Sari la conținut

Poză

Pasta de lapte praf (pas cu pas)

167 răspunsuri la acest topic

#1 lily

lily

Captain Cook

• Membri
  • 463 posturi

Postat 24 April 2007 - 02:36 PM

M-am gandit sa postez reteta PASTA DE LAPTE PRAF pas cu pas, pentru ca eu o folosesc cu succces de mult timp, e usor de facut si e cea mai potrivita pentru a realiza diferite decoratii (floricele, animalute, masinute etc).
Folosind aceasta pasta am reusit sa ornez cu diverse decoratii chiar si torturile din frisca(floricelele nu se inmoaie prea tare si in mod sigur nu isi schimba forma!!!) Reteta nu imi apartine(cred ca a postat-o prima data Cali, sper sa nu gresesc) eu i-am adus doar cateva modificari!

Aceasta este reteta pe care am facut-o eu mai jos. Cantitatile din reteta "originala"….. le-am injumatatit!(si chiar si asa mi-a mai ramas pasta nefolosita). In plus am introdus si energizantul(glucoza).

INGREDIENTE:
60 ml apa,
70 g zahar pudra(eu am pus zahar diamant, desi pe el nu scria ca ar contine amidon),
2-3 picaturi de ulei
1 lingurita energizant ( sau glucoza)
180 gr lapte praf ( e foarte important sa fie un lapte praf foarte fin)

[attachmentid=97412]

Se pune pe foc apa cu zaharul

[attachmentid=97413]

si se fierb 3-4 minute.

[attachmentid=97414]

Se ia de pe foc si se adauga energizantul si picaturile de ulei, si se amesteca bine.

[attachmentid=97416]

Se lasa sa se raceasca(eu nu am lasat sa se raceasca complet,era caldut siropul cand am introdus laptele praf.).

[attachmentid=97418]

Se pune apoi TREPTAT laptele praf si se amesteca foarte bine.

[attachmentid=97422]

La un moment dat veti fi nevoite sa-l framantati cu mana!.

[attachmentid=97424]

Se tot adauga lapte praf pana se obtine o pasta care se poate intinde intre 2 folii de plastic fara sa se lipeasca.(s-ar pute sa depasiti cantitatea de lapte praf din reteta, depinde si de marca de lapte praf folosit!)

[attachmentid=97425]

Pentru a realiza diverse flori se intind cantitati mici de pasta intre 2 folii de plastic si se modeleaza apoi dupa dorinta(si imaginatie!)

[attachmentid=97426]

Aici in poze au am facut trandafiri

[attachmentid=97428]

[attachmentid=97429]

aici un trandafir pus la protap! laugh.gif (am procedat asa pentru ca asa s-au intarit petalele fara sa se "lase" prea mult una peste alta)

[attachmentid=97431]

aici iar cativa trandafiri

[attachmentid=97438]

Aici se vede mai bine cat de frumos lucesc petalele trandafirilor.

[attachmentid=97457]

si niste floricele mici mici.

[attachmentid=97441]

[attachmentid=97442]

Am folosit acest instument sofisticat laugh.gif pentru a da forma petalelor de trandafir si frunzelor

[attachmentid=97443]

Si inca un amanunt foarte important! Pentru cine nu detine un set de forme pentru realizarea floricelelor: folositi orice instrument (din bucatarie si nu numai) care credeti ca va ajuta sa realizati floricele frumoase! Eu am folosit chiar si o forfecuta mica ,pentru a mai “ajusta” petalele trandafirilor.
Si uitati ce-a iesit!

[attachmentid=97445]

IMPORTANT! Pasta se pastreaza tot timpul intr-o punga de plastic, pentru a evita intarirea ei! Daca totusi se intareaste, se framanata in mana(pentru a se mai inmuia de la caldura mainii) si se adauga cateva picaturi de lamaie(proaspat stoarse)

Miniaturi atașate

• 1.JPG
  • 2.JPG
  • 3.JPG
  • 4.JPG
  • 5.JPG
  • 6.JPG
  • 8.JPG
  • 9.JPG
  • 10.JPG
  • 12.JPG
  • 13.JPG
  • 14.JPG
  • 15.JPG
  • 18.JPG
  • 16.JPG
  • 11.JPG
  • 17.JPG
  • 19.jpg

Editat de lily, 10 May 2007 - 04:35 PM.

#2 lily

lily

Captain Cook

• Membri
  • 463 posturi

Postat 24 April 2007 - 03:05 PM

Din aceasta pasta se pot realiza asa dupa cum aminteam mai sus si alte decoratii.
In pozele de mai jos eu am facut(cu ceva timp in urma, dar tot din aceasta pasta) niste masinute.

[attachmentid=97464]

[attachmentid=97466]

Miniaturi atașate

• gfg.jpg
  • P3210084.JPG

#3 Adriana Nicoleta

Adriana Nicoleta

.

• Membri de onoare
  • 25863 posturi

Postat 24 April 2007 - 03:11 PM

Bravo, Lily, iti multumesc din suflet ca ai postat-o, o sa o fac si eu ca demult ma gindesc la ea si acum am si lapte praf si in sfirsit exista amindoua (asta si cea de zahar pusa de mine) pas cu pas aici si sper ca nu vor mai fi confuzii.

#4 petunie

petunie

Am buburuza!!!

• Membri
  • 5929 posturi

Postat 24 April 2007 - 03:31 PM

o sa imi sun parintii sa adauge la pachet si lapte praf sa mai incerc o data pasta de lapte praf,ca pana acu,de vreo doua ori am incercat si de fiecare data rezultatul a fost nereusit.

#5 seima

seima

Academic Chef

• Membri
  • 1471 posturi

Postat 24 April 2007 - 03:56 PM

Lily, multumesc pentru reteta!

Acum ca ma uit la ingrediente cred ca nu-i asa dulce pasta si parca cu asa ceva as acoperi mai degraba torturile... Spune-mi te rog ce lapte praf folosesti si unde se poate gasi?..

#6 Leea

Leea

Bucataras

• Membri
  • 121 posturi

Postat 24 April 2007 - 03:58 PM

Foarte frumos Lily, felicitari! Poate imi fac si eu curaj sa o incerc ca pana acum nu m-am complicat cu ornamentele la prajituri. Multumim de reteta si explicatii! floare.gif
YOU...
...have a GREAT Day!!!

Life is Uncertain...Eat Dessert First !

#7 lily

lily

Captain Cook

• Membri
  • 463 posturi

Postat 24 April 2007 - 04:12 PM

Seima, laptel praf pe care l-am folosit in reteta e ambalat de o firma din Arad.Eu banuiesc ca ei cumpara la sac(sau ma rog, cantitati mari biggrin.gif !) si il ambaleaza la sfert si la jumatate de kg.Pe el scrie ambalat de S.C.Delicatese.SRL. Aceasta firma are si o alimentare mare in centrul Aradului! E un lapte praf foarte fin!(si dulce)

Adriana,Leea multumesc frumos!

#8 andreea fr

andreea fr

Master of disaster

• Membri
  • 1873 posturi

Postat 24 April 2007 - 05:01 PM

Lily foarte bine explicata reteta, daaaaaar am o intrebare (pentru toate fetele) aici nu gasesc decat lapte granulat, credeti ca daca il bag la robot sa il macin merge?

tare frumosi sunt trandafirii vostri si vreau si eu sa fac ! biggrin.gif

#9 tamyra

tamyra

Bucataras

• Membri
  • 92 posturi

Postat 24 April 2007 - 06:10 PM

Draga LILY iti multumesc mult ca ai avut geniala idee de a posta reteta pe-ndelete .....O mai vazusem undeva unsure.gif dar nu mai reuseam sa dau de ea...... pupic.gif
ADRIANA sa stii ca si pe a ta(pasta de zahar)am bagat-o la cap biggrin.gif ...acum nu-mi ramane decat sa ma apuc de exersat....
Poate treceti pe la TORTURILE NOASTRE ca sa vedeti care e si oful meu sad.gif .....si poate ma ajutati cumva ca tare sunteti maestre intr-ale dulciurilor .....
mamy de gemeni

#10 raluca_teodora

raluca_teodora

Academic Chef

• Membri
  • 1049 posturi

Postat 24 April 2007 - 06:23 PM

Mersi mult Lily, pentru precizarea exacta a magazinului smile.gif , o sa merg direct la sursa! biggrin.gif

#11 roxanav

roxanav

Captain Cook

• Membri
  • 381 posturi

Postat 24 April 2007 - 06:43 PM

Si eu m aceeasi intrebare cu laptele praf granulat, ca nu gasesc aici altfel. Ori e formula pt. bebelusi ( nu cred ca ar fi cazul sa folosesc asa ceva), ori granule si ma gandisem la fel, dar nu am facut inca. Eu o fac u marshmallow topite, numai ca iese f. dulce. altfel, consistenta e buna si nu imi trebuie decat marshmallows, trei linguri apa, o lingurita de grasime ( shortenning) si zahar pudra cat cuprinde.

#12 lily

lily

Captain Cook

• Membri
  • 463 posturi

Postat 24 April 2007 - 08:08 PM

(andreea fr @ Apr 24 2007, 03:01 PM)

Lily foarte bine explicata reteta, daaaaaar am o intrebare (pentru toate fetele) aici nu gasesc decat lapte granulat, credeti ca daca il bag la robot sa il macin merge?

tare frumosi sunt trandafirii vostri si vreau si eu sa fac ! biggrin.gif

Daca reusesti sa-l macini bine de tot(asa ca si zaharul pudra) cred ca merita sa incerci pasta de lapte praf.
Precizez ca acest lapte praf pe care l-am folosit eu este dulce( citisem undeva ca exista si lapte praf neindulcit), deci daca acela granulat pe care-l gasesti tu nu contine zahar(sau alt indulcitor) poate ar trebui sa pui mai mult zahar.

Sper sa reusesti! smile.gif

#13 Adriana Nicoleta

Adriana Nicoleta

.

• Membri de onoare
  • 25863 posturi

Postat 25 April 2007 - 12:05 PM

Lilly sau cine a folosit pasta asta, cum as vrea sa incerc sa o fac si trebuie sa fac un tort duminica, ma gindeam sa profit de ocazie.
Deci se poate folosi pentru a imbraca un tort si se poate scrie pe ea cu cariocile alimentare?

#14 lily

lily

Captain Cook

• Membri
  • 463 posturi

Postat 25 April 2007 - 01:32 PM

Adriana, eu am folosit aceasta pasta doar la realizarea unor decoratii,dar am dat reteta cuiva de pe culinar care mi-a trimis mesaj dupa cateva saptamani spunandu-mi ca a imbracat cu ea un tort papusa, mi-a trimis si poze(la acea vreme foloseam reteta lui Cali, fara sa fi adaugat glucoza) . Am observat ca a postat tortul papusica pe culinar la torturile noastre, uite aici linkul http://www.culinar.r...a...st&p=285912

Daca doresti sa imbraci un tort ar fi mai bine sa faci portie dubla la reteta mea(adica o portie intreaga din reteta originala). Si in legatura cu scrisul pe aceasta pasta, sa sti ca am incercat chiar acum sa scriu pe o frunza si am reusit! Deci se poate scrie pe pasta de lapte praf cu cariocile alimentare!

#15 vasil_39544

vasil_39544

Master of disaster

• Membri
  • 4439 posturi

Postat 25 April 2007 - 02:43 PM

Lily multumim pentru reteta. Intr-adevar ca sa iasa iti trebuie un lapte praf f. fin. Sa va dau un exemplu: am facut si eu trandafiri din lapte praf insa pasta a iesit asa ca si cum ar avea in ea nisip! Motivul? Laptele praf Malita, si Arisocrat (astea le-am incercat eu!) au in el zahar TOS! (astia sunt nebuni de legat!!) Pai cum sa-ti iasa pasta cu granulele de zahar in el? Ca nu s-au obosit sa macine zaharul (desi am luat si lapte praf, unde la ingrediente nu scrie zahar, in el tot exista!!!) Am sa caut laptele ala Lily de care spui tu, la urma urmelor stau in Salaj, daca ma enervez dau o fuga la Arad si imi iau.
Ati incercat careva cu Darling? Eu nu am avut curajul sa cumpar ca si pe ala scrie zahar in compozitie, dar am sa incerc. Daca are granule, fac din el ciocolata!

Editat de gloxinia, 25 April 2007 - 06:04 PM.

Mami de

si

#16 raluca_teodora

raluca_teodora

Academic Chef

• Membri
  • 1049 posturi

Postat 25 April 2007 - 03:02 PM

Liliy, daca tot ne-ai spus sursa de aprovizionare, spune-mi te rog de unde ai luat glucoza? Din alimentara, din hipermarket?

#17 vasil_39544

vasil_39544

Master of disaster

• Membri
  • 4439 posturi

Postat 25 April 2007 - 03:24 PM

Raluca, energizant eu am gasit in aproape toate ABC-urile de cartier. Scrie pe el Pambee si are desenat un urs Panda. Costa cam 27.000 lei vechi. Insa are gust puternic de glucoza, eu am o prietena careia nu ii place gustul asta. Deci daca te incumeti si il iei, gusta inainte de a-l punde in amestec. Sa nu ai surprize.
Mami de

si

#18 lily

lily

Captain Cook

• Membri
  • 463 posturi

Postat 25 April 2007 - 04:57 PM

Gloxinia, intradevar energizantul acesta are un gust puternic de glucoza(pe mine prima data m-a frapat mirosul) ,dar am zis totusi sa incerc(ajuta sa nu se intareasca pasta asa de repede si sa fie mai elastica).
Acum dupa ce am vazut mesajul tau m-am gandit sa gust dintr-o frunzulita sa vad ce gust are, desi pasta am gustat-o atunci cand o framantam si mi s-a parut ok. Pot sa-ti spun ca are un gust bun,eu una nu simt deloc gustul de glucoza.Mi s-a parut chiar ca nu ar fi suficient de dulce,dar asta depinde de gusturi si in mod sigur de laptele praf folosit!

#19 raluca_teodora

raluca_teodora

Academic Chef

• Membri
  • 1049 posturi

Postat 25 April 2007 - 08:08 PM

Multumesc Gloxinia, Lily! smile.gif smile.gif

#20 Adriana Nicoleta

Adriana Nicoleta

.

• Membri de onoare
  • 25863 posturi

Postat 30 April 2007 - 11:53 PM

Lily, am încercat să o fac ieri, azi am aruncat-o că tot bolovan era sad.gif
Nu ştiu dacă siropul era prea cald sau laptele praf pe care îl aveam e total nepotrivit pentru chestia asta dar după ce am pus cantitatea de lapte a rezultat o chestie lipicioasă şi tare pe care abia am desprins-o de pe bolul Ken-ului că în el am amestecat-o ca să fac mai repede, aşa că l-am spălat repejor şi am făcut în 3 minute pasta de zahăr care ca de obicei s-a comportat minunat.
Am să încerc să pun laptele pe care îl mai am în mixer să văd dacă iese mai fin şi să fac jumătate din cantitate, să răcesc total siropul, să vedem dacă am mai mult noroc.

Răspunde la acest topic

1 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi