Ajutor - Cauta - Membri - Calendar
Versiune Completa: Povestiri de succes de pe culinar
Culinar.ro Forum > Diete. Cure. Fitness > Cura de slabire
Pagini: 1, 2, 3
pesi
Povestea noastra din aceasta saptamana Miha -

Interviu cu Miha

Cum a fost Miha, care sunt rezultatele tale ?

Am inceput lupta cu kilogramele in plus in luna februarie 2007 , cu greutatea de 95 de kilograme , acum sunt la mentinere , am 58 de kilograme.
Am dat jos, 37 de kilograme intr-un an si jumatate , am inaltime 1,70 m.

Asa incepe o poveste de succes a dragei noastre Mihaela - cmlr

Tot ea marturiseste:

cel mai greu mi-a fost in primele doua saptamani de cura, dar dupa ce au inceput sa se vada primele rezultate m-am ambitionat
si in fiecare zi mi-am spus ca o sa reusesc si am reusit.
toti cei din jurul meu imi spun ca rezultatele se vad bine de tot si asta imi da putere sa trec peste ceva dulce sau mai stiu eu ce mancare apetisanta.

Eu personal , din luna martie 2007, nu am mai mancat paine, paste fainoase, ciorbe cum ar fi : de fasole uscata , papricas de cartofi , ciorba de burta , ciorba de perisoare.
Nu mananc : prajituri , ciocolata , bomboane , eugeni i, sau mai stiu si eu alte dulciuri
Nu mananc : banane , pere , struguri , prune

Dar acum Miha ?

Acum ce mananc : lactate degresate cu 0,1 % grasime (iaurturi , lapte , branza slaba)
supa de pui , ciorba de legume facuta din : brocoli , conopida , dovlecel , varza dulce , mazare , fasole verde).
Fructele pe care le mananc sunt : mere , portocale , mandarine , clementine , nectaride , pepene galben , pepene rosu , pomelo.

Si apa, miscarea ?

Apa beau cel putin 2 litri pe zi si ceaiuri cam 3 cani/zi (ceai verde , fructe de padure , de lamaie).
Dupa ora 18:30 nu mai mananc nimic , doar foarte rar cand sunt plecata.
Cel mai important lucru este ca fac sport "Winsor Pilates" ..... circa 40 minute/zi.
Sportul si papatul sanatos merg impreuna , nu merg una fara alta (e foarte important de retinut acest lucru).

Ce secrete crezi ca ai ?

Conteaza foarte mult sa iti doresti sa slabesti si sa arati bine , dar cel mai important este ca sa te si simti bine cu tine insuti.
La cura de slabire iti trebuie multa vointa si perseverenta.

mai am ceva de adaugat
ma plimb foarte mult cu fiica mea (cam o ora si jumatate in fiecare zi)
Pana sa ajung la mentinere nu am papat cartofiorii cei gustosi , am renuntat si la orez si la paste fainoase de orice fel , dar in special la painica.
Eu personal nu am mai mancat paine , cartofi , orez si paste fainoase de 3 luni si am slabit 10 kg.

eu mananc multa carnita de pui sub orice fel gatita (gratar, fiarta sau prajita in putintel ulei de maslina si vreau sa spun ca imi place tare mult).

Eu pap multa salata de rosii, castravete murat , gogonelele , gogosar murat , conopida murata , varza murata.
Nu imi place ardeiul.

Ceva dulce am papat in aceasta perioada de cura si anume ciocolata amaruie cu 73% si 85% cacao de trei ori pe saptamana cate un patratel dar nu mai mult de un patratel.

O saptamana de meniuri Miha :
meniul zilei de 11.10.2007:
07-cafeluta
10-doua ochiuri de ou + o rosie (cu putin ulei de masline)
12-3 mere mici de gradina (echivalentul unui mar mare)
14-ficatei la cuptor (pusi in folie de aluminiu si sarati putin)
17-o felie de branza feta + o rosie
apa si mereeeeeeeee

hip, hip, uraaaaaaaaaaaaa
va pup pe toate

meniul zilei de 12.12.2007:
07-afeaua
08.30-doua mere mici de tot
10-un iaurt milli (mic)
12.30-un polonez de pui si o rosie mare
14.30-din nou o cafea
17.10-trei ficatei de pasare si o lingura de varza calita (varza dulce)
apa, ceai verde si mereeeeeeeeeeee

meniul zilei de 13.10.2007:
08.30-cafeluta
11-un polonez de pui + un iaurt mic + salata de varza acra
14-frunze de varza acra (ca mo fo pofta tare de varza acra)
16.40-3 bucatele de peste la cuptor in folie
18-cafeluta fara cofeina
20-o cana de ceai verde
apa si mere de gradina (mici de tot)

meniul zilei de 14.10.2007:
07-cafeluta
08-brazica fagaras (doua linguri) + sunca de pui (o felie)
12.30-doua polonice de supica de pui
16-salata din mai multe legume fierte
19-din nou doua linguri de branzica fagaras si o rosie
apa si mereeeeeeeeeeee

meniul zilei de 15.10.2007:
06-cafeluta
09-un pahar de suc de mere
10-o cana de ceai din plante
11-un iaurt NutriDay mic cu 0.1% grasimi
13-salata de ciuperci
14-o cafea mica
17.30-ciocanele de pui la cuptor in folie (2 ciocanele mici)
apa, ceai verde si mereeeeeeeeeeee din nou

meniul zilei de 16.10.2007:
07-cafeluta
08.30-un pahar de suc de mere
10-un mar mediu
12.30-un polonez de pui...pui
14.30-un iaurt activia natur (mic)
18-ciupercute in folie la cuptor (bune rau)
apa, ceai, mere, sport si voie buna

meniul zilei de 17.10.2007:
07-cafeluta
09-un pahar de suc de mere
10-o cana de ceai
11-un mar mic
13-pateu din ficat de pui, facut in casa + o rosie
15-un mar mediu
17.30-legumicole la cuptor, in folie
apa, mandarina, azi nu fac sport, co vinit tom in vizita

meniul zilei de 18.10.2007:
06-cafeluta
07-un cana, ceai de tei
08-un iaurt mic
10.20-cartofi la cuptor in folie
13-ficatei de pasare, tot in folie
apa, mandarina si sport in bucatarie

meniul zilei de 19.10.2007:
07-cafeluta
08-un pahar de suc de mere
08.25-una bucata cartof fiert (l-am primit de la prietena mea....) amu dimineata, fiind caldut, nu l-am refuzat (yamy)
09-o cana de ceai
11.25-3 crenvusti de pui (micuti)
12.30-o cafeluta mica
14-un mar mare
17-ghiveci de legume
apa, mere, sport si pupici la toate fetele

meniul zilei de 20.10.2007:
04-cafeluta (am bauto devreme, ca a plecat sotul la Sibiu)
09.30-3 crenvusti de pui + o rosie mica
13-una bucata mandarina
17-ciupercute la cuptor, in folie
apa, ceai, mere si sport

meniul zilei de 21.10.2007:
07.40-cafeluta
08.40-doi crenvusti de pui, o rosie, o felie de branza feta
12.40-un mar mediu
13.40-doua polonice, supa de pui
15.40-doua ciocanele de pui, ghiveci de legume
apa, mere, sport si voie buna

Si alte meniuri ale lui Miha floare.gif

07-cafeluta
09-un mar mic
11-parizer din piept de pui + o rosie
12-o mandarina
14-tocana de legume
18.30-ciupercute la cuptor, in folie de aluminiu
apa, mere, ceai, sport

07-cafeluta
09-branza fagaras + o rosie
11-un mar mare
13.30-pate de pui
16-o mandarina
18-daca mai imi este foame, pap niste legume la cuptor (conopida, morcov, cartof)
apa, ceai, mere, sport

07-cafeluta
09-un mar mare
11-doi polonezi de pui mici (mama, ce mi plac polonezi, iamy)
13-un iaurt mic
15-un mar mare
18-orez cu piept de pui + salata de varza (auleu si asta'm place)
apa, mere, sport

07-cafeluta
09-o mandarina
11-branza fagaras
12.30-un mar mare
14.30-2 crenvusti de pui
15-o cafeluta mica
18-2 oua, o felie de branza feta + castravete murat
apa, portocala, ceai, sport

10.40-2 oua fierte + un iaurt + o bucatica de carnacior, din carne de curcan
12.10-o portocala mica
14.10-supa de pui (2 polonice)
17-doua ciocane de pui + castravete acru
apa, ceai, mar, portocala, sport

meniul zilei:
07-cafeluta
08.45-un mar mic
10-doua oo fierte
12-un iaurt dietetic de baut (Zuzu 0.1% grasime=330 gr)
15-un mar mare
17-ficatei de pasare
apa, mere, mandarine

Meniul zilei:
09-cafeluta
11.40-parizer de pui (foarte bun)
14-un iaurt mic
16-doua mere (mici)
18.30-legume la cuptor
apa, mere, ceai, sport

07-cafeluta
08.35-un cartof fiert (l-am primit de la pretena mea)
11-tocana de legume (mama....ce imi place tocana de legumicole)
13-una bucata mandarina (dulceeee....)
16-parizer de pui (auleu si asta imi place si as pute papa in fiecare zi)
apa, mere, pastile de FIER, sport

10-pate de pasare + o rosie mica
10.35-cafeluta
13.30-doua polonice de supa
16-doua ciocanele de pui + castravete acru

10-cafeluta (foarte parfumata si neagra, vorba lu Blonde)
10.30-4 crochete mici de peste (foarte bun, cred ca nu am mai papat crochete dastea de un secol biggrin.gif )
12.30-doua mere mici
16-17-iar acum vine dezmatu (pentru ca e 1 Decembrie eu si familionul meu, mergem la un mic si am zis sa ma sacrific si i

07-cafeluta
09-un cartof fiert in coaja (primit de la pretena mea)
10.30-un iaurt mic
11.30-un mar
13.30-pate de pasare
15.30-un mar
18-legume in folie de aluminiu....la cuptoras
apa, ceai, sport

07-cafeluta
08.30-un mar mare
11-tocana de legume (mama mia....ce mult imi place)
13-un iaurt mic
15-un mar mare
18-carnita de pui + castraveti murati
apa. ceai, mandarina si sport

07-cafeluta
08-un pahar suc de mere
09.20-un mar mediu
10.50-un iaurt mic
13-ciocane de pui (2 bucati)
15-un mar mediu
18-ghiveci de legume (ceapa, rosie, gogosar, ciuperci).....iamy, iamy
apa, ceai, mere, sport si cam atat

07-cafeloiu de dimineata
10-un iaurt mic
10.30-o cana de ceai
12.30-pateu de pasare (156 Kcal/100 g)
14-un pahar suc de mere
18-ciupercute la cuptor (iamy, iamy)
apa, mere, ceai si sport

07-cafeluta
08.10-un cartof fiert (mic) + un morcov crud (mic)
09-un pahar, suc de mere
11-un mar mediu
13-2 crenvusti de pui + o rosie
14-o cafeluta mica
18-legume la cuptor
apa, mere, ceai si sport
pesi
Daca aveti intrebari pentru Miha , ea va sta la dispozitie cu mare placere floare.gif
Blonde
Super treabă!
Felicitări, fetelor!
Eu am o întrebare pentru Miha biggrin.gif

Din ce motiv s-a îngrăşat şi în cât timp. Ce se întâmplă în mintea sau viaţa unui om care tot creşte în greutate, până în momentul în care zice STOP!!!
Flory28
buna fetele...pesi, buna idee ai avut sa deschizi acest topic cu povesti ADEVARATE!...cred ca multe fete o cunoastem pe mihaela si eu o felicit pe aceasta cale pt rezultate! ma minunez de ce vad si imi da putere sa merg inainte cu slabitul si ma ambitioneaza sa trec peste toate ispitele culinare smile.gif intrebare pt mihaela:

in tot aceste timp ai fost sub supravegherea unui medic nutritionist sau totul a venit din forta ta interioara?
Noe
wow, Miha, felicitari! eu te stiam doar din pozele de "dupa":)

eu astept sa citesc si povestea Dannei:)

pesi, great idea!
any_annette
Mihaela, felicitari pentru vointa de care a dat dovada smile.gif !
carminap
De admirat vointa si reusita Mihaelei.Dar parca a slabit prea mult!
Eu daca as da jos macar notworthy.gif 5 kg as fi multumita.
cris31
Pesi, ca de obicei ai recunostinta noastra nemarginita, stii sa descoperi o poveste minunata mereu!
Miha tu stii ca esti superba si e acolo o galerie de onare din care faci parte
Pesi, mai asteptam povesti, mai asteptam detalii, vor fi folositoare multor fete ce incearca sa gaseasca un stil sanatos de viata!
Otilia
Pesi, felicitari pentru subiect. Ai grija cu munca, sa nu te obosesti prea tare ca mai inainte. wink.gif

Felicitari si pentru Miha biggrin.gif . Nu stiu daca ai slabit "prea mult" asa cum zicea cineva mai sus. Cred ca ai slabit cit ai vrut si un pic mai mult wink.gif. Vazind toate pozele la un loc, ma gindesc insa ca ti-ar prinde bine ceva mai multa tonificare musculara. Ar imbunatati grozavele tale rezultate. floare.gif
raluca elena
Pesi, super idee cu topicul asta!!!

Miha, multe felicitari pentru rezultate! Asa vointa mai rar!!!!

Am ceva intrebari insa, caci informatiile mele despre o cura de slabire de succes se bat cap in cap cu ce vad aici. Acum eu stiu ca nu sintem toti la fel, ca sint diferente uriase de metabolism, si de ce nu, de necesitati! Dar absolut peste tot pe unde am citit si m-am interesat, minimul de calorii pentru o cura de succes este de 1000-1200 calorii. Citind meniurile tale cu greu ajung la 800. Sint zile in care calculez cam 500 calorii-zilele cu parizer si legume la cuptor. Asta ma mira, mai ales ca spui ca acum esti la intretinere, ceea ce inseamna deja 1500 calorii/zi. si inca ceva: e o zi in care ultima masa a fost la ora 13. E cumva greseala de tipar? sau asa a fost? Ca asta mi se pare criminala....

Eu am fost de 2 ori la nutritionist. Prima oara dieta a fost in linii mari : 800 cal/ zi timp de 3 luni, 1000 cal/zi timp de 3 luni, 1200 cal/zi timp de 3 luni, si un an de intretinere 1500 cal/zi. In prima luna am slabit 10 kg, dupa care am plecat un pic cam brusc din tara si citeva luni am fost bulversata total apoi am reluat, dar de la 1200cal/ zi, am mai slabit in 3 luni inca 15 kg, dupa care m-am oprit, exact unde trebuia sa fiu, 55 kg, pentru o perioada de 5 ani. M-am ingrasat din nou dupa ce m-am lasat de fumat, am ajuns din nou la nutritionist, care mi-a spus sa merg pe 1200 pina ajung unde am nevoie sa ma opresc. Cu toata sinceritatea, a doua oara nu a mai functionat dieta (din cauza unor probleme de sanatate nu am avut voie sa o tin la fel de strict ca prima data). Insa zilele acelea cu 800 de calorii pe zi mie mi sa pareau criminale, de multe ori micul dejun, gustarea de dimineata si o supa de legume faceau cam 500 cal, si pina seara faceam o foameeeeeeeeeeeeeeeeeee....
De asta te rog sa imi explici cum te impaci tu cu asa putine calorii, si cum de mai gasesti energia de a face si sport, din cite vad in fiecare zi? Pentru ca iara am de dat jos si mi-ar prinde bine idei noi! floare.gif

Inca o data din partea mea felicitari si tine-o tot asa!
Anna Foster
Pesi, excelenta ideea! smile.gif

Miha, felicitarile mele sincere inca o data! Esti un exemplu de vointa si ambitie! Arati extraordinar! eusa_clap.gif
cmlr
QUOTE(Blonde @ Dec 2 2008, 08:39 PM) *
Super treabă!
Felicitări, fetelor!
Eu am o întrebare pentru Miha :D

Din ce motiv s-a îngrăşat şi în cât timp. Ce se întâmplă în mintea sau viaţa unui om care tot creşte în greutate, până în momentul în care zice STOP!!!

Blonde, ingrasarea sa produs dupa ce l-am nascut pe baiatul meu (anul 1997), am inceput sa mananc foarte mult , nu ma mai controlam ce bagam in gura, mancam si la ora 24 seara si apoi imediat ma culcam , mi-am neglijat prea mult timp organismul, cand am mers la medic in februarie 2007 ma simteam foarte rau, mi-am facut o serie de analize iar rezultatele analizelor erau foarte proaste , medicul ma propus pentru operatie ca sa-mi scoata fierea, aveam crize tot a doua zi, de ma tavaleam pe covor, ca alternativ aveam sa incep sa pap la regim , atunci a inceput lupta mea cu kilogramele in plus.

QUOTE(Flory28 @ Dec 2 2008, 08:56 PM) *
buna fetele...pesi, buna idee ai avut sa deschizi acest topic cu povesti ADEVARATE!...cred ca multe fete o cunoastem pe mihaela si eu o felicit pe aceasta cale pt rezultate! ma minunez de ce vad si imi da putere sa merg inainte cu slabitul si ma ambitioneaza sa trec peste toate ispitele culinare :) intrebare pt mihaela:

in tot aceste timp ai fost sub supravegherea unui medic nutritionist sau totul a venit din forta ta interioara?

multumesc frumos Flory!
nu am mers niciodata la un medic nutritionist, totul a venit din dorinta de a ma simti bine si sa fiu sanatoasa.
Slava Domnului ca am trecut de aceasta problema, acum sunt cu analizele ok, pana si medicul care ma propus pentru operatie se minuneaza de reusita mea... :)

QUOTE(Noe @ Dec 2 2008, 09:09 PM) *
wow, Miha, felicitari! eu te stiam doar din pozele de "dupa":)

eu astept sa citesc si povestea Dannei:)

pesi, great idea!

multumesc frumos Noe!

QUOTE(any_annette @ Dec 2 2008, 09:18 PM) *
Mihaela, felicitari pentru vointa de care a dat dovada :) !

multumesc Any!

QUOTE(carminap @ Dec 2 2008, 09:24 PM) *
De admirat vointa si reusita Mihaelei.Dar parca a slabit prea mult!
Eu daca as da jos macar :notworthy: 5 kg as fi multumita.

Multumesc Carminap!
conteza foarte mult cum ma simt acum (la 58 kg) , sunt sanatoasa si asta e cel mai important
cum a zis fiul meu, mami, ai slabit exact kilogramele mele (37 kg) :)

QUOTE(cris31 @ Dec 2 2008, 09:44 PM) *
Pesi, ca de obicei ai recunostinta noastra nemarginita, stii sa descoperi o poveste minunata mereu!
Miha tu stii ca esti superba si e acolo o galerie de onare din care faci parte
Pesi, mai asteptam povesti, mai asteptam detalii, vor fi folositoare multor fete ce incearca sa gaseasca un stil sanatos de viata!

Multumesc frumos draga mea Cris!
ma bucur nespus ca am asa prietene...

QUOTE(Otilia @ Dec 2 2008, 10:20 PM) *
Pesi, felicitari pentru subiect. Ai grija cu munca, sa nu te obosesti prea tare ca mai inainte. ;)

Felicitari si pentru Miha :D . Nu stiu daca ai slabit "prea mult" asa cum zicea cineva mai sus. Cred ca ai slabit cit ai vrut si un pic mai mult ;). Vazind toate pozele la un loc, ma gindesc insa ca ti-ar prinde bine ceva mai multa tonificare musculara. Ar imbunatati grozavele tale rezultate. floare.gif

Multumesc frumos Otilia!
poate ca pe viitor am sa merg la o sala, nu cred ca mi-ar strica...
alina-lili
Miha, ce pot sa zic decat ca te admir ENORM pentru hotararea, perseverenta si reusita ta...nu am vazut poze cu tine pana acum, decat dupa dieta, arati super si se vede ca te si simti super in pielea ta! Bravo!
...si eu am o problema de genul asta, in sensul ca ar trebui sa dau jos vreo...cateva kile bune. Te pup!
cmlr
CITAT(raluca elena @ Dec 2 2008, 10:40 PM) *
Pesi, super idee cu topicul asta!!!

Miha, multe felicitari pentru rezultate! Asa vointa mai rar!!!!

Am ceva intrebari insa, caci informatiile mele despre o cura de slabire de succes se bat cap in cap cu ce vad aici. Acum eu stiu ca nu sintem toti la fel, ca sint diferente uriase de metabolism, si de ce nu, de necesitati! Dar absolut peste tot pe unde am citit si m-am interesat, minimul de calorii pentru o cura de succes este de 1000-1200 calorii. Citind meniurile tale cu greu ajung la 800. Sint zile in care calculez cam 500 calorii-zilele cu parizer si legume la cuptor. Asta ma mira, mai ales ca spui ca acum esti la intretinere, ceea ce inseamna deja 1500 calorii/zi. si inca ceva: e o zi in care ultima masa a fost la ora 13. E cumva greseala de tipar? sau asa a fost? Ca asta mi se pare criminala....

Eu am fost de 2 ori la nutritionist. Prima oara dieta a fost in linii mari : 800 cal/ zi timp de 3 luni, 1000 cal/zi timp de 3 luni, 1200 cal/zi timp de 3 luni, si un an de intretinere 1500 cal/zi. In prima luna am slabit 10 kg, dupa care am plecat un pic cam brusc din tara si citeva luni am fost bulversata total apoi am reluat, dar de la 1200cal/ zi, am mai slabit in 3 luni inca 15 kg, dupa care m-am oprit, exact unde trebuia sa fiu, 55 kg, pentru o perioada de 5 ani. M-am ingrasat din nou dupa ce m-am lasat de fumat, am ajuns din nou la nutritionist, care mi-a spus sa merg pe 1200 pina ajung unde am nevoie sa ma opresc. Cu toata sinceritatea, a doua oara nu a mai functionat dieta (din cauza unor probleme de sanatate nu am avut voie sa o tin la fel de strict ca prima data). Insa zilele acelea cu 800 de calorii pe zi mie mi sa pareau criminale, de multe ori micul dejun, gustarea de dimineata si o supa de legume faceau cam 500 cal, si pina seara faceam o foameeeeeeeeeeeeeeeeeee....
De asta te rog sa imi explici cum te impaci tu cu asa putine calorii, si cum de mai gasesti energia de a face si sport, din cite vad in fiecare zi? Pentru ca iara am de dat jos si mi-ar prinde bine idei noi! floare.gif

Inca o data din partea mea felicitari si tine-o tot asa!

Multumesc frumos Raluca!

legat de meniul de care ai zis , cred ca am omis ultima masa , scuze pentru neatentie...
meniul zilei de 18.10.2007:
06-cafeluta
07-un cana, ceai de tei
08-un iaurt mic
10.20-cartofi la cuptor in folie
13-ficatei de pasare, tot in folie
apa, mandarina si sport in bucatarie

si eu seara dupa ora 18 mai simteam foame, dar am baut apa si ceai, am fost hotarata sa reusesc si foamea nu a biruit..

sicera sa fiu nu mi-am calculat niciodata caloriile pe care le pap , sport am facut si fac in fiecare zi, nu am avut niciodata ameteli sau alte simtome de cand am inceput lupta cu kilogramele in plus...

cmlr
QUOTE(Anna Foster @ Dec 2 2008, 11:38 PM) *
Pesi, excelenta ideea! :)

Miha, felicitarile mele sincere inca o data! Esti un exemplu de vointa si ambitie! Arati extraordinar! =D>

Pesi, iti multumesc frumos ca ai deschis acest topic! floare.gif

Anna, multumesc draga mea!

QUOTE(alina-lili @ Dec 3 2008, 09:13 AM) *
Miha, ce pot sa zic decat ca te admir ENORM pentru hotararea, perseverenta si reusita ta...nu am vazut poze cu tine pana acum, decat dupa dieta, arati super si se vede ca te si simti super in pielea ta! Bravo!
...si eu am o problema de genul asta, in sensul ca ar trebui sa dau jos vreo...cateva kile bune. Te pup!

Multumesc frumos draga Alina!

daca te apuci de cura , iti doresc succes, nu uita (femeia este o invingatoare) daca isi propune ceva, nimic nu o mai poate intoarce din drum...
elena31
Pesi,buna idee cu subiectul acesta! floare.gif

Miha scumpa,si eu te stiam "dupa". e o diferenta mare,mare. stii bine cat te admir!
inca o data FELICITARI din toata inima! esti superba! floare.gifpupic.gif
cmlr
CITAT(elena31 @ Dec 3 2008, 09:36 AM) *
Pesi,buna idee cu subiectul acesta! floare.gif

Miha scumpa,si eu te stiam "dupa". e o diferenta mare,mare. stii bine cat te admir!
inca o data FELICITARI din toata inima! esti superba! floare.gifpupic.gif

Multumesc frumos draga Elena!
rym
Pesi,cum reusesti tu sa ne impresionezi mereu. floare.gif

Miha,Felicitari pentru marea vointa de care ai dat dovada. Esti o invingatoare. floare.gif smile.gif
Edith
Miha, felicitarile mele! floare.gif Si mie mi-ar trebui o vointa ca a ta... sad.gif
cmlr
CITAT(rym @ Dec 3 2008, 03:17 PM) *
Pesi,cum reusesti tu sa ne impresionezi mereu. floare.gif

Miha,Felicitari pentru marea vointa de care ai dat dovada. Esti o invingatoare. floare.gif smile.gif

Multumesc frumos draga Rym!
cmlr
CITAT(Edith @ Dec 3 2008, 03:30 PM) *
Miha, felicitarile mele! floare.gif Si mie mi-ar trebui o vointa ca a ta... sad.gif

multumesc Edith!
greu mi-a fost si mie la inceput, dar cand am vazut cum schimb marimea la haine m-am ambitionat si mai tare, sunt multumita de mine ca femeie, pot acum sa ma privesc in oglinda cu placere, inainte vreme evitam sa fiu fotografiata, nu imi placea deloc ce imi arata aparatul foto, dar asta e trecut, acum privesc cu incredere spre viitor...
rox_22
Miha esti o adevarata invingatoare. Arati superb si ai o vointa de fier.
Sper doar ca intr-o zi sa fiu si pe acest topic biggrin.gif
moatza
Miha, ai realizat ceva extraordinar, te admir ptr determinare! Tare as vrea sa-ti urmez exemplul!
strawberry
FELICITARI MIHA!!
arati super
chiar ma gandeam oare cum aratai inainte...dar parca sunt 2 persoane diferite, fff mare schimbarea.esti intradevar super ambitioasa.
si burticaaaaa...vai ce minunatie plata!!! floare.gif cum ai reusit sa nu ramai cu pic de burtica??
pe mn una m-ai uimit!
pesi felicitari pt topic, super subiect, mai vreau povesti!!! eusa_dance.gif
cmlr
CITAT(rox_22 @ Dec 3 2008, 09:21 PM) *
Miha esti o adevarata invingatoare. Arati superb si ai o vointa de fier.
Sper doar ca intr-o zi sa fiu si pe acest topic biggrin.gif

multumesc Rox!
daca iti vei dori foarte tare, ai sa reusesti, iti doresc succes draga mea...
cmlr
CITAT(moatza @ Dec 3 2008, 09:38 PM) *
Miha, ai realizat ceva extraordinar, te admir ptr determinare! Tare as vrea sa-ti urmez exemplul!

multumesc frumos Moatza!
e greu intradevar inceputul, dar cand ai inceput , nimic nu te mai clinteste din ce ti-ai propus, asa a fost la mine...
cmlr
CITAT(strawberry @ Dec 3 2008, 09:47 PM) *
FELICITARI MIHA!!
arati super
chiar ma gandeam oare cum aratai inainte...dar parca sunt 2 persoane diferite, fff mare schimbarea.esti intradevar super ambitioasa.
si burticaaaaa...vai ce minunatie plata!!! floare.gif cum ai reusit sa nu ramai cu pic de burtica??
pe mn una m-ai uimit!
pesi felicitari pt topic, super subiect, mai vreau povesti!!! eusa_dance.gif

multumesc draga Strawberry!
burtica sa dus si ea, destul de greu, dar totul se datoreaza abdomenelor facute zilnic...
pesi
Miha , am si eu o intrebare, cum te descurci la job, iti poti lua gustari diverse, daca da, care se preteaza sa le mananci la servici ? floare.gif
cmlr
CITAT(pesi @ Dec 4 2008, 12:48 PM) *
Miha , am si eu o intrebare, cum te descurci la job, iti poti lua gustari diverse, daca da, care se preteaza sa le mananci la servici ? floare.gif

Pesi, am la serviciu posibilitatea sa-mi iau mancarica gatita si doar trebuie sa o incalzesc la microunde sau aragaz, sau in 5 minute pot sa merg acasa sa pap, am un program de munca flexibil, pot sa merg acasa de cate ori vreau, atat timp cat imi fac treaba la gob.
stau foarte aproape de locul meu de munca....
pesi
O alta poveste de succes, o alta Mihaela floare.gif - Kalimara floare.gif

Mihaela - Kalimara

De la 96 la 52 kilograme intr-un an si patru luni

Cum a fost Kali ?, povesteste-ne ...

Eram la 28 de ani ca la 100! Parca eram un butoias ce sta sa explodeze! Trasaturile erau ingropate intr-o mare de grasime si nu era deloc o priveliste placuta pentru ceilalti. Sa stiti ca nu am atasat pozele sa ma laud ,ci doar sa arat prietenelor mele dragi ca, daca vrei poti si ca luptam pentru noi insine nu pentru altii! Sper ca va motiveaza schimbarea mea si atunci cand va e greu si vreti sa mai trisati ganditi-va ca va trisati pe voi insiva. Ambitia si determinarea e cheia succesului in schimbarea unui stil de viata( retineti am schimbat stilul de viata ,nu am tinut o dieta).

Motivatia mea a fost clara: aveam 28 de ani si aratam fizic de 50. Sunt profesoara respectata si admirata de elevi pentru ca imi cunosc bine materia si kilogramale erau o povara pentru mine. Intotdeauna atuncicand eram intrebata ce varsta am raspundeam timid 28 de ani si de cele mai multe ori eram intrebata cppilareste de unii elevi mai indrazneti , dar sinceri: numai atata? Acum de exemplu lumea imi zice ca am 20 iar in vara am trecut pragul la 30 ani si l-am trecut cu o silueta de invidiat nu cu una de luptator de summo. Ma simteam penibil cand vorbeam de vremea cand ma imbracam traznit ( parca aveam 100 ani)m cand aratam colegelor pozele de cand eram slaba si ma chinuia alergatul la cumparaturi si fata vanzatoarelor care erau atata de „amabile„ ca nu aveau numere asa mari. Ma enerva la maxim privirea domnisoarelor filiforme care imi admirau barbatu pe strada si sopteau : mama ce tip bine cum umbla cu umflata aia. De cand ma ingrasasem niciodata nu m-a criticat, nu m-a certat ca pap aiurea si ma trata ca pe un bebe( normal eram un ditamai bebelusul suprapondera)l
Întradevar am reusit imposibilul. E minunat sa nu mai fi recunoscuta pe strada sa fi intodeauna admirata cat esti de frumoasa si sa mergi intr-un magazin in care vanzatoarele cauta marimi mici si mai zic uneori stiti S-ul l-am vandut deja. Carnita nu o pap din cauza fap pentru ca ma simt mult mai vivace când nu o fac! Dereglari nu exista mi-am facut analizele si sunt sanatoasa tun fizic vorbind( ca altfel cred ca o sa devin narcisista la cât ma admir în oglinda ). Autocontrolul este esential într-o dieta si drinta de a reusi! În rest sunt o persoana oki care prefera sa devina pamânteana atunci când intra pe forum.

Cum aratau meniurile tale Kali ?

Eu pap ca de obicei legume, fructe si lactate în general in stare naturala neprelucrate termic.
Uneori pap un pic(100 gr) de carnita sau un ou ochi pe tefal.
Nu beau decat H2O minerala(e ultimul meu viciu si nu vreau sa scap de el)
In rest pasesc pe stepper (dar nu ma omor). Beau laptic ca un vitelus si fructele si legumele le pap salate.
Am ales varianta asta din motive estetice.
Seara beau un ceai verde cu ginseng. Scriu tot ce pap in jurnal si ma cantaresc in fiecare
seara si dimineata deoarece astfel vad fluctuatiile greutatii si judec ce alimente imi fac bine si ce nu.

Stiti cum se zice timpul se schimba si noi, trebuie sa ne schimbam odata cu el!
E minunat sa poti iesi la strand fara sa-ti masori suncile si sa scapi de atatea kilograme fara urme(muschi lasati, piele atarnand, celulita). Sa fi admirata de cei care habar nu au ca ai fost odata butoi si iti spun vai ce iti faci probleme cu o prajiturica arati perfect.

Nu am papat pâinica, dulciuri si grasimi. o data pe saptamâna carne fiarta( 100 gr ) de pui fara piele si grasime.
În rest brânzica dulce, compot light de ananas, mere, portocale(fructe an general) si legume fierte. Brânzica nu este degresata, ci integrala. Nici de ziua mea onomastica nu am încalcat cu nimic dieta.
Nu beau sucuri de nici un fel, doar apa minerala( plata nu pot).

Povestea Kali acum un an :
Aseara am eliberat dulapurile de hainele mega largi care ma inghit ! Sunt atat de fericita ca va am si sa stiti ca noi aici impreuna devenim o forta imbatabila impotriva kilogramelor in plus! Ma gandeam acum cat de bine se simte sotul meu ca am revenit printre cei normali(el ma iubea si se uita cu drag si inainte la mine ca la un bebe gras). Ieri s-a intalnit cu un prieten si i-a spus „mai ieri te-am vazut cu iubita in oras! Ce tare esti ai curajul sa-i plimbi amanta in vazul lumii „ sotul meu i-a raspuns intradevar sunt tare ma plimb in acelasi timp cu iubita, amanta si sotia:)„ Cum ? sotia ta e blonda aia slaba (doamne ce cuvant magic)„ Lucrurile astea marunte te fac sa lupti cu si mai mare inversunare!

Cum era Kali la 70 kile ?
Eu papam in fiecare zi branzica de vaci(250-300 gr)cu un compot de ananas slab indulcit si cateva picaturi de zaharina lichida. Pe langa masa de baza mai pap ceva fructe sau legume si uneori carnita fiarta de pui fara piele si grasime. Daca mi-e pofta de ceva(cam rar) gust o singura bucatica mica de tot si nimic mai mult. Ca de pofta e pt putin nu pentru o tona de papica. In rest beau multa apa minerala(e singurul meu pacat) si seara ceai verde antiadipos cu ginseng. Ce mi se pare ciudat ca chiar daca am 64,4 kg intru in hainele care acum 4 ani le purtam pe la 55-56 kg. Nu stiu care-i motivul dar sunt fericita. Cand am fost in Italia am cumparat o paereche de blugi 29 si acum imi sunt buni. Am hotarat sa scat pana la 26-27 si mi-e mai mult decat suficient. Oricum atunci cand te indrepti spre ceea ce iti doresti ai o vointa enorma

Dar la 60 ?
Singurele aliment consumat zilnic este ananasul ( un compot slab indulcit) si 100-150 grame de branzica dulce. In rest pap sanatos(salate de legume, fructe, lactate, carne fiarta sau gratar(nu mai mult de 100gr). Nu am rabdare sa imi scriu meniul zilnic si nici timp. In schim astazi pot sa spun ca am papat: 80 grame carne peste, 2 porocale, 350 grame pomelo, salata verde si trei iaurturi naturale, 1 compot ananas si 150 grame branzica dulce cu zaharina lichida. Nu pap dulciuri si nu papa paine de o lunga perioada de timp. Nu am citit undeva dieta cu ananas ci atunci cand m-am apucat de dieta cautam ceva sa ini syuplineasaca nevoia de dulce si atunci am descoperit compotul slab indulcit si branzica cu zaharina lichida. Avand un jurnal in care scriam zilnic greutatea si ce papam am constatat ca in zilele in care consumam ananas si branzica scaderea in greutate era mai evidenta. Oricum toata lumea stie ce efecte pozitive are ananasul in curele de slabire. De curand am descoperit pomelo si chiar imi place e asa de satios si il adaug si pe el in categoria alimente de baza. Eu sunt inebunita dupa lactate si beau lapte aproape zilnic. In general nu imi stabilesc dinainte ce fructe sau legume papa a doua zi pentru ca nu pot suporta gandul ca sunt constransa sa respect o dieta anume.
Mi-as dori sa ajung la 55 de kilograme

Si ai ajuns la 52 ....
Eu nu pot sa spun ca am avut meniu strict dar nu depaseam 1200-1500 calorii zilnice si papam numai: fructe , legume si lactate.
Doar o data pe saptamana carne fiarta sau gratar.
Nu am papat dulciuri, paine, grasimi doi ani:)
Pot sa spun ca mi-am schimbat stilul de viata.

In prezent mi-am reintrodus in meniu painea dar pap maxim 150-200 gr pe zi si e multicereale.
O pap singura singurica la micul dejun.
Asa pap o salata mare de rosii cu cubulete de feta, un strugure de maxim 500 grame, si una doua banane + un litru de lapte!
Mult putin, dar sanatos.
Bineinteles ca mai variaza meniul cu ceva morcovi fierti, vreo supica de legume cu carnita de pui. Depinde de starea mea de spirit. Greutatea o mentin din august si e minunat sa te simti tanar si sa arati tanar intr-un corp sanatos.

Voi aveti puterea de a va schimba viata in bine pentru ca martor va sunt eu viata mea s-a schimbat in foarte bine si e minunat de la butoiasul roscat sa ajungi blonda sexy. Bafta si nu uitati schimbarea e in mainile voastre!
floare.gif
Otilia
Foarte frumos, Mihaela! Felicitari! floare.gif
Anna Foster
Felicitari Mihaela (kalimara)!! Bravo pentru ambitie!! eusa_clap.gif Arati extraordinar! smile.gif
cris31
Mihaela esti superba, toate felicitarile noastre. Din ce-am citit am ramas la parerea ca fiecare dintre noi trebuie sa stie ce vrea si sa-si observe atenta reactiile organismului si sa-i dea cea ce il ajuta sa se comporte asa cum dorim noi.
Te iubim pentru exemplul simplu, tolerant si natural pe care ni l-ai aratat. floare.gif
elena31
Felicitari,Mihaela-Kalimara! eusa_clap.gif Arati minunat! te felicit pentru ambitie! pupic.gif
cmlr
Acum am aflat ca te cheama ca pe mine (Mihaela = Kalimara) , arati superb, felicitari! floare.gif
Mihaela , ce inaltime ai ?
alina-lili
Felicitari, Mihaela 2 biggrin.gif ...frumoasa erai si inainte, dar dupa...arati foarte tanara, fericita si sexoasa . Felicitari inca o data!!!!
Bonicelli
Mihaela, sunt muta! ohmy.gif Nu-mi vine sa cred, am mai vazut eu slabiri spectaculoase, dar tu arati fabulos dupa slabire, felicitari! floare.gif
Moaaama, ce caut eu pe culinar unde sunt ispite la fiecare topic? dry.gif rolleyes.gif dontknow.gif
rox_22
Kali arati superb. erai dulce si inainte cand erai mai "pufulete", dar acum esti superba. Felicitari floare.gif
kalimara
Multumesc fetelor de felicitari si sper ca povestea mea o sa arate mutora ca se poate. La fel sa si Mihaela am slabit enorm si e tare ciudat: ne numim Mihaela si locuim in aceeasi parte a tari smile.gif . Ce sa zic e minunat sa fi admirata si apreciata si sa fi privita cu admiratie asa ca fetelor puteti slabi oricand doar ca, trebuie sa va doriti foarte mult acest lucru!
bratiluca
Mihaelelor,
Mi-ati fost si imi veti fi exemplu in curand smile.gif. Tot respectul pentru voi amadoua!
Pesi
esti de milioane cu acest topic.

Shef de gara
Felicitari tuturor pentru exemplu si inspiratie
floare.gif

Un personaj de-al lui Stephen King, o stra-stra-strabunica, atunci cand a trecut pragul celor 100 de ani a fost intrevievata despre secretul longevitatii. Se asteptau sa auda ca nu a consumat nicodata carne, ca s-a spalat pe cap cu petrol, sau ca a mancat usturoi ori argila. Raspunsul a fot uluitor de simplu:
-Cu ajutorul lui Dumnezeu.
Flory28
Kalimara, felicitari! nu am cv decat de lauda..fetelor sunteti fantastice si un adevarat exemplu si model pt noi toate, noi toti.

pesi, esti nemaipomenita si faci lucruri minunate , iti multumim ca ai rabdarea de a ne aduce aceste rezumate din experienta fetelor care sunt niste invingatoare!
Otilia
QUOTE(Shef de gara @ Dec 13 2008, 12:02 PM) *

Si ateii?! .... rolleyes.gif
Laura.lala
Felicitari cmlr si Kalimara. Ce rezultate spectaculoase! Mult succes va doresc in continuare. smile.gif

QUOTE(Otilia @ Dec 13 2008, 10:10 PM) *

Cu ajutorul bisturiului, ca mine! wink.gif laugh.gif
Otilia
QUOTE(Laura.lala @ Dec 14 2008, 02:23 AM) *
Cu ajutorul bisturiului, ca mine! wink.gif laugh.gif

icon_rotf.gif hahha .... Laura pupic.gif
Shef de gara
CITAT(Otilia @ Dec 14 2008, 12:10 AM) *

Dumnezeu iubeste pe toti. Oamenii...
Longevitatea, sanatatea, succesul pot fi daruite si pentru a da omului timpul sa se indrepte.
A spune ca cineva a facut totul in viata singur, fara nici un ajutor (parintii, mentori, credinta, doctori, prietenii de pe culinar wave.gif) mi se pare similar cu a sustine ca si-a dat nastere singur.

CITAT
Cu ajutorul bisturiului, ca mine!

Si poate, doar poate, Cineva a vegheat ca mana ce tinea cutitul sa nu tremure. Eu ma bucur sincer, ca-ti merge bine floare.gif

Cei care au copii, stiu ca Parintele isi iubeste copiii si cand acestia ... (sa nu starnesc o furtuna) ... e destul de inofensiva formularea "Copiii spun lucruri traznite"?
Johan Sebastian Bach, punea pe frontispiciul primei pagini a fiecarui opus initialele A.M.D.G - Ad Majorem Dei Gloria. Facea mai bine daca isi sufla nasul pe partitura?
Pentru ca tot suntem pe culinar. Bunicii nostri si poate unii din noi faceau/fac cruce painii inainte de a o taia. Ati scuipa-o, fie si in gluma?
Sorry pentru off. Nu voi mai continua pe aceasta tema. Am raspuns doar unei intrebari.

Felicit din nou fetele pentru rezultatul eforturilor. Idiferent care e metoda si cu ajutorul cui reusiti, ma bucur sincer sa creasca cat mai mult numarul povestilor de succes. Sarbatori fericite! floare.gif
cris31
CITAT(Shef de gara @ Dec 13 2008, 10:02 AM) *

floare.gif notworthy.gif
Otilia
QUOTE(Shef de gara @ Dec 14 2008, 11:52 AM) *
Dumnezeu iubeste pe toti. Oamenii...
Longevitatea, sanatatea, succesul pot fi daruite si pentru a da omului timpul sa se indrepte.
A spune ca cineva a facut totul in viata singur, fara nici un ajutor (parintii, mentori, credinta, doctori, prietenii de pe culinar wave.gif ) mi se pare similar cu a sustine ca si-a dat nastere singur.

Johan Sebastian Bach, punea pe frontispiciul primei pagini a fiecarui opus initialele A.M.D.G - Ad Majorem Dei Gloria. Facea mai bine daca isi sufla nasul pe partitura?
Pentru ca tot suntem pe culinar. Bunicii nostri si poate unii din noi faceau/fac cruce painii inainte de a o taia. Ati scuipa-o, fie si in gluma?

Shefule, ai niste explicatii cel putin ... peculiare.

Intrebarea se referea la cei pentru care dumnezeu nu exista.... ceea ce spui tu mi se pare o deviere putin convingatoare si destul de demagogica. Incerci sa atingi "coarda sensibila" facind trimitere la paritin, mentori, doctori, prieteni, JS Bach, piinea si bunicii nostrii si o batista de hirtie.... cind astea nu au efectiv de-aface cu cit de mult ajuta dumnezeu in slabit sau in orice alt proiect care a avut succes.

Dumnezeu nu va avea nici o contributie in ceea ce a facut o persoana pentru care dumnezeu nu exista. Pe la off topic (cred)vexista un subiect "Cred in Dumnezeu?" unde se poate opina pe tema asta.

Numai bine!
Ahna
Miha şi kalimara sunteti niste modele pentru noi. Modele de ambiţie.

Kalimara, ultimele poze nu le-am mai văzut. Dar spun: wooow, eşti superbă!!!

Amândouă sunteţi superbe. V-aţi transformat din nişte ursuleţi în nişte iepuraşi playboy. biggrin.gif
pesi
In aceasta seara scumpa noastra Nicol pupic.gif

In 2006 se trageau concluzii :

Experienta a fost interesanta pana la urma. M-am convins o data in plus ca tot ce trebuie sa faci e sa te simti ok cu tine.
Si mai ales sa nu-i lasi pe ceilalti sa-ti impuna ceva. E de mare ajutor sa-ti pastrezi respectul fata de tine, fata de ceea
ce stii. Sa slabesti daca vrei pentru ca asa iti doresti tu, nu pt. ca vrea x sau y din anturajul tau. Pentru ca e mult mai
important sa traiesti fericit decat sa traiesti multumindu-i pe ceilalti (oricum nu vom putea sa-i multumim pe toti).

Iar in aprilie 2008 Nicol ajungea la nutritionista...

Am ajuns , mi-a dat dieta si iata-ma acum dupa 3 saptamani cu 6 kg pierdute si cu o dieta care ma ajuta f. mult, nu rabd de foame, am 3 mese principale pe zi, si 3 gustari!!!!!!! nu mi-a venit sa cred ce mult am de mancat basca 5 felii de paine de secara pe zi !!!!!! cand am auzit 5 felii de paine am sarit ca arsa !!!!!!!! dar dr. zice: nu sariti painea ca asta e
medicamentul .... mai sa fie ... si iata-ma cum mananc eu 5 felii de paine pe zi si mai si slabesc ...
Vreau sa mentionez ca am ajuns la nutritionista cu o greutate destul de mare ca sa nu zic f. mare asa ca nu e valabil regimul asta ptr. toata lumea ... deja sunt la a doua parte si acum am 4 felii de paine pe zi , deci caloriile vor scadea

In prima etapa :

Dragele mele dieta nu este un secret dar are ca principii urmat.: te intreaba ce grupa de sange ai , ce iti place sa mananci
cel mai mult , adica ptr colega mea care e vegetariana i-a alcatuit un meniu vegetarian, daca preferi fructele iti da un
meniu cu multe fructe , in functie de fiecare(de aceea am spus ca dieta e personalizata sora mea a avut alt regim cu salata
greceasca...) DAR mananci acelasi meniu 3 saptamani .
Eu am BIII, si am uitat din graba sa specific urmat.: puiul se poate inlocui si cu curcan , painea trebuie sa fie de secara,
am uitat sa mai adaug si ciuperci la masa cu legume iar iaurtul tb sa fie dietetic si lichide permise apa plata sau minerala,
ceai de plante

dieta de inceput trei saptamani etapa I 1550 CALORII
======================================
8.00
rosie,castravete,ardei gras
50 g carne pui (fiarta sau fripta)
50 g branza proaspata de vaci SAU cas sau urda
2 felii paine
cafea

10.00
200 g mere sau grape fruit sau kiwi sau portocale sau mandarine

13.00
150 g pui fiert sau gratar fara piele
200 grame de salata rosii cu varza, 1 lingura ulei( eu folosesc de masline),
sare fff. putina, lamaie stoarsa - eu adaug si patrunjel uneori
2 felii paine
ceai de plante

16.00
200 grame din fructele de la ora 10

18.30-19.30
150 grame de orice peste ( chiar mi-a specificat acest lucru) la gratar sau cuptor
200 grame de legume la abur sau fierte - conopida sau broccoli sau fasole verde
sau dovlecei sau spanac (eu am adaugat patrunjel si usturoi si diverse verdeturi)
1 felie paine
ceai antiadipos

21.00
iaurt sau sana 200 g ( eu prefer sana ca nu sunt fan lactate si am gasit cel mai slab cu 2.8 parca grasime)

Ei, cum a fost dupa prima etapa ?

Prima saptamana am facut "depresie" ma simteam dezorientata rau , ma si vedeam petrecandu-mi timpul liber numai in bucat. pregatindu-mi meniurile dar a trecut si m-am obisnuit si cu orele de masa imi iau cu mine merele in geanta si pot sta linistita pe unde merg ca nu sar nicio masa si am grija sa am mancarea pregatita cu o zi inainte ca daca intarzii cumva sa nu vin acasa si sa lesin de foame ci imediat imi iau din frigider si incalzesc ... asta ptr. mine inseamna disciplina alimentara si ma bucur tare mult ca am gasit calea cea buna

dieta 1400 de calorii - etapa II
======================
MD

branza dulce ( cas, urda,mozzarella) - 50 g
rosie, castravete
muschi file ( 50 g)
2 felii paine de secara
cafea

gustare
mere sau mandarine sau grape fruit sau kiwi - 250 g

pranz
vita(150 g) la gratar sau cuptor
salata verde cu zeama de lamaie, ulei de masline, sare(minim)
1 felie de paine de secara
ceai de plante

gustare
fructele de mai sus - 250 g

cina
iaurt ( 200g)
supa sau ciorba de pui cu zarzavat
1 felie de paine de secara
ceai de plante

lichide permise : apa minerala, plata, ceai de pante(ceai verde)

dieta de 1400 de calorii - etapa III
==========================
MD
ora 8
branza dulce(cas, urda, mozzarella) 50 g
rosie,castravete
carne de pui sau curcan 50g sau un ou fiert tare
2 felii paine de secara
cafea

gustare ora 10
mere sau mandarine sau grapefruit sau kiwi sau struguri sau pomelo sau cirese sau capsuni 250 g sau o banana

pranz 13-14
fructele de mai sus (fara banana)250g
ceai de plante

gustare 16
fructe 250 (fara banana)

cina 18.30-19.30
iaurt 200g
pui la gratar sau cuptor 100g
salata de cruditati, lamaie,ulei de masline
ceai antiadipos

lichide permise : apa minerala,plata,ceai de plante(ceai verde)

Te intrebam de miscare Nicol ....

Avem nevoie de rabdare si vointa si ni se vor indeplini dorintele de a fi mai sanatoase si mai slabe si desiguuur si mai
frumoase !!! Grija mea ca mi se incetinise procesul de slabire acum s-a spulberat si dieta nutritionistei e de nota 10 in
ceea ce ma priveste . Sunt bucuroasa si fericita si de abia astept sa mai topesc ceva kg
singurul sport facut de mine pana vineri seara a fost mersul pe jos (pana s-au acomodat muschii si talpile si genunchii) si
urcatul pe scari, si de sambata am inceput cu bicicleta cate 20 minute / zi si ex de brate si abdomen si sper sa ajung la
muuuulte minute / zi .

dieta iulie ETAPA IV 1500 calorii
========================
MD ORA 8,00

carne de pui sau de curcan 50g
o felie branza mozzarella sau cas 50 g
rosie, castravete
2 felii paine de secara
cafea sau ceai

GUSTARE ORA 10,00
mere sau kiwi sau mandarine sau grapefruit sau portocale sau pepene sau struguri 250 g

PRANZ 14,00
vita la gratar sau la cuptor 150 g
salata de varza, rosii,castraveti, cu lamaie si ulei de masline ( voi pune 1/2 lingura)
1 felie paine de secara
ceai de plante

GUSTARE 16,00
mere sau mandarine sau grapefruit sau portocale sau piersici 250 g

CINA ora 18,30-19,30
pui la gratar sau la cuptor 150 g
salata verde sau de andive, rosii,castraveti, cu lamaie si ulei de masline(1/2 lingura ulei)
iaurt 200 g
ceai de plante

Lichide permise: apa minerala, plata, ceai de plante (ceai verde)

am implinit 25 kg smile.gif
La multe kile scazute Nicol !

dieta septembrIe - ETAPA V
=================

MD ramane la fel
ora 8,00
50g PUI
50 cas
rosie castravete , 2 felii paine

ora 10 fructe

ora 13-14 acum (150 grame vita + salata de varza cu rosie+ castraveti+ lamaie, 1 felie paine)
ora 13-14 noul meniu - 200g branzica de casa sau fagaras + iaurt sau sana 200 g + 1 felie paine de secara

ora 16 fructe

ora 18,30 -19,30
acum 150 g pui + salata verde + rosii + castraveti + 200 g iaurt
noul meniu -sana 200 g + salata greceasca(salata verde+masline dietetice 6 buc. +
branza nesarata 50 g+100 g peste+rosie+castravete+ceapa verde+lamaie+uli masline)

Abateri ceva ?
daca nu fac si eu abateri? pai mai am si eu oarece pofte ca psihicul mai pastreaza reminiscente din vremurile alea de
dezmat.... si chiar ieri si azi am fost rasfatata de sotul meu cu cateva preparate dietetice ( pui la rotisor dar FARA PIELE,
peste la teflon etc.) dar am respectat orele de masa si nimic dupa ora 19 ca sa nu se depuna nimic ci sa ma mentin,iar de
maine iar la treaba cu dieta doamnei nutritioniste pentru aceasta etapa

dieta septembrie etapa VI
=====================
MD ora 7-8
branza dulce(cas, urda,mozzarella)- 50 g
rosie, castravete
carne de pui 50 g
2 felii paine de secara
cafea sau ceai

Gustare ora 10
pere sau :mandarine sau grapefruit sau kiwi sau pepene sau piersici sau struguri (250 g) sau 1 banana

Pranz 13-14
peste 150 g la gratar sau la cuptor
salata de cruditati cu zeama de lamaie, ulei de masline, sare(minim)
1 felie paine de secara
ceai de plante

Gustare ora 16
fructe dar fara : pepene sau piersici sau struguri sau 1 banana

Cina 18.30-19.30
iaurt 400 g
supa sau ciorba de zarzavat
ceai de plante

Lichide permise:apa minerala, plata, ceai de plante(ceai verde)

dieta 1500 calorii - ETAPA VII
=======================

MD ora 08.00
Carne de pui sau de curcan 50 g
Branza mozzarella sau cas 50 g
Rosie, castravete
2 felii de paine de secara
cafea

Gustare ora 10.00
Mere sau kiwi sau mandarine sau grapefruit sau portocale sau prune sau struguri 250 g

Pranz ora 13-14
Curcan sau pui la gratar sau la cuptor 150 g
Salata verde, rosii, castraveti, cu lamiae si ulei de masline
1 felie paine de secara

Gustare ora 16
mere sau mandarine sau grapefruit sau portocale sau prune ( fara struguri) 250 g

Cina 18.30-19.30
Salata verde sau de andive, rosii, castraveti, cu lamaie si ulei de masline
Iaurt 400 g
Ceai antiadipos

Lichide pemise: apa minerala, plata,ceai de plante(ceai verde)

Dieta cu branzeturi ETAPA VIII
========================
md ora 8
cas 50 g + rosie, castravete,ardei
2 felii paine de secara

G ORA 10 FRUCTE 250 G

pranz ora 13-14
200 g branza fagaras + 200 sana sau iaurt + 1 felie paine
ceai

G ora 16 fructe 250 g

Cina ora 18.30-19.30
200 g sana
salata greceasca din (50 g cas+100 g peste; rosie , castravete,ardei,
salata verde; 6 masline;) ulei de masline si lamaie

Ce ai invatat lunile astea Nicol, cum a fost de ziua ta ?

azi n-am prea mancat pentru ca stiam ca fiind ziua mea trebuie macar sa gust din bunatatile aduse caci asa e frumos, dar am luat o gurita din ce era pe aici, putina rosie, castravete, cas, putin pui, putina fripturica de porc la gratar........ si
fara dulciuri!!!!!!! nu le amestec ca e de rau...
Am vazut ca aveti probleme cu mancatul seara, asa este e un obicei prost de care va trebui sa va dezvatati, nu prea exista
vreun inlocuitor al lui, eu fetelor consum apa minerala cu bule, este excelenta desi se spune ca baloneaza si ca nu e
recomandata in diete, ei as... eu am slabit 38 kg numai cu apa minerala, este satioasa, o pot bea si cand mi-e foame, schimb f. des marca, apa plata imi provoaca greata daca o beau atunci cand imi e foame, asa ca si acesta ar fi un truc...
Dar sincer mi-a disparut pofta de dulciuri de cand tin acest regim si chiar in zilele de pauza nu mai am gandul la dulciuri
ca inainte, este bine sa nu va mai ganditi asa mult la mancare, seara sa va indeletniciti cu altceva
Asa ca acum urmez cateva principii sanatoase si anume : chiar daca fac pauze si am pofte aceste pofte mi le satisfac pana in ora 16 - este ora de gustare - iar la cina mananc apropiat de dieta, iar ceea ce se petrece in corpul meu dupa aceste pauze este un surplus de lichid retinut din cauza sarii pe care nu o tolerez deloc, de cam 2 kg apa care se elimina in 2 zile si apoi continua procesul de slabire, si foarte important desigur este respectarea orelor de masa chiar in zilele de pauza .

Si o dieta de post pentru cei ce vor sa tina pana la Craciun :

DIETA DE POST APROX 1400 KCALORII
==============================

MD - ORA 8

2 FELII PAINE DE SECARA CU ROSIE, CASTRAVETE,ARDEI
SAU
CEREALE DE OREZ EXPANDAT CU FRUCTE PROASPETE (200G)
SAU
BRANZA SAU PATE DE SOIA CU 2 FELII DE PAINE DE SECARA, ROSIE, CASTRAVETE
SAU
FRUCTE DE SEZON 300 G

GUSTARE ORA 10
BANANA SAU MERE SAU KIWI SAU GRAPEFRUIT SAU STRUGURI SAU PIERSICI SAU PERE SAU POMELO 250 G

PRANZ ORA 13-14
SALATA DE CRUDITATI(ULEI DE MASLINE, SARE MINIM POSIBIL,LAMAIE)CU NUCI SAU SEMINTE DE DOVLEAC (50G)
SAU
2 FELII DE PAINE NEAGRA CU ZACUSCA DIETETICA
SAU
PASTE SAU OREZ BRUN FIERT (FARA ULEI) CU SALATA VERDE CU LAMAIE

GUSTARE ORA 16
KIWI SAU GRAPEFRUIT SAU MERE SAU PERE SAU PIERSICI (250G)

CINA 18.30-19.00
GHIVECI CU:SPANAC, BROCCOLI,CONOPIDA, MORCOVI,VARZA,CEAPA,CIUPERCI,VERDEATA, ULEI DE MASLINE
SAU
VARZA LA CUPTOR
SAUSUPA DE ROSII CU FULGI DE OVAZ
SAU
MANCARE DE FASOLE VERDE CU SALATA VERDE
SAU
SPANAC CU OREZ
SAU
ARDEI UMPLUTI CU CIUPERCI SI MORCOV
SAU
FASOLE BATUTA(DIETETICA) CU CEAPA SI USTUROI PE PAINE NEAGRA
SAU
2 CARTOFI COPTI CU SALATA VERDE

LICHIDE PERMISE: APA PLATA, APA MINERALA, CEAI DE PLANTE

Planuri ai Nicol ?

deja ma gandesc la tinuta de Revelion, am corset, am incaltari, am poseta, mai imi trebuie o fusta traznet si e gata tinuta
mea… sincer pantofii astia ii pastram uitandu-ma mereu cu un mare oftat la ei ca nu ma incapeau( sunt din piele de crocodil la fel si poseta) si acum de abia astept sa ii port din nou.

etapa IX
REGIM ALIMENTAR APROXIMATIV 1400 KCALORII
====================================

MIC DEJUN 08.00
- branza dulce (cas, urda, mozarella) - 50 g
- rosie, castravete
- carne de pui (50 g) sau un ou fiert tare
- 2 felii de paine de secara

Gustare ora 10.00
- mere sau mandarine sau grapefruit sau kiwi sau prune sau pomelo sau struguri (250 g) sau o banana

Pranz 13.00-14.00
- branza nesarata (100 g)
- salata de cruditati cu zeama de lamaie, ulei de masline, sare(minim)
- 1 felie de paine de secara
- ceai de plante

Gustare 16.00
- fructe (250 g) fara struguri si fara banana

Cina 18.30-19.30
- iaurt ( 200 g)
- supa sau ciorba de pui cu zarzavaturi (mentionez ca e voie 100 g pui la o portie de supa sau ciorba)
- 1 felie de paine de secara
- ceai de plante

Lichide permise: apa minerala, apa plata, ceai de plante(ceai verde)

Si acum ?
ma simt foarte bine si nu ma mai grabesc deloc cu slabitul cum faceam altadata, am invatat ca asta e cea mai sigura si de
succes metoda: slabitul lent si acomodarea organismului cu un mod sanatos de viata fara abuzuri si fara frustari, si asa este am scazut in cm( adica pantalonii cu care eram in poza aia pe care am pus-o si aici sunt destul de largi si fara curea nu mai ii pot purta, adica chiar flutura pe mine biggrin.gif) dar am ajuns la 30 minute de bicla = 10 km fara niciun fel de febra sau dureri sau crampe musculare si simt ca pot din ce in ce mai mult si nici pulsul nu mai creste atat de repede ca inainte.

Iata-te in etapa a IX , mergi inainte Nicol, cu multe incurajari si felicitari din partea noastra pupic.gif floare.gif floare.gif floare.gif
Versiunea Lo-Fi. Pentru a vedea versiunea completa cu mai multe informatii, te rog Apasati aici.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.