

şi când plâng eu râd

#3 cerra

cerra

Master of disaster

• Membri
  • 4025 posturi

Postat 28 October 2011 - 09:35 AM

Mie imi place mai mult cu dovleacul pus asa crud in placinta.

pies: topic cu foi de placinta de cumparat este deschis deja. Numai conteaza ca sunt umplute cu brinza, iaurt ,mere, visine sau alte cele.

Oricum; te apreciez ptr ca ai avut bunavointa de a posta reteta. Sa nu se scorojeasca foile asa deasupra sa le ungi cu un ou batut si lapte.

Dar mai bine cauti inainte in index si vezi daca nu este reteta care doresti sa o postezi si daca exista reteta si a ta difera doar cu putin in cazul de fata (umplutura) iti pui placinta pe topicul respectiv si scrii modificarea. Asta zic sa nu deschidem topic dupa topic cu aceleasi retete.

Sa nu ma intelegi gresit

Uite sa nu crezi ca am ceva personal cu tine ti am cautat eu doar 2 modele de placinnta cu foi ''Bella''
http://www.culinar.r...acinta-cu-mere/
http://www.culinar.r...cinta-cu-Iaurt/

Restul daca doresti le cauti tu.

Editat de cerra, 28 October 2011 - 09:47 AM.

#4 BD

BD

Master of disaster

• Culinareasa lunii
  • 14857 posturi

Postat 28 October 2011 - 11:33 AM

eu am facut de post pentru o prietena si am stropit foile cu apa minerala sau nitel ulei amestecat cu apa, zic ca idee apropos de scorojit. mie imi place mai mult cu dovleacul copt, na na na na naaa naaaa.
Ale mele

şi când plâng eu râd

#5 Irnke

Irnke

Master of disaster

• Membri
  • 4274 posturi

Postat 28 October 2011 - 11:38 AM

CITAT(BD @ Oct 28 2011, 12:33 PM) <{POST_SNAPBACK}>
eu am facut de post pentru o prietena si am stropit foile cu apa minerala sau nitel ulei amestecat cu apa, zic ca idee apropos de scorojit. mie imi place mai mult cu dovleacul copt, na na na na naaa naaaa.

Mie imi place doar dovleacul copt si fiert, fara foi de placinta. rolleyes.gif

si ca sa nu fiu offtopic: arata bine placinta ta si sunt sigura ca e gustoasa, doar ca eu nu pot trece mai departe de prima poza unde se vede frumusetea de dovleac portocaliu. em_new_13.gif
atmosfera e ciudata, cand bei numa' apa plata!!

#6 cerra

cerra

Master of disaster

• Membri
  • 4025 posturi

Postat 28 October 2011 - 12:03 PM

CITAT(BD @ Oct 28 2011, 12:33 PM) <{POST_SNAPBACK}>

tongue.gif tongue.gif tongue.gif tongue.gif tongue.gif tongue.gif tongue.gif tongue.gif na si tu na na naaaaaa tongue.gif tongue.gif tongue.gif tongue.gif tongue.gif nu am incercat cu papa minerala o sa incerc si asa cum zici tu. Mie imi place si dovleacul copt dar ..... pus asa simplu nu in praji si in alta ordine de idei tu o sa dai pe spate acum cind iti zic ca imi place, bucati de dovleac de asta ptr prajitura pus iarna in tava printe cartofi si costitza sau cirnati si condimentat mmmmmmm ce bun este daca nu ma crezi nu ai decit sa testezi si sa vezi ce bun este.

#7 Irnke

Irnke

Master of disaster

• Membri
  • 4274 posturi

Postat 28 October 2011 - 12:14 PM

CITAT(cerra @ Oct 28 2011, 01:03 PM) <{POST_SNAPBACK}>
tongue.gif tongue.gif tongue.gif tongue.gif tongue.gif tongue.gif tongue.gif tongue.gif na si tu na na naaaaaa tongue.gif tongue.gif tongue.gif tongue.gif tongue.gif nu am incercat cu papa minerala o sa incerc si asa cum zici tu. Mie imi place si dovleacul copt dar ..... pus asa simplu nu in praji si in alta ordine de idei tu o sa dai pe spate acum cind iti zic ca imi place, bucati de dovleac de asta ptr prajitura pus iarna in tava printe cartofi si costitza sau cirnati si condimentat mmmmmmm ce bun este daca nu ma crezi nu ai decit sa testezi si sa vezi ce bun este.

Ie bun si sa faci tocanmitza cu el :D aiaiai, gata, ma si duc de aici ca deja visezi dovleci.

#8 Guvi

Guvi

Master of disaster

• Administratori
  • 8299 posturi

Postat 28 October 2011 - 04:17 PM

QUOTE(beatricecristian @ Oct 27 2011, 10:10 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Ingrediente: 1 pachet foi de placinta " Bella", 1,5 kg dovleac, 150 g zahar, 2 zahar vanilinat, 1 lingurita scortisoara, 100 ml ulei, zahar pudra pentru ornat

cred ca este a mia oara cand te rog sa cauti in forum dupa reteta pe care vrei sa o postezi, si doar daca ea nu exista, sa deschizi alt topic

Guvi's

Fan n_puiu

Lord, grant me the serenity to accept the things I cannot change, the courage to change the things I can,
and the wisdom to hide the bodies of those people I had to kill because they pushed me too far

#9 beatricecristian

beatricecristian

micro Bucatar

• Culinareasa lunii
  • 39 posturi

Postat 28 October 2011 - 07:49 PM

QUOTE(Guvi @ Oct 28 2011, 05:17 PM) <{POST_SNAPBACK}>
cred ca este a mia oara cand te rog sa cauti in forum dupa reteta pe care vrei sa o postezi, si doar daca ea nu exista, sa deschizi alt topic

Am cautat "placinta cu dovleac" nu am gasit nimic, am dat search pe "dovleac" si mi-au aparut tot felul de mancaruri, nicio placinta. De unde sa stiu ca trebuie sa caut placinta cu mere daca eu am facut cu dovleac?

#10 beatricecristian

beatricecristian

micro Bucatar

• Culinareasa lunii
  • 39 posturi

Postat 28 October 2011 - 07:53 PM

QUOTE(beatricecristian @ Oct 28 2011, 08:49 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Am cautat "placinta cu dovleac" nu am gasit nimic, am dat search pe "dovleac" si mi-au aparut tot felul de mancaruri, nicio placinta. De unde sa stiu ca trebuie sa caut placinta cu mere daca eu am facut cu dovleac?

Oricum ma lipsesc sa mai postez ceva. Sunteti rautacioase, m-am convins!!
Imi pierd timpul si puneti-va site-ul la punct daca sunteti asa destepte!! tongue.gif

#11 Guvi

Guvi

Master of disaster

• Administratori
  • 8299 posturi

Postat 28 October 2011 - 08:04 PM

Aha, cat timp ai fost ajutata, n-am mai fost rautacioase, nu? Cand ti s-a explicat ce si cum si unde sa postezi a fost bine rolleyes.gif

Nomal ca n-ai gasit nimic daca ai cautat "placinta cu dovleac", asta pentru ca ti-a fost greu sa citesti topicul in care se explica modul in care se efectueaza cautarea, ca doar pentru useri ca tine este mentinut in categoria subiectelor importante...

Guvi's

Fan n_puiu

Lord, grant me the serenity to accept the things I cannot change, the courage to change the things I can,
and the wisdom to hide the bodies of those people I had to kill because they pushed me too far

#12 droopina

droopina

vudu? iudu! uidu! aidu!

• Moderatori
  • 10095 posturi

Postat 28 October 2011 - 08:13 PM

CITAT(beatricecristian @ Oct 28 2011, 07:53 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Oricum ma lipsesc sa mai postez ceva. Sunteti rautacioase, m-am convins!!
Imi pierd timpul si puneti-va site-ul la punct daca sunteti asa destepte!! tongue.gif

icon_rotf.gif icon_rotf.gif icon_rotf.gif icon_rotf.gif icon_rotf.gif icon_rotf.gif ca nu ma putui abtine icon_rotf.gif

mama lui de search, ca daca nu dam cu el de pamant nu se conformeaza tongue.gif

Poftim:
placinta cu dovleac a Mishei
placina cu dovleac a Elaidei
placinta cu dovleac a Annei

si inca una si ma duc tongue.gif
placinta cu dovleac a Pocai
Life sucks and then you die! Damn right!

#13 bimbilica

bimbilica

zen

• Membri
  • 3307 posturi

Postat 28 October 2011 - 08:15 PM

Mai,mai...unde e stormy?cred ca planetele sunt aliniate aiurea.....cam multa lume se suparaceste zilele astea blink.gif .IICCR,uoffff...mai,mai...

Daca va este frica sa nu va ingrasati, incercati sa beti inainte de fiecare masa 100 ml de cognac. Cognac-ul, precum se stie din batrani, atenueaza teama...

#14 droopina

droopina

vudu? iudu! uidu! aidu!

• Moderatori
  • 10095 posturi

Postat 28 October 2011 - 08:18 PM

CITAT(bimbilica @ Oct 28 2011, 08:15 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Mai,mai...unde e stormy?cred ca planetele sunt aliniate aiurea.....cam multa lume se suparaceste zilele astea blink.gif .IICCR,uoffff...mai,mai...

io cred ca-i mai degraba o chestiune legata de ... sat (si un vacar) rade.gif

#15 julix_2007

julix_2007

Master of disaster

• Culinareasa lunii
  • 7643 posturi

Postat 28 October 2011 - 08:22 PM

CITAT(droopina @ Oct 28 2011, 09:18 PM) <{POST_SNAPBACK}>
io cred ca-i mai degraba o chestiune legata de ... sat (si un vacar) rade.gif

Adica sa inteleg ca dupa ce s-a vazut cu sacii in caruta, adica albastra - wow, mare culinareasa, eu mi-s cineva in satul meu si judetele invecinate, duduia cu toate numele din casa s-a suparat ca ... ce zici tu acolo? Ca eu asa pricep.

#16 Guvi

Guvi

Master of disaster

• Administratori
  • 8299 posturi

Postat 28 October 2011 - 08:23 PM

fiindca am indraznit sa-i atrag atentia ca reposteaza retete care-s pe culinar din 1900 toamna D.gif

Guvi's

Fan n_puiu

#17 droopina

droopina

vudu? iudu! uidu! aidu!

• Moderatori
  • 10095 posturi

Postat 28 October 2011 - 08:25 PM

CITAT(julix_2007 @ Oct 28 2011, 08:22 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Adica sa inteleg ca dupa ce s-a vazut cu sacii in caruta, adica albastra - wow, mare culinareasa, eu mi-s cineva in satul meu si judetele invecinate, duduia cu toate numele din casa s-a suparat ca ... ce zici tu acolo? Ca eu asa pricep.

Te rog sa nu fii rautacioasa cu concurenta din decembrie, da? D.gif

#18 Irnke

Irnke

Master of disaster

• Membri
  • 4274 posturi

Postat 28 October 2011 - 08:27 PM

CITAT(Guvi @ Oct 28 2011, 09:23 PM) <{POST_SNAPBACK}>
fiindca am indraznit sa-i atrag atentia ca reposteaza retete care-s pe culinar din 1900 toamna D.gif

Pai fataa, iti dai seama ca doar asa se poate ajunge culinareasa lunii si in plus mai e si concursu cu mobila unde o reteta e 50 de puncte, sau ceva de genu din cate tin eu minte chin.gif

#19 julix_2007

julix_2007

Master of disaster

• Culinareasa lunii
  • 7643 posturi

Postat 28 October 2011 - 08:28 PM

Acuma sa o spun pe aia dreapta. Eu numai asa fac placinta cu dovleac, si daca ma chinui gasesc eu vreo dovada de-a mea pe la ce dulciuri am chinuit astazi. Dar nu m-am gandit veci sa o postez, mai ales ca e o prajitura de om lenes. E mai greu cu mult sa faci foile, sa astepti sa creasca au ba, in functie de reteta si sa iti iasa inalta, frumoasa, nu scrisa ca cea cu foile Bella, la care iti trebuie o caruta de bostani, ca sa ai umplutura din belsug.

#20 Guvi

Guvi

Master of disaster

• Administratori
  • 8299 posturi

Postat 28 October 2011 - 08:31 PM

QUOTE(Irenke @ Oct 28 2011, 09:27 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Pai fataa, iti dai seama ca doar asa se poate ajunge culinareasa lunii si in plus mai e si concursu cu mobila unde o reteta e 50 de puncte, sau ceva de genu din cate tin eu minte chin.gif

corect!

QUOTE(julix_2007 @ Oct 28 2011, 09:28 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Dar nu m-am gandit veci sa o postez, mai ales ca e o prajitura de om lenes.

vezi ce gresit gandesti? rade.gif

Guvi's

Fan n_puiu

Răspunde la acest topic

0 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi