Sari la conținut

Poză

Verdeţuri

43 răspunsuri la acest topic

#1 Adriana Nicoleta

Adriana Nicoleta

.

• Membri de onoare
  • 25863 posturi

Postat 22 January 2006 - 11:59 AM

Acesta este primul busuioc pe anul acesta cumpărat de la un supermarket mic care se numeşte AandO, când mă uit la el mă gândesc că peste puţin vine primăvara icon_smile.gif
[attachmentid=33995]

Miniaturi atașate

• basilico.jpg

#2 nicole c

nicole c

Big Chef

• Membri
  • 645 posturi

Postat 22 January 2006 - 12:11 PM

ce frumos,dar ai cumparat vasul asta asa mare(sau il vad eu mare??)ori este cumparat de la ei si crescut de tine??

#3 Adriana Nicoleta

Adriana Nicoleta

.

• Membri de onoare
  • 25863 posturi

Postat 22 January 2006 - 12:25 PM

Sorella mea veneţiancă icon_smile.gif cumpărai busuiocul aşa cum îl vezi vineri după-masă când am făcut o faptă bună pe luna asta şi am însoţit-o pe soacră-mea la cumpărături. ăla e un portavaso în care l-am pus că nu-l puteam ţine pe pervaz cu ghiveciul ăla al lui de plastic cu găuri rolleyes.gif

#4 nicole c

nicole c

Big Chef

• Membri
  • 645 posturi

Postat 22 January 2006 - 05:44 PM

ahaha,inseamna ca si la tine tot busuioc in vas de ala mic se gaseste ca si la mine icon_smile.gif eu stiu ca nu poti sa il tii in gauritul celalalt,insa mi se parea maree in comparatie cu ce stiu eu,si am zis,uite ma ce femeie gospodina la sfarsitul lui ianuarie ce busuic mare are(nu ca nu ai fi tu gospo-Doamne fereste) si eu stau si ii suflu in..frunza la al meu si nu vrea sa mai creasca deloc(adica aprope uscat e si nu mai am ce ii face laugh.gif )

#5 nicole c

nicole c

Big Chef

• Membri
  • 645 posturi

Postat 24 January 2006 - 03:40 PM

ghici ghicitoarea mea:ia sa vezi ce am cumparat eu astazi
deci:el este domnul busuioc

[attachmentid=34291]

el este patrunjel

[attachmentid=34292]

iar ea erba cipollina

[attachmentid=34293]

si aici fratii abia ajunsi in casa la mine

[attachmentid=34294]

iar acum unde sa ii tin,e bine in camera unde mai inchid termosifonul,ca nu este cald ca in restul casei,dar nici frig ca afara nu-i??

Miniaturi atașate

• 03_01_00_0219.jpg
  • 03_01_00_0224.jpg
  • 03_01_00_0221.jpg
  • 03_01_00_0225.jpg

#6 Adriana Nicoleta

Adriana Nicoleta

.

• Membri de onoare
  • 25863 posturi

Postat 24 January 2006 - 03:43 PM

Da, e bine, eu pe domnul busuioc îl ţin pe geamul acela de la bucătărie care e expus spre Nord şi foarte departe de calorifer.
Eram şi eu tentată să iau erba cipollina de la Lidl.

#7 nicole c

nicole c

Big Chef

• Membri
  • 645 posturi

Postat 24 January 2006 - 03:55 PM

vezi ce inseamna sa ai casa viselor tale,cu geamuri la sud,la nord,aproape si departe de calorifer,nu ca mine care am o singura fereastra in bucatarie si aia cu caloriferul sub nas,insa pana la alta(casa) am sa tin verdeturile mele in odaie laugh.gif

#8 Maya

Maya

Dulcinea del Toboso

• Membri de onoare
  • 23459 posturi

Postat 05 February 2006 - 03:07 PM

Verdeturile mele 2006

Am mai multe,dar la restu trebuie sa fac curatenie icon_biggrin.gif
Rosmarinul ..asta e separat,dar mai am si în vasul mare dreptunghiular de pe gemul bucatariei(acolo e împreuna cu salvia,care creste ca nebuna,ca acusi nu mai vad pe geam icon_biggrin.gif ,cu un alt soi de oregano,fata de cel care o sa îl vedeti imediat ..

Imagini atașate

• 2.jpg

#9 Maya

Maya

Dulcinea del Toboso

• Membri de onoare
  • 23459 posturi

Postat 05 February 2006 - 03:09 PM

asta este oregano,tot singurel..celalalt soi,are frunzulite mai mici(ala din ghiveciul mare, de pe geam)Asta acum a început sa faca frunze noi,cele de la baza sînt batrîne,mari ,mai aspre si foarte intensive în gust.Frunzulitele mici,sînt fragede icon_biggrin.gif

Imagini atașate

• 1.jpg

#10 Maya

Maya

Dulcinea del Toboso

• Membri de onoare
  • 23459 posturi

Postat 05 February 2006 - 03:10 PM

Foi de dafin.Cel uscat nu se poate compara la gust cu asta proaspat..mie îmi place asta mult, mai mult icon_biggrin.gif

Imagini atașate

• 3.jpg

#11 Maya

Maya

Dulcinea del Toboso

• Membri de onoare
  • 23459 posturi

Postat 05 February 2006 - 04:20 PM

M-am hotarît sa fac putina ordine la verdeturile de pe geam..am luat tot ce a fost uscat la salvie,si am rarit-o puternic.Am rupt din ea cu smocu'.Am cules frunzele si le-am pus în doza de plastic,si la congelator cu ele.O sa le împart prin vecini icon_biggrin.gif
Salvia e tufa mai mare,lînga ea mai am un rosmarin mai mic( ghiveci),iar crengile mai înalte de rosmarin de lînga salvie..vin tot de prin salvie..s-au întins icon_biggrin.gif
Lînga ghiveciutul de rosmarin,e un alt ghiveci mic cu un amarît de basilikum,pe care l-am chelit saptamîna trecuta,acu' si-a mai revenit..iar în coltul din stînga,e oreganul cel maruntel,dar tot foarte bun.

Imagini atașate

• xxx.jpg

#12 Maya

Maya

Dulcinea del Toboso

• Membri de onoare
  • 23459 posturi

Postat 05 February 2006 - 04:26 PM

..si uitati ce am gasit în spatele salviei..un copacel icon_rotf.gif Dupa cum arata,a scuipat careva vreun sîmbure de citrica în salvia mea blink.gif ..o fi lamîi..sau e clementin icon_biggrin.gif ..sau potrocal..sau..cine stie.Momentan îl mai las acolo..si pentru ca cine stie de cînd e el acolo undercover,o sa-i cumpar pamînt si o sa-l separ,sa savureze si el lumina soarelui icon_biggrin.gif

Imagini atașate

• 2.jpg

#13 Adriana Nicoleta

Adriana Nicoleta

.

• Membri de onoare
  • 25863 posturi

Postat 05 February 2006 - 04:33 PM

Măi sorella mea tu faci a primăvară, aici e un vânt rece azi...
Io de dafin am copac, rozmarinu şi salvia sunt în grădină în pământ, în ghiveciul de pe balcon au murit toate înafară de o salvie bicoloră.

#14 Maya

Maya

Dulcinea del Toboso

• Membri de onoare
  • 23459 posturi

Postat 05 February 2006 - 04:36 PM

SI la noi e un frig de mori,dar în bucatarie,e cald.
În gradina,am patrunjel sub pojghita de zapada înghetata icon_biggrin.gif

#15 nicole c

nicole c

Big Chef

• Membri
  • 645 posturi

Postat 09 February 2006 - 09:29 AM

si ale mele saracutele sunt pe moarte,nu imi ramane decat sa ma eusa_pray.gif pentru ele poate isi revin

Editat de nicole c, 09 February 2006 - 09:31 AM.

#16 Bolognese di Cluj

Bolognese di Cluj

Master of disaster

• Best romantic story teller
  • 2842 posturi

Postat 09 February 2006 - 10:36 AM

QUOTE(Adriana Nicoleta @ Feb 5 2006, 06:33 PM)

Măi sorella mea tu faci a primăvară, aici e un vânt rece azi...
Io de dafin am copac, rozmarinu şi salvia sunt în grădină în pământ, în ghiveciul de pe balcon au murit toate înafară de o salvie bicoloră.

adriana!!!da' planta aia din care ti-am dat(sper!)si tie,aia cu frunzulite mici din care aveam eu un vas enorm lat si incarcat,o mai ai?ca a mea a inghetat toata crybaby2.gif

#17 Adriana Nicoleta

Adriana Nicoleta

.

• Membri de onoare
  • 25863 posturi

Postat 09 February 2006 - 12:04 PM

bawling.gif n-aveam curaj să-ţi zic bawling.gif
Am pus-o sub streaşină acoperită împreună cu cameliile şi oleandrii, dar a îngheţat imediat şi ea şi alta care nu ştiu cum se numeşte, am tunat şi am fulgerat o zi întreagă cu mama şi Stefano că ei cică au văzut-o imediat şi nu mi-au zis nimic, să o fi dus măcar imediat în casă.
Aşa de rău îmi părea că aşa de frumos crescuse toată rotundă şi o pusesem într-un ghiveci frumos.
Am tăiat-o toată, poate îşi revine dacă n-au îngheţat şi rădăcinile, şi pe cealaltă am tăiat-o şi a început să facă muguri.
Passiflora sau parsiflora cum îi zice care şi ea a crescut foarte frumos în schimb stă liniştită într-un colţ de balcon lângă un dulap şi e bine mersi dar de ea ştiam că rezistă frigului pentru că prietena mea

În mesajul de mai sus ziceam că au murit toate plantele aromatice pe care le-am lăsat pe balcon că oricum iau altele.

#18 nicole c

nicole c

Big Chef

• Membri
  • 645 posturi

Postat 09 February 2006 - 01:36 PM

nu pot sa va ascund faptul ca nu ma mai doare chiar asa tare inima cand aud ca si voua va mai mor ierburile si nu numai mie icon_redface.gif va rog sa nu suparati si sa nu ma bateti icon_smile.gif

#19 petunie

petunie

Am buburuza!!!

• Membri
  • 5929 posturi

Postat 21 February 2006 - 09:58 PM

Nu pot sa nu ma laud cu o mandreatza de Basilikum ce mi-am cumparat acu seara.Sper sa nu mai dea atacu ala mic la el si sa imi rupa varfurile .Smecherul m-a vazut pe mine cand ciupileam planta si tot rupea si el cand prindea momentul si imi aducea sa vad ce a stiut el sa faca.Acu ala saracu s-a dus,si azi a venit altul nou.Ia uitatzi ce fain ii si o poza cu doza plina cu frunze rezultate in urma ciupilirii.ca asa bogat a fost saracul ca nici nu mai putea sa respire.

Miniaturi atașate

• CAM_0684.jpg
  • CAM_0687.jpg

Editat de petunie, 21 February 2006 - 10:00 PM.

#20 meLuce

meLuce

Producator bilutze marca inregistrata

• Membri
  • 5264 posturi

Postat 21 February 2006 - 10:03 PM

chiar ca arata super fain basilicul tau. eu nu imi pot cumpara, ca nu am unde le tine bawling.gif
Fan n_puiu!

Răspunde la acest topic

1 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi